Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 10:44

24 września, niedziela c.d.

Zostawiamy parking i Stefanosa za sobą i udajemy się wyraźną kamienistą ścieżką w kierunku pozostałych, bocznych kraterów. Z mapki wynika że są ich trzy, poza Polivotisem nie podejmuję się ich nazywania :wink: bo w różnych miejscach noszą różne nazwy. Strasznie podoba się nam ten kolorowy krajobraz na tle granatowego (z tej strony) nieba :idea: .

Obrazek

Ścieżka jest w zasadzie bezproblemowa.

Obrazek

I nie jest długa, troszkę trzeba podejść pod górę, ale dotarcie do celu nie zajęło nam więcej niż 15 minut.

Obrazek

Byłem pierwszy :cool: .

Obrazek

No dobra, Małgosi zajęło to może 20 minut :wink: :D

Obrazek

A na miejscu można zajrzeć do kolejnej dziury :idea: , nieporównanie mniejszej niż Stefanos.

Obrazek

Obrazek

Krajobraz okolicy jest bardziej górzysty :)

Obrazek

Obrazek

Ale podobnie żółty 8O

Obrazek

Druga, „główna” dziura jest jednak dużo większa.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 10:44

Przyglądam się :lol:

Obrazek

Obrazek

Widać jak kruche wzniesienie sypie się tworząc piargi podobne do górskich.

Obrazek

Obrazek

Polazłem kawałek w dół…

Obrazek

Obrazek

Ale :idea: zostałem wezwany na pomoc… podmuch wiatru zdmuchnął Małgosi kapelusz, który umieścił się nieco poniżej krawędzi krateru :?

Obrazek

Tak szybko biegłem :wink: , że swój musiałem trzymać by nie zleciał od pędu powietrza :cool: .

Obrazek

Bez wahania ruszyłem na akcję :cool: .

Obrazek

zakończoną powodzeniem :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 10:45

Również w tych kraterach jest bardzo :idea: dużo obrośniętych siarką, dymiących fumaroli – to dla nas zaskoczenie, nie spodziewaliśmy się tego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są też skrzynki z aparaturą pomiarową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo niesprzyjających jak mi się wydaje warunków coś tutaj nawet rośnie 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 10:46

Pięknie widać „pracę” spływającej wody opadowej :idea: , chyba zimą musi się tutaj tworzyć głębokie jezioro bo tak mniej więcej od połowy zbocza krateru widać poziome linie jak w zbiornikach zaporowych.

Obrazek

Chyba rzeczywiście, dno wygląda jak wyschnięta kałuża :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie jak w Kanionie Kolorado :cool: :wink: .

Obrazek

Ale czy tam jest tak kolorowo?

Obrazek

Obrazek

No i na pewno nic nie dymi :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam z tyłu za Małgosią i trochę powyżej jest krawędź trzeciego kraterka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 10:46

Postanowiłem wleźć na stromą górę, tę z której osypujące się kamienie stworzyły piargi. Podchodziło się nawet w porządku, a widoki były genialne 8O :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na „szczycie”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale zejście 8O , nieźle trzeba było uważać by nie zjechać po sypkim i porządnie stromym podłożu :? .

Obrazek

Przy bocznych kraterach spędziliśmy kolejną godzinę :roll: podczas której na parking nazjeżdżały się pierwsze autokary. Wszyscy, co wydaje się oczywiste, popędzili do Stefanosa, dzięki czemu także i tam mieliśmy fajny spokój. Dopiero gdy już schodziliśmy ścieżką do parkingu minęliśmy kilka osób.

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.02.2018 11:35

Niezwykłe krajobrazy :o , można się poczuć jak miliony lat przed naszą erą :lol: .
pzdr. :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.02.2018 18:42

Ponoć plenery, któregoś z Bondów, w kraterze kręcili.
Ponoć. :)

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.02.2018 20:02

tiwa napisał(a):Niezwykłe krajobrazy :o , można się poczuć jak miliony lat przed naszą erą :lol: .

Niezwykłe, to prawda. Zapewne przed milionami lat nie było tam ścieżek :wink: , ale i tak jak dla mnie krater to była naprawdę spora atrakcja i świetna, kolejna ciekawostka wyspiarskiej Grecji :idea: .

longtom napisał(a):Ponoć plenery, któregoś z Bondów, w kraterze kręcili.

Zdaje się że tak 8O
Chwila z wujkiem Google i... film z 1979 r. pt. Moonraker miał nisyroskie plenery :)
Trudno żebym to wiedział skoro nie widziałem żadnego Bonda :lol:

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.02.2018 09:45

24 września, niedziela c.d.

Wróciwszy do auta zaglądamy jeszcze raz do wnętrza Stefanosa, coraz liczniej okupowanego przez przybyszów z kolejnych autokarów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy go im, na nas już czas :idea: , bo zanim zalegniemy na plaży :cool: mamy jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia.

A tym miejscem będzie Emborios :idea: , bardzo ładne prezentująca się z tej strony osada.

Obrazek

Obrazek

Choć można było podjechać uliczką okrążającą wioskę od dołu jeszcze nieco dalej i wyżej, my skręcamy i zatrzymujemy się na placyku, podobnym do tego w Nikii, za którym dalej już jechać nie można. Dojeżdżają tu autobusy, ale nie wycieczkowe tylko te dla lokalnych mieszkańców, stoi nawet budka przystankowa :) . Emborios nie jest raczej uwzględniane w planach wycieczek docierających z Kos, głównie jak sądzę dzięki mniej spektakularnemu położeniu, również co prawda na krawędzi wulkanu ale dalej od widoków na jego wnętrze. Nie ma też tutaj takiego pięknego głównego placyku jak w Nikii, którego fotki reklamują Nisyros. Jednak na wpół opuszczone Emborios jest chyba nawet nieco od niej większe, a dzięki temu swoistemu „odosobnieniu” od turystycznego szlaku jest bardziej naturalne. Jak dla mnie było tu ciekawiej i przyjemniej niż w Nikii, której przecież też niczego zarzucić nie można.

Auto stoi na placyku pod murkiem w cieniu sporych drzew, a my (tzn niekoniecznie akurat ja :wink: ) oczywiście najpierw musimy zjeść drugie śniadanie :) obserwując przez dłuższą chwilę co się dzieje. A dzieje się niewiele, podjeżdża auto, drugie, inne odjeżdża, docierają też turyści na dwóch pożyczonych motorach. Poza tym to tylko koty są przejawem życia :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.02.2018 09:46

Uliczka odchodząca z placyku po chwili się rozgałęzia, część Emborios leży po lewej. Wybieram się w tę właśnie stronę na krótki rekonesans.

Obrazek

W tej części praktycznie wszystkie domy są opuszczone i zrujnowane. Jednym z nielicznych całych a przy okazji dużym i wartym wspomnienia jest ten

Obrazek

w którym – jak głosi tablica – znajduje się obserwatorium wulkanologiczne :roll: .

Obrazek

z taką piękną mozaiką na placu przed nim…..

Obrazek

… i z widokiem na krater.

Obrazek

Można podejść jeszcze wyżej…

Obrazek

ale ja już wracam do Małgosi zaglądając tu i ówdzie…

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.02.2018 09:46

Już razem idziemy pod górkę w kierunku „centrum” wioski. A stanowi je nieduży placyk z dwiema chyba tawernami (jedynymi o ile dobrze pamiętam czynnymi w Emborios), oraz z tzw. kolorowym kościołem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jeszcze nie koniec podejścia :) , ale taka uliczka bardzo zachęcająco wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.02.2018 09:47

I przy niej sporo zabudowań jest opuszczonych, ale są też zamieszkałe. A jak ludzie, to i koty :D .

Obrazek

Ta trójka podrostków była bardzo przyjaźnie nastawiona :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie było wyjścia :roll: musiałem się wrócić do samochodu po kilka saszetek :lol: .

Obrazek

Odnieśliśmy wrażenie, że w Emborios jest znacznie więcej kotów niż ludzi :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.02.2018 09:48

Nieco naokoło i omijając najwyższy punkt emborioskiego szczyciku (gdzie pójdziemy później)…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dochodzimy na inne wzgórze…

Obrazek

z bardzo ciekawie wyglądającym kościółkiem 8O . Takiego dachu jeszcze nie widzieliśmy chyba nigdy :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawna studnia.

Obrazek

Ten kościółek to praktycznie jedyna pozostająca w całości budowla na terenie dawnego Kastro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Roztaczają się stąd bardzo piękne widoki…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jestem zachwycony tym miejscem, poza nami nie ma tu żywej duszy. Teoretycznie chciałem abyśmy doszli tylko tutaj, ale tak mi się tu podoba, że postanawiamy pójść jeszcze kawałek dalej…

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.02.2018 21:53

Nadrabiam i tutaj..... okazuje się, że od ostatnich dni stycznia mam, bagatela, 8 stron :)

Plaża Eristos robi wrażenie, natomiast ta czerwona plażyczka i skały niesamowite!!

Livadiańskie koty słodkie - ja tam jestem posiadaczem kota Bambo i lubię te wyluzowane zwierzęta :)

Teraz przenosimy się na Nisiros, pięknie, pięknie....wyspa numer 32? 8O 8O Szacunek!

Krater Stefanos na Nisiros bardzo ciekawy - fajnie to wymyśliliście, aby być tam z samego rana - bez innych ludzi



Obrazek

Krzyż na skale nawet domalowali :)

Mozaika z chochlaków z widokiem na krater - jak to na Dodekanezie :)

:papa: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2018 21:17

A dziś jest Święto Kotów!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 614
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone