Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.08.2013 13:48

Lidia K napisał(a):Więc, żeby przypadkiem nie przekłamywać wolę kolor.

Kwiaty tego maja były dla mnie często ważniejsze niż widoki.

Też wolę kolor ... i to kolor w naturalnym kolorze.
W fotografii ... szczególnie podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej to już obowiązkowo.
Lubię widzieć świat taki jaki jest, a właściwie jak widzą moje oczy.
Z tego też powodu nie nauczyłem się jak do tej pory nosić przeciwsłonecznych okularów.
Nawet takowych nie posiadam i nigdy nie posiadałem.
Co do kwiatów, to rozumiem Ciebie w całej rozciągłości. 8)

pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.08.2013 13:49

weldon napisał(a):
Lidia K napisał(a):... ze zdziwieniem gdy nastał czas koloru stwierdziłam ze hitlerowskie krzyże nie są czarne.

Najpierw były białe, ale potem je zamalowywali, bo stanowiły doskonały punkt celowania dla naszych artylerzystów,
ale to w BW czy w kolorze nadal jest biały :D

I tak pokręciłam, historia hitlerowskiego krzyża jak widać nigdy mnie nie interesowała, ale widziałam ze coś było czerownego a w moim tv i w kinie było to coś czarne. :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.08.2013 13:55

Taki znak czasów:
Koszmar tamtych dni
Każdy z nas miał przez nich tylko
Czarno białe sny
;)

Ostatnio jest moda na barwienie starych fotografii czy filmów oraz na ich rekonstrukcję.
Kiedyś dość sceptycznie podchodziłem do tych prób, ale ostatnio przychylam się do tego,
że dobrze zrobiona barwa lepiej oddaje, zwłaszcza młodszym pokoleniom, wrażenia z tamtych lat.

No a współczesne wrażenia, zwłaszcza wakacyjne, to musowo w kolorach :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.08.2013 14:04

mariusz-w napisał(a):
Lidia K napisał(a):Więc, żeby przypadkiem nie przekłamywać wolę kolor.

Kwiaty tego maja były dla mnie często ważniejsze niż widoki.

Też wolę kolor ... i to kolor w naturalnym kolorze.
W fotografii ... szczególnie podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej to już obowiązkowo.
Lubię widzieć świat taki jaki jest, a właściwie jak widzą moje oczy.
Z tego też powodu nie nauczyłem się jak do tej pory nosić przeciwsłonecznych okularów.
Nawet takowych nie posiadam i nigdy nie posiadałem.
Co do kwiatów, to rozumiem Ciebie w całej rozciągłości. 8)


Ze wszystkim mam podobne odczucia, żeby jeszcze te aparaty chciały je podobnie do mnie widzieć. A każdy z nich widzi jak chce. :( :wink:
Okulary przeciwsłoneczne jednak posiadam ale na co dzień ich nigdy nie noszę, tylko zabieram na wyjazdy, czasami do zdjęcia się przydają no i do czytania na plaży. :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.08.2013 14:20

weldon napisał(a):Koszmar tamtych dni
Każdy z nas miał przez nich tylko
Czarno białe sny
;)

Trochę to nie moje czasy :wink: , ale piosenkę znam
Mieliśmy po dziewiętnaście lat,
tysiąc pomysłów na to
Jak naprawić tamten chory świat


weldon napisał(a):Ostatnio jest moda na barwienie starych fotografii czy filmów oraz na ich rekonstrukcję.
Kiedyś dość sceptycznie podchodziłem do tych prób, ale ostatnio przychylam się do tego,
że dobrze zrobiona barwa lepiej oddaje, zwłaszcza młodszym pokoleniom, wrażenia z tamtych lat.

No a współczesne wrażenia, zwłaszcza wakacyjne, to musowo w kolorach :D

Ja też byłam sceptyczna, te nowe kolory starych filmów wydawały mi się nienaturalne bo inne od tego co znałam. Ale przecież świat nie jest czarno-biały, to tylko technika była niedoskonała.
Świat jest kolorowy i piękny, co jedni pokazują a inni oglądają w forumowych relacjach :D :D :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:23

7 maja, wtorek

Wstajemy rano tradycyjnie skoro świt a tu na niebie tradycyjnie chmury :? . Trzeci kolejny dzień paskudnej pogody... no nie, chyba już nie damy rady tego znieść :roll: . Chociaż nie ma co się dziwić, w końcu cały czas jesteśmy w mniejszych czy większych górach a w nich bywa z reguły gorzej z pogodą niż „nie w górach” :lol: . Małgosia jeszcze nic nie mówi, ale ma już w głowie swój niecny plan... :wink: .

Nie mówi, bo z upływem czasu pogoda jakby się lekko poprawiała... Zresztą, tradycyjnie wciągnęło ją focenie... pstryk tu, pstryk tam :) , co chwila zmienia się układ chmuro-mgieł :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, teraz nawet przez moment świeci słońce :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasze miejsce noclegowe :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:23

Na początek dzisiejszego dnia wymyśliliśmy sobie miejsce gdzie woda z hukiem spada w dół :wink: - wodospady Marmore. Przewodnik podaje, że są one najwyższe w Europie, co jest oczywistą bzdurą, bo są przynajmniej o połowę niższe niż chociażby znany austriacki wodospad Krimml. Ale skoro w Krimml nie byliśmy, zobaczmy sobie włoskie Cascate delle Marmore :) . Mają one łączną wysokość 165 m i co ciekawe są dziełem.... Rzymian 8O którzy kanałami skierowali rzekę nad urwisko. Rozlewiska powyżej uregulowano dopiero w poprzednim stuleciu tworząc Lago di Piediluco, obecnie teren rekreacyjny.

Z jednej strony szkoda nam czasu, z drugiej, nie wiemy w jakich godzinach można wodospad oglądać :roll: , wiemy za to, że co nieco będzie nas ta przyjemność kosztować. W każdym bądź razie wyruszamy bez ociągania :) , co jak się okazało po pewnym czasie miało dwa pozytywne skutki :cool: .

Wracamy na dwupasmówkę... rzut beretem od zjazdu znajduje się Greccio , miejscowość z najciekawszym podobno klasztorem w okolicy, ale ostry protest Małgosi wybił mi z głowy chęć jego obejrzenia :wink: . Dwupasmówka kończy się zaraz za jakimś tunelem, dalej jej jeszcze nie zbudowali :? , w każdym razie jakiś tam objazd wąziutkimi dróżkami jest. Słońce jak szybko się pojawiło, tak i szybko zniknęło za czarnymi, niskimi chmurami :? , znów zrobiło się szaro i ponuro. Minęliśmy Piediluco i gdzieś pośród jakichś zabudowań mignął mi drogowskaz do wodospadów. Zawróciłem, podjechaliśmy... trudno było się rozeznać w „terenie”, postanowiliśmy że najpierw się zorientujemy gdzie jesteśmy i jak wszystko tu wygląda, a potem ewentualnie podjedziemy gdzieś bliżej.

Szybko okazało się, że nigdzie podjeżdżać nie trzeba, byliśmy na miejscu. Po przekroczeniu mostku na rzecze (czy też raczej kanale)

Obrazek

Obrazek

znaleźliśmy się przy parkingach, kasach, i straganach z pamiątkami, wszystko powyżej wodospadów. Wszystko pozamykane na 4 spusty.

Za to obszczekały nas psy :wink:

Obrazek

Z kartki przy kasie wynikało, że wodospady w maju są czynne od 10 :roll: , a my tu mamy raptem parę minut po 8 :? . Nie od dziś wiemy, że ludzie lubiący krótkie wieczory i wczesne wstawanie nie mają w życiu łatwo :wink: . Nie no... dwie godziny zdecydowanie czekać nie będziemy, pójdziemy popatrzeć co tam widać (może coś będzie widać :roll: ) i spadamy.

Na razie widać mniej więcej tyle :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:24

I tu spotkała nas miła niespodzianka :) promująca wczesne wstawanie :cool: . Okazało się bowiem, że wodospady nie są jakoś zagrodzone dookoła płotem z dodatkowymi ekranami chroniącymi przez wzrokiem chcących je zobaczyć „na krzywy ryj” . Są po prostu zupełnie swobodnie dostępne z góry i z dołu, a oba miejsca są połączone schodkową ścieżką. To co, idziemy? Idziemy :)

Już za moment odsłonił się nam taki widok:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całkiem fajnie :)

Kawałek dalej był taki specjalny punkt widokowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:24

Zeszliśmy nieco niżej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tam... tunel 8O

Obrazek

Światełko w tunelu zaowocowało takim widokiem :)

Obrazek

Obrazek

Wracamy i schodzimy jeszcze niżej. W końcu 165 m to nie byle co :wink: . Warunki do zdjęć były marne, ciemno, mokro....

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:25

To już prawie na samym dole. W tym mniej więcej momencie zaczął padać deszcz :?. A my bez parasolek...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No Plitvice to nie są :wink: , ale popatrzeć można.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2013 14:26

W dole boczna droga Terni – Spoleto, przy której jest główne, dolne wejście na teren wodospadów i wielkie parkingi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno jest tak, że ilość spływającej wody jest zależna od potrzeb działającej nieopodal elektrowni... wydaje mi się, że trafiliśmy na moment, gdy było jej znacznie mniej niż być może i mogło.

Zeszliśmy na sam dół, deszcz może nie leje, ale pada i po tym co się dzieje nad głowami zdaje się że za szybko nie przestanie. Pod górkę do samochodu kawałek drogi jednak był... postanowiłem, że sam po niego pójdę a Małgosia poczeka na mnie przy drodze na dole. I tak zrobiliśmy :) .

Jeszcze kilka fotek „w oczekiwaniu” :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróciłem do auta nie napotykając żywej duszy, ani na ścieżce, ani przy kasie. No to mamy wodospady za free :) , zawsze to kilkanaście euro w kieszeni. Nie miałem pojęcia jak stamtąd wyjechać i dotrzeć na dół, po Małgosię, tym razem jednak wyczucie mnie nie zawiodło, trafiłem bezbłędnie. W tym czasie lunęło już porządnie...w takich warunkach, o tej godzinie w ogóle nie zdecydowalibyśmy się na spacery po leśnych ścieżkach... wyszło jak wyszło, czyli tym razem bardzo dobrze :idea: .

c.d.n.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 15.08.2013 13:03

W końcu nadrobiłem zaległości. Prawdziwy kalejdoskop. Baardzo dużo zwiedziliście. Co prawda pogoda Was nie rozpieszczała, ale te mgły często dodają zdjęciom uroku, zresztą jeszcze trochę i wygrzejecie się do woli, jeśli nie macie już dosyć po naszych upałach. Niee, greckie upały to co innego :D ich nigdy dosyć :D!

Pozdrawiam
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 15.08.2013 13:24

Bardzo fajne te wodospady...
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.08.2013 10:23

KOL napisał(a):... te mgły często dodają zdjęciom uroku, ...


Szczególnie jak się siedzi w domowym fotelu. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.08.2013 10:36

KOL napisał(a):W końcu nadrobiłem zaległości. Prawdziwy kalejdoskop. Baardzo dużo zwiedziliście. Co prawda pogoda Was nie rozpieszczała, ale te mgły często dodają zdjęciom uroku, zresztą jeszcze trochę i wygrzejecie się do woli, jeśli nie macie już dosyć po naszych upałach. Niee, greckie upały to co innego :D ich nigdy dosyć :D!

KOL, fajnie że doczytałeś, trochę stron się w wątku namnożyło :wink: .
Staraliśmy się zwiedzić jak najwięcej, jest to nasz priorytet podczas wyjazdów, a zwłaszcza takich, kiedy wiadomo, że nie poleżymy sobie za bardzo nad morzem. Paru punktów programu nie zrealizowaliśmy - głównie przez paskudną aurę, ale też przez.... jej poprawę :wink: . Jednak też byliśmy w kilku miejscach, które przed wyjazdem planowane nie były, więc można powiedzieć, że wszystko wyszło tak mniej więcej na zero :D . no i przez pełne 2 tyg można jednak być w znacznie większej ilości miejsc, niż przez zeszłoroczny tydzień.

A co do upałów... tam nas nie rozpieszczały, za to lato mamy w tym roku całkiem przyzwoite pod tym względem :) . Liczymy na to, że późne greckie lato będzie jeszcze lepsze, przynajmniej takie samo jak to, z którego korzystaliśmy w zeszłym roku :idea: , to balsam dla ciała zarówno na powierzchni jak i w wodzie rozbijającej się o brzegi greckich wysp :cool:

KarKoz napisał(a):Bardzo fajne te wodospady...

Cześć Karol, miło, że kościoły Cię nie zniechęciły :wink: i wciąż zaglądasz :D
Wodospady Marmore nam też się podobały, na tyle ile mogły się spodobać przy takiej pogodzie :roll: .
Porównywaliśmy je do trochę mniejszych, ale też całkiem niezłych greckich wodospadów w Edessie, tam przy upale to była super ochłoda :)
Ale po Plitvicach, które są klasą światową, nie wiem czy coś będzie w stanie zachwycić nas jeszcze bardziej :idea:

longtom napisał(a):
KOL napisał(a):... te mgły często dodają zdjęciom uroku, ...


Szczególnie jak się siedzi w domowym fotelu. :D

W realu też bywają baaaaardzo ciekawe.... zwłaszcza zagadkowe jest czy uniosą się do góry i znów będzie lało, czy może jednak spadną w dół i będziemy mogli trochę wyschnąć :wink:
Tego dnia pozostały w górze więc my wybraliśmy inny, niecny plan na wyschnięcie...o czym niedługo :)

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 89
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone