Na początek należy pobrać program
FastStone Image Viewer
( lub jeśli ktoś woli sam znaleźć na stronie producenta: http://www.faststone.org )
i zainstalować go na naszym komputerze.
Po pierwszym uruchomieniu gdy pojawi się okno programu naciskamy przycisk F12 na klawiaturze lub wybieramy z paska nawigacji na górze okna Ustawienia

Pojawi się nowe okno (rys. 1)
1.

na którym należy zaznaczyć opcję Wygładź wybrać z listy obok Lanczos i zaznaczyć Przed pokazaniem.
Dalej odznaczamy opcję Przypomnij mi aby zapisać zmiany by nie irytowały nas zbędne komunikaty.
teraz (rys. 2) przełączamy się w tym oknie na zakładkę Skojarzenia i wybieramy Zaznacz wszystkie a po tym klikamy przycisk Ok.
Dzięki temu po kliknięciu w plik ze zdjęciem automatycznie otworzy się ono w tym programie - to bardzo wygodne.
2.

Podstawowa obsługa programu wygląda tak, że klikamy na zdjęcie i otwiera się nam ono w trybie pełnoekranowym. Gdy dosuniemy myszkę do krawędzi ekranu - pojawia się menu. Przy górnej krawędzi mamy pasek ze zdjęciami w tym samym folderze, przy prawej menu z informacjami o zdjęciu, a przy lewej najważniejsze - narzędzia edycji (rys. 3).
3.

Najczęściej będziemy korzystać z funkcji zaznaczonych strzałkami więc warto je sobie przeklikać obserwując zmiany

Aby zmienić wymiary obrazka klikamy Zmień rozmiar właśnie w tym menu z lewej (rys. 3).
Pojawi się nowe okienko w którym wprowadzamy żądane wymiary - możemy to zrobić na kilka sposobów. Najczęściej w pixelach lub procentach.
Ważną opcją jest domyślnie zaznaczony box zachowaj współczynnik aspektu - dzięki temu program dopasowuje (przelicza) drugi wymiar. Należy to odznaczyć jeśli chcemy wprowadzić go sami (zdeformować stosunek boków).
Potwierdzamy okno przyciskiem Ok i obrazek zmienia rozmiary.
Teraz znowu korzystając z menu po lewej należy go zapisać w nowej formie. W tym celu wybieramy pozycję Zapisz jako (rys. 3) i pojawia się nam nowe okienko (rys. 4) w którym należy wskazać miejsce gdzie na dysku chcemy go umieścić.
4.

Sprawdzamy czy w listwie na dole okna wybrany jest JPEG Format (jeśli nie to wybieramy) i naciskamy przycisk Opcje (rys. 4)
Pojawi się nowe okienko (rys. 5) w którym ustalimy stopień kompresji, zwracając uwagę na wagę (rozmiar) pliku.
5.

Suwakiem ustalamy stopień kompresji obserwując kontrastujące krawędzie ponieważ wokół nich przy zbyt dużej utracie informacji pojawiają się artefakty (błędy w obrazie) w postaci nieregularnej obwódki. Rys. 5 celowo demonstruje zbyt duży stopień by zilustrować to zjawisko - patrz strzałki przy gałęzi choinki. Warto też obserwować wskazany strzałką nowy rozmiar pliku bowiem wiele stron internetowych narzuca graniczne rozmiary np. 250KB i warto tak dobrać kompresję suwakiem by być jak najbliżej tej wartości.
Z uwagi na specyfikę kolorów każdy obraz trzeba jednak traktować indywidualnie dlatego trudno hurtowo dobrać taki współczynnik. Jednak aby obraz nie tracił na jakości, nie powinniśmy suwakiem schodzić z kompresją poniżej wartości 90-92.
Warto też zaznaczyć opcję Progresywny, która najczęściej dodatkowo zmniejszy rozmiar pliku.
Klikamy Ok (rys. 5) i w poprzednim oknie (rys. 4) wybieramy Zapisz
I to cała operacja zmniejszania obrazu

Warto zapamiętać by zawsze zapisywać plik w innym miejscu lub pod inną nazwą tak aby nie tracić oryginału - ponieważ każda kolejna edycja/przekształcenie to kolejna kompresja i stopniowo będziemy degradować jakość. Dlatego warto zawsze zaczynać przekształcenia z orginału, który dzięki temu zachowamy.
Druga ważna rzecz - po zmniejszeniu ale jeszcze przed zapisaniem warto wyostrzyć delikatnie szczegóły. Aby to zrobić w menu z lewej (rys. 3) wybieramy Wyostrz / Rozmyj po czym nowym suwakiem ustawiamy wartość obserwując zmiany. Polecam wartość 1 lub 2 - jest w zupełności wystarczająca i choć może się wydawać inaczej to łatwo przeostrzyć więc proponuję z umiarem podchodzić do tej funkcji. Po ustawieniu satysfakcjonującej zmiany klikamy Ok i przechodzimy do wcześniej opisanego kroku Zapisz jako aby zachować zmiany na stałe.
podobnie ma się rzecz z przycinaniem (kadrowaniem) czy zwiększaniem kolorów, kontrastu i innych efektów, które znajdziemy w menu przy lewej krawędzi zdjęcia (rys. 3)
Jest jeszcze wariant hurtowej zmiany zdjęć. Aby jednak do niego przejść musimy się dowiedzieć, że można przełączyć program w tryb eksploratora - w tym celu gdy mamy otwarte zdjęcie naciskamy przycisk ENTER.
Pojawi się okno przypominające windowsowego eksplorera z charakterystycznym drzewkiem katalogów po lewej i widokiem plików np. w postaci miniatur obrazków (to można przełączać ikonami na pasku).
mamy teraz dostęp do górnego paska narzędzi z opcjami Plik, Edytuj, Widok itd.
dzięki nim możemy zmieniać pliki hurtowo (wiele naraz).
wybieramy z menu Narzędzia

6.

pojawia się nowe okno (rys. 7) w którym warto przełączyć sobie widok na miniatury (kolorowy kwadracik z zielonymi i pomarańczowymi kropeczkami) i trzeba przyciskiem Dodaj wybrać pliki do przekształceń
7.

klikając przycisk Ustawienia obok formatu (rys. 7) wybrać w nowym oknie (rys.

Przez usunięcie danych z EXIFa (mażemy informacje o tym jakim aparatem, kiedy i z jakimi parametrami zostało wykonane zdjęcie) możemy dodatkowo zmniejszyć plik bo często te dane są bez znaczenia dla samej treści. (rys.

8.

z kolei po wybraniu na rys. 7 opcji użyj opcji zaawansowanych pojawi się dodatkowy przycisk który uruchomi nowe okno z wieloma zakładkami (rys. 9 i 10).
Możemy u dokonywać różnych zmian. te dwa rysunki pokazują jak na jednej zakładce wprowadzić nowe rozmiary, a na drugiej dodać wyostrzenie po zmniejszeniu. takich zmian można tu zdefiniować o wiele więcej jednak te dotyczą tematu. myślę, że rysunki nie wymagają komentarza.
9.

10.

po ustawieniu wszystkich opcji wystarczy wskazać (rys. 7) folder docelowy (na nowe przekształcone zdjęcia) i kliknąć przycisk Konwertuj (rys. 7), a robota wykona się sama

Proste prawda?

Na koniec warto wspomnieć, że mając na uwadze to o czym wspominałem, że każda zmiana = nowe zapisanie obrazka w standardzie JPEG i kolejna utrata jakości. A są czasem zdjęcia które już w oryginale mają kiepską jakość i trzeba je czasem przekręcić powiedzmy o 90 stopni, ktoś wymyślił obracanie bezstratne. To bardzo fajna funkcja i polecam ją stosować. Wystarczy w trybie eksploratora zaznaczyć myszką wybrane zdjęcia (najlepiej klikać w nie przytrzymując przycisk CTRL na klawiaturze) i z menu wybrać stosowną opcję jak na obrazku (rys. 11)
11.

nic nie trzeba zapisywać - program sam dokona bezstratnych przekształceń i można je wielokrotnie powtarzać

Mam nadzieję, że ułatwiłem co nieco i polubicie ten program. ma do zaoferowania o wiele więcej i warto się mu przyjrzeć

pozdrawiam