Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.09.2023 10:03

mysza73 napisał(a): więc mam zielone światełko na planowanie przyszłorocznej Sycylii :verryhappy:


NO NIE ŻARTUJ

:diabelek: :diabelek: :diabelek: :bojesie: :bojesie:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8686
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.09.2023 10:06

mysza73 napisał(a):A mam taką jedną plażę na Sycyli, na którą mąż koniecznie musi wrócić ...

A KONKRETNIE ?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.09.2023 10:07

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a): więc mam zielone światełko na planowanie przyszłorocznej Sycylii :verryhappy:


NO NIE ŻARTUJ
Z Sycylii ... w życiu ... jeszcze się Etna obrazi :coool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.09.2023 10:13

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A mam taką jedną plażę na Sycyli, na którą mąż koniecznie musi wrócić ...

A KONKRETNIE ?

O Spiaggia Torre di San Teodoro słyszałaś?
I że można z niej dojść morzem" na Isola Grande ... taki sycylijski "Marsz Śledzia" :coool:


Sorki Becia :cmok:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15711
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.09.2023 10:28

tony montana napisał(a):Współczuję mdłości, w związku z czym zarządzam Wam Ortygię do poprawki....
Jest taki plan, tylko nie wiadomo kiedy się uda go wdrożyć w życie...

tony montana napisał(a):No i w Syrakuzach nie samą Ortygią człek żyje.... :)
Zdecydowanie nie samą :D

marze_na napisał(a):Ortygia z noclegiem (a nawet dwoma :oczko_usmiech: ) była jednym z lepszych pomysłów, jakie zrealizowałam na Sycylii :hut: .
Gdyby nie złe samopoczucie to ten jeden z noclegów by mi wystarczył.

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Już Ci pisałam, że za dużo czasu marnujesz na plaży :mg: .
Eeeee tam, jak lato to plaża musi być :mg:
Ja jak Aga, jak jest ciepło plaża musi być :!:

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A mam taką jedną plażę na Sycyli, na którą mąż koniecznie musi wrócić ...
A KONKRETNIE ?
O Spiaggia Torre di San Teodoro słyszałaś?
I że można z niej dojść morzem" na Isola Grande ... taki sycylijski "Marsz Śledzia" :coool:
Ależ sobie wymyśliła :lool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.09.2023 10:34

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A mam taką jedną plażę na Sycyli, na którą mąż koniecznie musi wrócić ...
A KONKRETNIE ?
O Spiaggia Torre di San Teodoro słyszałaś?
I że można z niej dojść morzem" na Isola Grande ... taki sycylijski "Marsz Śledzia" :coool:
Ależ sobie wymyśliła :lool:
To mój mąż :lool:
W tym roku już mnie męczył żeby iść, ale akurat bardzo wiało i były spore fale ... ale kilka osób szło :mg:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15711
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.09.2023 21:21

29.05.2022, niedziela, dzień 4

Wstajemy z samego rana. Noc była cicha i spokojna (a tego się obawiałam mając okna na ulice), ale okna są mega szczelne, a klimatyzacja działa idealnie. W ogólnodostępnej kuchni jest ekspres na kawę w kapsułkach oraz rogaliki i typowe włoskie ciasteczka. W lodówce woda, soczki w kartonikach. Idealnie jak ktoś lubi słodkie śniadania, my nie. Ale coś tam mamy naszych zapasów, więc jest ok.
Pakujemy się i zostawiamy klucze do pokoju (self-check out) i jesteśmy na ulicy. Niestety z walizkami, w naszej okolicy nie odkryłam skrytek bagażowych, a w obiekcie nie było możliwości ich późniejszego odebrania. Dziś czuje się zdecydowanie lepiej, ale nie idealnie. Po drodze wstępuję do apteki (co nie było takie oczywiste, bo jest niedziela!) Farmaceutki nie mówią po angielsku, nic a nic, ale tłumacz google w telefonie działa idealnie :D i tak staję się właścicielką leku za 7,5 eur. Pierwszą dawkę biorę jeszcze w aptece (panie nawet wodę i kubek oferują) – od razu powiem, że ten włoski specyfik spisał się na medal i był mega silny :D
Idziemy via Corso Gelone jeszcze jakieś 10 min, potem rondo, lekko pod górkę i jesteśmy pod wejściem do Parco Archeologico Neapolis.
Park obejmuje północną część dzielnicy Neapolis (czyli Nowe Miasto), jednej z pięciu tworzących Syrakuzy w czasach greckich i rzymskich, gdzie znajdują się najsłynniejsze zabytki miasta. Stanowisko archeologiczne jest wręcz wewnątrz osiedla, 4, 5 piętrowe budynki otaczają ogrodzony teren Neapolis. Teren został zabezpieczony/otoczony w latach 50-tych XX, choć prace archeologiczne trwały w tym miejscu już 100 lat wcześniej

Przy kasie biletowej jest mała kawiarnia, zamawiamy po kawie, a w trakcie oczekiwania na kawę kupuję wejściówkę dla siebie i syna. Proszę o bilet reduce dla ucznia nie licząc specjalnie, że jakąś zniżkę dostanę… I jakie moje zaskoczenie 8O jak pani prosi o legitymację, aby spisać jej numer i kraj pochodzenia i dostaję bilet ulgowy dla mojego maturzysty :bojesie: W kasie zostawiłam łącznie 19,5 eur (bilet normalny 13 eur, ulgowy 6,5, bilety na cały teren).

To idziemy zaopatrzeni w butelki z wodą…będzie ciepło…słońce już mocno przygrzewa… Za kasami można pójść prosto lub w lewo, my wybieramy ten drugi kierunek i już po chwili jesteśmy przy Anfiteatro Romano. Amfiteatr jest ogrodzony i nie można wejść na jego środek, ani na widownię. Ogromna szkoda, no ale to nie jest najważniejszy tego typu tu obiekt, więc nie jestem jakoś specjalnie zła… Amfiteatr jest w dość dobrym stanie (tak się zachował), ale jest trochę zaniedbany, widać liczne rośliny wyrastające między kamieniami, usunięcie ich nie zabrałoby wiele czasu, a na pewno poprawiłby się odbiór miejsca…i za pewne mniejsze niszczenie obiektu. Amfiteatr jest trzecim co do wielkości we Włoszech, po rzymskim Koloseum (on jeszcze przede mną) i Arenie w Weronie (tu już byłam). Obchodzimy dookoła widownię, ja to nawet ze 2 razy :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety do podziemnych tuneli, nie ma wejścia
Obrazek

Przechodząc koroną widowni…
Obrazek

…trafiam pod ruiny, i to dosłownie ruiny Arco Augusteo di Siracusa. Łuk (na końcu ważnej drogi) miał rozdzielać dzielnicę Akradiny od dzielnicy Neapolis (w tej jesteśmy). Łuk miał około: 10 metrów szerokości, 6 metrów głębokości i 13 metrów wysokości. Miał, bo dziś naprawdę trudno w tych kilku kamieniach łuk zobaczyć… prędzej ruiny muru….. Nawet zdjęcia nie mam, bo nie wiedziałam, któremu kamieniowi zrobić fotkę…

Musimy trochę wrócić i jesteśmy przed największym w świecie greckim ołtarzem – Hieroma II (z III w p.n.e). Na ołtarzu składano ofiary, podobno mógł pomieścić 450 byków :bojesie: tak twierdzi mój książkowy przewodnik…
Obrazek

Obrazek

Miejsce jest ogromne (to jest dolna część ołtarza), ale ołtarza ofiarnego mi on nie przypomina prędzej stadion i długą widownię….
Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8686
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.09.2023 22:38

piekara114 napisał(a):Pakujemy się i zostawiamy klucze do pokoju (self-check out) i jesteśmy na ulicy. Niestety z walizkami, w naszej okolicy nie odkryłam skrytek bagażowych, a w obiekcie nie było możliwości ich późniejszego odebrania.

W swoich relacjach polecałam już przynajmniej dwa razy sieć przechowalni Radical Storage.
Korzystaliśmy w Rzymie i Neapolu, a widzę że i w Syrakuzach też mają kilka punktów.

radical storage.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15711
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.09.2023 22:43

To tej mi nie znalazło albo rok temu nie było w naszej okolicy, bo szukałam tylko blisko naszego noclegu. Jedna była dość spoko (w jakimś sklepie jak dobrze pamiętam), ale cena za 4h to było ok 10 EUR za 1walizkę, więc odpuściłam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.09.2023 14:49

A to jednak byliście w Neapolis :) Myślałem, ze całe Syrakuzy po łebkach ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15711
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.09.2023 17:55

Byliśmy :mg: Dla mnie to był najważniejszy punkt Syrakuz.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15711
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.09.2023 19:00

29.05.2022, niedziela, dzień 4 c.d.

Idziemy do kolejnej części terenu - kamieniołomów, a dokładnie ku Latomie del Paradiso. W tym miejscu pracowali niewolnicy przy wycinaniu bloków wapienia. Powstałe w ten sposób nisze były wykorzystywane jako więzienie. Szacuje się, że z syrakuzańskich kamieniołomów pobrano ok. 5 milionów m3 surowca. Byłam ciekawa tej części Parku, ale niestety ścieżki doń prowadzące były zagrodzone i nie było możliwości dojścia :ciska: Pozostało tylko popatrzeć z daleka.
Obrazek

Obrazek

Miejsce o tyle dla mnie ciekawe, że pisałam pracę magisterską o kamieniołomie z mojej okolicy :mg:

Cóż zrobić, idziemy dalej…
Obrazek

Obrazek

… i dochodzimy do jaskini Cordari (Grota Powroźników). W jaskini było źródło wody, a tym samym wilgoć w powietrzu, co stwarzało idealne warunki do wyplatania lin. Niestety do jaskini nie ma wejścia, ba nawet bliżej nie da się podejść :ciska:
Obrazek

Podążamy dalej i dochodzimy do słynnego Ucha Dionizjusza – jest to wąska (5-11 m), a bardzo wysoka (do 35 m) jaskinia (szczelina skalna) w kształcie litery S…
Obrazek

….która wykazuje niezwykłe właściwości akustyczne, o czym mogliśmy się przekonać. Grupa włoskich turystów dała tu mały pokaz śpiewu :D
Podobno właściwości jaskini wykorzystywał Dionizjusz Starszy (tyran Syrakuz, który opierając się na grupie wiernych najemników przejął władzę w mieście), który podsłuchiwał więźniów złapanych w czasie walk i tam przetrzymywanych. W ten sposób chciał przygotować się, a przede wszystkim zapobiec ewentualnym buntom i ucieczkom.
Obrazek Obrazek
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2520
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.09.2023 07:15

.. dziś naprawdę trudno w tych kilku kamieniach łuk zobaczyć… prędzej ruiny muru….. Nawet zdjęcia nie mam, bo nie wiedziałam, któremu kamieniowi zrobić fotkę…

Tak to już jest z niektórymi starożytnymi zabytkami. Mam raczej ścisły umysł i nie potrafię aż tak popłynąć, żeby sobie wyobrazić budowlę, od podstaw, na podstawie pojedynczych kamieni. :D

Neapolis ogólnie może się podobać. Zaskoczyłaś mnie, że teatr był trzeci co do wielkości we Włoszech.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8686
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.09.2023 07:39

wiola2012 napisał(a):Neapolis ogólnie może się podobać. Zaskoczyłaś mnie, że teatr był trzeci co do wielkości we Włoszech.

To chyba zależy gdzie się o tym czyta :). I jak kto mierzył :roll: .
Palmę pierwszeństwa ma bez wątpienia rzymskie Koloseum. Za nim wymienia się najczęściej amfiteatr w Capui, a potem to już różnie - Werona albo Pozzuoli.

U siebie w relacji też pisałam, że ten w Syrakuzach jest trzeci. Ale jak już zobaczyłam wszystkie powyższe i trochę więcej poczytałam to bym się więcej pod tym stwierdzeniem nie podpisała :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.09.2023 08:58

piekara114 napisał(a):Amfiteatr jest trzecim co do wielkości we Włoszech, po rzymskim Koloseum (on jeszcze przede mną) i
No ale, że Ty Betka jeszcze we Rzymie nie byłaś 8O 8O 8O
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone