Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonusy;)

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2013 12:36

longtom napisał(a):Czasami sobie tu żartujemy, ale dzisiaj na poważnie. 8O 8O 8O
:D
Zaskoczyło mnie, że tyle kolumn jest murowanych z cegieł i obtynkowanych w odpowiedni wzorek.
Dotychczas myślałem, że z bloków kamiennych się je robiło.

pzdr :D


Hmmm, wiesz co? Aleś teraz mi ćwieczka zabił .... Mam nadzieje, że to nie sprawka .... ekip remontowych ...
ale to przecież wygląda na ORIGINAL...

hmmm

longtom napisał(a):A jeśli chodzi o film o Pompejach, to ja jestem lepszy.
Film fabularny w całości nakręcony na Milos już nakręcono. :D


O który chodzi?
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 30.09.2013 12:40

tony montana napisał(a): bo na auto mam BANA w przyszłe wakacje po tej podróży....


U nas może nie ban, ale obowiązki służbowe mogą skutecznie zniechęcić M. do jakichkolwiek dalekich wojaży :-(
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.09.2013 12:44

tony montana napisał(a):Hmmm, wiesz co? Aleś teraz mi ćwieczka zabił .... Mam nadzieje, że to nie sprawka .... ekip remontowych ...
ale to przecież wygląda na ORIGINAL...


Niektóre rzeczywiście wyglądają na obecnie nadmurowane, ale na innych tynk obłazi i rzeczywiście staro wyglądają.

tony montana napisał(a):
O który chodzi?


Też muszę mieć coś do puszczenia w przyszłych bonusach. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2013 12:48

tony montana napisał(a):Czasem napotykaliśmy sie na takie tłumy, ale uważam, że jak na 19 lipca to i tak nie było tak źle

Mam analogiczne odczucia z odwiedzin Pompejów.

Pozdrawiam,
Wojtek
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 30.09.2013 12:51

longtom napisał(a):Niektóre rzeczywiście wyglądają na obecnie nadmurowane, ale na innych tynk obłazi i rzeczywiście staro wyglądają.


Kiepska ekipa tynkowała :-) Ale rzeczywiście dziwnie to wygląda. Można by zabawić się w wyszukanie starych zdjęć czy widokówek i porównywać. Być może to efekty konserwatora-lekkoducha ;-) No bo można by wysnuć wniosek, że te kolumny doryckie, tak dumnie zdobiące dom fauna to ... rekonstrukcje?

W sumie to i Fauna tam kiedyś (1900r.) nie było ... (http://archaeology.about.com/od/archaeo ... faun_6.htm)
Załączniki:
Sommer_peristyle_Faun.jpg
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2013 13:12

tony montana napisał(a): bo na auto mam BANA w przyszłe wakacje po tej podróży....


mama_Kapiszonka napisał(a):U nas może nie ban, ale obowiązki służbowe mogą skutecznie zniechęcić M. do jakichkolwiek dalekich wojaży :-(


No tak, jak jest mało czasu to jakkolwiek autem wiele można zobaczyć, samolot jest BARDZO SZYBKI :)


longtom napisał(a):Niektóre rzeczywiście wyglądają na obecnie nadmurowane, ale na innych tynk obłazi i rzeczywiście staro wyglądają.

mama_Kapiszonka napisał(a):Kiepska ekipa tynkowała :-) Ale rzeczywiście dziwnie to wygląda. Można by zabawić się w wyszukanie starych zdjęć czy widokówek i porównywać. Być może to efekty konserwatora-lekkoducha ;-) No bo można by wysnuć wniosek, że te kolumny doryckie, tak dumnie zdobiące dom fauna to ... rekonstrukcje?

W sumie to i Fauna tam kiedyś (1900r.) nie było ... (http://archaeology.about.com/od/archaeo ... faun_6.htm)


Zakładam, że akurat z tej foty Faun "uciekł" do przypudrowania noska ;)


longtom napisał(a):
Niektóre rzeczywiście wyglądają na obecnie nadmurowane, ale na innych tynk obłazi i rzeczywiście staro wyglądają.


Szkoda, gdyby obecnie murowali, zawsze to jednak "podrasowanie rzeczywistości", choć czasami wiem, że bez tego się nie obędzie....

Franz napisał(a):Mam analogiczne odczucia z odwiedzin Pompejów.



No, wróciłeś, jaka trasa była tym razem jeśli można zapytać? Bo, rozumiem, Alpy?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2013 14:17

tony montana napisał(a):No, wróciłeś, jaka trasa była tym razem jeśli można zapytać? Bo, rozumiem, Alpy?

Alpy. Tym razem wyłącznie włoskie: Dolomity, Brenta, Presanella.
A trasa? No cóż, miejscami baaardzo kręta. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2013 14:26

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):No, wróciłeś, jaka trasa była tym razem jeśli można zapytać? Bo, rozumiem, Alpy?

Alpy. Tym razem wyłącznie włoskie: Dolomity, Brenta, Presanella.
A trasa? No cóż, miejscami baaardzo kręta. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


CUDO! :) 8)

Będę czekał na relację ! :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2013 20:31

Giorno 15

Pompei cz.3

Wychodzimy z Domu Fauna i kierujemy się .... no właśnie.... sam nie wiem co to za "via" - czy Via della Fortuna, Via Stabiana czy też może Via di Mercurio (to chyba jednak ta, bo pamiętam, że doszliśmy do Wieży Merkurego (północno-zachodnia część miasta), ale nie wiem czemu nie mam spod niej zdjęcia

Obrazek

To chyba Brama Wezuwiańska

Obrazek

Ulica Stabiańska (z tego co pomnę), ale może ktoś ma inną koncepcję...?

Obrazek

Dom Pozłacanych Amorków - willa z ogrodem

Obrazek

Jedna z tych kolumn trochę krzywa...

Obrazek

Obrazek

To - nie wiem czego ruiny

Obrazek

Czyżbyśmy wracali w końcu na właściwą drogę czyli Ulicę Obfitości? (Via dell'Abbondanza)

Obrazek

Swoją drogą, jak wyczytałem - ulice w Pompejach miały szerokość od 2,5 do 4,5 metra (czyli jak na standardy nie samochodowe dośc szerokie), wybrukowane były potężnymi "kawałkami" lawy, a jakże wezuwiańskiej, zaś chodniki wytworzone były z masy wypalonej gliny. Gdyby ktoś zastanawiał się nad kwestią kanalizy to muszę go zmartwić - wszystko spływało ulicami :)

Dochodzimy do Wielkiej Palestry - miejsca przeznaczonego na rekreację młodzieży pompejańskiej

Obrazek

Miejsce to, jak i pobliski ogromny amfiteatr są WSPANIALE zachowane

Obrazek

Wspomniany amfiteatro - Tomek , zobacz ile cegły :)

Obrazek

Uwaga - Amfiteatr w Pompejacj jest uznawany za najstarszy z dotychczas znanych, miejsca rozmieszczone w trzech sektorach mogły pomieścić 20.000 osób! oglądających krwawe walki pomiędzy gladiatorami bądź gladiatorami i dzikimi zwierzami

Obrazek

Co ciekawe, igrzysk nie urządzano w zimie i podczas mega upałow, ale jeśli takowe się zdarzyły np w maju, nad budowlą rozpościerano plandekę z ciemnego lnu

Obrazek

Dzikie zwierzęta wchodziły przez drzwiczki na środku Areny - obecnie chyba zamurowane - obecnie można po terenie chodzić beztrosko, ale w tym samym miejscu 2000 lat temu wspominając genialny "Powrót do przyszłości) - wesoło nie byłoby raczej

Obrazek

Korytarze w Amfiteatrze - wszystkie fotki mam takie same - pokażę tylko jedno - za parę odcinków (no dobra, gdzieś z 10 odcinków ;) będziemy w Amfiteatrze w Capui (zalecam wyguglać) - tam mam więcej zdjęć imponujących podziemi - kto oglądał Spartakusa serial ostatni nasłuchał się i naoglądał Capui - swoją drogą - objętościowo 2 amfiteatr w Italii po rzymskim Colloseo

Obrazek

Warto dodać, iż w miejscu tym doszło do jednej w pierwszych "ustawek" - ziomale z Pompejów i pobliskiej Nucery wszczęli bójkę (z niewiadomych powodów jak pisze Tacyt) :)....
Konsekwencją bójki, oprócz wielu ofiar śmiertelnych i ciężko rannych było "zajęcie się" sprawą, na polecenie Nerona, przez Senat Rzymski i zamknięcie Amfiteatru .... na lat 10 .... (tak jak dzisiejszy Wojewoda jakiś tam mógłby na bagatela parę spotkań).... a ówczesne Stowarzyszenia Kibiców zostały rozwiązane z mocy prawa....

Za "Kibicami" wstawiła się legendarna Poppea, druga żona Nerona (piękna i sprytna), która złagodziła "dyskwalifikację" i pozwoliła na "reaktywację" Amfiteatru po roku 62 ... długo zatem sobie nie pohulano - bo 17 lat ....

Arrivederci! (71)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.09.2013 20:38

tony montana napisał(a):
Dom Pozłacanych Amorków - willa z ogrodem

Obrazek

Arrivederci! (71)


Ta willa z ogrodem, to w sam raz dla mnie :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2013 20:41

mysza73 napisał(a):
Ta willa z ogrodem, to w sam raz dla mnie :wink: .


Mogę Ci ją DAĆ ;)

Tylko ostrzegam, było tam trochę ZBOCZONYCH rysunków - strzymiesz? ;)O

:oops: :lool: :devil: :hearts:

PS - gdzie kontynuacja Torunia?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.09.2013 21:36

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Ta willa z ogrodem, to w sam raz dla mnie :wink: .


Mogę Ci ją DAĆ ;)

Tylko ostrzegam, było tam trochę ZBOCZONYCH rysunków - strzymiesz? ;)O

:oops: :lool: :devil: :hearts:

Strzymie, spoko :wink: .

tony montana napisał(a):PS - gdzie kontynuacja Torunia?

Skoro przeżyję, to będzie :oops: :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.10.2013 10:24

Giorno 15

Pompei cz.4

Twojapogoda.pl - news z dnia 24.09.2013

Najnowsze raporty opublikowane przez wulkanologów wskazują jednoznacznie na to, że wkrótce z długiego snu może się zbudzić Wezuwiusz, który uważany jest za najgroźniejszy wulkan Europy.

Nakada Setsuya, znany wulkanolog z Uniwersytetu Tokijskiego, ostrzega, że erupcja Wezuwiusza jest już tylko kwestią czasu.

Pozostaje on w uśpieniu od 1944 roku, kiedy po raz ostatni wyrzucał ze swojego krateru popiół i lawę.

Naukowcy wskazują, że posiadając pełną listę jego erupcji począwszy od początku naszej ery, oszacowali cykl jego przebudzania się na około 20 lat.

Oznacza to, że jego obecne uśpienie jest niezwykłe w skali ostatniego tysiąca lat. Wezuwiusz powinien przebudzić się już co najmniej trzykrotnie, ale tego nie zrobił.

To niepokojące, ponieważ oznacza to iż krater wulkanu zatkał się i magma nie może swobodnie wydostać się z wnętrza ziemi.

Zakorkowane wulkany są wyjątkowo groźne, ponieważ nie można przewidzieć ich erupcji. Jeśli już ta nastąpi, to za każdym razem jest gigantyczna i niezwykle niszczycielska w skutkach. Podczas jego przeszło 30 wcześniejszych erupcji śmierć poniosło 26 osób.

Obecnie na stokach Wezuwiusza mieszka kilka milionów ludzi, z czego 600 tysięcy osób w strefie największego zagrożenia. Jeśli dojdzie do erupcji, której zapewne nie uda się przewidzieć, to jest niemal pewne, że zginie nie mniej niż pół miliona osób.

Do tego nie można zapominać, że w bezpośredniej bliskości wulkanu położony jest Neapol, którego zabudowa od 1944 roku zwiększyła się. Włosi nie zdają sobie sprawy z tego jak straszliwa może być erupcja Wezuwiusza, a przeprowadzone w ostatnich latach ćwiczenia prewencyjne to potwierdzają.

Podczas erupcji nikt nie będzie w stanie wydostać się z zagrożonej strefy, gdyż system dróg i ich przepustowość na to nie pozwalają. Plan na wypadek kataklizmu zakłada, że ewakuacja obejmie w ciągu 72 godzin 550 tysięcy ludzi z 18 miejscowości rozproszonych na obszarze 200 kilometrów kwadratowych w tzw. czerwonej strefie.

Następnie, jeśli na region zaczną opadać trujące popioły, ewakuacja obejmie również strefę pomarańczową i żółtą. Obrona Cywilna określiła cztery strefy zagrożenia, każdej nadając konkretny kolor.

Media z Neapolu i okolic wskazują na to, że jeśli mieszkańcy nie potrafią sobie poradzić z takim problemem jakim są piętrzące się śmieci, to z erupcją wulkanu nie poradzą sobie tym bardziej, a pamiętamy co stało się w 79 roku w Pompejach.

Zarówno władze, mieszkańcy, jak i naukowcy mają nadzieję, że tym razem erupcja nie będzie nagła i poprzedzą ją chociażby wstrząsy ziemi lub wstępne, mniejsze erupcje.

To z pewnością dałoby więcej czasu na podjęcie decyzji o ewakuacji i uratowało życie wielu osobom. Ale czy natura będzie na tyle łaskawa? Obyśmy nie musieli się o tym zbyt szybko przekonywać.


:( 8O :roll:

Za amfiteatrem znajduje się kolejne wejście (lub, gdy ktoś chce wyjść - wyjście) z Pompejów. My jednak chcemy wrócić do Porta Marina południowa częścią miasta, odwiedzając jeszcze po drodze Dzielnicę Teatrów.

Tędy - strzałki

Obrazek

Mijamy więc Porta Amfiteatro....zerkając na nowoczesną Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej w "Nowych Pompejach"

Obrazek

...idziemy wzdłuż ogrodzenia...

Obrazek

Obrazek

Podziwiając piękne kwiatki Krystofie :)

Obrazek

Obrazek

Z tego małego wzniesienia koło sporego drzewa, widok jest naprawdę porażający

Obrazek

Nie ma to jednak, jak tam po prostu BYĆ, zdjęcia nie są w stanie tego oddać

Obrazek

Dochodzimy do Dzielnicy Teatrów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Portyk Gladiatorów

Obrazek

Obrazek

Pół wycieczki z góry ;)

Obrazek

Powoli zmierzamy do wyjścia, parę osób mijamy ;)

Obrazek

Okolice Porta Marina

Obrazek

Zakupienie pamiątkowej koszulki "I love Italia"

Obrazek

Jeszcze kilka słów o parkingu. Już po zaparkowaniu chłopaki z parkingu powiedziały, że jeśli zjemy tam obiad - w ichniej restauracji to parking będzie free - normalnie 3Euro/h. Jako, że byliśmy głodni i chętni na Wezuwiusza - tak zrobiliśmy - pizze i sałatki nie były jakieś wykwintne, ale finalnie wyszło to wygodnie i w normalnej cenie bo żarcie z piciem kosztowało oczywiście nieco drożej (ok 45 Euro, aby mogło "pokryć" koszty ich parkingu - 12 Euro za 4 godziny) ;)

:)

Arrivederci! (72)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.10.2013 10:34

tony montana napisał(a):Podziwiając piękne kwiatki Krystofie :)
Obrazek

Eeeeeeeee no, Tony 8O ,
tyle kamieni wokoło, a Ty kwiatki podziwiasz :roll: 8O :wink: .


tony montana napisał(a):Pół wycieczki z góry ;)
Obrazek

Arrivederci! (72)

Chyba wycieczka podzielila się na część damską i męską :smo: :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonu

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.10.2013 10:37

mysza73 napisał(a):Eeeeeeeee no, Tony 8O ,
tyle kamieni wokoło, a Ty kwiatki podziwiasz :roll: 8O :wink: .


Jam jest wychowan na francuską modłę, zatem na piękno natury wrażliwy ;)


tony montana napisał(a):Pół wycieczki z góry ;)

mysza73 napisał(a):Chyba wycieczka podzielila się na część damską i męską :smo: :papa: .


A... Mama nam się gdzieś na chwilę tam "zgubiła" ;)

My tam gdzieś nie chcieliśmy iść (upał!) i siedzieliśmy w cieniu a Mama "pojszła"

8O 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
ITALIA AMORE-Zona traffico non limitato-Apulia 2013+bonusy;) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone