Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Morze w Europie: najczystsze w Chorwacji, na Cyprze i Malcie

17.05.2014
Jakość wody morskiej w Chorwacji jest bardzo dobra. Według końcowej w ciągu ostatnich czterech sezonów, od 2010 do 2013 roku, jakość wody w kąpieliskach była doskonała lub dobra w 99% punktów pomiarowych. Chorwacja tym samym znalazła się w gronie trzech najlepszych europejskich krajów, wraz z Cyprem i Maltą.
„Chorwacja od lat jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o czystość morza i możemy być z tego powodu dumni. W ostatnich czterech latach jakość wody w kąpieliskach była doskonała lub dobra aż w 99% punktów pomiarowych. Naszym obowiązkiem jest dążenie do zachowania tego stanu i wykorzystanie tego potencjału w kierunku trwałego wzrostu i rozwoju, zwłaszcza w turystyce. To jest naszym i Europy strategicznym celem związanym ze środowiskiem morskim. Dlatego też aktywnie uczestniczymy w Unii dla Morza Śródziemnego i przygotowujemy strategię, która zostanie przyjęta w przyszłym roku.” - powiedział Minister Ochrony Środowiska i Przyrody Mihael Zmajlović na konferencji prasowej w sprawie jakości wody w kąpieliskach w Chorwacji.

plaża w Chorwacji

Minister Zmajlović przedstawił dane dotyczące stanu środowiska morskiego i wyniki jakości wody w kąpieliskach na plażach nad chorwackim Adriatykiem.

Jakość wody w kąpieliskach w Chorwacji jest systematycznie monitorowana od 25 lat. Badanie przeprowadza się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie jakości wody w kąpieliskach morskiej oraz zgodnie z dyrektywą europejską w sprawie zarządzania jakością wody w kąpieliskach, a przeprowadzają je upoważnione laboratoria. Końcowy wynik jest efektem czteroletnich obserwacji.

W 2013 roku kontrola jakości była prowadzona od 15 maja do 30 września. Próbki wody pobrano z 913 punktów pomiarowych na 779 plażach w siedmiu regionach nadmorskich. Klasę „doskonała” otrzymało 879 (96,28%) próbek, 20 próbek (2,19%) oceniono jako „dobre”, 8 próbek (0,88%) zostało ocenionych jako „zadowalające”, natomiast zwartość sześciu (0,66%), spośród łącznie 913 próbek, została uznana jako niezadowalająca. Za niepolecane do kąpieli zostały uznane plaże: „południowa” na kempingu Stupice w Medulinie (jednakże dwie pozostałe plaże na tym kempingu oceniono jako „doskonałe”), Slatina w Opatiji, dwie plaże w miejscowości Kaštel Gomilica („Kamp” i „Torac”), plaża Gojača w miejscowości Kaštel Sućurac oraz plaża na kempingu Polače na wyspie Mljet.

W cyklu czteroletnim, od 2010 do 2013 roku, ocenę doskonałą otrzymało 96,93% punktów testowych, dobrą 1,97%, 0,77% zadowalającą, a niezadowalającą – 0,33%. Trzy plaże, tj. „Kamp” w m. Kaštel Gomilica, Gojača w m. Kaštel Sućurac oraz „południowa” na kempingu Stupice w Medulinie nie spełniły wymagań przez 4 lata z rzędu.

Minister Zmajlović podkreślił, że środowisko morskie jest cennym dziedzictwem, a także niezwykle ważnym i cennym zasobem Chorwacji. W ramach obszarów Natura 2000 objętych jest 16,60% terytorium morskiego, a morze jest związane z ośmioma chorwackimi parkami narodowymi narodowych i parkami przyrody.

Z naszej strony życzylibyśmy sobie jedynie wyeliminowania tych kilku przypadków, które stanowią niechlubny wyjątek na mapie kąpielisk chorwackich. Ma to umożliwić m.in. strategia morska do roku 2020, w ramach której zostanie utworzony program działań z konkretnymi środkami na rzecz poprawy stanu środowiska morskiego.
Starsze aktualności:
cron
Morze w Chorwacji pośród najczystszych w Europie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022