Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 21:45

Warto wejść dla samego faktu, że to TA :!: wieża. Bo Piza z góry nie robi jakiegoś oszałamiającego wrażenia.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.10.2017 22:00

marze_na napisał(a):Warto wejść dla samego faktu, że to TA :!: wieża. Bo Piza z góry nie robi jakiegoś oszałamiającego wrażenia.

Mam identyczne odczucia...
Byliście w Baptysterium?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.10.2017 22:27

marze_na napisał(a):Warto wejść dla samego faktu, że to TA :!: wieża. Bo Piza z góry nie robi jakiegoś oszałamiającego wrażenia.

Dokładnie tak, jak napisałem wcześniej.
Wyjątkowość tej wieży (+ wymienione okoliczności :D ) sprawiły, że zdecydowaliśmy się wejść. Ta wieża jest nie tylko cudem architektonicznym. Cudem jest w ogóle to, że ona stoi. Przeciwwaga, która została zastosowana podczas operacji prostowania budowli, stanowi niecałe 7% całkowitej wagi wieży, a nachylenie zostało zmniejszone o 45 cm. Błąd pierwszych konstruktorów zamienił się w cud. :)
piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Warto wejść dla samego faktu, że to TA :!: wieża. Bo Piza z góry nie robi jakiegoś oszałamiającego wrażenia.

Mam identyczne odczucia...
Byliście w Baptysterium?

Nie, nie byliśmy.
Ze względu na fakt, że dysponujemy ograniczonym budżetem oraz czasem, każda taka wycieczka, to dokonywanie wyborów i pewne kompromisy. :roll:
W tym przypadku nawet nie chodziło o kolejny bilet za 5 euro. Chodziło o czas i ten czas wykorzystaliśmy na spacer w kierunku Arno. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.10.2017 07:11

Super, bardzo fajnie że zdecydowaliście się wejść na wieżę :idea:
Przyznam, że po raz pierwszy widzę widoki z góry...
Może nie są one powalające, a cena dość jednak zaporowa :roll: , to i tak warto bo miejsce jest jednak dość wyjątkowe :) .
Chętnych jak widać nie brakuje.
A z góry fajnie widać, że Campo to tak na pizańskich przedmieściach właściwie leży :cool:

Co do cen i rozterek z nimi związanych to przypomniało mi się jedno zdarzenie sprzed niespełna miesiąca. Będąc w Grecji zajechaliśmy pod pewne popularne stanowisko archeologiczne do którego wstęp to obecnie 12 euro. Też nie tak mało, ostatnimi czasy zwiedzanie zabytków starożytności bardzo w GR podrożało. Pojawiła się serbska wycieczka z przewodniczką, miała ona jak sądzę złe informacje i sądziła, że w weekendy wstęp jest za darmo :roll: (bo jest, ale zdaje się w miesiącach zimowych, tak zrozumiałem z krótkiej dyskusji). Ludzie z niezbyt zamożnego kraju byli nieco rozczarowani że muszą zapłacić i dość długo zastanawiali się czy wysupłać tę kwotę czy może odpuścić. Mniej więcej 90% jednak bilety kupiło, reszta - kilku panów z brzuszkami :wink: wolała wydać na wypite w tym czasie w jednej z pobliskich knajpek piwo :D .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.10.2017 09:14

kulka53 napisał(a):Może nie są one powalające, ...

To pewnie również "zasługa" fotografa. :mrgreen:
kulka53 napisał(a):Chętnych jak widać nie brakuje.

Z relacji wiem, że w szczycie sezonu kolejki są bardzo długie. We wrześniu był tam jednak luz w porównaniu z Florencją. :evil:
kulka53 napisał(a):A z góry fajnie widać, że Campo to tak na pizańskich przedmieściach właściwie leży :cool:

Administracyjnie to tak prawie pośrodku północnej części miasta.
Piza nie jest duża, od placu katedralnego do rzeki Arno, która przecina miasto mniej więcej w połowie, jest dobry kilometr. :)
W sam raz na spacer. :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.10.2017 09:17

walp napisał(a):
Piza nie jest duża, od placu katedralnego do rzeki Arno, która przecina miasto mniej więcej w połowie, jest dobry kilometr. :)
W sam raz na spacer. :wink:
No to idźmy już tam :oczko_usmiech: ,
a na wieży nie byłam, ale u Ciebie nadrobiłam ... for free :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 20.10.2017 09:34

mysza73 napisał(a):
walp napisał(a):
Piza nie jest duża, od placu katedralnego do rzeki Arno, która przecina miasto mniej więcej w połowie, jest dobry kilometr. :)
W sam raz na spacer. :wink:
No to idźmy już tam :oczko_usmiech: ,
a na wieży nie byłam, ale u Ciebie nadrobiłam ... for free :smo:


Popieram, idźmy na ten spacer :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.10.2017 09:55

mysza73 napisał(a):a na wieży nie byłam, ale u Ciebie nadrobiłam ... for free :smo:

Ktoś się musiał poświęcić. :oczko_usmiech:
mysza73 napisał(a):
walp napisał(a):
Piza nie jest duża, od placu katedralnego do rzeki Arno, która przecina miasto mniej więcej w połowie, jest dobry kilometr. :)
W sam raz na spacer. :wink:
No to idźmy już tam :oczko_usmiech:

Beata W. napisał(a):Popieram, idźmy na ten spacer :papa:

Uno momento, Signore e Signori. :wink: Musimy przecież zajrzeć chociaż na chwilę do Santa Maria Assunta. To przecież ten budynek był i jest tutaj najważniejszy. :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.10.2017 10:04

walp napisał(a):Uno momento, Signore e Signori. :wink: Musimy przecież zajrzeć chociaż na chwilę do Santa Maria Assunta. To przecież ten budynek był i jest tutaj najważniejszy. :)

Eeeeee tam :oczko_usmiech: , ja już się z włoskich kościołów "wyleczyłam" 8O , wszystkie tak samo ładne :smo: ,
no dobra, "z wierzchu" jeszcze te kościoły oglądam, bo zawsze jakaś rozetka się trafi albo inne "cosie" :oczko_usmiech:
wolę jakieś uliczki, palazza albo inne widoczki :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.10.2017 10:05

walp napisał(a):Uno momento, Signore e Signori. :wink: Musimy przecież zajrzeć chociaż na chwilę do Santa Maria Assunta. To przecież ten budynek był i jest tutaj najważniejszy. :)

A potem będą jeszcze lody :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.10.2017 12:52

Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 20.10.2017 13:06

mysza73 napisał(a):Właśnie w tv mówili ... :? :roll:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... encji.html


Żeby drewniana była ta katedra to bym powiedziała, że tak miało być ale tak to miał facet pecha :(
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.10.2017 13:52

mysza73 napisał(a):Eeeeee tam :oczko_usmiech: , ja już się z włoskich kościołów "wyleczyłam" 8O , wszystkie tak samo ładne :smo: ,

To prawda, a duomo są szczególnie piękne. :)
mysza73 napisał(a):wolę jakieś uliczki, palazza albo inne widoczki :wink:

Spoko, nasza "konstelacja" pięknych miejsc to nie tylko kościoły. :D
piekara114 napisał(a):A potem będą jeszcze lody :mrgreen:

Niestety, nie przepadam za fotografią kulinarną. :oczko_usmiech:
mysza73 napisał(a):Właśnie w tv mówili ... :? :roll:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... encji.html

Przykry wypadek. :(
Na plac św. Krzyża we Florencji, przy którym stoi ten kościół też dotrzemy. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.10.2017 17:31

walp napisał(a):Włoskie autostrady nie są tanie :( można przyjąć średnią cenę ok. 7,8 euro/100 km.


To niestety jedna z nielicznych rzeczy, która mnie wkurza w Italii....

Ładnie wygląda ten basenik na campie Il Gineprino

Campo dei Miracoli to mimo ilości turystów ALWAYS, jedno z moich najukochańszych miejsc w Italii - bylismy tam dwa razy w 2010 i 2014 roku, jedna cena wejścia na wieżę mocno odstraszała już wtedy....

W kafejce przy Via Santa Maria też jedliśmy lody :)

Ładnie wyglądaja kopułki z Torre Pendente


Jestem już na bieżąco! :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 22.10.2017 11:51

Widziałem wieżę z tej perspektywy...

Obrazek

Obrazek

...a teraz dodatkowo byłem nawet na górze... :wink:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone