Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

50 plaż Pagu - 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.10.2018 13:04

Slana - cudna, wspaniała, urocza, przepiękna :) .
Ale nawet te słowa, to chyba za mało, żeby opisać zachwyt :D.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.10.2018 19:46

gusia-s napisał(a):
Habanero napisał(a):
Raphael napisał(a):Znacie jakieś wskazówki dla szczurów lądowych odnośnie osiągnięcia Slany?

Dużo wody, dobre obuwie i myślę, że z Beritnicy pod tymi nawisami dałoby radę.
W razie czego po drodze można robić pit stopy na małych plażach :wink:
Z Beritnicy to tylko 1 kilometr z małym haczykiem :oczko_usmiech:
Był opis na forum na 100% tylko nie pamiętam kto pisał, dobre kilka lat temu. Zapewne do wyszukania na forum.

Szukając w necie odpowiedzi dotyczącej drogi lądowej do Uvali Slana, znalazłem informacje, które potwierdziły moje wcześniejsze przypuszczenia:
cyt.tłumaczony z j.ang.:
...Dostęp do Slany jest łatwy zarówno od strony morza, jak i lądu. W pierwszym przypadku potrzebujesz łodzi z Pag, Metajna lub tak, a w drugim przypadku należy podążać ścieżkami przez teren w pobliżu plaży Rucica, najdalej można dotrzeć samochodem do Slany z Metajny. Ścieżka nie jest wymagająca dla osób zdolnych do kilku godzin swobodnego spaceru (nosić dobrą parę butów do chodzenia, jednak nie jest to dla kapci lub wysokich obcasów!). Na ścieżce nie ma przeszkód, a widoki na księżyc dobrze płacą za wysiłek.

To dobra wiadomość dla szczurów lądowych :idea:

Nie to jest jednak w tym momencie najważniejsze :idea:
Oprócz informacji stricte turystycznych, znalazłem opis, który mną wstrząsnął.
Chodzi o kamienne ruiny znajdujące się 50 m od plaży. Wspólnie z Krystianem robiliśmy im zdjęcia
i zastanawialiśmy się co tu kiedyś było. Stawialiśmy na świątynie, albo jakieś domostwa pasterskie.
Prawda okazała się dramatyczna,... to nie były ruiny żadnej świątyni :cry:
cyt.tłumaczony z j. ang...
Obóz koncentracyjny "Uvala Slana", wyspa Pag
W maju 1941 r., W pustynnej zatoce za miejscowością Metajna na wyspie Pag, zorganizowano obóz koncentracyjny "Uvala Slana" w ramach Obozu Koncentracyjnego Jadovno-Metajna-Slana. W tym czasie wyspa Pag podlegała jurysdykcji NDH (Nezavisna Drzava Hrvatska = Niezależne Państwo Chorwacji, marionetkowy rząd faszystowski w Chorwacji 1941-1945), a obóz zorganizował Ustashe (chorwackie wojsko podczas NDH).
Według M. Suic ("Pag", Zadar 1953, historia Pag, opublikowana w 510-lecie nowego miasta Pag), w Obozie w Slanie brutalnie zabito "kilka tysięcy Żydów, Serbów i Chorwatów" liczby osiągające dziesięć tysięcy lub więcej na niektórych lokalnych rachunkach w czasach komunistycznych. Co ciekawe, nawet w czasach jugosłowiańskich, z reżimem, który chętnie wykorzystywał takie zdarzenia z NDH do radzenia sobie z "wewnętrznym wrogiem", przed Świętem 1975 roku nie było żadnego znaku o masakrze na terenie byłego obozu. Brak typowego talerza z imionami towarzyszy i nieuniknionej czerwonej gwiazdy, aby przypomnieć nam, którzy byli źli i kim są dobrzy ludzie. Bez konkretnych kwiatów, jak na terenie obozu koncentracyjnego Jasenovac. A jeśli chodzi o to, nie ma żadnych informacji na ten temat na wyspie Pag.

W grudniu 2004 r., Kiedy zostały tu pokazane zdjęcia, kilka pozostałości kamiennych budynków (później dowiedziałem się, że były to niedokończone budynki administracji obozowej, zbudowane przez więźniów), krótka droga transportowa na północne wybrzeże (Baska Slana) i co ja Przypuśćmy, że jest to "gniazdo" dla domu wartowniczego nad Obozem, nie sugeruj niczego poza ciekawą stroną turystyczną.

W czasach komunistycznych zwykle wyolbrzymiano liczbę ofiar w takich obozach - nawet jeśli bestialstwo miejscowych faszystów przechodziło do niewyobrażalnej brutalności. Na przykład w Serbii generał Nedic udzielił swoim niemieckim mistrzom, że odnoszą większe sukcesy w rozwiązywaniu "problemu żydowskiego" niż sami Niemcy, ponieważ Serbowie zdołali "eksterminować wszystkich swoich Żydów". Chorwaccy watażkowie nie byli tak "udani", a miejsca Jasenovaca i kompleksu Jadovno-Metajna-Slana były częścią spisku w NDH, by eksterminować Serbów, Żydów, Romów i niechcianych (nie współpracujących) Chorwatów. Mieszkańcy Pag mówią o zabitych tam maksymalnie 1000 ludzi, ale nadal istnieje (2004!) Duża różnorodność: powtarzają się również duże liczby, znane głównie z publikacji z czasów komunistycznych. Wydaje mi się, że w tej chwili jest właściwe, aby złożyć liczbę ofiar w samej Uvala Slana tysiącom do piętnastu tysięcy ofiar. (Różnorodność w wymienionych liczbach dotyczy około 10, i to nie tylko w przypadku Jadovna czy Slany, jest ona dzielona z wieloma ofiarami w Jasenovacu - w późnych latach 1970-tych, moim jugosłowiańskim czasie nauki, liczbą w podręczniki liczyły 700 000. Szacunki władz żydowskich na całym świecie na tej podstawie, o ile mogłem zebrać z witryn internetowych, są dziś około 50 do 70 tysięcy ofiar w Jasenovac.). Lokalna opinia osób starszych, które o tym mówią, to 90% Żydów, a reszta to Serbowie. Trudno wyobrazić sobie więcej niż kilka tysięcy ofiar, ponieważ zostały przetransportowane z Karlobag na małych łodziach, które mogły załadować max. 20 osób, a sam obóz istniał tylko przez trzy miesiące, dopóki nie został zamknięty. Na terenie obozu ciała zostały wrzucone do wielkich dziur, które zostały wykonane na miejscu, a także w morzu, ale mówimy o małej i żywej skale i niewielkiej zatoce, w sumie kilka kilometrów kwadratowych, nie dużej powierzchni. W przypadku większej liczby gnijących ciał niemożliwe byłoby, aby okoliczne wsie i miasto Pag, które znajduje się w pobliżu, nie zostały bezpośrednio dotknięte. Nie ma żadnego zapisu na temat takiego wydarzenia na dużą skalę.

Interesująca jest także opowieść o zakończeniu Obozu. We wrześniu 1941 r. Włosi zajęli wyspę. Stało się tak pomimo porozumienia z rządem NDH w Zagrzebiu, że Pag, Brac i Hvar będą częścią NDH, a nie Włochami. Po tej okupacji wydaje się, że Włosi byli zdegustowani tym, co działo się w Obozie, ponieważ zostało ono natychmiast zamknięte, ciała wyjęte z nor i spalone - starsi ludzie z wyspy wciąż pamiętali dym wznoszący się nad Slaną, kiedy byłem pytając o wydarzenia z II wojny światowej.

Wydarzenie to zostało udokumentowane w dokumentach włoskiej armii, które wymieniają 1000 ciał ekshumowanych i spalonych podczas zamknięcia obozu. Ta informacja podaje numer szacunku, o którym wspomniałem powyżej.

Jak już wspomniałem, zagadki polegają na tym, że nie ma na ten temat informacji w samej witrynie, ani wyraźnej nuty. Którego się spodziewa, powinno być, gdyby istniała nawet "tylko" jedna ofiara....koniec cyt.

Jestem w szoku ...
To te ruiny...
slana5b.jpg
welna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1247
Dołączył(a): 15.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) welna » 03.10.2018 19:54

kaeres napisał(a):
welna napisał(a):Dwa razy w tym roku plażowałem na Pagu, ale takich widoków nie miał. Plan na przyszły rok do tej pory to Mały Losinj, ale po tym co pokazałeś to sam nie wiem. Pozdrawiam.

Poczekaj na Slaną i Maskalić. Sądzę, że zmienisz plany :)

@Konrad, już mi cieplej :)

Poczekam z radoscią. Czasu jest jeszcze troche. Zonka fotki widziała i sie bardzo podobają. Ale dzieci widzą to inaczej, i zrób dobrze wszystkim. Dobrze że pies w domu zostaje.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.10.2018 20:06

Habanero napisał(a):Prawda okazała się dramatyczna,...

klub-milosnikow-wyspy-pag-t36028-3150.html?hilit=oboz#p1667404
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.10.2018 20:30

boboo napisał(a):
Habanero napisał(a):Prawda okazała się dramatyczna,...

https://www.cro.pl/klub-milosnikow-wyspy ... z#p1667404

Bardzo smutna historia tego pięknego miejsca :cry:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 03.10.2018 20:37

Piękny ten Wasz rejs łódką. Uwielbiamy je wynajmować w Cro i to również zawsze jest nasz najlepszy dzień wakacji. Ten Pag co raz bardziej kusi...
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 03.10.2018 20:39

O obozie wiedziałam ale się tam nie zapuszczaliśmy.

gusia-s napisał(a):
Habanero napisał(a):
Raphael napisał(a):Znacie jakieś wskazówki dla szczurów lądowych odnośnie osiągnięcia Slany?

Dużo wody, dobre obuwie i myślę, że z Beritnicy pod tymi nawisami dałoby radę.
W razie czego po drodze można robić pit stopy na małych plażach :wink:
Z Beritnicy to tylko 1 kilometr z małym haczykiem :oczko_usmiech:
Był opis na forum na 100% tylko nie pamiętam kto pisał, dobre kilka lat temu. Zapewne do wyszukania na forum.
O ten opis Mikromir miałam na myśli :)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.10.2018 22:13

boboo napisał(a):
Habanero napisał(a):Dobijamy do brzegu... po prawej mała grota...

urlaub_cro_2015_044.jpg


Habanero napisał(a):... zdjęcia Krystiana...
i boboo z 2015 :wink:
urlaub_cro_2015_038.jpg

Ale dałbym teraz nura... :mrgreen:
Czerwonym diabłem też popływałbym z przyjemnością :P

Nefer napisał(a):Slana - cudna, wspaniała, urocza, przepiękna :) .
Ale nawet te słowa, to chyba za mało, żeby opisać zachwyt :D.

Wszytko co Nefer napisałeś, to w 100% prawda :D

agata26061 napisał(a):Piękny ten Wasz rejs łódką. Uwielbiamy je wynajmować w Cro i to również zawsze jest nasz najlepszy dzień wakacji. Ten Pag co raz bardziej kusi...

Niesamowita frajda.
Bawiliśmy się jak dzieci :mrgreen: , a Pag będzie kusić coraz bardziej :smo:

gusia-s napisał(a):O ten opis Mikromir miałam na myśli :)

Dzięki Gosiu, że znalazłaś tę relację.
Nie znałem jej, a chętnie relację Danusi przeczytam :P
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 04.10.2018 12:59

No toś mi Konrad zabił ćwieka tym obozem w Slanej.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 04.10.2018 18:45

kaeres napisał(a):No toś mi Konrad zabił ćwieka tym obozem w Slanej.

Czarne kraty swojej historii ukrywa wiele państw na świecie.
Niestety, Chorwacja również :(
ps
Takie miejsca jak Uvala Slana powinny zostać upamiętnione... :?
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 04.10.2018 22:33

PAŠKIE VRATA, PLAŻA SUŠAC, PLAŻA MALIN
Na Slanej zaczęło robić się trochę tłoczno :wink:
IMG_20180720_125121.jpg

Kończymy ...
IMG_20180720_125131.jpg

... i opuszczamy Slanę.
Widok na prawy brzeg,... żegnamy się ze Slaną :papa: ...
20180720_142448.jpg

... a z lewej takie sytuacje :D .
20180720_142710.jpg
20180720_142707.jpg


Następnym naszym celem jest plaża Malin...
Malin.png

... po drodze mijamy, niestety zajętą już, plażę Sušac (na mapce na żółto)...
20180720_142703.jpg
20180720_142823.jpg
20180720_142900.jpg
20180720_142857.jpg

Robi wrażenie :coool: Z góry taki trochę Paški Rat :wink: ...
susac.jpg


...a my zbliżamy się do Paškich Vrat.
20180720_142850.jpg
20180720_143032.jpg
20180720_143039.jpg

Zostawiamy z tyłu...
20180720_142905.jpg

... a przed nami wrota stoją otworem :P
20180720_143102.jpg

Za tymi skałami ma być plaża Malin...
20180720_143207.jpg
20180720_143404.jpg

... i jest, tyle że zajęta :evil: ...
20180720_143354.jpg
20180720_143401.jpg

Trochę się wk :twisted: urzyliśmy, bo chcieliśmy zrobić tam przerwę ...
malin.jpg

... zostawiamy jednak Malin i jak się później okazało, zrobiliśmy bardzo, bardzo dobrze :mrgreen:
Płyniemy dalej, do końca PV, szukając jakiejś plaży, ...:lol: :hut:
20180720_143420.jpg
20180720_144141.jpg
20180720_144204.jpg
20180720_144236.jpg
.... nic tylko skały,... zero szans na lądowanie :cry:
Został nam drugi brzeg ...
20180720_144556.jpg
... i tam postanowiliśmy poszukać szczęścia, ...a znaleźliśmy... :hearts: :papa:
20180720_145003.jpg
20180720_145005.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 05.10.2018 02:05

Habanero
Czarne kraty swojej historii ukrywa wiele państw na świecie.
Niestety, Chorwacja również :(
ps
Takie miejsca jak Uvala Slana powinny zostać upamiętnione... :?

Absolutnie!!
Ukrywanie prawdy zawsze się zemści. Co do rozbieżności w statystykach... nie ma znaczenia, czy zamęczono i zamordowano 10, 100, 1000, czy jeszcze więcej ludzi...Brzemię wisi nad tym cudnym zakątkiem na ziemi :cry:
W imię czego???
Sorry, Konradzie, ciężko teraz mówić o pięknie Twoich zdjęć... :oops: :cry: Choć piękne są one istotnie.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.10.2018 05:22

Habanero napisał(a):Następnym naszym celem jest plaża Malin...
Obrazek: mapka

Trochę się wk :twisted: urzyliśmy, bo chcieliśmy zrobić tam przerwę (...) nic tylko skały,... zero szans na lądowanie :cry:

Trzeba było jeszcze po "malińskiej" stronie w grotki zajrzeć:


Habanero napisał(a):Został nam drugi brzeg ...
Załącznik 20180720_144556.jpg nie jest już dostępny
... i tam postanowiliśmy poszukać szczęścia, ...a znaleźliśmy... :hearts: :papa:
... jedno z nielicznych miejsc, gdzie mi się dobrze czytało :wink:
DSC02847.JPG
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 05.10.2018 18:17

Katerina napisał(a):Habanero
Czarne kraty swojej historii ukrywa wiele państw na świecie.
Niestety, Chorwacja również :(
ps
Takie miejsca jak Uvala Slana powinny zostać upamiętnione... :?

Absolutnie!!
Ukrywanie prawdy zawsze się zemści. Co do rozbieżności w statystykach... nie ma znaczenia, czy zamęczono i zamordowano 10, 100, 1000, czy jeszcze więcej ludzi...Brzemię wisi nad tym cudnym zakątkiem na ziemi :cry:
W imię czego???
Sorry, Konradzie, ciężko teraz mówić o pięknie Twoich zdjęć... :oops: :cry: Choć piękne są one istotnie.


Wcale mnie to Kasiu nie dziwi . Takie miejsca skłaniają przede wszystkim do zadumy i refleksji.
Ciągle zastanawiam się, co ludzi skłania do takich okrucieństw.
Wszyscy jesteśmy ludźmi , jednak człowieczeństwo nie jest stanem w którym przychodzimy na świat :(

boboo napisał(a):Trzeba było jeszcze po "malińskiej" stronie w grotki zajrzeć:...

rozglądałem się za nimi, ale nie znalazłem :oops:
Inna rzecz to to, że balibyśmy się tak blisko podpłynąć.
No chyba, że kaeres dałby radę :roll: 8)

boboo napisał(a):... jedno z nielicznych miejsc, gdzie mi się dobrze czytało :wink:
...

Oj tak, ... w takich okolicznościach przyrody i nie tylko :wink: ,... to sama przyjemność :P
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.10.2018 18:53

Habanero napisał(a):rozglądałem się za nimi, ale nie znalazłem :oops:
Inna rzecz to to, że balibyśmy się tak blisko podpłynąć.
No chyba, że kaeres dałby radę :roll: 8)

My tam popłynęliśmy też po "inspiracji" z YouTube :wink:

Droga ze Slany przez "grotki" ("grotki" tak od 7. minuty)

A tak na marginesie, to od niedawna przerzuciłem się na mapy bing'a.
https://www.bing.com/maps
W widoku satelitarnym są (przynajmniej dla moich oczu) ostrzejsze i bardziej wyraźne niż te z google.
Google:
lager_slana_google.png

Bing:
lager_slana_bing.png


I można je deczko bardziej przybliżyć:
Max. Google:
max_google.png

Max. Bing:
max_bing.png
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
50 plaż Pagu - 2018 - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone