Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wenecja? Czemu nie!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.04.2022 20:04

Wenecja? Czemu nie! :hearts:

Dzień drugi

Budzik niemiłosiernie dzwoni o 7:00.
Czas wstać. Rozpoczynamy poranną krzątaninę.
Oczywiście kawa - to punkt obowiązkowy. W piżamach pijemy kawę i oczekujemy na śniadanie.
Dzisiaj serwuje je mój mąż, jajecznica na kiełbasce. Ja od dwóch tygodni nie jem mięsa, wiec jem jajecznicę bez kiełbaski oraz rybkę zakupioną wczoraj w coop. ( bardzo fajny sklep)

Nasza grupa jest niesamowita :!:
Mieliśmy wyjść z domu za 15 dziewiąta, żeby ustawić się w kolejce do Bazyliki. I?? Wyszliśmy!
Przed nami ok. 1,5 km spaceru.
Przechodzimy przez niewielki placyk. Straganu pilnuje dziwny osobnik .

1 (3).jpg

1 (4).jpg


Oto jedna z kamiennych studni.

1 (2).jpg


Wspominałam już, że zainteresowały mnie one po lekturze ralacji Megidh. Wenecja przez wieki borykała się z problemem braku wody pitnej. W drugiej połowie XIX w. powstał akwedukt, ale zanim to nastąpiło mieszkańcy radzili sobie inaczej. Na początku wodę czerpano z kilku studni, gromadzono ją w cysternach, ale też przewożono statkami ze stałego lądu.
Wykorzystywano zbiorniki na deszczówkę, ale po zalaniu przez "acqua alta" woda słodka zmieszana ze słoną stawała się bezużyteczna. Wysoka woda była też przyczyną wypływania zwłok 8O. Dopiero Bonaparte wpadł na pomysł, żeby utworzyć cmentarz na wyspie. Wyspa cmentarna św. Michała położona jest ok. 800 m od miasta, od nadbrzeża Fondamenta Nuove. (Nie starczyło nam czasu, żeby odwiedzić tę wyspę.)
Zaczęto budować studnie kamienne, pod którymi umieszczano skomplikowany system urządzeń służących do gromadzenia i filtrowania wody. Studnie te budowano na każdym placyku lub dziedzińcu, gdzie tylko było można.
Wiele z nich zostało usuniętych, gdy stały się niepotrzebne. Szkoda.

Kościół Santa Maria dei Miracoli

1 (6) Kościół Santa Maria dei Miracoli.jpg

1 (8) SM dei Miracoli.jpg

1 (9).jpg


Jesteśmy cały czas w dzielnicy Canareggio.

1 (5).jpg

1 (7).jpg

1 (11).jpg

1 (12).jpg


Palazzo Sanudo

1 (10) Palazzo Sanudo.jpg


Panowie z zakładu oczyszczania miasta w akcji

1 (14).jpg

1 (15).jpg


W tej części miast jest cicho i spokojnie.

1 (16).jpg


Ilości mostków, po których szliśmy lub które widzieliśmy już nie pamiętam.

1 (17).jpg

1 (18).jpg

1 (20).jpg


Mijamy 4* Hotel Ai Cavalieri mieszczący się w XVI w. pałacyku.

1 (19) Hotel Ai Cavalieri.jpg


Przy takich wystawach zatrzymywałyśmy się na dłużej.

1 (21).jpg


Po drodze trochę się zakorkowało. Chłopcy poszli, a my zostałyśmy, ponieważ dostawca piwa usiłował wózkiem skręcić w jakiś wąski wjazd i nie mógł wykręcić na zakręcie.

A oto już wieża zegarowa i wchodzimy na Plac Św. Marka.

1 (22).jpg


Ustawiamy się w kolejce. Wydaje się być długa, ale idzie dość sprawnie i po około pół godzinny jesteśmy przy wejściu. Czas wykorzystujemy na podziwianie.

1 (23).jpg

1 (25).jpg

1 (27).jpg

1 (28).jpg

1 (29).jpg

1 (30).jpg


Wg legendy na początku IX wieku dwóch tutejszych (weneckich) kupców popłynęło do Aleksandrii i wykradło ciało Marka Ewangelisty. Celników zmylono prostym fortelem - relikwie obłożono wieprzowym mięsem, którego muzułmanie nie chcieli dotykać. Tę scenę możemy zobaczyć na tej mozaice:

1 (26).jpg


Do Bazyliki obowiązuje teraz bilet wstępu. 3€ za osobę dorosłą. Dodatkowo płatny jest złoty ołtarz i muzeum.
W Bazylice nie wolno robić zdjęć. Dostosowywałam się do zakazu do momenty, w którym zobaczyłam, że wszyscy robią, nikt się z tym nie kryje i nikt nie zwraca uwagi.
Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, że zrobiłam kilka:

1 (31).jpg

1 (32).jpg

1 (33).jpg

1 (34).jpg

1 (35).jpg

1 (36).jpg

1 (37).jpg

1 (38).jpg

1 (39).jpg

1 (40).jpg

1 (41).jpg

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2022 20:35

Bazylika jest przepiękna, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Przewijam zdjecia i się zachwycam :D .


wiola2012 napisał(a):W Bazylice nie wolno robić zdjęć. Dostosowywałam się do zakazu do momenty, w którym zobaczyłam, że wszyscy robią, nikt się z tym nie kryje i nikt nie zwraca uwagi.

Podobnie robiliśmy w Asyżu. Niby no photo, a ludzie machają smartfonami na lewo i prawo. No to też sobie nie żałowaliśmy.


wiola2012 napisał(a):rybkę zakupioną wczoraj w coop. ( bardzo fajny sklep)

Ja lubię też conada i spara :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.04.2022 22:37

wiola2012 napisał(a):... rybkę zakupioną wczoraj w coop. ( bardzo fajny sklep)
:mrgreen: Oj tak.Podobnie jak Familia, Conad i Eurospin, a zwłaszcza ich działy z salami i winami na litry...


wiola2012 napisał(a):Do Bazyliki obowiązuje teraz bilet wstępu. 3€ za osobę dorosłą. Dodatkowo płatny jest złoty ołtarz i muzeum.
8O A to nowość. Jeszcze w maju 2018 wejście było darmowe, dodatki płatne 3 eur...

wiola2012 napisał(a):W Bazylice nie wolno robić zdjęć. Dostosowywałam się do zakazu do momenty, w którym zobaczyłam, że wszyscy robią, nikt się z tym nie kryje i nikt nie zwraca uwagi.
8O Jak byłam to bardzo bardzo mocno pilnowali zakazu. A dalej chodzi się zgodnie z wytyczonym szlakiem i bez zatrzymywania, tylko z popędzaniem?
Bazylika jak zawsze zachwyca.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.04.2022 22:51

Podczytywałam cały czas po cichutku :D
Choć w Wenecji byłam dwa razy, to nigdy nie chciało mi się stać w kolejce do bazyliki :oops:
Teraz widzę, że trzeba to nadrobić, bo jest cudna :P
A za karę, że nie chciało mi się stać w kolejce, zapłacę 3 euro za wejście ...
Ale to i tak taniej niż w wielu "zwykłych" chiesach na Sycylii :wink:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 26.04.2022 23:06

mysza73 napisał(a):Podczytywałam cały czas po cichutku :D
Choć w Wenecji byłam dwa razy, to nigdy nie chciało mi się stać w kolejce do bazyliki :oops:
Teraz widzę, że trzeba to nadrobić, bo jest cudna :P

Mam dokładnie takie same doświadczenia. Też dwa razy byłem w Wenecji ale ta kolejka do bazyliki zadziałała odstraszająco.
Po tych zdjęciach już wiem że za trzecim razem to już przemęczę tą kolejkę :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.04.2022 08:31

Byłam 3krotnie, 2krotnie stałam w tej kolejce, ale to mega szybko idzie i po góra 10 min byłam w środku. Warto postać, tylko trzeba pamiętać, że nie wolno mieć ze sobą plecaków i parasolek - nie wpuszczą.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.04.2022 09:50

Bazylika - cudowna :idea:
Bardzo dobrze, ze zrobiłaś zdjęcia.
Rozumiem zakaz używania lampy ale zakaz robienia bez niej? Przecież nie niszczysz budynku tą czynnością :roll:

Uliczki, mostki, studnie - nieziemski klimat. Myślę, ze mogałbym tam chodzić i chodzić i prędko by mi się nie znudziło :wink:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 27.04.2022 11:03

kseby napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Z parkingów nie korzystałam więc się nie wypowiem. Na pewno parkowanie w Mestre będzie bardziej ekonomiczne. Cena dojazdu z Mestre do Piazzale Roma to 1,5€. Jesli kupisz jednodniowy bilet na vaporetto to przejazdy z i do Mestre też są wliczone.
Canal Grande przemierzaliśmy w obydwie strony linią 1.
Czy linia 2 płynie w dwie strony Kanałem ? Nie wiem. Na stronie visit-venice-italy.com napisane jest: „ Linia vaporetto 2 ma dwie bardzo różne trasy, jedną przez Canal Grande, a drugą przez wyspę Giudecca. Obie te trasy prowadzą do Piazzale Roma, albo przez Canal Grande, albo przez kanał Giudecca.
Istnieje również linia 2 "corsa bis", która pozwala przejechać z Piazzale Roma do Rialto z jednym przystankiem lub bez przystanków z Ferrovii (dworzec kolejowy) i Rialto. To najszybsza linia vaporetto w Wenecji na tej trasie.”


Dzięki :oczko_usmiech:
W sieci są różne mapki trasy dla linii 2; niby aktualna, od 24 marca, pokazuje że linia ta nie przepływa całego kanału a tylko do Rialto (była brana pod uwagę z powodu umiejscowienia parkingu). Czyli zmiana; dotarcie do Piazzale Roma - sandałem po Wenecji, a na koniec z placu św Marka rejs linią 1 z powrotem do PR.


Linii nr 1 za bardzo nie polecam. Latem jest zwykle bardzo zatłoczona, zatrzymuje się też na każdym przystanku. Linia nr 2, ta normalna, nie 2/, czyli bis (nota bene jest chyba od niedawna), jest o tyle fajniejsza, że omija część przystanków i jest w niej nieco luźniej, łatwiej stanąć przy burcie i podziwiać palazzi.
Choć teraz, jak wprowadzą tę opłatę, może będzie nieco luźniej.
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 27.04.2022 13:58

kseby napisał(a):
p_majer napisał(a):
kseby napisał(a):3. Parking na Isola Nuova



Osobiście wprowadziłbym drobną modyfikację - Jeśli chodzi o parking polecam parkingi w Mestre, Via dei Petroli, rozsądne ceny parkowania, następnie dojazd autobusem miejskim (w pobliżu przed mostem jest przystanek), dojazd na Piazzale Roma.


Masz na myśli te parkingi płatne obok ostatniego przystanku autobusowego przed groblą?
Też o tym myślałem ale chodzą opinie że tam trzeba być skoro świt, bo później nie ma miejsca, a ja będę w Wenecji koło 9-10. Jeszcze jest kwesita na ile one są strzeżone, żeby się później nie okazało, że szyba wybita a kanapki zajumane :lol:


Parkingi są ogrodzone, parkowałem tam 2 razy - na miejscu byłem po godz. 8 i nie było problemu ze znalezieniem miejsca.
Myślę, że najlepiej najpierw tam podjechać, a jeśli nie będzie miejsc - po prostu przejechać przez most i zaparkować w Wenecji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2022 21:06

marze_na napisał(a):Bazylika jest przepiękna, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Przewijam zdjecia i się zachwycam :D .

Może jednak skusisz się na Wenecję :D . Może już nie będzie rusztowań. Uroku nie dodają :lol:
Bazylika ma taką specyficzną kolorystykę, na pewno wnętrze jest niepowtarzalne.

wiola2012 napisał(a):rybkę zakupioną wczoraj w coop. ( bardzo fajny sklep)

marze_na napisał(a):Ja lubię też conada i spara :D .

piekara114 napisał(a): :mrgreen: Oj tak.Podobnie jak Familia, Conad i Eurospin, a zwłaszcza ich działy z salami i winami na litry...

W pobliżu mieszkania mieliśmy tylko Coopa. Poza fajnymi produktami zachęcił nas również przystępnymi cenami :mrgreen:

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):W Bazylice nie wolno robić zdjęć. Dostosowywałam się do zakazu do momenty, w którym zobaczyłam, że wszyscy robią, nikt się z tym nie kryje i nikt nie zwraca uwagi.

Podobnie robiliśmy w Asyżu. Niby no photo, a ludzie machają smartfonami na lewo i prawo. No to też sobie nie żałowaliśmy.

Jeżeli wszyscy respektują zasady, to ja też, ale jak większość fotografuje, to po co :mrgreen:
piekara114 napisał(a): 8O Jak byłam to bardzo bardzo mocno pilnowali zakazu. A dalej chodzi się zgodnie z wytyczonym szlakiem i bez zatrzymywania, tylko z popędzaniem?
Bazylika jak zawsze zachwyca.

Czytałam o tym, u Ciebie i nastawiłam się na brak zdjęć oraz oglądanie w pośpiechu. Może mieliśmy szczęście i trafiliśmy na wyrozumiałą zmianę, może to przez pandemię i mniejszą ilość turystów, jednak nikt nas nie poganiał, mogliśmy być tyle czasu ile chcieliśmy.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2022 21:18

mysza73 napisał(a):Podczytywałam cały czas po cichutku :D

Jak na prawdziwą Myszkę przystało, zachowywałaś się po cichutku :wink:. Witam Cię serdecznie :)

piekara114 napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Do Bazyliki obowiązuje teraz bilet wstępu. 3€ za osobę dorosłą. Dodatkowo płatny jest złoty ołtarz i muzeum.

8O A to nowość. Jeszcze w maju 2018 wejście było darmowe, dodatki płatne 3 eur...


mysza73 napisał(a):Choć w Wenecji byłam dwa razy, to nigdy nie chciało mi się stać w kolejce do bazyliki :oops:
Teraz widzę, że trzeba to nadrobić, bo jest cudna :P
A za karę, że nie chciało mi się stać w kolejce, zapłacę 3 euro za wejście ...
Ale to i tak taniej niż w wielu "zwykłych" chiesach na Sycylii :wink:

Opłata za wejście pobierana jest od niedawna. Ja o tym czytałam przed wyjazdem, ale niektórzy byli mocno zdziwieni. Cena za Złoty Ołtarz to teraz 5 euro, a muzeum 7 euro. Za 16 euro (chyba) można było kupić bilet online, który upoważniał do wejścia dla VIP-ów, czyli stało się w innej, krótsze dużo kolejce :wink: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2022 21:23

mchrob napisał(a):
mysza73 napisał(a):Podczytywałam cały czas po cichutku :D
Choć w Wenecji byłam dwa razy, to nigdy nie chciało mi się stać w kolejce do bazyliki :oops:
Teraz widzę, że trzeba to nadrobić, bo jest cudna :P

Mam dokładnie takie same doświadczenia. Też dwa razy byłem w Wenecji ale ta kolejka do bazyliki zadziałała odstraszająco.
Po tych zdjęciach już wiem że za trzecim razem to już przemęczę tą kolejkę :lol:


Miło mi, że moje zdjęcia Cię zmotywowały :). Przemęcz koniecznie :D , ewentualnie, jeśli chcesz wejść do pozostałych atrakcji, warto kupić bilet online. Niestety nie można kupić biletu online na samą bazylikę. Ale tak jak pisała Beata, idzie szybko, warto też wcześniej wstać :) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2022 21:28

Kapitańska Baba napisał(a):Bazylika - cudowna :idea:
Bardzo dobrze, ze zrobiłaś zdjęcia.
Rozumiem zakaz używania lampy ale zakaz robienia bez niej? Przecież nie niszczysz budynku tą czynnością :roll:

Może zakaz wprowadzono, gdy uczestniczy wycieczek, z różnych stron świata, biegając z aparatami nie potrafili uszanować miejsca, w którym się znaleźli :idea:
Kapitańska Baba napisał(a):Uliczki, mostki, studnie - nieziemski klimat. Myślę, ze mogałbym tam chodzić i chodzić i prędko by mi się nie znudziło :wink:

Jestem pewna, że dużo kilometrów byś zrobiła. Tylko trzeba wybierać te ustronne uliczki i się w nich zgubić :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2022 21:35

maxredaktor napisał(a):Linii nr 1 za bardzo nie polecam. Latem jest zwykle bardzo zatłoczona, zatrzymuje się też na każdym przystanku. Linia nr 2, ta normalna, nie 2/, czyli bis (nota bene jest chyba od niedawna), jest o tyle fajniejsza, że omija część przystanków i jest w niej nieco luźniej, łatwiej stanąć przy burcie i podziwiać palazzi.
Choć teraz, jak wprowadzą tę opłatę, może będzie nieco luźniej.

Pewnie masz rację. W wakacje może być problem. Niby nie było bardzo dużo ludzi, ale dystans na 100 % nie był zachowany. :wink:. Do burty się przecisnęłam. Doświadczenie zdobyłam za czasów licealnych, kiedy to kto się nie przecisnął do autobusu, ten nie pojechał :mrgreen:.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.04.2022 10:33

wiola2012 napisał(a):
marze_na napisał(a):Bazylika jest przepiękna, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Przewijam zdjecia i się zachwycam :D .

Może jednak skusisz się na Wenecję :D . Może już nie będzie rusztowań. Uroku nie dodają :lol:

Kiełkuje mi w głowie taki plan na za rok, żeby zaszyć się w Wenecji na tydzień i poświętować 15stą rocznicę ślubu 8) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wenecja? Czemu nie! - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone