Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opony zimowe. letnie czy całoroczne

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KOMENTARZ MODERACJI
KOMENTARZ MODERACJI:
Posty wydzielone z Przepisów drogowych.

empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Opony zimowe. letnie czy całoroczne

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 28.10.2023 02:08

W necie znalazłem trochę sprzecznych informacji. Te poniżej wydają mi się najwiarygodniejsze.

Czechy - od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli na drodze znajduje się stała warstwa śniegu, lodu lub oblodzenia lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można założyć, że taka warstwa może pojawić się na drodze podczas jazdy.
Austria - od 1 listopada do 15 kwietnia pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli wymagają tego warunki pogodowe.
Słowacja - jeśli wymagają tego warunki pogodowe, gdy drogi pokryte są spójną warstwą śniegu, lodu lub szronu, opony zimowe są obowiązkowe dla pojazdów (m < 3,5 tony).
Węgry - opony zimowe nie są obowiązkowe.
Słowenia - opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 15 marca.
Chorwacja - opony zimowe i dodatkowe wyposażenie zimowe są obowiązkowe między 15 listopada do 15 kwietnia dla wszystkich typów pojazdów silnikowych.

Na innej stronie o wymogach w Słowacji można przeczytać: "opony zimowe są obowiązkowe w okresie 15.11-31.03 oraz gdy droga jest zaśnieżona lub oblodzona".

Ma ktoś jakieś pewniejsze źródło w powyższym temacie?
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 03.11.2023 14:44

Nie bardzo wiem jak można wybierać się w trasę - przez góry, na letnich oponach.
Tylko przy małej stłuczce i zbitej jednej lampie, często koszty lampy przekraczają koszt zakupu nowych zimówek.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.11.2023 15:36

yarko2000 napisał(a):Nie bardzo wiem jak można wybierać się w trasę - przez góry, na letnich oponach.

Zależy jaka jest temperatura. :faja:
Poza tym nie każdy jedzie w góry.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 03.11.2023 19:52

Jak widać ustawodawcy w różnych krajach uparcie tkwią w swoich bańkach i nie przyjmują do wiadomości zmieniającego się klimatu i istnienia opon całorocznych, najodpowiedniejszych w naszym rejonie świata.

Wymóg opon zimowych w Chorwacji jest najbardziej kuriozalny. Oczywiście dotyczy to wybrzeża.

Co do jazdy przez góry, w 99% nie jest to styczniowy offroad przez ukraińskie Karpaty, tylko cywilizowane przejazdy dobrze utrzymanymi drogami głównymi jechałem zimą przez Brenner i kręciłem się po Dolomitach i wszędzie widziałem czarny asfalt. Letnich nie ryzykowałem, ale całoroczne opony spokojnie zdały egzamin.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.11.2023 21:57

opon całorocznych, najodpowiedniejszych w naszym rejonie świata.

Z oponami całorocznymi nie ma problemu:
"opony całoroczne, jeśli noszą symbol 3PMSF (śnieżynka na tle trzech górskich szczytów), są traktowane jak opony zimowe w każdym, bez wyjątku, kraju należącym do UE"

Wymóg opon zimowych w Chorwacji jest najbardziej kuriozalny. Oczywiście dotyczy to wybrzeża.

Oj, nawet tam czasem przywali frostem.

Chyba szkoda by mi było opon całorocznych ma letni wypad do Chorwacji.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 03.11.2023 23:18

empire13 napisał(a):Oj, nawet tam czasem przywali frostem.

Chyba szkoda by mi było opon całorocznych ma letni wypad do Chorwacji.

A nawet na Brač kilka razy śnieg był 8)
Od kilku lat jeżdżę na oponach całorocznych (Michelin) i byłem na nich jakieś 3 razy w Chorwacji. Bez żadnego problemu. Prywatnym autem robię mało kilometrów w ciągu roku (maks 5 tys. km) i całoroczne idealnie się sprawdzają.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 04.11.2023 00:08

Opony zimowe rodzą sobie na śniegu. Przymrozek chorwacki, to i letnie dadzą radę.

Klimat się zmienia. U mnie o 23 wieczorem 13C na początku listopada, a prognozy plusowe na 2 tygodnie w przód.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 04.11.2023 00:31

dids76 napisał(a):
empire13 napisał(a):Oj, nawet tam czasem przywali frostem.

Chyba szkoda by mi było opon całorocznych ma letni wypad do Chorwacji.

A nawet na Brač kilka razy śnieg był 8)
Od kilku lat jeżdżę na oponach całorocznych (Michelin) i byłem na nich jakieś 3 razy w Chorwacji. Bez żadnego problemu. Prywatnym autem robię mało kilometrów w ciągu roku (maks 5 tys. km) i całoroczne idealnie się sprawdzają.

Ja to jakieś 2k na miesiąc.
W poprzednim samochodzie miałem całoroczne opony i spisywały się świetnie. No ale z Polski to on nie wyjeżdżał ;)
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 04.11.2023 10:27

Dla mnie jak coś jest do wszystkiego to jest... ja zimówki wymieniam co trzy lata, a letnie 2 szt. co sezon - z przodu opony idą na tył, a przednie nowe. W ten sposób mam zawsze nowe opony na przodzie. Dla mnie bezpieczeństwo jest najważniejsze, a metr drogi hamowania może uratować życie.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 05.11.2023 00:02

Jeździsz na taksówce?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 05.11.2023 00:09

ziemniak napisał(a):W ten sposób mam zawsze nowe opony na przodzie.

Lepiej nowsze mieć z tyłu.


PS. Szkoda że nikt na temat nie odpowiada. Nie po to go odkopałem ;)
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 05.11.2023 13:25

empire13 napisał(a):
ziemniak napisał(a):W ten sposób mam zawsze nowe opony na przodzie.

Lepiej nowsze mieć z tyłu.


PS. Szkoda że nikt na temat nie odpowiada. Nie po to go odkopałem ;)

Chyba to co napisałeś w pierwszym poście jest najbardziej wiarygodne. Jednak wyjeżdzający na kilka, czy kilkanaście dni nikt nie jest w stanie przewidzieć pogody. Więc jadąc na letnich oponach w tym okresie można się grubo zdziwić. Oczywiście opona zimowa nie zastąpi umiejętności i rozumu, ale jednak ułatwia życie. Opona całoroczna, to kompromis i tak to trzeba traktować. Nigdy nie dorówna parametrom opony letniej czy zimowej. Jeżeli ktoś kręci się w koło komina i robi mało kilometrów, to opona wielosezonowa ma sens. Natomiast jeżeli ktoś sypie po trasie kilometry, to ja stawiam na opony zimowe. No ale mój kumpel był w Chorwacji w lipcu na oponach zimowych i bez zapasu :D. Jak wywaliło cyca na oponie, to latał jak kot z pęcherzem :D. Wózek oczywiście był dla wielu kultowy, czyli BMW :spoko:
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 05.11.2023 20:28

Artykuł o oponach zimowych w Europie https://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 05.11.2023 22:10

Opony wieloseozonowe to oczywiście kompromis. Ale dla jazdy w umiarkowanych warunkach i z umiarkowanymi rocznymi przebiegami, moim zdaniem to dobry wybór.

Mamy w rodzinie suva i crossovera, obydwa 4WD. Na dłuższe wyjazdy jedziemy większym autem, czy to narty w Alpach czy to wakacje na południu. Tu opony sezonowe mają sens. Mniejsze auto robi przebiegi lokalne i "polskie", a biorąc pod uwagę, że śnieżnych/mroźnych zim od wielu lat praktycznie nie ma, to wielosezonówki doskonale się sprawdzają.
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021
Re: Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 05.11.2023 23:21

Świnka morska.
A może trzeba przenieść i posprzątać ?
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Opony zimowe. letnie czy całoroczne
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone