Witamy wszystkich podróżników na platformie cro.pl© Chorwacja online™ – Witamy wszystkich podróżników na słonecznej stronie Chorwacji

Wyższe kary za wykroczenia drogowe w Chorwacji

01.08.2019
Od 1 sierpnia 2019 roku w Chorwacji obowiązują zaostrzone kary za wykroczenia drogowe. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na chorwackich drogach.
Chorwacja plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ze statystykami na poziomie 7,7 ofiar śmiertelnych na 100 tysięcy mieszkańców (niemal identyczny wskaźnik ma Polska), plasuje się w niechlubnej czołówce. Gorzej jest tylko w Rumunii oraz Bułgarii. Średnia dla wszystkich państw UE wynosi 5 ofiar na 100 tysięcy mieszkańców, a na szwedzkich drogach ginie średnio mniej niż 3 osoby na 100 tysięcy obywateli.

Aby poprawić te statystyki, z dniem 1 sierpnia 2019 weszły w życie znowelizowane przepisy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ze szczególnym położeniem nacisku na karanie za najcięższe przewinienia, którymi są:

  • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h;
  • wjazd na autostradę pod prąd;
  • celowy przejazd na czerowonym świetle;
  • odmowa poddania się badaniu trzeźwości lub na obecność narkotyków w organiźmie;
  • jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu powyżej 1,5 promila;
  • prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Kary za powyższe wykroczenia wzrosły do przedziału wynoszącego od 10 do 20 tysięcy kun (około 6-12 tys. zł). Co więcej, kierowca przyłapany po raz drugi w ciągu trzech lat na jednym z powyższych wykroczeń, będzie miał zabrane prawo jazdy na 6 miesięcy (w przypadku trzeciego wykroczenia - na 12 miesięcy). W dodatku, w przypadku recydywy, policja może zatrzymać pojazd do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Ponadto, przewidziano wzrost wysokości mandatów za:

  • niezapinanie pasów bezpieczeństwa;
  • przewożenie dzieci bez fotelików;
  • rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego.

Za te przewinienia można obecnie zapłacić 1000 kun. Wzrosły także kary za brak obowiązkowego wyposażenia do jazdy zimą (opony zimowe lub łańcuchy, szczegóły tutaj) oraz ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku.

Co prawda, na tle wielu europejskich krajów te kary i tak nie wydają się szczególnie surowe, nie jest też łatwo stracić samochód, co było chwytliwym nagłówkiem wielu brukowych artykułów, jednak na pewno nie życzymy nikomu, aby na własnej skórze przekonał się o nowym cenniku.

Starsze aktualności:
cron
Wyższe kary za wykroczenia drogowe w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone