Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Obowiazkowe kamizelki odblaskowe w Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003
Obowiazkowe kamizelki odblaskowe w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 05.06.2006 11:57

Informacje o tym, że w Chorwacji od 01.01.2006 istnieje obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich kategoriach pojazdów znalazłem na stronach PZM. Nigdzie jeszcze tego nie potwierdziłem, ale skoro w PZM o tym trąbią to może być prawdą. Pewnie i tak to nie kłopot bo większość jeździ przez Austrię i kamizelki posiada, ale jeśli taki obowiązek jest i w CRO to chyba warto to wiedzieć.
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 05.06.2006 11:58

jeszcze cytacik:

Chorwacja

Od 1 stycznia 2006 wszedł w życie przepis nakładający na użytkowników dróg obowiązek zakładania kamizelek ostrzegawczych, jeśli opuszczają pojazd w razie postoju, awarii samochodu (motocykla) lub wypadku. Przepis obowiązuje na autostradach i innych drogach na obszarze niezabudowanym.
(sty06, ADAC, OAMTC)
pawel_46
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 04.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel_46 » 05.06.2006 13:18

Kamizelki w Austrii to już od zeszłego roku . Słyszałem że tyle kamizelek ile osob w aucie?????????? To prawda czy nadgorliwość.
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 05.06.2006 13:24

ma być minimum 1 szt. ale sądzać po krztałcie przepisu, jeśli pojazd (w razie awarii, wypadku itp.) opuszczaja osoby (na autostradzie lub drodze poza obszarem zabudowanym) to praktycznie wszystkie powinny byc odziane w owe kamizelki. Wiec, róbta co chceta ale jedna być musi :wink:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 05.06.2006 14:29

Przepis stanowi mniej więcej tak: Każda osoba opuszczająca pojazd musi być ubrana w kamizelkę odblaskową (zarówno w Austrii jak i Chorwacji).
Z tym przepisem łączy się inny przepis, który mówi coś w stylu:
W przypadku awarii, kolizji bądź wypadku pojazdu wszystkie osoby będące w pojeździe powinny ten pojazd niezwłocznie opuścić.

:!: Wszystkie :!: czyli jeśli jedziesz w 4 osoby musisz mieć 4 kamizelki (również dzieci choćby miały roczek) - ale jeśli się zlitujesz nad autostopowiczem i go zabierzesz masz mieć 5 szt kamizelek. :lol:
To by było na tyle
PozdraV
Jaacek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 26.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jaacek » 05.06.2006 22:21

Nie rozumiem , problemu, kamizelka kosztuje od 6-10- złotych , czy nie warto zainwestować i... zakończyć temat :)
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 06.06.2006 07:56

Jaacek napisał(a):Nie rozumiem , problemu, kamizelka kosztuje od 6-10- złotych , czy nie warto zainwestować i... zakończyć temat :)


Nie chodzi o żaden problem, tylko o to, żeby WSZYCY jadący do Chorwacji i odwiedzający forum cro, wiedzieli o istnieniu takiego przepisu i jak on wygląda w świetle innych przepisów oraz strony praktycznej. Polecam uważniejsze czytanie i rozumienie tekstu kolego Jaacku.
Jasiek32
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jasiek32 » 09.06.2006 12:38

Nie chodzi o żaden problem, tylko o to, żeby WSZYCY jadący do Chorwacji i odwiedzający forum cro, wiedzieli o istnieniu takiego przepisu i jak on wygląda w świetle innych przepisów oraz strony praktycznej. Polecam uważniejsze czytanie i rozumienie tekstu kolego Jaacku.


Ja wlaśnie teraz sie dowiedziałem o tym dzieki koledze @M.Smith , jadę w lipcu i nie mam w aucie kamizelki,ponieważ nie jeżdże przez Austrie . A po tym poście idę grzecznie do Tesco i kupuję na wyjazd kamizelkę :wink:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 09.06.2006 13:08

kamizelki :!: :!: :!:
A po tym poście idę grzecznie do Tesco i kupuję na wyjazd kamizelkę
chyba że jedziesz sam i nie planujesz nikogo zabierać ..
w co nie wierzę :wink: bo albo żona albo kogoś po drodze zgarniesz :lol:
JasioJasio
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 480
Dołączył(a): 03.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) JasioJasio » 10.06.2006 02:04

Otrzymałem kilka dni temu potwierdzenie rezerwacji na moje wakacje w Chorwacji. Jest tam info o wymaganiach w sprawie kamizelek i również o obowiązku posiadania w Chorwacji DWÓCH trójkątów odblaskowych.

Zweryfikuje to ktoś?
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 10.06.2006 10:03

JasioJasio napisał(a):Otrzymałem kilka dni temu potwierdzenie rezerwacji na moje wakacje w Chorwacji. Jest tam info o wymaganiach w sprawie kamizelek i również o obowiązku posiadania w Chorwacji DWÓCH trójkątów odblaskowych.

Zweryfikuje to ktoś?


Potwierdzam, jest taki przepis, który nakazuje posiadanie dwóch trójkątów, które w razie awarii samochodu ustawia się przed i za samochodem. I nie jest to wcale durny wymysł Chorwatów... Takie rozwiązanie szczególnie jest przydatne na niektórych krętych odcinkach Jadranki lub w górach, gdzie jeżdżący "na pamięć" Chorwaci (ale też i inni kierowcy) mogą zostać wcześniej ostrzeżeni o przeszkodzie za zakrętem drogi.
Inną sprawą jest to, że tak naprawdę ten przepis nie jest egzekwowany od turystów przez tamtejszą policję... Niemniej jednak planując podróż przez góry, dla własnego bezpieczeństwa warto mieś ze sobą dwa trójkąty :)
Jasiek32
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jasiek32 » 10.06.2006 10:52

kamizelki

chyba że jedziesz sam i nie planujesz nikogo zabierać ..
w co nie wierzę bo albo żona albo kogoś po drodze zgarniesz


Masz rację ,kamizelki.Moje przejęzyczenie ponieważ jedziemy w czwórkę :P
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 10.06.2006 11:40

Słyszałem i gdzies tam czytałem , że dwa trójkąty tylko w samochodach z przyczepą. To by miało sens w przypadku awarii przyczepy , gdy ją musimy zostawic lub w przypadku awarii auta gdy dalej jedziemy przyczepą!! Pozdrav!
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 11.06.2006 09:33

gdy dalej jedziemy przyczepą
ale należy pamiętać że koniecznie z hamulcem :lol:
zbigu
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbigu » 20.06.2006 12:01

Troche sie pogubilem :?: Jesli jade busem w 8 osob to znaczy ze MUSZE miec w aucie 8 kamizelek i 2 trojkaty? :?:
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Obowiazkowe kamizelki odblaskowe w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone