Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HVAR - Sv. Nikola

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.09.2013 16:05

Odbicie z nowej drogi St.Grad - Hvar opisywałam kilkakrotnie ...
Jeśli jedziesz od strony St.Gradu, to za tunelem jakieś kilkaset metrów jest skręt w lewo, ale pod ostrym kątem i musisz skręcić przez pas nadjeżdżających z naprzeciwka, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najlepiej dojedź do Zaraća i zawróć, wtedy jest to druga szutrówka w prawo (pierwsza to droga nad klifami Dubovica - Sv. Nedjelja - od niedawna zakaz wjazdu z tego kierunku! - ona nie doprowadzi Cię pod szczyt; druga - w tym wypadku ta właściwa oznaczona jest wielką tablicą z napisem "Obiteljsko gospodarstvo Kolumbić" ).
Najlepszy, optymalny szlak pieszy na szczyt i ze szczytu prowadzi przez ruiny klasztoru w jaskini (czyli kapliczka Gospe od zdravlja i potem Gospa od snijega) i tylko szlak pieszy. Nie ma możliwości autem zjechać do Sv. Nedjelji chyba, że na około) . Samochodem zjechać można albo tą samą drogą (czyli dojazd do nowej drogi St.Grad - Hvar) lub do Svirča, ale to już droga tylko dla auta terenowego! Drugi szlak pieszy to dodatkowa godzina lub półtorej marszu i nie wiem, jak z oznaczeniem...
mmg
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 13.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mmg » 13.08.2014 22:08

Widok ze szczytu St. Nikola (lipiec 2014)

youtube.com/watch?v=pKIS7x45xJ0

Wjechałem spod kościoła w miejscowości Dol skuterem Piaggio 49 ccm wypożyczonym w Starym Gradzie
Niestety podjazd jest na tyle stromy, że miejscami brakowało mocy i skutera musiałem używać jako hulajnogi. Ale da się :-)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 13.08.2014 22:32

mmg napisał(a):Widok ze szczytu St. Nikola (lipiec 2014)

youtube.com/watch?v=pKIS7x45xJ0

Wjechałem spod kościoła w miejscowości Dol skuterem Piaggio 49 ccm wypożyczonym w Starym Gradzie
Niestety podjazd jest na tyle stromy, że miejscami brakowało mocy i skutera musiałem używać jako hulajnogi. Ale da się :-)

Hm... a co przy zwrocie powiedział pracownik wypożyczalni? Skuter 50 cc to nie motocykl crossowy... Czy swój własny skuter piaggio (który kosztuje ok 2,5 tys. euro) też byś tak potraktował? Chyba nie.. bez urazy, ale takim pomysłem raczej nie warto się chwalić...
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 15.08.2014 07:12

Pani Kasieńko, toż to nie Jego tylko z wypożyczalni, i już nie trzeba tak dbać jak o własny. Masakra dla takiego małego bączka.
Do miłego w St,G

Pzd be-ja
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 28.08.2014 23:32

Mam prośbę , może Kasia pomoże. Gdzie można znaleźć większą porcje informacji o klasztorze którego ruiny można spotkać w drodze na Nokole.
Z góry dziękuje za info.
grax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 27.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grax » 06.08.2015 23:26

Jak pojadę z Jelsy samochodem do Sveta Nedilja.
Chcę wejść na sv. Nikole od strony Sveta Nedilja.
Pytania do Was:

1. Gdzie mogę zostawić auto? Jest jakieś dobre miejsce i bezpieczne w Sveta Nedilja ?
2. Gdzie mam się kierować, aby rozpocząć wejście?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2015 23:41

grax napisał(a):1. Gdzie mogę zostawić auto? Jest jakieś dobre miejsce i bezpieczne w Sveta Nedilja ?
2. Gdzie mam się kierować, aby rozpocząć wejście?

1. Parkowaliśmy przy kościele w górnej, starszej części miejscowości, wzdłuż murku - ale były max 3 miejsca. Na placyku ciut dalej nie wolno parkować, służy do zawracania na tej jednokierunkowej uliczce.
2. Kieruj się od okolic kościoła po prostu w górę - pojawią się znaki na Špilja Sv. Nedjelji i na Sv. Nikola - warto zajrzeć po drodze do tej jaskini z ruinami klasztoru, dalej szlak już prowadzi na Sv. Nikola.

Wspomnienia z drogi do jaskini tu:
tereferelacja-czyli-czarnogora-i-hvar-2014-t46682-390.html#p1491935
grax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 27.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grax » 07.08.2015 00:37

Mikromir napisał(a):
grax napisał(a):1. Gdzie mogę zostawić auto? Jest jakieś dobre miejsce i bezpieczne w Sveta Nedilja ?
2. Gdzie mam się kierować, aby rozpocząć wejście?

1. Parkowaliśmy przy kościele w górnej, starszej części miejscowości, wzdłuż murku - ale były max 3 miejsca. Na placyku ciut dalej nie wolno parkować, służy do zawracania na tej jednokierunkowej uliczce.
2. Kieruj się od okolic kościoła po prostu w górę - pojawią się znaki na Špilja Sv. Nedjelji i na Sv. Nikola - warto zajrzeć po drodze do tej jaskini z ruinami klasztoru, dalej szlak już prowadzi na Sv. Nikola.

Wspomnienia z drogi do jaskini tu:
tereferelacja-czyli-czarnogora-i-hvar-2014-t46682-390.html#p1491935


O to mi chodziło dzięki!
A jak wjadę do miejscowości autem to od razu będę widział kościół tą drogą którą będę jechał od Pitve?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2015 00:46

grax napisał(a): A jak wjadę do miejscowości autem to od razu będę widział kościół tą drogą którą będę jechał od Pitve?

Hmmm niekoniecznie... Kierowałam się raczej mapką z zaznaczonym kościołem i na pierwszym rozjeździe przed wioską skręcałam w prawo w górę...
Tu masz zaznaczoną crkvę sv. Spiridona i szlaki w górę:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/43 ... 9&layers=Q
grax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 27.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grax » 07.08.2015 01:09

Mikromir napisał(a):
grax napisał(a): A jak wjadę do miejscowości autem to od razu będę widział kościół tą drogą którą będę jechał od Pitve?

Hmmm niekoniecznie... Kierowałam się raczej mapką z zaznaczonym kościołem i na pierwszym rozjeździe przed wioską skręcałam w prawo w górę...
Tu masz zaznaczoną crkvę sv. Spiridona i szlaki w górę:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/43 ... 9&layers=Q


O to chodziło :)

Widzę, że szlaków jest sporo, ale pewnie te główne będą oznaczone jak iść do Groty i na górę.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2015 01:40

Od Sv. Nedjelji dojdziesz tym wykropkowanym szlakiem mijając po drodze grotę z ruinami klasztoru augustianów (na zoomie w tym miejscu jest napis przy szlaku Sv. Nedjelja), potem jest to ostre podejście po lewej do kościoła MB, a później już ponoć łatwa trasa aż na Sv. Nikola w prawo.
http://www.openstreetmap.org/#map=16/43 ... 6&layers=Q
Stronkę wcześniej masz też mapkę pomocniczą.
Jest oznakowanie, więc będzie ok ;-)
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 07.08.2015 13:44

Miejscowi polecają długie spodnie bo sporo żmij jest na szlakach.
Ja nie wiedząc o tym poszedłem z dziećmi od Sv. Nedelija do Spilja (klasztor Augustyniaków).
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 07.08.2015 14:26

Klasztor Augustynów ,Augustyniak to chyba nazwisko ;)
I co, widzieliście żmije?

Warto wspomnieć ,że po drodze do Groty ,jest jeszcze jedna,nieco wcześniej ,ja zastałam tam krzesełko :D
DSC_0018.JPG
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2015 14:33

andeo napisał(a):Klasztor Augustynów ,Augustyniak to chyba nazwisko ;)

Chyba jednak ani jedni, ani drudzy tam nie mieszkali - tylko Augustianie. :mrgreen:


andeo napisał(a):Warto wspomnieć ,że po drodze do Groty ,jest jeszcze jedna,nieco wcześniej ,ja zastałam tam krzesełko :D

Os pewnie jeszcze nie było w czerwcu, co?... Ja nie zdążyłam nawet na tym krzesełku usiąść. :wink:
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 07.08.2015 16:11

andeo napisał(a):I co, widzieliście żmije?

Tak, ja widziałem. Poczekałem, aż przejdzie przez ścieżkę i pójdzie w swoją stronę. Według mnie to podstawą są tekkingowe buty, za kostkę. Żmije to nic nadzwyczajnego, w Polsce jest ich sporo. Idąc na grzyby do lasu też można je spotkać. W słoneczne dni lubią się wylegiwać na kamieniach. Grunt to nie panikować i dać im spokój, one nie atakują bez powodu...to zwierzęta, nie ludzie.

A tak a`propos trasy do groty, to z tego co pamiętam tuż za kościółkiem jest pierwszy znak, skręca się na prawo.

P1030512 (850x1280).jpg

My to przegapiliśmy i poszliśmy w kierunku sklepu, a dalej na przełaj. Dopiero wracając normalnym, prostszym szlakiem zauważyliśmy swoją pomyłkę :)
Tu nasz opis wejścia: tym-razem-przez-bih-ale-nadal-na-hvar-st-grad-sv-nedjelja-t43822-45.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
HVAR - Sv. Nikola - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone