Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Upalny wrześniowy Peloponez 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.10.2012 19:57

U mnie bez biletów :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.10.2012 20:01

Skrzydlata Nike ( ok. 420 p.n.e. ) autorstwa Pajoniosa z Mende - pierwotnie miała wysokość 10 m.
Pomnik upamiętnia wspólne zwycięstwo Messeńczyków i Naupaktyjczyków nad Spartą w 425 p.n.e. w bitwie pod Sfakterią.

Obrazek

Obrazek

Tak wyglądał słynny posąg Zeusa – dzieło Fidiasza z ok. 430 p.n.e.

Obrazek

Miał wysokość ok. 13 m, przedstawiał Zeusa na tronie z hebanu i kości słoniowej, trzymającego w lewej dłoni berło zwieńczone orłem, a w prawej Nike w koronie z gałązek oliwnych. Trzon rzeźby z drewna cedrowego pokryty był złotem, kością słoniową i kamieniami szlachetnymi. Posąg stał w sanktuarium przez 800 lat, aż do 395 r., gdy przewieziono go do Konstantynopola, gdzie zaginął podczas pożaru miasta w 475 r.

Jedno z arcydzieł wszechczasów - późnoklasyczny marmurowy posąg Hernesa niosącego małego Dionizosa aby go oddać Nimfom i uchronić przed zazdrosną Herą. Posąg został wykonany przez Praksytelesa około 340 p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posągi rzymskich cesarzy i ich żon:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście to tylko mały procent dzieł tego, co w muzeum można zobaczyć. Jeśli ktoś ma niedosyt, musi sam się tam wybrać :)

I to by było tyle z antycznej Olimpii…

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.10.2012 20:19

dangol napisał(a):Fotek eksponatów mamy sporo, wszystkimi nie zamierzam :) Was katować.

Świetne zdjęcia ciekawej ekspozycji.
Obejrzałem z zainteresowaniem. 8)

Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.10.2012 17:11

Można było zwiedzić w Olimpii kolejne muzea, zwłaszcza Muzeum Igrzysk Olimpijskich czy Muzeum Historii Wykopalisk, ale ostatecznie :roll: odpuściliśmy…

Obrazek

Pospacerowaliśmy główną uliczką współczesnego miasta, pozaglądaliśmy do sklepików z pamiątkami… No a potem wypiliśmy ochładzającą frape :P .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały czas do Olimpii zjeżdżały się Złombole.

Obrazek

Obrazek

Ponieważ dochodziła już godzina, o której spodziewaliśmy się dojazdu naszego znajomego żuka, postanowiliśmy podjechać na kemping Aphhios, który opanowały Złombole. Ostatni podjazd dla niektórych złomów mógł być wyzwaniem :wink: .

Obrazek

Trzeba przyznać, że miejsce świetnie położone :) , wysoko ponad Olimpią – około 1 km za miastem.
Tyle, że my nie mielibyśmy szans, aby się tam wcisnąć. Inna sprawa, że resztkę luzów wypadało zostawić dla tych, co wciąż jeszcze byli w drodze :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 27.10.2012 14:18

Jeszcze dwie godziny i będzie 24 bez odcinka. :cry:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.10.2012 20:07

Nie było czasu na kolejny odcinek, bo "musiałam" przywitać tegoroczny pierwszy śnieg...

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.10.2012 08:49

dangol napisał(a):Nie było czasu na kolejny odcinek, bo "musiałam" przywitać tegoroczny pierwszy śnieg...

Masakra ! :oczko_usmiech:
Wracaj na greckie szlaki ... choćby wirtualnie. 8)

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.10.2012 11:04

Ciekawe gdzie aż tyle śniegu napadało?
Ja też chętnie się ogrzeje w Olimpii, bo na najwyższym szczycie Peloponezu musieliśmy się zmagać chwilami z wiatrem i nie tylko z nim. :(

Ps. Pozostałe muzea odpuściliście podobnie jak my. Sporo ludzi było ? Nam przeleciało kilka wycieczek - 2 na pewno były z Polski. Wpadła grupa (hałaśliwa) na stadion i na tym się ich zwiedzanie ruin skończyło.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.10.2012 11:25

mariusz-w napisał(a):
dangol napisał(a):Nie było czasu na kolejny odcinek, bo "musiałam" przywitać tegoroczny pierwszy śnieg...

Masakra ! :oczko_usmiech:


A mi się żółte liście na śniegu podobają. :D
Tym bardziej, że u nas liści dostatek ale śniegu nie było.
W weekend rydze i kurki zbierałem. :P

Sądząc no numerach rejestracyjnych to Złombol jest polskim wynalazkiem :?:

pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.10.2012 11:35

longtom napisał(a):
Sądząc no numerach rejestracyjnych to Złombol jest polskim wynalazkiem :?:

pzdr :wink:


Tomku, zapomniałeś co było na początku. :( Skąd się Dangolkom taki pomysł zrodził, żeby akurat zwiedzanie Grecji od Olimpii zacząć. Wszystko zaczęło się od złombolu. :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.10.2012 12:17

Lidia K napisał(a):Wszystko zaczęło się od złombolu. :)


To akurat pamiętam :!: :D

A że w mojej głowie powstał obraz zlotu gwiaździstego złomboli z całej Europy to co innego. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2012 12:25

longtom napisał(a):A że w mojej głowie powstał obraz zlotu gwiaździstego złomboli z całej Europy to co innego. :wink:

Zdaje się, że wymogiem uczestnictwa jest posiadanie pojazdu produkcji komunistycznej :)
Na "Zachodzie" trudno byłoby chyba znaleźć takie złomy :wink:

Chociaż... we Włoszech jednego "malucha" zaobserwowaliśmy :lol:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.10.2012 13:45

kulka53 napisał(a):Chociaż... we Włoszech jednego "malucha" zaobserwowaliśmy :lol:

... a my niejednego. 8)
Nad Gardą ... (po zachodniej stronie) ... z uwagi na wąskie uliczki, to lokalnie wygodny środek lokomocji był.
Więc zostało ich tam jeszcze trochę.
Dziwiło mnie jak niewielkie silniki malucha dają radę na stromych podjazdach, ale widocznie dają.

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.10.2012 15:36

mariusz-w napisał(a):
kulka53 napisał(a):Chociaż... we Włoszech jednego "malucha" zaobserwowaliśmy :lol:

... a my niejednego. 8)
Nad Gardą ... (po zachodniej stronie) ... z uwagi na wąskie uliczki, to lokalnie wygodny środek lokomocji był.
Więc zostało ich tam jeszcze trochę.
Dziwiło mnie jak niewielkie silniki malucha dają radę na stromych podjazdach, ale widocznie dają.


Jesteś pewien, że maluch tak sobie dobrze radzi :wink: Może to fiat126 z austriackiej fabryki :?:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.10.2012 15:46

Lidia K napisał(a):Jesteś pewien, że maluch tak sobie dobrze radzi :wink: Może to fiat126 z austriackiej fabryki :?:

Skąd ci one to nie wiem, może to faktycznie „włoski Austriak” ...... ale jeździły, stąd moje zdziwienie. :roll:
Nawet zdjęcia zrobiłem. 8)
Szukałem teraz ... ale jednak chyba je skasowałem, jako takie "nie w wakacyjnym temacie". :?
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Upalny wrześniowy Peloponez 2012 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone