Chorwacja online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Morze w Europie: najczystsze w Chorwacji, na Cyprze i Malcie

17.05.2014
Jakość wody morskiej w Chorwacji jest bardzo dobra. Według końcowej w ciągu ostatnich czterech sezonów, od 2010 do 2013 roku, jakość wody w kąpieliskach była doskonała lub dobra w 99% punktów pomiarowych. Chorwacja tym samym znalazła się w gronie trzech najlepszych europejskich krajów, wraz z Cyprem i Maltą.
„Chorwacja od lat jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o czystość morza i możemy być z tego powodu dumni. W ostatnich czterech latach jakość wody w kąpieliskach była doskonała lub dobra aż w 99% punktów pomiarowych. Naszym obowiązkiem jest dążenie do zachowania tego stanu i wykorzystanie tego potencjału w kierunku trwałego wzrostu i rozwoju, zwłaszcza w turystyce. To jest naszym i Europy strategicznym celem związanym ze środowiskiem morskim. Dlatego też aktywnie uczestniczymy w Unii dla Morza Śródziemnego i przygotowujemy strategię, która zostanie przyjęta w przyszłym roku.” - powiedział Minister Ochrony Środowiska i Przyrody Mihael Zmajlović na konferencji prasowej w sprawie jakości wody w kąpieliskach w Chorwacji.

plaża w Chorwacji

Minister Zmajlović przedstawił dane dotyczące stanu środowiska morskiego i wyniki jakości wody w kąpieliskach na plażach nad chorwackim Adriatykiem.

Jakość wody w kąpieliskach w Chorwacji jest systematycznie monitorowana od 25 lat. Badanie przeprowadza się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie jakości wody w kąpieliskach morskiej oraz zgodnie z dyrektywą europejską w sprawie zarządzania jakością wody w kąpieliskach, a przeprowadzają je upoważnione laboratoria. Końcowy wynik jest efektem czteroletnich obserwacji.

W 2013 roku kontrola jakości była prowadzona od 15 maja do 30 września. Próbki wody pobrano z 913 punktów pomiarowych na 779 plażach w siedmiu regionach nadmorskich. Klasę „doskonała” otrzymało 879 (96,28%) próbek, 20 próbek (2,19%) oceniono jako „dobre”, 8 próbek (0,88%) zostało ocenionych jako „zadowalające”, natomiast zwartość sześciu (0,66%), spośród łącznie 913 próbek, została uznana jako niezadowalająca. Za niepolecane do kąpieli zostały uznane plaże: „południowa” na kempingu Stupice w Medulinie (jednakże dwie pozostałe plaże na tym kempingu oceniono jako „doskonałe”), Slatina w Opatiji, dwie plaże w miejscowości Kaštel Gomilica („Kamp” i „Torac”), plaża Gojača w miejscowości Kaštel Sućurac oraz plaża na kempingu Polače na wyspie Mljet.

W cyklu czteroletnim, od 2010 do 2013 roku, ocenę doskonałą otrzymało 96,93% punktów testowych, dobrą 1,97%, 0,77% zadowalającą, a niezadowalającą – 0,33%. Trzy plaże, tj. „Kamp” w m. Kaštel Gomilica, Gojača w m. Kaštel Sućurac oraz „południowa” na kempingu Stupice w Medulinie nie spełniły wymagań przez 4 lata z rzędu.

Minister Zmajlović podkreślił, że środowisko morskie jest cennym dziedzictwem, a także niezwykle ważnym i cennym zasobem Chorwacji. W ramach obszarów Natura 2000 objętych jest 16,60% terytorium morskiego, a morze jest związane z ośmioma chorwackimi parkami narodowymi narodowych i parkami przyrody.

Z naszej strony życzylibyśmy sobie jedynie wyeliminowania tych kilku przypadków, które stanowią niechlubny wyjątek na mapie kąpielisk chorwackich. Ma to umożliwić m.in. strategia morska do roku 2020, w ramach której zostanie utworzony program działań z konkretnymi środkami na rzecz poprawy stanu środowiska morskiego.
Starsze aktualności:
cron
Morze w Chorwacji pośród najczystszych w Europie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

© Copyright: cro.pl 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.