Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przejazd przez BiH - w praktyce.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 07:07

sicret napisał(a):A jak wygląda ogólnie (prędkościowo to wiem, że nie będzie za szybko) droga od Medjugorje-Mostar-Avtovac-Foca-Visegrad i potem do Serbii?

Znam tylko odcinek od Mostaru do Focy, dalej nigdy nie jechałem.
W sumie nieźle się tamtędy jedzie ze względu na nie tak duży ruch.
Fragment do Avtovca jest w porządku, trochę kręto i pagórkowato ale da się jechać w miarę przyzwoitym tempem.
Potem jest jeszcze bardziej kręto i pagórkowato :wink: , droga jest wąska, właściwie to średniej większej niż 50 km/h ciężko osiągnąć (z tym że ja dość spokojnie jeżdżę). Nawierzchnia znośna. Kawałek za przełęczą Czemerno jest (przynajmniej był zawsze gdy tamtędy jechałem) taki kilkunasto km b. kręty objazd przez lasy wąziuteńkim asfaltem, tam mocno trzeba uważać - widziałem tam kiedyś wypadek, stłuczkę właściwie. No chyba że zbudowali już most, wtedy objazdu nie będzie. Potem ładny przejazd przez Sutjeskę i znów kręto i wąsko do Focy.

Raul73 napisał(a):mam pytanie co do tej trasy. Czy nie napotkam po drodze na żadne niepotrzebne kontrole? Słyszałem, że Serbowie lubią sobie takie urządzać na granicach Republiki Serbskiej

Jechałem tamtędy pewnie z 10 razy w obie strony i nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Jedyna taka kontrola przydarzyła się nam parę już lat temu na odcinku między Trebinje a Stolac.

Raul7 napisał(a):3 godziny to chyba trochę ambitne założenie

Pisząc 3 h miałem na myśli jazdę od granicy w Żupanji do Sarajeva ze średnią prędkością 60 km/h. To niespełna 200 km wiec bez niepotrzebnych przestojów na granicy, ewentualnego korka i postojów da się to zrobić. Ale może faktycznie lepiej przewidzieć 4 :) .
No i tę godzinkę na chorwacki odcinek jeszcze dołożyć. Ale powiem szczerze, że bbb lubię jeździć przez Baranję czy Slavonję. Bardzo podoba mi się chorwacki sensowny sposób ustawiania znaków w miejscowościach przez które w większości można przejeżdzać 70 km/h, jedynie w "centrach" zwolnić do 50 - i to nie wszędzie. To nie to co węgierskie 40 czy nawet 30 od początku do końca wsi prostej jak drut :? .
Mam nadzieję że po wejściu do Unii Chorwaci nie zaczną stawiać znaków w tak idiotyczny sposób jak gdzieniegdzie u nas czy w Czechach czy na Węgrzech.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 27.05.2013 21:02

Dzięki za informacje :papa: :papa:
luzmc9
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 27.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) luzmc9 » 27.05.2013 22:13

Witam, w lipcu wybieram się do Chorwacji trasą przez BIH i mam pytanie odnośnie wjazdu do tego kraju. Jestem współwłaścicielem samochodu którym będę jechać jednak w dowodzie rej. jako właściciel wpisany jest mój ojciec, a o mnie jako współwłaścicielu jest tylko adnotacja w rubryce adnotacje urzędowe. Polisa OC mimo ,że wykupywałem ją ja również jest wystawiona na ojca a co za tym idzie na niego wystawiona będzie zapewne też zielona karta. Czy w takiej sytuacji wystarczy fakt,że jestem ujawniony w dowodzie rejestracyjnym czy też mogą być problemy z wjazdem do BIH?
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 27.05.2013 22:41

Jak chcesz być w 500% spokojny, to piszesz upoważnienie notarialne za parę zł i potem go tłumaczysz u tłumacza przysięgłego na 2-3 języki.
Natomiast ja od kilkunastu lat jeżdżę nie na siebie rejestrowanymi autami i nigdy nie było z tego powodu żadnych nieprzyjemności.
To tak jak z międzynarodowym prawem jazdy - niby zalecane, ale przynajmniej w Europie nikt nigdy tego nie wymaga.
dmytranka
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 17.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dmytranka » 28.05.2013 12:47

luzmc9 znajomy jedzie autem firmowym na wakacje do Cro i wiem, że robił upoważnienie. Szczególnie, że OC/AC nie jest na ciebie, tylko na ojca uważam, że lepiej się zabezpieczyć niż później ściągać tatę do Bośni czy Chorwacji, żeby wykupił auto z policyjnego parkingu ;)
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 28.05.2013 12:50

dmytranka napisał(a):luzmc9 znajomy jedzie autem firmowym na wakacje do Cro i wiem, że robił upoważnienie. Szczególnie, że OC/AC nie jest na ciebie, tylko na ojca uważam, że lepiej się zabezpieczyć niż później ściągać tatę do Bośni czy Chorwacji, żeby wykupił auto z policyjnego parkingu ;)


To że ktoś "robi upoważnienie", to jeszcze o niczym nie świadczy, poza tym że... robi upoważnienie. :lol: Sytuacja podobna do tego, jak ktoś wykupuje assistance, to nie znaczy że mu się do czegokolwiek przyda.
Proszę o wyjaśnienie na co i po co komuś ściąganie właściciela na parking policyjny? Bo ja nie mogę się oprzeć wrażeniu, że po prostu nie wiesz co piszesz, boisz się chyba jeździć za granicę, szukasz dziury w całym itp.? :oczko_usmiech: Nie bój się! :D
Tak na marginesie, to idąc tym tropem: auto na bank albo na leasing - ściągniesz tylko Prezesa Banku czy Leasingu czy całą instytucję od razu? :lol: :mrgreen:
luzmc9
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 27.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) luzmc9 » 28.05.2013 16:49

z OC jest tak jak z dowodem - o mnie jest wzmianka jako o współwłaścicielu. Co do upoważnienia wg ambasady BIH jest wymagane jeśli jedzie się cudzym samochodem a ten wg dowodu jest moją współwłaśnością, więc zastanawiam się czy w tym przypadku będzie to konieczne bo raczej szkoda mi czasu i pieniędzy na notariusza i tłumacza przysięgłego języka bośniackiego
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 28.05.2013 16:54

A w ogóle to czego się boisz? Kradzione jest to auto? Nie?
No to jak nie jest kradzione, to jedź.
Jak się przejmujesz tym upoważnieniem - to je wyrób.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 17.07.2013 13:52

czy ktoś ma może jakieś info o noclegach w Bośni? najlepiej na początku , resztę trasy chcemy przejechać "za dnia" podziwiając widoki :) ewntualnie nocleg nam wypadnie koło Doboju moze Osjek?
ale wolę dojechać jak najdalej :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 17.07.2013 14:01

espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 18.07.2013 08:24

wygląda idealnie :D
krzysiek bb
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 117
Dołączył(a): 23.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 18.07.2013 09:06

http://www.magistrala.com/sobe.html - spałem w tym motelu w Doboju. Standard przyzwoity a cena do przyjęcia.
black_lord
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) black_lord » 16.12.2015 14:15

Wykupujecie ubezpieczenie jakimś ubezpieczycielu (ZDROWOTNE)
na przejazd tym kawałkiem przez Bośnię ?

Jadę do Chorwacji na EKUZ i zastanawiam się czy na 2 przejazdy 10 minutowe
przez Neum to ma wogóle zdrowotne sens?
Jak sami robicie?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 16.12.2015 16:36

osobiście zawsze na zagranicę wykupuję dodatkowe ubezp. typu Wojażer, bez względu na kierunek ~100zł na 2tyg (2os);
jeżeli liczysz tylko na Ekuz w krajach gdzie jest uznawane, to nie widzę sensu na ten odcinek dokupować dodatkowego, pae minut i możesz skorzystać w HR z Ekuz
AlAn_K
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 18.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) AlAn_K » 16.12.2015 17:01

luzmc9 napisał(a):Witam, w lipcu wybieram się do Chorwacji trasą przez BIH i mam pytanie odnośnie wjazdu do tego kraju. Jestem współwłaścicielem samochodu którym będę jechać jednak w dowodzie rej. jako właściciel wpisany jest mój ojciec, a o mnie jako współwłaścicielu jest tylko adnotacja w rubryce adnotacje urzędowe. Polisa OC mimo ,że wykupywałem ją ja również jest wystawiona na ojca a co za tym idzie na niego wystawiona będzie zapewne też zielona karta. Czy w takiej sytuacji wystarczy fakt,że jestem ujawniony w dowodzie rejestracyjnym czy też mogą być problemy z wjazdem do BIH?


Wg przepisów BIH obcokrajowiec poruszający się po terytorium obcego państwa, jest zobowiązany do posiadania upoważnienia od właściciela pojazdu do poruszania się nim na terenie innych państw. Problem nie dotyczy jedynie BIH. Osobiście spotkałem się z identycznym przepisem dotyczącym Czarnogóry, zatem zapewne i Serbii, a nawet Węgier. Nie chodzi tu jedynie o sytuację, gdy dochodzi do szkody (kolizji), ale o zwykłą kontrolę drogową. Na szczęście policjanci, maja chyba inne zadania, jak czepianie się kartki z upoważnieniem. Na szczęście nigdzie w przepisach nie jest powiedziane, że musi być upoważnienie potwierdzone notarialnie i tłumaczone przysięgle. Osobiście piszę tekst upoważnienia po polsku, wrzucam w tłumacza google, wklejam tłumaczenia kilku języków (na jednej kartce) i podpisuje wszystko pod spodem. Jakaś pieczątka firmowa (w razie takiej okoliczności) i tak uzbrojony jadę na wakacje.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przejazd przez BiH - w praktyce. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone