Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 28.12.2013 19:15

MCR napisał(a):
ajdadi napisał(a):Dwa tygodnie wakacji z takim tylko jedzeniem...chyba z głodu bym umarł...


Próbowałeś, czy teoretyzujesz?:)


Próbowałem i mi nie smakowało

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2013 21:21

DarCro napisał(a):Jakbyście w Prima Aprilis takie stare Naxos wkleili do relacji o Meksyku, to bym uwierzył, bo jakoś podobnie sobie wyobrażam tamtejsze puebla. :)

OK :)
Jak pojedziemy do Meksyku, opiszemy jako mało znane zakątki Naxos :cool:

longtom napisał(a):Wyobraź sobie dwie takie solidne macki ugrilowane....

Spróbowałem...
Ale widzę mniej więcej to: :D

ajdadi napisał(a):pyreczki, ale z kotlecikiem
Reszta jak najbardziej mi odpowiada

I reszta też mi odpowiada :idea:

I to nie chodzi o to, czy to jest w smaku obrzydliwe czy wyborne. Chodzi o to, co to jest :roll: :? . Bo o tym jak wygląda, to już nawet nie wspomnę.
Małgosia mi tu podpowiada, że jak ... sto oczu 8O

Masakra :?

Pozdrawiam :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:10

16 września, poniedziałek

Poranek przy plaży Kastraki... w sumie podobny jak wieczór, z tym, że wtedy mieliśmy jednego gościa, a teraz – trochę ich więcej 8O

Obrazek

Nacierały prosto na nas, ale na szczęście miały przewodnika :wink: , który nieco je utemperował :D . Swoją drogą, jak zmieniły się zwyczaje... nie ma już poganiania owiec, jest prowadzenie i to na motorze :idea: :lol: .

Obrazek

Zniknęły w zaroślach...

Obrazek

a my spokojnie mogliśmy dokończyć śniadanie :D . Słońce dopiero co wzniosło się ponad góry otaczające nas od zachodu, wczoraj nie chciało się nam robić zdjęć, teraz oświetlenie było całkiem niezłe. No i pogoda, tradycyjnie idealna :idea:

Będąc na zachodnim wybrzeżu Naxos można czuć się trochę jak nad wielkim jeziorem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bezchmurnie, bezwietrznie... półkoliste fale? :roll: :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Południowa część Kastraki, przechodząca w wydmowy cypelek Aliki

Obrazek

Obrazek

Piaskożwirek :) - dla nas bomba :idea:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:11

Ruszamy. Dziś jak zwykle mamy w planie trochę zwiedzania i trochę plażowania. Zwiedzania takiego można by powiedzieć niezbyt intensywnego – spróbujemy zobaczyć zaznaczone na mapkach te atrakcje wyspy, do których jeszcze nie dotarliśmy. Jedną z nich jest Kastro Apalirou, ruiny bizantyjskiego zamku, którego obrońcy aż dwa miesiące opierali się podbojowi pierwszego weneckiego władcy Naxos – Marko Sanudy.

Po drodze zatrzymujemy się na chwilę przy tzw. zamku Bazeos, XVII wiecznym klasztorze opuszczonym przez mnichów i przekształconym w rezydencję tej weneckiej rodziny. Obecnie to ośrodek kultury gdzie odbywają się wystawy i koncerty.

Obrazek

Obrazek

Dobrze widać stąd Ano Sagri i monastyr Agios Elefterios w którym byliśmy przedwczoraj. W oddali – najwyższy szczyt Paros (z antenką)

Obrazek

Obrazek

No dobrze, ale pojedźmy w końcu do tego Apalirou. Wyraźnie oznakowany skręt w szutrówkę i tu pierwsze rozczarowanie... ona jest baaaardzo kiepska :? . Powolutku suniemy naprzód, mijając po prawej kościółek Agios Ioannis.

Obrazek

Droga jest mniej więcej taka, z tym, że tu chociaż tu jeszcze w miarę szeroka i można manewrować między dziurami. Potem robi się węziej i jest już beznadziejnie.

Obrazek

A na dodatek na dość wysokich pagórach, na których spodziewaliśmy się ujrzeć imponujące mury Kastro nie ma zwyczajnie nic :? . Rozglądamy się na wszystkie strony, nic nie widać a jechać dalej właściwie nie bardzo się da. Stwierdziliśmy, że to całe Kastro to zapewne jakieś ledwo wystające z ziemi/skał murki i w ogóle nie warto się dalej zapuszczać. I to był duży błąd, bo jakiś czas po powrocie w internecie znalazłem m.in. takie zdjęcie:

Kastro Apalirou.jpg


No i od tej pory nie mogę się nadziwić jak to się stało, że nie widzieliśmy tych murów i przeżałować tego, że jednak odpuściliśmy.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:12

Ale odpuściliśmy, zawróciliśmy i pojechaliśmy zdobywać inne Kastro. Apano Kastro leży nieopodal Chalki, po drodze zwróciliśmy uwagę na jeszcze jedną wenecką rezydencję – Paleologos Pirgos.

Obrazek

Obrazek

Apano Kastro również była pałacem obronnym Marko Sanudy, zbudowanym na szczycie skalistej góry, gdzie wcześniej istniały inne budowle obronne, jeszcze za czasów mykeńskich. Z Chalki skręciliśmy do małej wioski Tsikalario i zostawiliśmy auto na placyku przy kościółku Agios Stefanos i licznych kranikach z wodą.

Obrazek

Obrazek

Wioska jest naprawdę malutka

Obrazek

i już po parudziesięciu metrach otwiera się nam taki widok :)

Obrazek

Nasze ulubione okrągłe głazy :) .

Obrazek

Tym razem mury Kastro widać doskonale :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaciekawienie.... to mało powiedziane :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:12

Oprócz drogowskazów do Apano Kastro (zwanego też Kastro Tsikalariou), przy drodze były też ogromne tablice z napisem Mycenian Tombs. Skoro też tu będą, może uda się je odszukać?

Kawałek dalej na kamieniu był napis „TOMBS” i nikła, kozia ścieżeczka w lewo. Małgosia nie miała ochoty skakać jak one po kamieniach, ja stwierdziłem że spróbuję. Trochę poskakałem, ale efekt był mizerny. Mniej więcej tu odnaleziono kilka grobowców z czasów mykeńskich.

Obrazek

Obrazek

O, teraz coś lepiej widać, grobowce w formie kamiennego kręgu :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Góra z Apano Kastro widziana z „cmentarza” .

Obrazek

Podszedłem bliżej pokonując kolczaste chaszcze i kilka kamiennych murków ogradzających pastwiska. Wolałem nie ryzykować wejścia na górę taką niewiadomojaką drogą (w sandałkach), już sam powrót po skalistych bezdrożach do właściwej ścieżki okrążającej górę po północnej stronie był nie lada wyzwaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Spotkaliśmy się gdzieś po drodze i już wspólnie mogliśmy się zastanawiać którędy można by się wdrapać na górę. No ale wszędzie było mniej więcej tak :roll:

Obrazek

Skalisto-trawiaste bezdroża i żadnej ścieżeczki... no dobra, nic tu po nas. Jeszcze tylko mała kapliczka:

Obrazek

I trochę większa (Agios Andreas):

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:13

Trochę murów Kastro pozwiedzamy zoomem :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ot, i cały....

Obrazek

Pastwiska Tsikalario

Obrazek

I cudne urginie :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:13

Okolica... no dla mnie bomba :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedno co może się tu udać (oprócz kóz :wink: ) - miód :idea:

Obrazek

Naxos

Obrazek

Wracamy. Jak widać zaciekawienie nie minęło :D

Obrazek

Przy aucie skorzystaliśmy do woli z bieżącej wody przy kościółku urządzając sobie małe pranie i uzupełniając butelkowe zapasy. Na wybrzeże udaliśmy się przez 3 wioski: Pano-, Mesi-, i Kato Potamia. Gdyby ktoś chciał się wybrać do Apano Kastro, mniej więcej taka sama odległość będzie do pokonania, gdy wyruszy się z oznakowanego miejsca tuż przed Pano Potamią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:14

W stolicy nie mieliśmy zamiaru się zatrzymać, pojechaliśmy pooglądać sobie jeszcze nie odwiedzone, najpopularniejsze plaże Naxos – Agios Prokopios, Agia Anna i północną część Plaki. Ale te widoczki bardzo się nam spodobały – Naxos i laguny Agios Georgios widziane z cypelka z górą Stelida.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:14

Po drugiej stronie cypelka – spora osada i plaża Agios Prokopios.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hmmm, jakby to ująć... spadamy stąd :wink:

Kawałek dalej – Agia Anna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Paros widać ładnie, ale poza tym... spadamy ponownie :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2013 20:15

Tu kończy się asfalt. Wzdłuż Plaki jedzie się tak:

Obrazek

Plakę, choć z masą domów na zapleczu i licznymi skupiskami parasoli, uznaliśmy za chyba najfajniejszą naxoską plażę :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale nie zostaliśmy tu. W poszukiwaniu większej intymności i pustek wróciliśmy do porannego punktu wyjścia – na plażę Kastraki. Niestety, tym razem nie było spokojnego leniuchowania, tego dnia po południu po raz pierwszy podczas tych wakacji, po ponad dwóch tygodniach w Grecji popsuła się pogoda 8O . Całe zachodnie niebo zaciągało się coraz mocniej ciemnymi chmurami, zawiewał coraz mocniejszy wiatr przechodzący niemal w wichurę. Nie był to meltemi, to nie ten kierunek... ale efekt był podobny. Musieliśmy zbierać się dużo wcześniej niż byśmy chcieli, ale nie trzeba było daleko uciekać szukając schronienia na tę noc. Znaleźliśmy je całkiem nieopodal chowając się i samochód za porośniętymi jałowcami wydmami plaży Kastraki. Zajęliśmy tym co zawsze z niepokojem obserwując ciemniejące niebo, nasłuchując groźnych burzowych pomruków. Wiatr też nie chciał ustać... co przyniosą kolejne dni? Sms do Krzyśka :papa: i sprawa jasna – będzie dobrze :idea:

A póki jeszcze było dobrze, przejechaliśmy dziś taką trasę:

Obrazek

A – plaża Kastraki
B – zamek Bazeos
C – niezdobyte Kastro Apalirou
D – trochę bardziej zdobyte Apano Kastro
E – Potamia
F – zatoka Agios Georgios
G – Agios Prokopios
H – Agia Anna
I – Plaka
J – plaża Kastraki

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 29.12.2013 23:00

Obrazek

- Tatuś???!!!
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 30.12.2013 00:38

kulka53 napisał(a):Okolica... no dla mnie bomba :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek


.....Nie tylko dla Ciebie...

Pozdrawiam Adrian
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.12.2013 08:31

DarCro napisał(a):- Tatuś???!!!

Biorąc pod uwagę to, kto trzymał aparat, bardziej by raczej mogło chodzić o mamusię :oczko_usmiech:
ajdadi napisał(a):.....Nie tylko dla Ciebie...

No to super że też się podoba :)
Uwielbiam tego typu krajobrazy, księżycowe, puste, jałowe, suche, ale wiem że bardzo wielu ludzi zupełnie to nie kręci.
W Grecji takich widoków sporo, także i dlatego tak mocno przypadła mi do gustu, chociaż i w Macedonii i Czarnogórze, również w BiH bywało przepięknie. Ale w GR mamy to na wyspach, połączenie piękna krajobrazu z ciepłym morzem... a to nie do przecenienia :cool:

Pozdrawiam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 31.12.2013 09:28

...i Wy to wszystko ta Skodzinką :?:
szacun i mistrzostwo świata, jest to dla mnie koronny argument i wartość przekonywująca, że i ja mogę się wybrać w taki kawał drogi i w takie tereny, a zróżnicowanych terenów w tej tasiemcowej relacji - do której co jakiś czas zaglądam po ciuchu - nie brakuje...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 355
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone