Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.08.2023 20:19

Sycylia - w cieniu wulkanu…

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 02.04.2024 19:03 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 21.08.2023 20:39

Przypadkiem trafiłam na zupełnie nową i nieużywaną relację ;)
Jestem zainteresowana, bo tylko w Palermo byłam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.08.2023 20:41

Aleś trafiła, właśnie wstęp wrzucam...

Zapraszam :D

Palermo jeszcze przed nami...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.08.2023 20:41

2022 rok upływał u nas pod hasłem matura i studia :oczy: Oczywiście nie moje :oczko_usmiech: ja mam już to za sobą, choć jak myślę to z przyjemnością bym się do tego wróciła, no może bez obecnego programu nauczania :x , bo…raczej przemilczę….

Studniówka za nami, syn przygotowuje się do drugiego i trzeciego etapu konkursu Diamentowy Indeks AGH, który pozwala laureatom dostać się na studia bez względu na wynik matury (musi być tylko zdana)… Nauka do matury idzie trochę bokiem…. Ale za to konkurs wygrywa i ma indeks w ręce jeszcze przez podejściem do wszystkich egzaminów maturalnych :hearts: :hearts: (a dodatkowo darmowy ekstra kurs i darmowy przez rok akademik).

Ja szukam czegoś na wiosenny wyjazd, który ma pewne ograniczenia: musi być po maturze, czyli po 19 maja, najlepiej po 24 maja, abym po powrocie z targów branżowych mogła rozliczyć i zatwierdzić wszystkie wydatki z nimi związane, a przed max max 6-10 czerwca, bo miesiąc później 6 lipca pojedziemy do Grecji na główny długi urlop :hearts: (oczywiście leniwie). I ten termin mocno nas organiczna :oczy: Wszystko co fajne i w rozsądnej cenie jest od 22 lub 23 maja, a to zdecydowanie za wcześnie. A jest jeszcze jeden wymóg, od Maturzysty, aby nie było tak nudno jak rok wcześniej na Kassandrze, gdzie na 13 dni była jedna większa wycieczka… no Grecja musi być leniwa :D A ja bym chciała coś na plaży już poleżeć…

I tak w Wielkanoc trafiam na loty na Sycylię, która nie była brana pod uwagę. Pan M. w tym czasie jest w pracy, więc analiza, co i jak, tak trochę średnio idzie… Kontaktuję się z Marzeną, która szybciutko coś mi podpowiada - dziękuję :hearts: (do wyboru mam lot do Katanii lub Trapani), a w sumie pisząc do niej wiadomość już mi się w głowie poukładało, co chcę :D a Marzena niejako potwierdziła mój wybór...

Dzień później wieczorem kupujemy loty na koniec maja (26.05-02.06) do Katanii :D Cena lotów nic specjalnego, bo 3 bilety z kabinówką i wybranymi miejscami w samolocie wyszły za 1799 zł…. Trzeba się przyzwyczaić do droższego latania :oczy:
To mamy 5 tygodni na planowanie, minus 2 jak mnie nie będzie… Dobrze jest :D

Po raz pierwszy zdajemy się na komunikację publiczną 8O … Ceny najmu samochodu są dla mnie niedorzeczne, na 8 dni samochód na Sycylii to koszt rzędu 500-600 eur i to często ze sporym depozytem (dla porównania auto z Aten (bo też na to patrzyłam) w tym czasie to koszt ok. 175-200 eur, różnica spora). Do tego paliwo i ewentualne parkingi. Znalazłam wypożyczalnię z ceną 400 eur (okazało się, że to ta sama, co z niej Mysza korzysta), ale liczba negatywnych opinii w necie i na fb oraz bardzo często fatalny stan samochodów (opony bez bieżnika i często wybulone to nic) spowodował, że nie zdecydowaliśmy się korzystać z usług pani Dominiki… Urlop ma być przyjemnością, a nie stresem czy odpali czy nie odpali, czy podstawią czy nie podstawią czy będzie się do jazdy nadawało czy nie…. Inny sposób poruszania się na miejscu niż do tego przywykliśmy, będzie dla nas nowością, tak jak sama Sycylia. Już na wstępie widzę sporą różnicę w kosztach transportu, ale oczywiście jest to kosztem elastyczności i wygody…Trudno, spróbujemy i sami ocenimy….

Noclegi też udało się dość szybko ogarnąć i w dość przystępnych cenach, bo średnio 52 eur/dobę/3 os. Ale nie wszystko było takie łatwe, bo okazało się, że nadmorskie wioski mimo że są skomunikowane drogowo i kolejowo z większymi miejscowościami to połączenia w niedzielę do niczego się nie nadają, są bardzo rzadko i o beznadziejnych godzinach :oczy: Co potwierdza mi też Marzena: w niedzielę nie należy się przemieszczać. Plan trzeba było zmodyfikować i dostosować się do rozkładu…. I tak chyba 3-krotnie zmienialiśmy noclegi, działając z różnych kont na booking + apki do nich na telefonie, w ten sposób na noclegach zaoszczędziłam 100 eur. Polecam sprawdzać tą samą ofertę na kompie i na telefonie, raz tu, raz tu taniej….

Początkiem maja Wizz informuje nas o odwołaniu naszego powrotu i oferuje nam powrót dzień później i to w fajniejszych późniejszych godzinach :hearts: - czasami temu wizowi coś wyjdzie :mg: Takie rozwiązanie oczywiście akceptujemy, mamy 1,5 doby więcej na Sycylię :D I znowu problem z noclegiem, bo w tej naszej ostatniej lokalizacji przez booking nie da się przedłużyć pobytu, w kontakcie bezpośrednim da się przedłużyć, ale cena doby sporooo większa i jeszcze host chce dopłaty za końcowe sprzątanie 8O , czego w ofercie w booking nie ma (właściciel mocno tym zdziwiony), ale jak przedłużymy to musimy zapłać za final cleaning… To nie przedłużamy (ja nawet miałam ochotę odwołać całkiem tą rezerwację, ale Pan M. mnie powstrzymał, bo był problem ze znalezieniem noclegów dla 3 osób), zostawiamy rezerwacje tak jak jest przez booking założona. Kilka uliczek dalej znajdujemy coś na jedną noc. Dzięki rozkładowy jazdy autobusów i pociągów, wizzowi i naszemu ogólnemu planowi zwiedzania będziemy mieć na Sycylii noclegi w 4 różnych miejscach 8O … Tak często to się nigdy na urlopie nie pakowaliśmy….

Dużo nowości przed nami….
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2023 20:51

Jestem :coool:

Widać nie tylko nas ograniczały (was co prawda w zeszłym roku) nas w tym terminy matur ;)
Komunikacja miejska jest fajna, my lubimy.

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.08.2023 21:18

Ale mi zrobiłaś niespodziankę tą relacją. Baaaaaaaardzo , baaaaaaaardzo się cieszę :!:


piekara114 napisał(a):Kontaktuję się z Marzeną, która szybciutko coś mi podpowiada - dziękuję :hearts:

Nie ma za co. Polecam się na przyszłość :spoko: .


piekara114 napisał(a):Dzięki rozkładowy jazdy autobusów i pociągów, wizzowi i naszemu ogólnemu planowi zwiedzania będziemy mieć na Sycylii noclegi w 4 różnych miejscach 8O … Tak często to się nigdy na urlopie nie pakowaliśmy….

U nas to standard :hut: .
Teraz na Majorce też mamy cztery lokalizacje mimo, że przez większość czasu do dyspozycji będziemy mieć auto.
Chyba nie potrafiłabym już usiedzieć tyle czasu w jednym miejscu, a poza tym szkoda mi czasu na codzienne dojazdy.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.08.2023 21:52

Mieliście trochę "zabawy" z organizacją tego urlopu, ale pewnie, dzięki temu, większa satysfakcja :D

Gratulacje dla Syna! :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.08.2023 22:09

majkik75 napisał(a):Widać nie tylko nas ograniczały (was co prawda w zeszłym roku) nas w tym terminy matur ;)
:lol: Małe dzieci, mały problem...

majkik75 napisał(a):Komunikacja miejska jest fajna, my lubimy.
Zdecydowanie wolę mieć samochód pod ręką, wolę niezależność, ale koszt wynajmu dla mnie był mocno przesadzony...

marze_na napisał(a):Ale mi zrobiłaś niespodziankę tą relacją. Baaaaaaaardzo , baaaaaaaardzo się cieszę :!:
Cieszę się, że się cieszysz....
Mam dużą część napisaną, choć nie po kolei dni, pisałam jak mnie naszło, a teraz składam i dorzucam zdjęcia i od tygodnia zbierałam się, aby wrzucić i chyba Agi dzisiejszy wyjazd i krótka wymiana wiadomości dziś z Tobą mnie zmobilizowała, aby zacząć :mg:

marze_na napisał(a):Chyba nie potrafiłabym już usiedzieć tyle czasu w jednym miejscu, a poza tym szkoda mi czasu na codzienne dojazdy.
Ja tam lubię mieć jedną bazę, czy tam dwie... lubię mieć już swój kubek, krzesło, łóżko i poduszkę i nie szukać co 3 dni, gdzie znowu włożyłam coś do torby i której :lool:

maslinka napisał(a):Mieliście trochę "zabawy" z organizacją tego urlopu, ale pewnie, dzięki temu, większa satysfakcja :D
Oj było zabawy, nigdy tak nie mieliśmy... A satysfakcja duża, zwłaszcza, że cenowo wyszło bardzo ok..

maslinka napisał(a):Gratulacje dla Syna! :D
Dziękuję w imieniu syna, dziś już studenta 2 roku geoinformatyki :hearts:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.08.2023 00:08

Ja się na razie tylko zamelduję :calus:
Literki poczytam jutro bo mi się jakoś ze zmęczenia chyba zlewają ;)

Castellamare już na dobry wieczór dało nam nieźle popalić :roll:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.08.2023 00:49

Relację rozpoczęłaś idealnie pod względem czasowym - w przyszłym roku w planach właśnie Sycylia na pierwszym miejscu :D
Będę śledził i notował . . . uwagi i wskazówki mile widziane


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.08.2023 07:51

Przeczytałam literki :D

Co do auta, to da się znaleźć taniej niż u Dominiki :D
Teraz, czyli w szczycie ich sezonu :oczy: , za 10 dni zapłaciłam 1950 pln
Pani na lotnisku bardzo miła, auto prawie nowe, bez nijakiej ryski :lol:
Co prawda mąż tradycyjnie marudzi, że muł ... ale to tylko Panda jest więc nie ma co za wiele wymagać ;)

Czekam na cd :cmok:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 22.08.2023 08:35

mysza73 napisał(a):P
Teraz, czyli w szczycie ich sezonu :oczy: , za 10 dni zapłaciłam 1950 pln
Pani na lotnisku bardzo miła, auto prawie nowe, bez nijakiej ryski :lol:


No to chyba dobra cena :) To jest jakieś 430E. W porównaniu do tych 600 to faktycznie dobrze :oczko_usmiech: To jest z jakiejś wypożyczalni, czy to raczej taka oferta "po znajomych" ? ;) No i jeszcze kaucja i jakie ubezpieczenie ? Tak dopytuję, bo ta Sycylia gdzieś tam cały czas krąży po głowie to warto zbierać dobre rady ;) :proszedzieki:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.08.2023 08:47

Piotrze, super, że się w Twoje plany wstrzeliłam, bo relacja będzie miała 2 części, 2022 i 2023 :D

mysza73 napisał(a):Castellamare już na dobry wieczór dało nam nieźle popalić :roll:
Aż strach się pytać...

Aga, co to za wypożyczalnia, bo w maju to się oszukałam i nic poniżej 60 eur/dobę na tydzień w Trapani nie znalazłam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.08.2023 09:10

piotrf napisał(a):Relację rozpoczęłaś idealnie pod względem czasowym - w przyszłym roku w planach właśnie Sycylia na pierwszym miejscu :D

A w którą część celujesz na początek? Bo na całą Sycylię to i miesiąc mało 8) .


piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Castellamare już na dobry wieczór dało nam nieźle popalić :roll:
Aż strach się pytać...

Ja już wiem :mg: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.08.2023 09:21

Ja też :D
Wydziwia :lool:
Następna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone