Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jak zmniejszać i bezstratnie obracać obrazki, również hurtem

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008
jak zmniejszać i bezstratnie obracać obrazki, również hurtem

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 15.09.2009 17:33

każdy chyba zetknął się z plikami o rozszerzeniu JPG. definiuje ono standard kompresji obrazów rastrowych JPEG. mówiąc prościej, pozwala zapisać obraz tak by zajmował mniej miejsca na nośniku pamięci (dysku w komputerze, karcie pamięci w aparacie fotograficznym, płycie CD/DVD, przenośnym kluczu USB itp.). Aby tak się stało format ten musi skompresować informacje i z uwagi na ten proces wyróżnia się kompresję stratną oraz bezstratną. łatwo sobie wyobrazić, że informacja poddana kompresji stratnej bezpowrotnie traci pewne mniej istotne informacje. nie da się więc powrócić do pierwowzoru. ważne by o tym pamiętać ponieważ obraz wielokrotnie poddawany przeróbkom i ponownie zapisywany będzie sukcesywnie tracił coraz więcej informacji czyli pogarszał swoją jakość. standard JPEG używa algorytmów stratnych warto więc mieć kontrolę nad utratą/pogorszeniem jakości naszych zdjęć. postaram się w skrócie przedstawić jak przy użyciu darmowej przeglądarki do zdjęć można radzić sobie ze zmianą rozmiaru i kompresją tak by zdjęcia wyglądały nadal dobrze.

Na początek należy pobrać program
FastStone Image Viewer
( lub jeśli ktoś woli sam znaleźć na stronie producenta: http://www.faststone.org )

i zainstalować go na naszym komputerze.
Po pierwszym uruchomieniu gdy pojawi się okno programu naciskamy przycisk F12 na klawiaturze lub wybieramy z paska nawigacji na górze okna Ustawienia :arrow: Ustawienia.
Pojawi się nowe okno (rys. 1)
1.
Obrazek
na którym należy zaznaczyć opcję Wygładź wybrać z listy obok Lanczos i zaznaczyć Przed pokazaniem.
Dalej odznaczamy opcję Przypomnij mi aby zapisać zmiany by nie irytowały nas zbędne komunikaty.

teraz (rys. 2) przełączamy się w tym oknie na zakładkę Skojarzenia i wybieramy Zaznacz wszystkie a po tym klikamy przycisk Ok.
Dzięki temu po kliknięciu w plik ze zdjęciem automatycznie otworzy się ono w tym programie - to bardzo wygodne.
2.
Obrazek


Podstawowa obsługa programu wygląda tak, że klikamy na zdjęcie i otwiera się nam ono w trybie pełnoekranowym. Gdy dosuniemy myszkę do krawędzi ekranu - pojawia się menu. Przy górnej krawędzi mamy pasek ze zdjęciami w tym samym folderze, przy prawej menu z informacjami o zdjęciu, a przy lewej najważniejsze - narzędzia edycji (rys. 3).

3.
Obrazek

Najczęściej będziemy korzystać z funkcji zaznaczonych strzałkami więc warto je sobie przeklikać obserwując zmiany :)

Aby zmienić wymiary obrazka klikamy Zmień rozmiar właśnie w tym menu z lewej (rys. 3).
Pojawi się nowe okienko w którym wprowadzamy żądane wymiary - możemy to zrobić na kilka sposobów. Najczęściej w pixelach lub procentach.
Ważną opcją jest domyślnie zaznaczony box zachowaj współczynnik aspektu - dzięki temu program dopasowuje (przelicza) drugi wymiar. Należy to odznaczyć jeśli chcemy wprowadzić go sami (zdeformować stosunek boków).
Potwierdzamy okno przyciskiem Ok i obrazek zmienia rozmiary.

Teraz znowu korzystając z menu po lewej należy go zapisać w nowej formie. W tym celu wybieramy pozycję Zapisz jako (rys. 3) i pojawia się nam nowe okienko (rys. 4) w którym należy wskazać miejsce gdzie na dysku chcemy go umieścić.

4.
Obrazek

Sprawdzamy czy w listwie na dole okna wybrany jest JPEG Format (jeśli nie to wybieramy) i naciskamy przycisk Opcje (rys. 4)

Pojawi się nowe okienko (rys. 5) w którym ustalimy stopień kompresji, zwracając uwagę na wagę (rozmiar) pliku.

5.
Obrazek

Suwakiem ustalamy stopień kompresji obserwując kontrastujące krawędzie ponieważ wokół nich przy zbyt dużej utracie informacji pojawiają się artefakty (błędy w obrazie) w postaci nieregularnej obwódki. Rys. 5 celowo demonstruje zbyt duży stopień by zilustrować to zjawisko - patrz strzałki przy gałęzi choinki. Warto też obserwować wskazany strzałką nowy rozmiar pliku bowiem wiele stron internetowych narzuca graniczne rozmiary np. 250KB i warto tak dobrać kompresję suwakiem by być jak najbliżej tej wartości.
Z uwagi na specyfikę kolorów każdy obraz trzeba jednak traktować indywidualnie dlatego trudno hurtowo dobrać taki współczynnik. Jednak aby obraz nie tracił na jakości, nie powinniśmy suwakiem schodzić z kompresją poniżej wartości 90-92.
Warto też zaznaczyć opcję Progresywny, która najczęściej dodatkowo zmniejszy rozmiar pliku.

Klikamy Ok (rys. 5) i w poprzednim oknie (rys. 4) wybieramy Zapisz

I to cała operacja zmniejszania obrazu :)
Warto zapamiętać by zawsze zapisywać plik w innym miejscu lub pod inną nazwą tak aby nie tracić oryginału - ponieważ każda kolejna edycja/przekształcenie to kolejna kompresja i stopniowo będziemy degradować jakość. Dlatego warto zawsze zaczynać przekształcenia z orginału, który dzięki temu zachowamy.

Druga ważna rzecz - po zmniejszeniu ale jeszcze przed zapisaniem warto wyostrzyć delikatnie szczegóły. Aby to zrobić w menu z lewej (rys. 3) wybieramy Wyostrz / Rozmyj po czym nowym suwakiem ustawiamy wartość obserwując zmiany. Polecam wartość 1 lub 2 - jest w zupełności wystarczająca i choć może się wydawać inaczej to łatwo przeostrzyć więc proponuję z umiarem podchodzić do tej funkcji. Po ustawieniu satysfakcjonującej zmiany klikamy Ok i przechodzimy do wcześniej opisanego kroku Zapisz jako aby zachować zmiany na stałe.
podobnie ma się rzecz z przycinaniem (kadrowaniem) czy zwiększaniem kolorów, kontrastu i innych efektów, które znajdziemy w menu przy lewej krawędzi zdjęcia (rys. 3)

Jest jeszcze wariant hurtowej zmiany zdjęć. Aby jednak do niego przejść musimy się dowiedzieć, że można przełączyć program w tryb eksploratora - w tym celu gdy mamy otwarte zdjęcie naciskamy przycisk ENTER.
Pojawi się okno przypominające windowsowego eksplorera z charakterystycznym drzewkiem katalogów po lewej i widokiem plików np. w postaci miniatur obrazków (to można przełączać ikonami na pasku).

mamy teraz dostęp do górnego paska narzędzi z opcjami Plik, Edytuj, Widok itd.
dzięki nim możemy zmieniać pliki hurtowo (wiele naraz).

wybieramy z menu Narzędzia :arrow: Zmiana / Konwersja (rys. 6)
6.
Obrazek

pojawia się nowe okno (rys. 7) w którym warto przełączyć sobie widok na miniatury (kolorowy kwadracik z zielonymi i pomarańczowymi kropeczkami) i trzeba przyciskiem Dodaj wybrać pliki do przekształceń

7.
Obrazek

klikając przycisk Ustawienia obok formatu (rys. 7) wybrać w nowym oknie (rys. 8) parametry kompresji. możemy spróbować dodać wygładzenie np. w stopniu 1 ale można również tego nie stosować by nie tracić ostrości - sami spróbujcie i porównajcie efekt.
Przez usunięcie danych z EXIFa (mażemy informacje o tym jakim aparatem, kiedy i z jakimi parametrami zostało wykonane zdjęcie) możemy dodatkowo zmniejszyć plik bo często te dane są bez znaczenia dla samej treści. (rys. 8)

8.
Obrazek

z kolei po wybraniu na rys. 7 opcji użyj opcji zaawansowanych pojawi się dodatkowy przycisk który uruchomi nowe okno z wieloma zakładkami (rys. 9 i 10).
Możemy u dokonywać różnych zmian. te dwa rysunki pokazują jak na jednej zakładce wprowadzić nowe rozmiary, a na drugiej dodać wyostrzenie po zmniejszeniu. takich zmian można tu zdefiniować o wiele więcej jednak te dotyczą tematu. myślę, że rysunki nie wymagają komentarza.

9.
Obrazek

10.
Obrazek

po ustawieniu wszystkich opcji wystarczy wskazać (rys. 7) folder docelowy (na nowe przekształcone zdjęcia) i kliknąć przycisk Konwertuj (rys. 7), a robota wykona się sama ;)
Proste prawda? :D


Na koniec warto wspomnieć, że mając na uwadze to o czym wspominałem, że każda zmiana = nowe zapisanie obrazka w standardzie JPEG i kolejna utrata jakości. A są czasem zdjęcia które już w oryginale mają kiepską jakość i trzeba je czasem przekręcić powiedzmy o 90 stopni, ktoś wymyślił obracanie bezstratne. To bardzo fajna funkcja i polecam ją stosować. Wystarczy w trybie eksploratora zaznaczyć myszką wybrane zdjęcia (najlepiej klikać w nie przytrzymując przycisk CTRL na klawiaturze) i z menu wybrać stosowną opcję jak na obrazku (rys. 11)

11.
Obrazek

nic nie trzeba zapisywać - program sam dokona bezstratnych przekształceń i można je wielokrotnie powtarzać :)

Mam nadzieję, że ułatwiłem co nieco i polubicie ten program. ma do zaoferowania o wiele więcej i warto się mu przyjrzeć :)

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 04.10.2009 11:43 przez blubaj, łącznie edytowano 8 razy
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 15.09.2009 19:38

Chciałam cichutko podziękować Złybananie :oops: I obiecuję, że dokładnie przeczytam i zapraktykuję :) Tyle się natrudziłeś z wyklarowaniem wszystkiego, że głupio mi tego nie wykorzystać :)

I dzięki za zaglądanie do moich bzdurek, które chyba Cię tak "poirytowały", że stworzyłeś tę instrukcję :D
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 15.09.2009 21:42

Dzięki :D :D :papa:
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 15.09.2009 22:12

Miło mi :)
To naprawdę nic wielkiego.
Tak przy okazji podpowiem jeszcze jak uważać by nie przeostrzyć kombinując funkcją
Wyostrz / Rozmyj, która jest bardzo pożyteczna zwłaszcza w przypadku delikatnie nieostrych ujęć i przy znacznym pomniejszaniu.
Trzeba uważać na podłużne i pionowe kontrastowe przejścia. One najmocniej będą sygnalizować ten efekt (np. źdźbła trawy, krawędzie) tworząc z linii takie jakby schodki - jak na zdj. poniżej (mam nadzieję, że autorka się nie obrazi).
Obrazek
uważać też należy na fotki z dużą ilością drobnych szczegółów np. ostrych kamieni, liści itd. bo efekt ostrzenia będzie tu znacznie bardziej widoczny.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.09.2009 06:21

Czy ten program jest lepszy od PhotoFiltre ?
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 16.09.2009 08:57

to inna kategoria.
PF jest już typowym edytorem (jak Photoshop, PaintShopPro, Gimp, Paint.NET).
FastStone Image Viewer to rodzaj przeglądarki (tak jak IrfanView czy ACDSee). Z czasem przeglądarki ewoluowały i dziś mają spore możliwości dotyczące postprocessingu i coraz częściej katalogowania. Większości użytkowników w zupełności wystarczają takie właśnie możliwości prostej obróbki, hurtowej zmiany nazw oraz np. oznaczania ulubionych zdjęć w połączeniu z łatwą możliwością ich przeglądania w trybie pełnoekranowym.
Jeśli do wyświetlania zdjęć używasz przeglądarki wbudowanej w system to polecam wypróbować, którąś z wymienionych :)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 16.09.2009 11:15

Jako kompletny laik (po polsku noga stołowa) w powyższym temacie mam pytanie do profesorów: czy są jakieś istotne różnice miedzy tym programem, a IrfanView. Uprzedzając odpowiedź: no to sobie sprawdź :lol: informuję, że przez ostatnią godzinę sprawdzałem i specjalnych różnic nie dostrzegłem, ale nie jestem pewien, czy dobrze patrzyłem.
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 16.09.2009 11:22

zlybanan napisał(a): (mam nadzieję, że autorka się nie obrazi).


Autorka się nie obrazi. Autorkę bardzo trudno obrazić :D I miło być takim krolikiem doświadczalnym i tak strasznie cierpieć na pożytek ludzkości :wink: :lool:
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 16.09.2009 12:20

shtriga napisał(a):Autorka się nie obrazi.
;)

jan_s1 napisał(a):czy są jakieś istotne różnice miedzy tym programem, a IrfanView?


Różnice oczywiście są jednak na ile istotne musi ocenić sam użytkownik. Głównie polegają one na nawigacji - innej organizacji interfejsu użytkownika.
Takich programów jest znacznie więcej, darmowy FotoOffice czy Photomeister z ciekawym procesem autooptymalizacji zdjęć w oparciu metodę XE847 lub bardzo popularna Picasa to tylko przykłady. Jednak wyraźnie da się je podzielić na takie w których wyeksponowano szybki dostęp do przeglądania (jak IrfanView czy FS Image Viewer) - takie podręczne przeglądarki,
oraz na te w których wiodącą rolę mają mechanizmy importu, katalogowania oraz generowania różnych formatów galeryjnego eksportu (Photomeister, FotoOffice, Picasa).
Oczywiście w zasadzie wszystkie posiadają bardzo podobne funkcje, mniej lub głębiej zaszyte w interfejsie użytkownika. Wszystkie też intensywnie ewoluują z każdą nową wersją tak by optymalnie połączyć funkcje tych dwóch grup z preferencjami potencjalnych użytkowników.

Warto wypróbować kilka różnych wariantów ale polecam przez dłuższy okres ponieważ łatwo nabieramy nawyków i po przesiadce trudno będzie nam docenić coś zupełnie inaczej zorganizowanego :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.09.2009 13:22

Zlybanan - może tu mi coś odpiszesz/poradzisz w kwestii postprocessing-u.
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 16.09.2009 16:20

Cha, cha, dobre, bo ja cały czas używałam Fast Stone ale Image Resizer (imo - bardzo ładnie wyostrza)... Dobrze się dowiedzieć że hurtowo też można we Viewerze ;) Pewnie nie zwróciłam uwagi bo mam wersje angielską i nie zainteresowało mnie jakoś "Batch Image Convert" - nie kojarzyło mi się zupełnie z Resize :D
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 17.09.2009 13:44

F-uncia napisał(a):Pewnie nie zwróciłam uwagi bo mam wersje angielską i nie zainteresowało mnie jakoś "Batch Image Convert" - nie kojarzyło mi się zupełnie z Resize :D


3.9 jest już spolszczona i język sam ustawia się na właściwy podczas instalacji. Pojawia się też masa cennych wskazówek po polsku.

shtriga napisał(a):I dzięki za zaglądanie do moich bzdurek, które chyba Cię tak "poirytowały", że stworzyłeś tę instrukcję :D


Bdb relacja i dobrze zilustrowana, moje uwagi nie mają aż tak istotnego znaczenia ale pomyślałem, że mogę coś ułatwić ;)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.10.2009 09:55

Lubię jak mnie do czegoś namawiają w demonstracyjny sposób :D. I daję się przekonać kiedy widzę, że osiągnę coś szybciej i lepiej :D.
Zaraz się przesiądę z najczęściej przeze mnie używanego IrfanView na FastStone Image Viewer i zainstaluje go. Szczególnie zainteresowało mnie wyostrzanie na różnych poziomach. Irfan robi to w tylko jeden możliwy sposób i często nasze górskie widoki po ostrzeniu nie są do zaakceptowania. Drugą funkcję, którą zaraz po zainstalowaniu wykorzystam to zbiorowy obrót zdjęć.

Sprawdzę Twoje propozycje, napiszę jak mi poszło i czy było łatwo z przesiadką.


Ale mam jedna uwagę. Tak jak Tobie podczas oglądania zdjęć przeszkadzają przeostrzenia (mnie też przeszkadzają przeostrzenia, nieostrości, krzywy horyzont, PR, obcięte nogi i wieże kościołów) tak mi bardzo przeszkadzało, że po kropce gdy spodziewałam się nowego zdania od wielkiej litery a pojawiała się mała.


Linka do programu wolałabym w dwóch wersjach - jeden taki jaki dałeś i drugi do odpowiedniej strony, z której jest ściągany.
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 04.10.2009 11:20

Przepraszam, czasem po kropce zdarzy mi się z rozpędu zgubić majuskułę ;)
Wolisz stronę? Voila!
http://www.faststone.org/FSViewerDownload.htm
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.10.2009 11:44

GENIALNE!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

To jest właśnie to czego było mi potrzeba. Mam zgrane zdjęcia z aparatu cyfrowego. Po wybraniu zdjęć mogę je obrócić w jednym kroku i zapisać. A tyle czasu na to marnowałam.

Poszła mi nauka błyskawicznie. DZIĘKI zlybananie Jaki ty tam zły - dobrodzieju mój.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
jak zmniejszać i bezstratnie obracać obrazki, również hurtem
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone