Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 03.08.2017 13:40

Dzięki slavko.v
Krzysiek
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 03.08.2017 13:49

We wrześniu bez problemu znajdziesz apartman 10E/osoba (łazienka, kuchnia) a może i taniej, im dalej na południe Montenegro tym jest taniej... Najdroższa jest Budva, Boka Kotorska, taniej jest w Petrovac, Sutomore, jeszcze taniej Dobra Voda, Ulcinj.
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 03.08.2017 14:00

Na południu już byłem, teraz w grę wchodzi tylko Boka Kotorska. Może są inne spokojne miasteczka ? Nie zależy mi na plażowaniu, raczej na dobrym jedzeniu.
Krzysiek
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 03.08.2017 14:04

Risan jest ok - dobry punkt wypadowy i bajkowe widoki.
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 03.08.2017 14:08

Prawdopodobnie tam spędzimy urlop.
Krzysiek
bydziaj
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 29.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bydziaj » 04.08.2017 00:14

Reiser napisał(a):Witam Cro-maniaków,

zgodnie z planem dotarliśmy do MNE (Dobra Voda)... po wielu latach zdradziliśmy Chorwację na rzecz czegoś nowego. I rzeczywiście jest to dla nas nowe. Co roku jeździmy w szczycie sezonu, ale taka praca (inaczej moja żona urlopu nie dostanie). Jechaliśmy oczywiście w weekend (sobota wyjazd z Pabianic do Prelogu (HR) - nocleg i dalej o 5ej rano do Dobra Voda). Liczyłem się jak co roku z korkami, ale tragedii nie było aż do granicy z MNE. Strata ponad 3h!! Jechałem przez Dubrownik z chęci obejrzenia ładnych widoków morza, ale stanowczo tą trasę odradzam! Z Chorwacji kierujcie się na Trebinje i do MNE wjeżdżajcie najlepiej w stronę Niksicia i dalej w kierunku waszych destynacji.

Korki na granicy powodują ci co podają paszporty zamiast dowodów + obowiązkowo zielona karta. Paszport trzeba zeskanować i wprowadzić do systemu, dowód już nie.

Dalej ostre zderzenie z brakiem przestrzegania przepisów drogowych. Mam trochę za drogi samochód na przypadkowe przecierki. 20 lat temu rodzice mówili mi, że granie w Need for Speed to strata czasu i żebym lepiej pouczył się matematyki... Ja akurat wykorzystałem łamanie przepisów w grze w realnym życiu :-) Moja żona skwitowała to, że szybko się tutaj odnalazłem... nagłe wyjeżdżanie z dróg podporządkowanych, nieużywanie kierunkowskazów, jazda na trzeciego lub czołówkę. A maturę z matmy zdałem na 5 ;-)

Przejechanie ostatnich 100km wzdłuż Czarnogórskiego wybrzeża zajęło mi bagatela 5h. Ale słyszałem o tym, że da się to zrobić w 8h... wróg nr 1 na drodze to pieszy... Prom Kamerani-Lepetanie bez kolejki, idzie szybko i sprawnie. Zdecydowania większość aut z tablicami z D, A, CH, I to z pochodzenia miejscowi (ich jazda niczym nie odbiega od tablic MNE, SRB).

Pewnie tak fatalnie trafiłem ze względu na termin, ale chciałem tylko delikatnie ostrzec. Czarnogóra jest piękna, to taka Chorwacja sprzed 10lat tylko bez przepisów ;-)

Cenowo w porównaniu do Polski czy też Chorwacji szału nie ma. Jest taniej, ale aż tak żeby się tym chwalić. Burek na śniadanie + jogurt faktycznie tylko 1,3eur. Ale obiad w dobrej knajpie przy plaży to 23eur (grillowane kalmary oraz pljeskavica + 2 piwka z nalewaka). Są też tańsze jadłodajnie gdzie możemy zejść z ceną do ok. 10-15eur (za dwie osoby).

Jest szczyt sezony więc ludzie darmową część plaży rezerwują sobie jak w Mielnie, karimatami o 7 rano. My postawiliśmy na najem leżaków z parasolami (8-10eur za dzień). Cena dobra tym bardziej, że co jakiś czas chodzi kelner i może donieść zimne Niksićko za 2eur. Plaże raczej czyste choć można znaleźć skupiska śmieci... (przy leżakach czysto). Ceny w markecikach w Dobrej Vodzie wyższe niż w Polsce... dla przykładu: chleb, 1l soku pomarańczowego, dwa jogurty do picia 7eur lub 2l Coca Coli, 2l Niksićko, pieprz mielony w pojemniku oraz malutka sól morska 7,5eur. (gdzieś pogubiłem paragony, ale za kilka dni będę ich miał więcej). Na targu w Barze 1l domowej oliwy z oliwek 10eur, 0,75 wybornego domowego, białego, wytrawnego winka 5eur, 1kg świeżej Dorady 7eur (w tym patroszenie).

W dniu przyjazdu byliśmy delikatnie rzecz ujmując mocno wqrw...ni, ale szybko zaczęło nam przechodzić. Dużą rekompensatą jest nasz apartament, który znalazłem dzięki pomocy kolegów z forum. Milica i Mrvica u Petra Tomicia to idealne miejsce do wypoczynku. Czysto, cicho, ładne łazienki, aneksy kuchenne z wyposażeniem, duże lodówki, klimatyzacja oraz balkon z widokiem na morze.. tego potrzebowałem i to mam. Wszystko za jedyne 25eur/apartament, który generalnie jest 3 osobowy. Wszystko pod bokiem, market 200m, plaża 200m, restauracje 200.

Trochę tego pięknego wybrzeża zwiedziliśmy i z czystym sumieniem polecam to miejsce. Gospodarze pomocni, weseli... miałem trochę obaw, ale to mile rozczarowanie kiedy trafiasz pod dobry dach....

Czy tutaj jeszcze wrócimy? :-) to się okaże... przyjechaliśmy tutaj na prawie 3 tygodniowe ładowanie baterii (i ładujemy...) planujemy wyrwać się na 2-3 dni do Albanii ale o tym jak stamtąd wrócimy do Dobrej Vody.

Jakieś pytania? Piszcie chętnie odpowiem, podeślę zdjęcia. A może ktoś jest w okolicy i ma ochotę pogadać przy piwie? Zapraszamy. Poza pewnym zderzeniem zachodniego świata z tutejszym... jest urokliwie, jest... całkiem nieźle...

pozdrav!


Właśnie za tydzień wyruszam do Dobrej Vody (piątek wcześnie rano ok.4.00) wybraliśmy trasę z Bydgoszczy przez Słowację,Węgry,Cro i Bih. Zaplanowany mamy nocleg w Doboju w Bośni i mam nadzieję ,że spokojnie na wieczór tam dojedziemy. W sobotę z rana mamy w planach wizytę w Sarajewie i po jakimś 2-3 godzinnym zwiedzaniu ruszamy już do DV.
Zakwaterowanie mamy w Apartamentach Adrovic , jest to w południowej części Dobrej Vody. Na liście do "zaliczenia" jest Kotor,Lovcen,Budva (okolice) Szkodra w Albanii i Jezioro Szkoderskie od strony Czarnogóry.
Najbardziej interesuje mnie na teraz , choć wiem że to pytanie do innych ( bo Wy jechaliście przez Cro) ... ile zajmie mi droga z Sarajewa do Dobrej Vody ? Jakim przejściem przekraczać granice Chorwacji z BiH ? Czy sprawdzana jest zwartość bagażnika (alko :)) Czy w Chorwacji jechać autostradą (czy na tym odcinku takowa jest? E73) bo różnie na googlach widać .
Dzięki z góry za odpowiedź.
Ostatnio edytowano 04.08.2017 00:21 przez bydziaj, łącznie edytowano 1 raz
bydziaj
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 29.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bydziaj » 04.08.2017 00:18

slavko.v napisał(a):Hejhej Reiser! W niedzielę wróciliśmy z Montenegro Dobra Voda - Milica i Mrvica. Pozdrowienia dla Milicy i Petara od Slavko!
Dobra rada! Jestem z Gniezna, do Czarnogóry radzę nie jechać przez Chorwację! Moja trasa (wyjazd 6.10) Gniezno-Września-Stryków-Bielsko Biała-Zwardoń- Zilina - Trnava- Komarno-Mohacs-Bilje k/Osijek nocleg (przyjazd 20.20). 2.dzień (wyjazd 7.20) Bilje- Samać-Doboj-Sarajevo-Scepan Polje-Niksić-Podgorica- Tunel Sozina-Dobra Voda (przyjazd 19.15), powrót przez Serbię (Bijelo Polje - Uzice-Pozega-Valjevo-Sabac-Sid-Vukovar-Osijek i znów nocleg w Bilje k/Osijek przejazd ok. 13h.
Na obiady chodziliśmy do Plavi Jadran, a nad morze - mała plaża, skałki na prawo od M&M - koszt 0zł.
pozdrav


Widzę ,że obrałeś podobną trasę jak ja planuję i jakbyś mógł odnieść się do mojego wpisu powyżej to będę bardzo wdzięczny.
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 04.08.2017 08:05

- Trasa Sarajevo-Dobra Voda - ok. 6h. Ja jechałem przez BIH (Sarajevo), nie jechałbym przez Słowenię-Chorwację.
A można jechać np. tak: przekroczyć granice węgiersko-serbską w Backi Breg, nocleg np. w Bezdan lub Sambor, autostradą do obwodnicy Belgradu i dalej na Cacak, Uzice do granicy Montenegro (Bijelo Polje) - Podgorica - Dobra Voda...
- Serbowie budują autostradę z Belgradu do granicy z Czarnogórą (ma być gotowa za ok. 2 lata) - jest już gotowy odcinek przed Cacakiem.
- Bagażników na granicach na 99% sprawdzać nie powinni.
- E-73 w Chorwacji - autostrady brak... granica BIH/HR w Metković
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 04.08.2017 10:07

a co polecielibyście dla osoby jadącej pierwszy raz do Albanii? Miejscowość ma być nie duża, ale nie zasypiająca o 22:00, nad samym morzem tak by do plaży w miarę blisko było -do 10min piechotą.
bydziaj
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 29.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bydziaj » 06.08.2017 19:57

slavko.v napisał(a):- Trasa Sarajevo-Dobra Voda - ok. 6h. Ja jechałem przez BIH (Sarajevo), nie jechałbym przez Słowenię-Chorwację.
A można jechać np. tak: przekroczyć granice węgiersko-serbską w Backi Breg, nocleg np. w Bezdan lub Sambor, autostradą do obwodnicy Belgradu i dalej na Cacak, Uzice do granicy Montenegro (Bijelo Polje) - Podgorica - Dobra Voda...
- Serbowie budują autostradę z Belgradu do granicy z Czarnogórą (ma być gotowa za ok. 2 lata) - jest już gotowy odcinek przed Cacakiem.
- Bagażników na granicach na 99% sprawdzać nie powinni.
- E-73 w Chorwacji - autostrady brak... granica BIH/HR w Metković

Jesli można to mam jeszcze parę pytań od mojej rodzinki.
- Czy w okolicach Dobrej Vody są jakieś bardziej kameralne plaże , mogą być skałkowe byle mniej tłumne.
- Jak tam wygląda sprawa z jeżowcami? .... rozumiem ,że neopreny zabrać.
- Czy jest jakieś fajne miejsce do ponurkowania z maską i pooglądanie troszkę kolorowych rybek.
- Jakaś fajna knajpka do wieczornej posiadówki przy piwku i jedzonku oczywiście na kieszeń przeciętnego Polaka ;)
- Czy "trzeba" brać mocniejszy trunek czy lepiej kupić na miejscu (co polecasz?)
Może niektóre pytania wydają się śmieszne/głupie ,ale podobno niema głupich pytań tylko są ... :)
A taką widokową trasę przez Durmitor i Kanion Moraca planuję na dojazd do Dobrej Vody , tylko czy zmieszczę się w 7 godzinach ? ... Podobno gdzieś na końcu trasy jest jakiś płatny tunel.
Oczywiście z góry dziekuję z wyczerpujące odpowiedzi :))) pozdro
Załączniki:
Mapa Saraj-DV.JPG
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 06.08.2017 21:10

W samej Dobrej Vodzie jest fajna kameralna plaża, niedaleko miejsca, w którym mieszkałem tj. Milica i Mrvica - ul. Marin Ploca i dalej idąc nad morzem ścieszką w kierunku północnym coś się poszuka.
Jeżowce- na plaży Veliki Pjesak jeżowców brak
Mała plaża (położona z 300m na północ) jeżowców nie było do czasu aż przyszedł silny wiatr i fale, który przyniósł jeżowce, ale w sumie usadowiły się przy skałkach z boku plazy. Ja całe 2 tyg pływałem bez butów. W butach pływali tylko Polacy.
Nurkowanie-nie znam tematu, ale ludzie na małej plaży mieli maski i pływali.
Restauracje - polecam Plavi Jadran - dają dużo, niedrogo i szybko, ewentualnie Deus.
W sumie nie trzeba brać alkoholu z Polski, wszystko kupi się w cenach polskich, a nawet taniej.
Sarajevo-Dobra Voda przez Durmitor, 7,5 - 8 godzin powinno wystarczyć. Przejazd przez Durmitor - jest bardzo wolny.
Za Podgoricą w kierunku na Sutomore, Bar, Dobra Voda jest nowoczesny tunel Sozina 2,5E auto osobowe.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.08.2017 21:17

slavko.v napisał(a):Mała plaża (położona z 300m na północ) jeżowców nie było do czasu aż przyszedł silny wiatr i fale, który przyniósł jeżowce, ale w sumie usadowiły się przy skałkach z boku plazy. Ja całe 2 tyg pływałem bez butów. W butach pływali tylko Polacy.

Mimo wszystko trzeba uważać. Podczas naszego pobytu było ich dość dużo. Jeden z rodaków wskoczył do wody prosto na jeżowca. Jak Petar zobaczył jego stopę, poradził od razu jechać do lekarza.
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 06.08.2017 21:27

Dokładnie, trzeba uważać! Bezpieczniej nosić buty do wody. Poza tym wygodniej w nich się chodzi po większych i mniejszych kamieniach na plaży i w wodzie.
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 09.08.2017 11:42

Czarnogóra warta grzechu.

Ceny: pizza 5-9euro, w zależności od składników (polecam Pizzerię Sara na starym mieście w Kotorze), Cevapi 7-9e (świetne również w Sarze), kalmary grillowane 9-12 (polecam konoby w Prcanj), piwko w knajpie 2,5e, zupy rybne od 2,50 do 3,80, leżaki ok. 10e za komplet (2szt. + parasol).

Plażowanie - Plavi Horizonti - fajna plaża ze skałkami po obydwu stronach - bajka!, must see - Kotor z góry, Lovcen samochodem, droga wokół Boki, szczególnie z Kotoru do Prcanj:) Ryzyko otarcia auta - duże:). Mnie się udało, innym nie:)
Resztę pytać - co będę w stanie, odpowiem.
Załączniki:
5_cro.jpg
4_cro.jpg
3_cro.jpg
2_cro.jpg
1_cro.jpg
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 09.08.2017 12:38

Jaka miejscowość jest na drugim i trzecim zdjęciu?
Krzysiek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 169
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone