Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Radio CB na trasie PL-HR-PL?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 30.03.2023 12:38

grab56 napisał(a):
AdamMarshall napisał(a):częso korzystam i się przydaje

Tak z ciekawości - do czego się dzisiaj przydaje CB w aucie osobowym, gdy Yanosik dużo lepiej ostrzega przed miśkami i różnymi zdarzeniami na drodze, a nawigacje dużo prędzej i dokładniej ostrzegą cię przed korkami?

Zadając takie pytanie zakładam że mało jeżdzisz jako kierowca. Jest dużo sytuacji kiedy cb Tobie pomoże szybciej niż wspomniane "wynalazki". Ciężarówka zgubi bieżnik, coś z niej spadnie, pijaczyna {niekoniecznie} wyjdzie czy wyjedzie np. rowerem na jezdnię . Sytuacje można mnożyć. Pozdrawiam.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 30.03.2023 13:30

Miril napisał(a):Ciężarówka zgubi bieżnik...

Dlatego właśnie pytam o przydatność w aucie osobowym. Zawodowi kierowcy ciężarówek kierują się zupełnie innymi przesłankami niż te, o których wspomniałem. Dla przykładu ja do dzisiaj używam na co dzień gadu-gadu, o którym pewnie 99% użytkowników tego forum już dawno zapomniało, a młodsi nigdy nie słyszeli :oczko_usmiech:
AdamMarshall
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 8
Dołączył(a): 15.02.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamMarshall » 30.03.2023 13:37

Ja jeżdżę z całym trio - Yanosik, navi (ostatnio Waze) + CB.
No np. przy korku oba pierwsze nie powiedzą Ci co się stało, ile czasu to potrwa, na który pas wbijać, czy raczej należy zmienić trasę.
Ja obecnie teraz głównie w traski latam i jeśli cokolwiek się dzieje na drodze wiem więcej niż Yanosik powie.
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 30.03.2023 14:26

Ludzie w osobowych to już chyba obecnie z sentymentu z tym jeżdżą ;) co innego śiofery w dużych. Zwłaszcza że Apka powie mi jeżeli się coś stanie na drodze, apka zaproponuje objazd a o szczegółach na temat korka to albo sam się dowiem (jak do niego dojade) albo jakoś przeżyje bez tej wiedzy jadąc objazdem ;) Świat idzie do przodu więc obecnie nie widzę żadnej sensownej argumentacji za wożeniem cb i anteny na dachu. Zwłaszcza jak jednemu z drugim włączy się moralizowanie, obrażanie i szeryfowanie to już totalnie dramat tego słuchać. Co innego trip na kilka aut i w każdym CB ale też specjalnie bym raczej nie kupował dla takiej jazdy raz do roku na wakacje. No nic jedni jeżdżą na nawigacjach inni wolą do dzisiaj mapy papierowe. I to wcale nie musi oznaczać że Ci pierwsi nie potrafią mapy papierowej obsługiwać ;)
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 31.03.2023 10:49

ApropoDefacto napisał(a): I to wcale nie musi oznaczać że Ci pierwsi nie potrafią mapy papierowej obsługiwać ;)


:) w 99% młodzi nie potrafią obsługiwać mapy papierowej :) a już takiej książkowej - na pewno nie :)
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 31.03.2023 11:08

CB to "polska" moda, która chyba już przeminęła. Kilkanaście lat temu pełno było widać aut a bacikami. Teraz kiedy jest nawigacja online i darmowy roaming w UE, CB straciło na funkcjonalności, przynajmniej wśród zwykłych kierowców. Zawodowi to inna sprawa.
kombiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 14.04.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kombiak » 31.03.2023 12:15

CB to nie polska moda, zwyczaj używania przywędrował
z USA w latach bodajże sześćdziesiątych. To prawda , że u nas już zdecydowanie mniej widać batów na osobówkach, wszechobecne apki wypchnęły CB.

To ja Jarząbek,. eeeeee, posiadacz w piwnicy 4 anten i trzech sztuk radia, w tym unidena 520 , który chyba był wszędzie :D
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 31.03.2023 13:05

yarko2000 napisał(a):
ApropoDefacto napisał(a): I to wcale nie musi oznaczać że Ci pierwsi nie potrafią mapy papierowej obsługiwać ;)


:) w 99% młodzi nie potrafią obsługiwać mapy papierowej :) a już takiej książkowej - na pewno nie :)

Zgadza się :) ja na szczęście zostałem "wychowany" na mapach i atlasach :) eh to były czasy i te niezapomniane wyprawy maluchem z rodzicami, mapa papierowa i człowiek wszędzie był w stanie dojechać :D
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 31.03.2023 13:14

kombiak napisał(a):CB to nie polska moda, zwyczaj używania przywędrował
z USA w latach bodajże sześćdziesiątych. To prawda , że u nas już zdecydowanie mniej widać batów na osobówkach, wszechobecne apki wypchnęły CB.

To ja Jarząbek,. eeeeee, posiadacz w piwnicy 4 anten i trzech sztuk radia, w tym unidena 520 , który chyba był wszędzie :D


w latach 60tych, za głębokiego peerelu raczej nie było nie sprzętu, ani pozwolenia na używanie CB. Zgoda, że USA, ale rozpowszechniło się to tam w latach 70tych wraz z szybkim rozwojem przewozów ciężarowych. U nas to dopiero lata 90te.

No i w Europie to była polska specyfika jeśli chodzi o prywatne osobówki. W innych krajach prawie się widywało się CB w autach lokalsów.

Stosunek mam mieszany. Pewnie w przewozach zawodowych miało to zastosowane, ale w prywatnych sprowadzało się do wymiany tego gdzie "suszą miśki" plus niewiarygodna ilość wulgaryzmów i informacji gdzie , która i za ile "bierze w pa....czu". Poza tym w nowych autach szkoda niszczyć sobie wnętrze.
rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 31.03.2023 23:13

ApropoDefacto napisał(a):ja na szczęście zostałem "wychowany" na mapach i atlasach


Znam to uczucie - tata kierowca zawodowy więc i syn jeździł z nim. Przychodziły wakacje to kursowałem z tatą co chwilę. Nieważne, że tata jeździł głównie w to samo miejsce. Co jakiś czas tata przywoził mi nowy atlas samochodowy i jeździłem palcem po mapie albo z atlasem na kolanach w ciężarówce.
Odnośnie CB to sam kiedyś miałem (na początku, jak zdałem prawko). Obecnie to została gdzieś antena i radio, które pewnie i tak już przestało działać. Obecnie uważam, że jest to zbędny gadżet. No chyba, że jadąc w kilka aut i moc szybko się porozumieć, ale zawsze można zadzwonić.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.04.2023 21:17

Mam 8km do pracy i nie raz CB uratowało mi 30-40min (przejazd przez jedną z najbardziej uczęszczanych dróg w kraju), ale w drodze do Cro od lat coraz ciszej...
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Radio CB na trasie PL-HR-PL? - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone