Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.03.2023 13:39

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Nad morze

Czas na górze Nebo, to był dobrze spędzony czas. Zadowoleni wracamy do auta. Po czym pada rutynowe pytanie ze strony wycieczki: co mamy dalej w planach :lol: . Robią to celowo, tak żeby się podroczyć. Plan omówiliśmy wczoraj podczas wieczornego biesiadowania :wink: .
Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek, kolejna atrakcja będzie typowo dla ciała :hut: .
Przejazd widokową drogą nad Morzem Martwym i kąpiel. O ile z przejazdem problemu nie będzie, to kąpiel stoi pod znakiem zapytania, bo jak widać na zdjęciu z góry Nebo, ubrani jesteśmy dość grubo. Na górze nieźle nas przewiało. Życie pokaże, nie martwimy się na zapas.

Z parkingu skręcamy w prawo, czyli mijamy bazylikę i zjeżdżamy w dół.
Krajobraz jest piękny ale surowy. Jedyna roślinność to nieliczne kępki trawy, które wyglądają na przyschnięte. Od listopada do marca teoretycznie jest pora deszczowa. Mogą wystąpić gwałtowne i ulewne deszcze. Myślałam, że będzie troszkę bardziej zielono.
mm1.JPG


Pasące się stadko coś tam jednak skubie :) .

mm2.JPG


Piękny jest :hearts:

mm3.JPG


Mijamy tylko takie namioty. Nie ma innych zabudowań.

mm6.JPG


Mamusia z dzieckiem :). A może tatuś?

mm4.JPG


Są zwierzęta, więc muszą gdzieś być i ludzie, ale ich nie widzieliśmy.

mm5.JPG


Po 23 km dojeżdżamy do głównej drogi nr 65, która biegnie wzdłuż Morza Martwego. Skręcamy w lewo i zmierzamy na południe. Mijamy hotele, które oferują płatną plażę i leżaki. Nie zamierzamy aż tak długo tu przebywać, żeby opłacało się wydać 10 lub 15 jod za osobę. Rozważaliśmy odwiedzenie tego miejsca, ale zrezygnowaliśmy z tych samych względów.
Po kilku kilometrach jest zjazd na duży parking. Z daleka widać morze. Wjeżdżamy z ciekawości zobaczyć jak ono wygląda :) .
Podchodzimy jak najbliżej skarpy, są stoliczki i krzesełka. Widok fajny, stadko kóz jako wartość dodana :lol: .

mm11.jpg


Podchodzi mężczyzna i proponuje nie tylko coś do picia, można też coś zapalić lub poprosić o sziszę 8O . My zamawiamy 2 herbatki i 2 kawy.
Woda gotuje się na takiej kuchni.

mm7.JPG


A my wygrzewamy się na słoneczku.

mm12.jpg


Fajnie się odpoczywa, ale trzeba przecież zażyć kąpieli.
Pierwsza polecana na forum jordańskim darmowa plaża, znajduje się tutaj. Link odnosi się do miejsca, gdzie można zaparkować i zejść na dół.
Nie podoba mi się tu. Wzdłuż drogi stoi dużo samochodów a widok nie urzeka niczym. Zejście do morza wydaje się być strome i niewygodne. No jakoś tak nie tego oczekujemy, jedziemy dalej.

Zatrzymujemy się jeszcze w jednym miejscu . Wg mapy jest tu Wadi Attun, można iść na spacer do źródełka z ciepłą i słodką wodą. Nie ma jednak żadnych oznaczeń, napotkany, pracujący na polu człowiek nie umiał nam pomóc. Zawróciliśmy więc. Szwagier wspiął się jeszcze na skały, żeby popatrzeć z góry, może zobaczy jakąś ścieżkę , ale nie było. Była za to tabliczka, że jest to koryto rzeki i schodzenie w dół jest zabronione. Pewnie coś pomyliliśmy.

mm9.JPG


Widok na morze z tego miejsca:

mm6a.JPG

mm10.JPG


Jak to mówią do trzech razy sztuka, u nas dwa podejścia niezbyt udane, ale trzecie już tak :oczko_usmiech:
(...)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 19:37

Właśnie na Polsat Viasat History oglądam ciekawy program o Petrze w ramach cyklu Sekrety dawnych budowniczych - polecam.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.03.2023 19:57

piekara114 napisał(a):Właśnie na Polsat Viasat History oglądam ciekawy program o Petrze w ramach cyklu Sekrety dawnych budowniczych - polecam.

Nie zdążyłam, już się skończył. Można gdzieś obejrzeć powtórkę tych programów?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 20.03.2023 20:32

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Morze Martwe

Po 10 kilometrach dojeżdżamy na parking przy plaży Coral Reefs. Parking jest duży i prawie pusty, ale można podejrzewać, że w sezonie szybko zapełnia się autami. 3 panie w czarnych hidżabach i czarnych pelerynach robią sobie selfie. Miałam chęć je sfotografować, ale tak otwarcie było mi głupio. Nie zabawiły długo, przyjechały podziwiać widoki.
My też podziwiamy. Szmaragdowy, intensywny kolor wody ładnie kontrastuje z białymi, solnymi formacjami.
Takie pocztówki oglądałam przed przyjazdem . Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne.

Morze Martwe (7).JPG


W oddali widać las palmowy.

Morze Martwe (8).JPG


Morze Martwe jest wyjątkowe. Ma największe na świecie zasolenie i jest największą na świecie depresją. (Niektóre źródła podają, że jezioro Słone w USA, ze względu na szybkie wysychanie jest teraz na pierwszym miejscu pod względem zasolenia). Chociaż mówimy morze, jest to jezioro zasilane na stałe tylko przez jedną rzekę – Jordan. Niewielkie ilości wody spływają wraz z rzekami okresowymi. Podobno na dnie zbiornika biją źródła silnie zmineralizowanych wód, którym morze zawdzięcza swój niezwykły skład mineralny. W wodzie nie żyją żadne stworzenia.

Na wielu z wrzynających się w wodę języków są już ludzie, ale jest też kilka wolnych. Z góry obieramy sobie za cel jeden z nich i rozpoczynamy wędrówkę na plażę. Pogoda nas rozpieszcza. Jest cieplutko, bardzo przyjemnie, aż nie do pomyślenie, że to luty :) . Zejście nie jest trudne ani specjalnie długie. Ot taki sobie spacerek.

Morze Martwe (10).JPG


Biała terenowa Toyota służy zapewne do dostarczania słodkiej wody. Zaraz za nią jest zagospodarowany kawałeczek wybrzeża czyli miejsce, gdzie można się przebrać i za opłatą skorzystać z prysznica.

Morze Martwe (9).JPG


Z bliska widać, że nie wszystkie solne kalafiorki są bialutkie :) . Za to wszystkie są bardzo ostre.

Morze Martwe (11).JPG

Morze Martwe (12).JPG


To zdjęcie pokazuje dokąd kiedyś sięgała woda

Morze Martwe (24).JPG


Kręcimy się trochę wzdłuż brzegu, bo próbujemy znaleźć ustronne miejsce z łagodnym zejściem.

Morze Martwe (13).JPG


Wydaje nam się, że znaleźliśmy. Chyba tutaj będzie dobrze.

Morze Martwe (14).JPG

Morze Martwe (15).JPG


Przybiega chłopak, który przekonuje, że bez butów do wody pokaleczymy sobie stopy i on proponuje nam plażowanie w innym miejscu, gdzie jest łagodne i bez kamieni zejście, a poza tym oferuje prysznic i błotko za niewielką opłatą.
Jadąc tutaj wiedzieliśmy, że Morze Martwe jest wielkim sanatorium. Błotko to szlam z dna akwenu, który potrafi leczyć choroby skórne, a powietrze przesycone związkami mineralnymi z parującej wody ma właściwości lecznicze szczególnie dla astmatyków i alergików. Obszar charakteryzuje się bardzo niską zawartością pyłków i innych alergenów w atmosferze. Promieniowanie UV jest obniżone a ciśnienie atmosferyczne wyższe.

Przystajemy na propozycję, bo panowie podjęli próbę wejścia do wody boso i rzeczywiście kamienie są strasznie ostre, a dno nierówne.

Błotko nie wyglądało zachęcająco, ale czego się nie robi dla pięknej i młodej skóry :wink: .
Pomimo prysznica nie mogłam się pozbyć uczucia, że moja skóra nieprzyjemnie śmierdzi bagnem.
Sama kąpiel w Morzu Martwym, to doświadczenie niezwykłe. Można sobie albo pospacerować, uważając, żeby zachowywać pionową postawę niczym spławik, albo popływać na plecach, przy czym trudno to nazwać pływaniem, bo czy ruszasz się czy nie, to woda utrzymuje ciało na powierzchni.
Przewrócenie się na brzuch grozi utonięciem, gdyż brzuch i inne części ciała są wypychane na powierzchnię i ciężko podnieść głowę znad wody. Jak już się opanuje takie podstawowe zasady i przestanie się z wodą walczyć, to można się relaksować. Woda była cieplutka, bez konieczności „przyzwyczajania się” .

mm25 (1).jpg


Nie ma na świecie drugiego akwenu z tak ogromnym zasoleniem. Wynosi ono 330 promili, a Bałtytku 7 promili. Nie trudno się domyślić, że kontakt zadrapanych i zranionych części ciała z tak słoną wodą też nie należy do przyjemności . Należy też bardzo uważać, żeby woda nie dostała się do oka.
Smutne jest to, że istnienie morza jest zagrożone. Ekstremalne temperatury i gwałtowne parowanie wód w odciętym akwenie powoduje jego ciągłe kurczenie. Niektórzy naukowcy uważają, że jeżeli procesu nie uda się powstrzymać, za 50 lat Morze Martwe wyschnie całkowicie. Zarówno w Jordanii jak i Izraelu rozważane są różne plany mające ratować akwen. Jednym z pomysłów jest budowa kanału dostarczającego wodę z Morza Czerwonego lub Śródziemnego.
Życzę władzom mądrych i szybkich decyzji, szkoda by było gdyby takie niezwykłe miejsce przestało istnieć.

Morze Martwe (23).JPG

Ostatnio edytowano 21.03.2023 08:12 przez wiola2012, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.03.2023 20:38

Przychylam się do wniosku o szybkie działania... Wiedziałam, że MM wysycha, ale dopiero na Twoich zdjęciach widać o ile się cofnęło 8O a to mocno przemawia...

Przybrzeżne jęzory wyglądają bardzo ładnie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.03.2023 21:11

wiola2012 napisał(a):Szmaragdowy, intensywny kolor wody ładnie kontrastuje z białymi, solnymi formacjami.

Ależ to pięknie wygląda 8) .


wiola2012 napisał(a):Zarówno w Jordanii jak i Izraelu rozważane są różne plany mające ratować akwen.

Oby szybko i skutecznie ...
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.03.2023 08:23

piekara114 napisał(a):Przychylam się do wniosku o szybkie działania... Wiedziałam, że MM wysycha, ale dopiero na Twoich zdjęciach widać o ile się cofnęło 8O a to mocno przemawia...

W najbardziej opłakanym stanie jest cześć południowa. Widzieliśmy z okien autobusu, po stronie izraelskiej, jak mało jest wody. Nie ma jednolitej tafli tylko oczka wodne 8O .

piekara114 napisał(a):Przybrzeżne jęzory wyglądają bardzo ładnie.

Fakt, ładnie się prezentują :).
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.03.2023 08:37

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Zarówno w Jordanii jak i Izraelu rozważane są różne plany mające ratować akwen.

Oby szybko i skutecznie ...

Mieli budować wspólnie rurociąg, podpisali stosowne porozumienie 10 lat temu, a w 2021 zaniechano wspólnej inwestycji.
Niestety czas nagli, a problem wody w Jordanii to nie tylko wysychające MM.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.03.2023 10:51

Jak do tej pory jest obłędnie 8) Ależ robisz ochotę ... :oops:

pozdrawiam, Michał :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 21.03.2023 11:11

Wiolu - mozaiki obłędne 8O
Widoki z góry także.
No i wielbłądy :hearts: Te ich słodkie minki... :wink:
Jednak to Morzem mnie dziś najbardziej zachwyciłaś :hearts:
Kolor wody jest niesamowity :hearts: :hearts: :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.03.2023 18:08

majkik75 napisał(a):Jak do tej pory jest obłędnie 8) Ależ robisz ochotę ... :oops:

Dziękuję :) . A to dopiero początek :wink: .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.03.2023 20:50

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Właśnie na Polsat Viasat History oglądam ciekawy program o Petrze w ramach cyklu Sekrety dawnych budowniczych - polecam.

Nie zdążyłam, już się skończył. Można gdzieś obejrzeć powtórkę tych programów?

Dzisiaj o 20:55 jest nowy (8) odcinek sezonu 2, który powtórzony będzie jutro o 11:30 i w niedzielę o 17:30. Beata oglądała chyba 7 odcinek, który był już drugą powtórką, więc zapewne w najbliższym czasie się go nie obejrzy.
Ale w tym krótkim filmiku bardzo fajnie pokazano, w jaki sposób wykuwano fasadę skarbca w Petrze.

wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.03.2023 20:58

Kapitańska Baba napisał(a):Wiolu - mozaiki obłędne 8O
Widoki z góry także.
No i wielbłądy :hearts: Te ich słodkie minki... :wink:

Tak :D , zachwycałam się nimi przy każdej okazji :hearts:

Kapitańska Baba napisał(a):Jednak to Morzem mnie dziś najbardziej zachwyciłaś :hearts:
Kolor wody jest niesamowity :hearts: :hearts: :hearts:

Cieszę się, że Ci się podoba :hearts:
Uświadomiłam sobie właśnie, że po tym morzu nic i nikt nie pływa. Przynajmniej ja nie widziałam 8O .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.03.2023 21:17

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Nie zdążyłam, już się skończył. Można gdzieś obejrzeć powtórkę tych programów?

Dzisiaj o 20:55 jest nowy (8) odcinek sezonu 2, który powtórzony będzie jutro o 11:30 i w niedzielę o 17:30. Beata oglądała chyba 7 odcinek, który był już drugą powtórką, więc zapewne w najbliższym czasie się go nie obejrzy.

Szkoda.
To by znaczyło, że nowe odcinki są we wtorki. Nie mam tego kanału w swoim abonamencie i nie znałam go, a naprawdę jest fajny. Ale moja mama ma :D .
megidh napisał(a):Ale w tym krótkim filmiku bardzo fajnie pokazano, w jaki sposób wykuwano fasadę skarbca w Petrze …

Niesamowite! Prawda?
Bardzo ciekawy filmik, dziękuję Gosiu :) .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.03.2023 22:21

Przepiękny kolor wody :D Wyjątkowe miejsce! Bardzo podoba mi się też las palmowy. Podejdziecie bliżej? :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone