Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.08.2013 11:00

To jedziemy dalej, za moment jesteśmy w Porto Ercole. Zalane słońcem miasteczko składa się z 2 części, w zatoczce leży część większa i nowsza, ta starsza zaś – u stóp wzgórza na którym wznosi się jedna z hiszpańskich twierdz. Nie udało się nam zaparkować w samej miejscowości ale znaleźliśmy uliczkę którą podjechaliśmy pod samą twierdzę. Niestety, główne wejście było zamknięte :? .

Obrazek

Z boku była tabliczka z jakimiś informacjami, godzinami otwarcia, ale nijak nie mogłem się w tym połapać. Poczuliśmy się jak w Grecji :wink: , głównie jednak z powodu takich widoków...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szybko odkryłem, że można wejść między zewnętrzne mury... może tam trafimy na jakieś wejście?

Obrazek

Obrazek

To ujęcie od razu przypomniało mi kościół-łódź Vrboski :)

Obrazek

Pamiątkowa fotka :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.08.2013 11:00

Wchodzimy dalej

Obrazek

Zza murów wystają anteny stojące w najwyższych partiach półwyspu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W zaułku pomiędzy murami mieszkańcy mają parking dla swych pojazdów

Obrazek

Tu suszą pranie :wink:

Obrazek

I w tym miejscu nasze zwiedzanie twierdzy się zakończyło... z tej strony na jej teren wejść nie można. Wracamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.08.2013 11:37

kulka53 napisał(a):
Obrazek

Obrazek


No i wreszcie pogoda się nad Wami ulitowała :roll: ,
czyli są moje kolorki :P .
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.08.2013 13:37

To jakiś sztorm był, że tyle śmieci na plaży czy co?
(czy czegoś nie doczytałem)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 21.08.2013 14:12

kulka53 napisał(a):Początek maja... plażowi sprzedawcy są czujni :wink:

Obrazek


Ja to zawsze tyle co najmniej na plażę zabieram.
:wink: :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.08.2013 14:30

Cała Wasza tegoroczna majowa wycieczka bardzo mi przypadła go gustu, ale jeśli w nieokreślonej przyszłości trafię nie-zimową porą do Włoch, to zapewne najpierw do Toskanii, więc przyda się relacja z ubiegłego roku, no i tegoroczne Porto Ercole, bo tu chciałabym dojechać (plaża też jak dla nas :wink:) - półwysep spodobał mi się już na fotkach Franza.
Tegoroczny wrzesień wciąż pod znakiem zapytania - więc jeśli nie trafi się jakiś super last, to może?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 21.08.2013 20:34

mysza73 napisał(a):No i wreszcie pogoda się nad Wami ulitowała :roll: ,
czyli są moje kolorki :P .

I moje również - tak już tęsknię do urlopu i do greckich kolorków, że ostatnio kupiłam sobie 2 bluzeczki w morskim kolorze. :D
Jacek S napisał(a):To jakiś sztorm był, że tyle śmieci na plaży czy co?
(czy czegoś nie doczytałem)

U nas takich ilości wyrzuconych przez morze śmieci raczej się nie spotyka :D :D :D
Bo styczniowe sztormy posprzątają przy okazji plaże. Tu na włoskim dzikim wybrzeżu po tej stronie (będzie jeszcze druga strona półwyspu) oprócz mnóstwa gałęzi rzeczywiście było dużo rozmaitych przedmiotów, nawet wielkie 10l butle gazowe, telewizory, może morze je wyrzuciło, może ludzie je porzucili ale na pewno dawno nikt niczego nie sprzątał, sztorm chyba też.

romuald22 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Początek maja... plażowi sprzedawcy są czujni :wink:


Ja to zawsze tyle co najmniej na plażę zabieram.
:wink: :)

Dobrze, że nie w góry 8O :wink:
dangol napisał(a): jeśli w nieokreślonej przyszłości trafię nie-zimową porą do Włoch, to zapewne najpierw do Toskanii, więc przyda się relacja z ubiegłego roku, no i tegoroczne Porto Ercole, bo tu chciałabym dojechać (plaża też jak dla nas :wink: )

Włochy zwiedza się podobnie jak Rumunię, tam jest tyle do oglądania, że ilu zwiedzających, tyle tras . Do Toskanii warto jechać nawet na tydzień, dojazd autostradą trwa niedługo bo to znacznie bliżej niż na Cyklady i znacznie taniej (bez promu). Włoch nie trzeba planować. Przewodnik można poczytać w trakcie nużącej podróży niemiecką autostradą :wink: . Termin majowy wydawałby się idealny ale nasze pogodowe perypetie już nas do maja zniechęciły.

dangol napisał(a):Tegoroczny wrzesień wciąż pod znakiem zapytania

A do września już tak blisko. My już odliczamy ....
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.08.2013 21:08

Ciekawa sprawa z tą Tuscanią.

Mało informacji, ale udało mi się znaleźć tyle, że może nie była doszczętnie zniszczona, ile dość poważnie ucierpiały różne zabytki z czasów etruskich, okresów rzymskich i średniowiecza - dość pieczołowicie, na przykład różę z jednego z kościołów, starano się zabezpieczyć już bezpośrednio po trzęsieniu. Zresztą znalazłem wpis o tajemniczym Kuratorze, który mimo, ze go wojsko goniło, starał się przeprowadzić akcję ratowania różnych przedmiotów.
Nawet nazwali to "nowym rodzajem archeologii", bo rozszerzyło się to później na odzyskiwanie przedmiotów osobistych ludzi, którzy stracili dachy nad głową.

Odbudowę opisują: "Pod koniec 20 wieku, jednak większość budynków została albo przywrócona lub zastąpiona."
Prawdopodobnie starali się zachować styl epoki i przy zastosowaniu anastylozy dało to taki efekt, jakby wszystko było naturalne :)

Ten wiatrak to pewnie napędzał jakieś urządzenia w tym zbiorniku wodnym? Trochę tak wygląda jakby to była pompa ujęcia wody, czy coś w tym stylu.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 21.08.2013 22:33

Lidia K napisał(a):
romuald22 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Początek maja... plażowi sprzedawcy są czujni :wink:

Ja to zawsze tyle co najmniej na plażę zabieram.
:wink: :)

Dobrze, że nie w góry 8O :wink:

Po co mi taki wózek w góry? 8O :wink:
Natomiast dmuchany delfin w górach zawsze jest przydatny. :wink: :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.08.2013 09:26

weldon napisał(a):Nawet nazwali to "nowym rodzajem archeologii", bo rozszerzyło się to później na odzyskiwanie przedmiotów osobistych ludzi, którzy stracili dachy nad głową.

W L'Aquili pewnie część tych przedmiotów dawno "posprzątali" :? w tych opuszczonych mieszkaniach, często na wpół zawalonych, także i może w tych, do których mieszkańcy już nigdy nie wrócą. Ale zapewne spora też część leży nietknięta od momentu kataklizmu w zabezpieczonych budynkach.
weldon napisał(a):Odbudowę opisują: "Pod koniec 20 wieku, jednak większość budynków została albo przywrócona lub zastąpiona."
Prawdopodobnie starali się zachować styl epoki i przy zastosowaniu anastylozy dało to taki efekt, jakby wszystko było naturalne :)

Trzeba przyznać, że bardzo dobrze im to wyszło... w przewodniku mówi się o "wzorcowym odtworzeniu" struktury miasta. Sporo domów było otynkowanych a w takich przypadkach łatwiej ukryć jakieś pęknięcia, natomiast kościoły, inne budynki, mury - przyglądaliśmy się ale śladów po rysach nie było wcale :roll:
weldon napisał(a):Ten wiatrak to pewnie napędzał jakieś urządzenia w tym zbiorniku wodnym? Trochę tak wygląda jakby to była pompa ujęcia wody, czy coś w tym stylu.

To bardzo możliwe, bo po co miałby stać w wodzie w innym celu :)

romuald22 napisał(a):Po co mi taki wózek w góry? 8O :wink:
Natomiast dmuchany delfin w górach zawsze jest przydatny. :wink: :lol:

Fakt... może się przydać, można go nadmuchać i sobie na nim wygodnie posiedzieć :D
Ale wydaje mi się, że wózek jeszcze bardziej może się przydać... zawsze w czasie odpoczynku można na rączce powiesić sobie buta 8O :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.08.2013 10:49

8 maja, środa c.d.

Przestawiliśmy auto trochę bliżej (i do cienia :) ) i za chwilę już byliśmy w starej części Porto Ercole.

Widok na zatokę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie na wyższym wzgórzu stoi druga twierdza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyne wejście na mini „starówkę” Porto Ercole.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spróbowaliśmy wejść na twierdzę od tej strony... również bez powodzenia, brama była zamknięta.

Obrazek

Trochę to było dziwne, wyraźnie było widać że tam powyżej wystają dachy zwykłych mieszkalnych domów, a dostęp utrudniony, czy jak dla nas – niemożliwy. Ale bez przesady, mocno rozpaczać z tego powodu nie będziemy :wink:

Obrazek

Obrazek

Dwunasta :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.08.2013 10:50

Druga twierdza kusiła, nawet podjechaliśmy przez miasteczko z powrotem by znaleźć jakąś dróżkę, którą byłoby można pod nią podjechać, niestety – nie znaleźliśmy. Być może jej też się nie zwiedza, odpuściliśmy łażenie w upale pod górę :wink: . Ruszyliśmy na objazd półwyspu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:cool:

Obrazek

Obrazek

Zatrzymaliśmy się przy jednej bocznej szutrówce by podejść do zauważonej na szczycie półwyspu wieży. Niestety, ktoś tę wieżę już kupił :wink: , wstępu brak.

Obrazek

Torre dell'Avvoltore.

Obrazek

Ale widoczki śliczne :)

Obrazek

I kwiatków trochę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.08.2013 10:50

Południowa strona półwyspu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga...no nienajlepsza :lol:

Obrazek

Na mapie widać było taki cieniutki, biały odcinek po tej stronie... ale że nie będzie ASFALTU? 8O
Nie było :lol: . Toteż jechaliśmy długo i uważnie...

Obrazek

Obrazek

Ale dla takich widoków..... 8O

Obrazek

Tu zatrzymaliśmy się na dłużej :)

Obrazek

Wyspa? Nie spodziewałem się... Rzut oka na mapę i już wiem. To jest GIGLIO :idea:

Obrazek

Włoskie wyspy pozostają dla nas terra incognita. Ale sądzę że do czasu :wink:

Obrazek

Pobyliśmy trochę w tym miejscu, zjedliśmy drugie śniadanie. Morze, słońce... przedsmak wakacji :)

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.08.2013 11:01

kulka53 napisał(a):
Droga...no nienajlepsza :lol:


Jeśli nawet na zdjęciach widać, że dziurawa, to znaczy, że naprawdę była DZIURAWA. :!: :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.08.2013 11:30

kulka53 napisał(a):Droga...no nienajlepsza :lol:

Przypomina mi mój dojazd do wodospadów Kravicy, tylko u mnie było bardziej stromo ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 92
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone