Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 14.05.2019 13:34

Nasz sesja z punktu widokowego - parking przy hotelu i taras w hotelowej restauracji.
Niestety na fotkach tego nie widać, ale woda miała obłędny kolor, turkus, jaki nieczęsto się widzi. Niestety, chmury zepsuły ten kolor. Wrzucam tylko kilkanaście sztuk z całej sesji :)

DSC_0263.JPG

DSC_0264.JPG

DSC_0268.JPG

DSC_0269.JPG

DSC_0284.JPG

DSC_0285.JPG

DSC_0293.JPG

DSC_0294.JPG

DSC_0295.JPG


Na poniższej fotce po lewej widać kilka domów. "Nasz" jest już poza kadrem, powyżej tych widocznych. Jak wcześniej wspominałem, znalezienie drogi do niego i dojazd zajęły nam z hotelu około półtorej godziny :)

DSC_0296.JPG

DSC_0297.JPG

DSC_0301.JPG


Ależ mnie korciło, żeby popływać wzdłuż tego skalistego niedostępnego wybrzeża, jakie tam musi być podwodne życie!

W następnym odcinku Moscenicka Draga
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 14.05.2019 22:20

Zgodnie z zapowiedzią Moscenicka Draga. To nasz ostatni punkt przed pożegnaniem z Chorwacją.
Dojeżdżamy do najbliższego parkingu przy plaży, oczywiście płatnego. Wyjmujemy tylko graty niezbędne na minimum plażowania. Słońce zaczyna nieśmiało przebijać przez chmury.
Mimo, że godzina była ok. 11ej, na plaży z trudem udało się znaleźć miejsce na rozłożenie ręczników.
Trudno to nawet plażą, żwir wyglądał, jakby został dopiero niedawno przywieziony. To samo zresztą w wodzie, na dnie świeżo usypany żwir i nic poza tym. Poza tym było bardzo głęboko już przy brzegu, w odległości ok. 10 metrów od brzegu było już ponad 2 metry, a potem ostry spad i duuuuużo głębiej. Czułem się jak w głębokim basenie. Brak widoków rekompensował mi tylko fakt, że woda była krystalicznie czysta i nawet na dużej głębokości dno było wyraźnie widoczne. Co z tego jak ryb mało i za bardzo nie było co oglądać.
Przepłynąłem wzdłuż całej plaży od grobli przy marinie aż do niemal samego jej żwirowego końca przy pięknej willi zbudowanej na skałach. Co dziwne, albo i nie dziwne, dość licznie występowały tam rozgwiazdy, nawet w części zatłoczonej przez kąpiących się.

Ta wyciągnięta tylko na chwilę, w celu zrobienia fotki, potem wróciła do morza z dala od ludzi.

3.jpg


Naturalnie jakąś rozrywkę trzeba było sobie zapewnić...

2.jpg


Ponieważ mieliśmy jeszcze w planie postój w Opatiji na zakup prowiantu na drogę a od północy chmury jakoś pociemniały, robimy pamiątkową fotę na znak naszej bytności

1.jpg


i żegnamy się z Jadranem. Zgodnie z planem postój w Opatiji, potem wjazd na autostradę w Matulji. Już normalnie przejazd przez to miasteczko jest dosyć skomplikowany a my trafiliśmy dodatkowo na objazdy, bo Matulji rozkopane. Ostatecznie w bólach, ale się udało obrać właściwy kierunek. Przejazd przez Rupę bez większego problemu, ale potem do autostrady ruch dosyć znaczny, sporo ciężarówek, więc na tych serpentynach nie próbowałem wyprzedzać. Wjazd na autostradę w Postojnie już przy zachodzie....

4.jpg


Do zobaczenia za rok!
W tym miejscu pasowałoby napisać podsumowanie, ale na zakończenie pasowałoby sie pochwalić łowami z Jadranu. Ale to juz w następnym odcinku.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 15.05.2019 11:24

Bardzo fajna miejscówka, a trud dojechania do niej rekompensują rewelacyjne widoki.
Ech, bardzo chętnie bym tam przez kilka dni posiedział.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 15.05.2019 12:38

maxredaktor napisał(a):Bardzo fajna miejscówka, a trud dojechania do niej rekompensują rewelacyjne widoki.
Ech, bardzo chętnie bym tam przez kilka dni posiedział.


To fakt, w ciągu dnia jak cykady nie koncertują to cisza, aż głowa boli :). Basen dla ochłody również jest. Nie ma problemu, udostępnię namiary do właścicielki, jak będzie trzeba :wink:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 16.05.2019 19:40

Ja też jestem pod wrażeniem Waszej miejscówki. Widzę, że ogród bardzo zadbany, co nie jest zawsze oczywistym wśród Chorwatów, no i piękne widoki. Dla mnie zbyt daleko do plaży, ale na jedną noc w sam raz!
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 18.05.2019 23:02

Zgodnie z zapowiedzią moje łowy. Jednakże nie są to tylko zdobycze z tego pobytu - to jest razem, co złowiłem również w 2017 roku w Pakostane. Rozdzielać tego nie będę, co gdzie złowiłem, bo mi się nie chce. Na pewno pamiętam, że porcelanka była złowiona w Istrii.

DSC_0468.JPG

DSC_0469.JPG

DSC_0470.JPG

DSC_0471.JPG

DSC_0472.JPG

DSC_0473.JPG

DSC_0482.JPG

DSC_0486.JPG

DSC_0487.JPG


cdn
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 19.05.2019 20:50

Piękne te muszle. Zazdroszczę Wam takich okazów. My też w 2013 roku roku znaleźliśmy sporo pięknych muszli na mało uczęszczanej plaży, ale aż tak pięknych tam nie było...
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 19.05.2019 21:58

agata26061 napisał(a):Piękne te muszle. Zazdroszczę Wam takich okazów. My też w 2013 roku roku znaleźliśmy sporo pięknych muszli na mało uczęszczanej plaży, ale aż tak pięknych tam nie było...


Żadna z tych muszli nie leżała na plaży, wszystkie wyłowiłem z morza :). Nauczyłem się już na podstawie wyglądu dna przewidywać, jakie muszle mogę znaleźć.
Kolejna porcja tego co złowiłem.

DSC_0488.JPG

DSC_0489.JPG

DSC_0490.JPG

DSC_0491.JPG

DSC_0492.JPG

DSC_0493.JPG

DSC_0494.JPG

DSC_0495.JPG

DSC_0496.JPG


cdn
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 20.05.2019 16:50

Slavko1974 napisał(a):
agata26061 napisał(a):Piękne te muszle. Zazdroszczę Wam takich okazów. My też w 2013 roku roku znaleźliśmy sporo pięknych muszli na mało uczęszczanej plaży, ale aż tak pięknych tam nie było...


Żadna z tych muszli nie leżała na plaży, wszystkie wyłowiłem z morza :). Nauczyłem się już na podstawie wyglądu dna przewidywać, jakie muszle mogę znaleźć.

A głęboko te muszle były? Bo ja to tylko po wierzchu z maską i fajką i nie umiem wpływać z nią całkowicie pod wodę, więc może być kłopot. Mąż lepiej sobie z tym radzi, więc na ten rok będzie miał misję specjalną - szukanie muszelek! W zeszłym roku już coś wyławiał, ale wyłącznie te takie zakręcone z jakimiś robalkami w środku, nie wiem czy to kraby były czy coś innego, więc wrzucaliśmy je z powrotem do wody...
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 27.05.2019 23:00

Witam ponownie, już chyba w ostatnim odcinku.
agata26061 - odpowiadając na pytanie. Głębokości, z których wyławiałem moje okazy były naprawdę różne. Niektóre wyławiałem nawet z głębokości ok. 1,5, czyli stojąc wystarczyło się schylić i zanurzyć głowę :) a niektóre wyławiałem z takich głębokości, że po każdym takim ekstremalnym nurkowaniu musiałem odpoczywać kilka minut bo potwornie bolała mnie głowa a ciśnienie w uszach prawie mi je rozerwało hehe. To raczej miejsce decyduje, jakiego rodzaju okazów możemy się spodziewać. To tylko moja teoria, ale z reguły się sprawdzała, chociaż generalnie im głębiej tym ładniejsze muszle. Ja starałem się przeszukiwać akweny raczej niedostępne - pływałem w marinach miedzy jachtami, przepływałem pod wodnymi placami zabaw itp. Ale takich eksploracji nie polecam.

Te poniżej występują w piaszczystym dnie. Znalazłem ich sporo na Pine Beach w Pakostane, mniej więcej na głebokości 2-3 metrów. Kilka bardzo ładnych okazów znalazłem w wąwozach między skałkami kolo bazy nurkowej w Pakostane ale dno tych wąwozów również było piaszczyste. Głębokość - mniej niż 2 metry. Pozostałą część wyłowiłem na Murterze, też w piaszczystym dnie.
DSC_0492.JPG


Te poniżej najczęściej występują na dnie żwirkowym, czasami między głazami i dużymi kamieniami albo we wgłębieniach, gdzie wpadają za życia a potem zostają. Najważniejsze, żeby znaleźć je w krótkim czasie po otwarciu ich, wtedy nie są obrośnięte glonami. Są bardzo popularne, toteż zbierałem tylko te najczystsze, a potem już nie zwracałem na nie uwagi.
1.JPG


Te poniżej też raczej "lubią" piaszczyste dno.
DSC_0493.JPG


Ps.Dzisiaj przeczytałem relację Koleżanki piekara114 z zeszłorocznej majówki z włoskiego Caorle. Tam na plaży takie muszle leżą chyba tysiącami :)

Porcelankę znalazłem również w wąwozie w Pakostane blisko bazy nurków. Tam również przy samym pomoście było najwięcej skorup po jeżowcach. Ale generalnie jeżowców było sporo, tylko, że w Pakostane występowały niemal wyłącznie zielone. A tą największ ą- to nawet nie pamiętam, gdzie znalazłem. Pamiętam jedynie, że 4 lata temu znalazłem 3 takie w marinie link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej obok campingu Lanterna w Istrii. Znalazłem je na głębokości dosłownie kilkudziesięciu centymetrów, niemalże dotykałem rękami dna. Dno było z drobniutkiego piasku czy też mułu (jak w Pine Beach).

No to jeszcze ostatnia porcja
DSC_0497.JPG

DSC_0498.JPG

DSC_0499.JPG

DSC_0500.JPG

DSC_0501.JPG

DSC_0502.JPG

DSC_0503.JPG

DSC_0504.JPG



agata - jestem pewien, że zarówno mąż jak i Ty będziecie cieszyć się z własnoręcznie zdobytych połowów :) Pierwsze koty za płoty :) .
I to by było na tyle. A w kolejnym odcinku podsumowanie.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 28.05.2019 16:16

Postaram się w tym roku jakoś bardziej zgłębić temat muszelek. My się pewnie będziemy mniej cieszyć niż dzieciaki, które z takiego zbioru były przeszczęśliwe :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: 2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2019 16:30

Ja starałem się przeszukiwać akweny raczej niedostępne - pływałem w marinach miedzy jachtami, przepływałem pod wodnymi placami zabaw itp


8O 8O 8O W portach między jachtami??? 8O 8O 8O
Cóż....średnio to mądre - raz że można sie pokaleczyc o obrośnięte muringi i inne liny, dwa - że woda w basenach portowych jest hmmmm....takim troszke rozcieńczonym szambem :roll:
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
2018 - Miała być przerwa od Chorwacji. I co? Była Istria! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone