Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zwyczaje na drodze w Cro

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tomek O.
Croentuzjasta
Posty: 286
Dołączył(a): 12.04.2005
Zwyczaje na drodze w Cro

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek O. » 08.06.2005 19:20

Witam. W sumie do wyjazdu mam jeszcze daleko ale tak sobie pomyślałem ze dla takich żółtodziobów jak ja :D :D :D może to sie przydać. Czy w Chorwacji podobnie jak u nas miga sie kierunkowskazami w podziekowaniu, długimi aby przestrzec przed niebieskimi oraz aby komus pokazać ze sie go wpuszcza/przepuszcza??? A może sa inne gesty lub zwyczaje drogowe? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 08.06.2005 19:27

Tak, ja spotkałem się z pewnym zwyczajem kierowców z Czech. A polega on na KOSZMARNIE POWOLNEJ JEŹDZIE!!!...

:twisted: :twisted: :twisted:
krystek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1287
Dołączył(a): 15.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystek » 08.06.2005 19:43

Tomek O. napisał(a): Czy w Chorwacji podobnie jak u nas miga sie kierunkowskazami w podziekowaniu, długimi aby przestrzec przed niebieskimi oraz aby komus pokazać ze sie go wpuszcza/przepuszcza??? A może sa inne gesty lub zwyczaje drogowe? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Szczerze powiedziawszy, to nigdzie(D, I, SK, SLO, A, F) poza PL nie spotkałem się z dziękowaniem światłami awaryjnymi, czy też ostrzeganiem długimi. Jeśli chodzi o światła awaryjne, to lepiej nimi nie dziękować - na zachodzie ich użycie oznacza awaryjne, gwałtowne hamowanie i ostrzega przed niebezpieczeństwem nadjeżdżających z tyłu.
Pzdr
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 08.06.2005 22:20

Krystek: no tak, ale Tomek nie pisał o awaryjnych, tylko o dziękowaniu kierunkami. To właśnie ten cywilizowany sposób ;-)
Remus
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 156
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Remus » 09.06.2005 06:03

Co do podziękowań na drodze to nie wiem, ale ostrzeganie przed misiakami mrugnięciem światłam jest w Cro stosowane- w tamtymroku kierowca autobucu chorwackiego najprawdopodobniej uchronił mnie tymsposobem przed " postępowaniem mandatowym" :wink: , a później pytałem o to gospodarzy, u których mieszkałem i potwierdzili że się miga.

pozdr. Romek- 30 ddw( dni do wyjazdu)
krystek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1287
Dołączył(a): 15.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystek » 09.06.2005 07:38

krzychu_72 napisał(a):Krystek: no tak, ale Tomek nie pisał o awaryjnych, tylko o dziękowaniu kierunkami. To właśnie ten cywilizowany sposób ;-)

Jeżeli macie na myśli użycie kierunkowskazów (np. raz prawy, raz lewy), to zmienia postać rzeczy. Zrozumiałem, że chodzi o dziękowanie często spotykane na drogach w PL tj. "mrugają" jednocześnie obydwa kierunkowskazy, czyli światła awaryjne.
Pzdr
gripen
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 31.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) gripen » 09.06.2005 08:02

Witam.

Zauważyłem że dla wielu Chorwatów nie istnieje znak STOP. Ostatnio bedąć na Hvarze widziałem że jest to nagminne. Zresztą trzy lata temu jak byłem na Korciuli i w okolicach Dubrownika było podobnie. Nawet spotykałem sie z sytułacjami wielkiego niezadowolenia ze strony Chorawtów jadących za mną że zatrzymałem się na STOPIE.

pzdr

gripen
Rajkub
Odkrywca
Posty: 81
Dołączył(a): 22.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rajkub » 09.06.2005 08:15

Odniosłem wrażenie, ze młodzi Chorwaci , którzy przesiedli się na 10-15 letnie "odrzutowce" maja jeszcze mniej wyobraźni od naszych młodych "kamikadze". Wielokrotnie byłem świadkiem wariackiego wyprzedzania na zakrętach i przed wzniesieniami. No i parokrotnie oglądałem kiepskie finały takich poczynań. W mojej "ekipie" funkcjonuje już określenie "jeździć po chorwacku";-).
darrou
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 01.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) darrou » 09.06.2005 08:55

Rajkub podzielam twoją opinie. Zwłaszcza na wąskich, krętych drogach, wyjeżdżając z za zakretu, może okazać się że twoim pasem, pędzi jakiś szalony tubylec, tyle tylko że w przeciwnym kierunku ! 8O 8O 8O

pzdr
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 09.06.2005 09:36

Tak jest....wlasnie samochod nie jest dla kazdego, bo sie staje niebezpieczna bronia.
Czensc chorwatek i chorwatow:
nie daja kierunkowskazow - bo i po co, czemu wszisci muszo wiedziec gdzie ony jado, wystarczi ze ony wiedza :twisted:
Lubia przejezdzac na czerwonim-bo powstali czasy demokracji i nikt ich jusz nie moze straszic czerwonim kolorem i lamac ich ustawowe prawo o wolnosci ruchu i wogule skant taki pomisl ze by sie zaczimiwac jak dopiero co sie rozbujali :twisted:
lubio sie zaczimiwac samochodem gdzie popadnie (w tym przoduja chorwatki) bo oni tylko na chwilke skocza cos zalatwic na minutke....zakup znaczka skarbowego w kiosku, male zakupi, zanieszc papiery do uzendu, na kawke ta krotka z znajomim, na frizure, na rozprawe sadowe, na usuniencie wyrostku robaczkowego.....
Na tej samej zasadzie lubia blokowac inich przepisowo zaparkowanich w centrach miasta....
Mlodziez jezdy wariacko poniewarz wichodzoa z zalozenia ze im policja i tak nic nie moze...jak im zabiora prawojazdi jak ih ony nie posiadaja...
Szczegulnie wesola situacja jest na wyspach. Tam wszisci wiedza ile jest gpolicjantow i gdzie sie znajduja.
Czensc mlodziezy chorwackej lubi jechac po alkocholu i gorszich srodkach...bo nie moze sobie pozwolic chodzenie pieszo, spoci sie taki bidak lub sierotka i kogo zerwie taki zdiszony i spocony :(
Chorwaci mrugaja ze bi ostrzec przed policja, ale to zazwiczaj robia kierowci dostawczich samochodow. Oprucz tego mruganiem dziekuje tylko kierowca cierzarowek bo oni wiedza o co chodzi....
Podsumujanc chorwaci moji kochani rodaci sa w wiekszosci beztrosci samolubni kierowci nieszanujanci kultury ruchu drogowego, traktujanci swe konie mechaniczne jako srodek do wyladowania stresow codzienego zycia. Oczewiscie sa i wyjantki. Wydaje mi sie ze bez wzglendu na rodzaj, marke, wiek i wartosc samochodu zachowanie kierowci na drodze duzo nam mowi o jego kulturze i wichowaniu osobistim
Przed policja sie ostrzega
IgnisDriver
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 287
Dołączył(a): 07.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) IgnisDriver » 09.06.2005 10:00

dzięki za cenne uwagi :D
gratkorn
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 31.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) gratkorn » 09.06.2005 11:19

Leon ! Uwielbiam Cię !!!
(to z wyrostkiem było świetne, hi, hi) Pozdrawiam Monika.
faziolot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 606
Dołączył(a): 18.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) faziolot » 09.06.2005 11:48

Już myślałem, że polscy kierowcy są najgorsi :lol:
A Pewnie są.
krystek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1287
Dołączył(a): 15.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystek » 09.06.2005 12:21

faziolot napisał(a):Już myślałem, że polscy kierowcy są najgorsi :lol:
A Pewnie są.

Uzywając uogólnień, to są w czołówce najgorszych. A uważają się za najlepszych. Niestety ...
Pzdr
Krzysiekm
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 413
Dołączył(a): 25.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiekm » 09.06.2005 12:22

Często na jadrance w okolicach makarskiej spotkałem się z mruganiem chorwatów długimi przed patrolem.Nie ważne czy radar czy zwykła kontrola,nagminnie ostrzegają nie tylko swoich.
To uchroniło mnie pewnie od mandatu.
Zawsze w innym kraju jeżdżę z inna kulturą,w innym kraju czuję sie inaczej i pewnie stąd takie a nie inne zachowanie.Ostrożna jazda,uprzejmość,kultura,itd
Nie macie czegoś takiego?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone