Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Obowiązkowe opony zimowe w Chorwacji

11.01.2014
Na mocy decyzji chorwackiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury, w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia pojazdy poruszające się po wybranych odcinkach chorwackich dróg muszą obowiązkowo być wyposażone w opony zimowe.
Obowiązek ten dotyczy 839 km autostrad oraz prawie 1600 km innych dróg głównych. W okresie od 15 listopada roku poprzedniego do 15 kwietnia roku następnego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony muszą być wyposażone w opony oznaczone symbolem M+S na wszystkich kołach, bez względu na aktualnie panujące warunki drogowe. Do tej pory taki nakaz obowiązywał tylko w przypadku ogłoszenia tzw. warunków zimowych (zimska oprema) na danym odcinku. Dopuszcza się poruszanie się samochodem wyposażonym w opony letnie z bieżnikiem o wysokości co najmniej 4 mm oraz łańcuchami gotowymi do założenia na koła napędzane w przypadku zaśnieżonej nawierzchni. W przypadku cięższych pojazdów wymagane są opony zimowe na kołach napędzanych lub łańcuchy. W przypadku stwierdzenia przez policję braku odpowiedniego wyposażenia, grozi mandat w wysokości 300 kun i wyłączenie pojazdu z ruchu.

Obowiązkiem objęte są praktycznie wszystkie drogi główne i autostrady w Chorwacji, za wyjątkiem Istrii oraz Dalmacji. Przykładowo, na autostradzie A1 opony zimowe obowiązują od Zagrzebia aż do Maslenicy; na A2, A3, A4, A5, A6 - na całej długości. Wyłączone są autostrady A7, A8, A9 (tzw. "Y" na Istrii i autostrada Rijeka - Macelj) oraz dalmatyński fragment A1.

Tym samym Chorwacja dołączyła do wielu europejskich krajów, w których wprowadzono obowiązek posiadania opon zimowych. Z polskiego punktu widzenia, przepis ten nie ma większego znaczenia, bo sam dojazd do Chorwacji w praktyce i tak wymaga jazdy na oponach oznaczonych M+S w okresie zimowym.

cron
Obowiązkowe opony zimowe w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022