Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Radio CB na trasie PL-HR-PL?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marcin0k
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 182
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin0k » 21.05.2014 15:42

Stary dobry Alan 28 tylko w wersji PLUS. Ma on funkcje nasłuchu dwóch kanałów jednoczenie - w praktyce wygląda to tak, że sam szybko sobie przeskakuje z kanału na kanał i jak ktoś na nim mówi to się zatrzymuje.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 21.05.2014 21:36

marcin0k napisał(a):W austrii lepiej schować antenę choć Polacy zbytnio się nie przejmują zakazem i sporo pl aut widać z cb.


Tak jak piszecie zmieniło się choć w Austrii byłem kilkadziesiąt razy zawsze z CB i nigdy nikt na to uwago nie zwrócił
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 22.05.2014 08:33

Nasłuch 2 kanałów ma wiele radiostacji CB. Miałem Intek H-520, teraz mam Lafayette Venus - na obu radiach mogę słuchać 2 kanałów równocześnie.
Tak dokładnie to słucha się jednego kanału, a radio co ~3 sek. przeskakuje na chwilę na drugi kanał, gdy otworzy się blokada szumów zostaje na tym kanale aż do zamknięcia blokady.
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 22.05.2014 12:55

luminox napisał(a):CB w A nie jest zabronione - do 24 marca 2014 bylo zabronione korzystanie z AM i SSB , mozna bylo tylko w FM pracowac....po tej dacie wszystko wolno jak w PL ....pozdrawiam
ps; gdyby ktos z niedowiarkow chcial obejrzec info z tej decycji sluze pomoca....http://www.funkfreundelandshut.de/index ... reigegeben

dobra wiadomość bo używam Harry2 a specjalnie zmieniać nie zamierzam. Do tego wsiowo wyglądająca antena ML145 przukuwa wzrok
luminox
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) luminox » 22.05.2014 13:15

"obiadek" - wsiowo to jest jak masz 30cm antene na dachu...to co masz Ty swiadczy tylko o tym ze masz pojecie dlaczego antena do CB powinna byc jak najdluzsza....
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.05.2014 13:20

Nie rozmiar się liczy a technika...
Na kilka-kilkanaście km wystarczy.
Radio nie mniej ważne.

O stacjonarnym nadawaniu nawet nie piszę.
luminox
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) luminox » 22.05.2014 13:27

....kolego - nie wiem jakie masz doswiadczenie i zasob wiedzy na temat rozchodzenia sie fal,szczegolnie na 11m, ale tu akurat sie mylisz bo jesli chodzi o CB i jesli oczywiscie masz na mysli ze 30cm gwozdz ( bo to nie antena) ciagnie na kilkanascie km - to chyba ze stoisz na szczycie jednej gorki i nadajesz na szczyt drugiej...a radio nie jest jak piszesz niemniej wazne - radio jest tu naprawde mniej wazne... a rozmiar i technika i co bardziej wazne to napewno sie bardziej sprawdza z mama w sypialni po 22h ale nie w KF.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.05.2014 13:39

Akurat używałem kiedyś Herberta z tak krótką anteną i zasięg oscylował w rozmowie z radiem stacjonarnym na około 12 km
Dzisiaj mam to samo radio, troszkę wyższe auto i antenę około 90 cm z „łamanym" batem, który najczęściej w tej pozycji jeździ.
Te 12 km robi bez bólu. Z innej miejscowości około 30 km na stacjonarce także czasami gościa słyszę. Także na złamanym.
Teren płaski bez zakłóceń przemysłowych.

Koniec offa.

P.S. Zasady działania CB znam, ale się tym nie ekscytuję. Ma działać, działa i tyle. :wink:
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 22.05.2014 13:50

Długie anteny mają śliczne parametry tylko w czasie postoju. W czasie jazdy z prędkościami autostradowymi pod naporem powietrza kładą się poziomo i promieniują w bliżej nieokreślony sposób.
luminox
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) luminox » 22.05.2014 13:58

...z radiem stacjonarnym - mozliwe ,nie przecze-ale my mowimy o dwoch mobilach,teraz (jak piszesz) masz TROSZKE wyzsze auto i antena 90cm....wiec uzywajac herberta - wiec wiesz o co biega bo laik by tego radia nie kupil - i majac troszke wyzsze auto i 90 cm antene to wiesz ze to kolosalna roznica jest...i tu 12km jak najbardziej sa realne....ale nie pisze tego po to by cos udowadniac...tylko ze jak pewnie wiesz,posty te czytaja rowniez ludzie, ktorzy nie maja pojecia w tym temacie,zakladaja sliczne male dyskretne antenki na dachu i wolaja na 19 co 3km "jak tam drozka do...."a to jest do orzygania.
luminox
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) luminox » 22.05.2014 13:59

...Pavvel - i tak i nie- czyli nie do konca...
marcin0k
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 182
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin0k » 22.05.2014 15:00

PavveL napisał(a):Długie anteny mają śliczne parametry tylko w czasie postoju. W czasie jazdy z prędkościami autostradowymi pod naporem powietrza kładą się poziomo i promieniują w bliżej nieokreślony sposób.

Oj tam poziomo to się położy antena jak jest niedokręcona na motylku. Promiennik dobrej anteny CB jest tak dobierany by był elastyczny ale nie aż tak by przy większej prędkości się kładł. Zasada prosta jesteś zadowolony z krótkiej antenki - z dłuższej będziesz jeszcze bardziej. Ja polecam anteny helikalne , ja mam SIRIO DELTA 27 i chwalę.
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 22.05.2014 21:35

żeby radio miało praktyczne walory użytkowe, antena musi mieć minimum 1,5 metra. Z krótszą szkoda nerwów, chcesz czegoś się dowiedzieć, albo z kimś pogadać i przy drugiej wymianie zdań słychać narastające szszzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 22.05.2014 23:01

Co do anten to polecam Sirio ML-145 (oczywiście oryginał ;) )
grzesiek_lbn
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 01.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek_lbn » 22.05.2014 23:39

luminox napisał(a):....kolego - nie wiem jakie masz doswiadczenie i zasob wiedzy na temat rozchodzenia sie fal,szczegolnie na 11m, ale tu akurat sie mylisz bo jesli chodzi o CB i jesli oczywiscie masz na mysli ze 30cm gwozdz ( bo to nie antena) ciagnie na kilkanascie km - to chyba ze stoisz na szczycie jednej gorki i nadajesz na szczyt drugiej...a radio nie jest jak piszesz niemniej wazne - radio jest tu naprawde mniej wazne... a rozmiar i technika i co bardziej wazne to napewno sie bardziej sprawdza z mama w sypialni po 22h ale nie w KF.


Anteny helikalne do 1m długości osiągają dosyć dobre łączności porównywalne 1,5 metrowej ML, tak więc "długość" to nie wszystko. Jak kupowałem swoją ostatnią antenę to miałem właśnie dylemat czy nie brać helikalnej.
A co do radia to niech nikt nie mów że jest mniej ważne bo inny jest odsłuch na alanie 100 a inny na herbercie na przykład.

marcin0k napisał(a): Ja polecam anteny helikalne , ja mam SIRIO DELTA 27 i chwalę.


Nie świszcze ci helikalna przy większych prędkościach??
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Radio CB na trasie PL-HR-PL? - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone