Witamy wszystkich podróżników na platformie cro.pl© Chorwacja online™ – Witamy wszystkich podróżników na słonecznej stronie Chorwacji

Obowiązkowe opony zimowe w Chorwacji

11.01.2014
Na mocy decyzji chorwackiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury, w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia pojazdy poruszające się po wybranych odcinkach chorwackich dróg muszą obowiązkowo być wyposażone w opony zimowe.
Obowiązek ten dotyczy 839 km autostrad oraz prawie 1600 km innych dróg głównych. W okresie od 15 listopada roku poprzedniego do 15 kwietnia roku następnego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony muszą być wyposażone w opony oznaczone symbolem M+S na wszystkich kołach, bez względu na aktualnie panujące warunki drogowe. Do tej pory taki nakaz obowiązywał tylko w przypadku ogłoszenia tzw. warunków zimowych (zimska oprema) na danym odcinku. Dopuszcza się poruszanie się samochodem wyposażonym w opony letnie z bieżnikiem o wysokości co najmniej 4 mm oraz łańcuchami gotowymi do założenia na koła napędzane w przypadku zaśnieżonej nawierzchni. W przypadku cięższych pojazdów wymagane są opony zimowe na kołach napędzanych lub łańcuchy. W przypadku stwierdzenia przez policję braku odpowiedniego wyposażenia, grozi mandat w wysokości 300 kun i wyłączenie pojazdu z ruchu.

Obowiązkiem objęte są praktycznie wszystkie drogi główne i autostrady w Chorwacji, za wyjątkiem Istrii oraz Dalmacji. Przykładowo, na autostradzie A1 opony zimowe obowiązują od Zagrzebia aż do Maslenicy; na A2, A3, A4, A5, A6 - na całej długości. Wyłączone są autostrady A7, A8, A9 (tzw. "Y" na Istrii i autostrada Rijeka - Macelj) oraz dalmatyński fragment A1.

Tym samym Chorwacja dołączyła do wielu europejskich krajów, w których wprowadzono obowiązek posiadania opon zimowych. Z polskiego punktu widzenia, przepis ten nie ma większego znaczenia, bo sam dojazd do Chorwacji w praktyce i tak wymaga jazdy na oponach oznaczonych M+S w okresie zimowym.

cron
Obowiązkowe opony zimowe w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone