Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.03.2023 21:00

piekara114 napisał(a):Ślinka mi pociekła... Dawaj zdjęcie tej kolacji. I cena też super.

Proszę bardzo, tylko już rosołek zjedzony bo głodni byliśmy i deser doniesiono później :wink:

m1.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 21:43

Rewelacja
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.03.2023 22:25

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Madaba

Nazajutrz zaserwowano nam równie obfite, jordańskie śniadanie . Falafele podbiły moje podniebienie, humus zresztą też, chałwa pyszna, herbata aromatyczna, jajka, chleb, pachnące ogórki, banany, miód, jogurt :hearts: , pychota!
A oto dom, w którym spaliśmy. Mieszkanie znajduje się na parterze, wejście z lewej strony. Jeśli ktoś będzie w Madabie to apartament mogę z czystym sumieniem polecić :) .

m2.JPG


Po śniadanku żegnamy się z przemiłym gospodarzem i udajemy się do centrum miasta. Parkujemy przy Madaba Visitor Center na darmowym parkingu.
Dlaczego wybraliśmy Madabę na pierwszy nocleg?
1 Ze względu na preferencje osobiste- wolę mniejsze miasteczka, jeśli przebywam w nich krótko.
2. Ze względów logistycznych, jest to bardzo dobra baza do zwiedzania tej okolicy.
Madaba dzisiaj to małe miasteczko, które pozwala wprowadzić nas w klimat orientu.
Może poszczycić się długą historią i ważną pozycją w starożytnym świecie. Śladów i wzmianek doszukamy się w Biblii. Ziemie te zamieszkiwały plemiona Moabitów, a jednym z ich głównych miast była Medeba. Również w ST jest wzmianka o mieście, wędrowały przez te ziemie plemiona izraelskie pod wodzą Mojżesza. Miasto po zajęciu przez Rzymian w 106r., prężnie się rozwijało. Powstały liczne budowle grecko- rzymskie. W V w. powstało tu biskupstwo i wiele kościołów. Madaba stała się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Trzęsienie ziemi doprowadziło do zniszczenia miasta, jednak nadal przebywa tu najwięcej jordańskich chrześcijan, w większości prawosławnych .
Około 150 m od bramy parkingu, znajduje się niepozorne wejście do Parku Archeologicznego. Wejście jest darmowe z jordan pass. Podając wejciówkę do kontroli, podczas krótkiej rozmowy , doświadczamy po raz kolejny sympatii Jordanczyków. To bardzo miłe uczucie być mile widzianym turystą :D .
Na terenie parku archeologicznego wyeksponowano wiele mozaik przeniesionych z różnych stanowisk archeologicznych: kościoła Maryi Dziewicy, kościoła św. Eljasza i krypty św. Elianusa. Jest tu min. najstarsza na terenie Jordanii mozaika z pałacu króla Heroda w Mukawirze.

m3.JPG

m4.JPG

m5.JPG


Jesteśmy w Sali Hipolita. Mozaika ilustruje sceny z greckiej tragedii Eurypidesa i od głównej sceny sala wystawowa nosi nazwę sali Hipolita. Pochodzi z rezydencji z okresu bizantyjskiego. Później na miejscu rezydencji, postawiono kościół Maryi Dziewicy
Stoimy przed nią dosyć długo, gdyż czytając opis w przewodniku staram się odszukać wybrane fragmenty. Próbujemy zlokalizować Afrodytę na tronie obok której ma siedzieć Adonis. Przed ta parą przechadzają się Gracje. Szukamy dziewczyny z koszykiem owoców. Poniżej jest fragment sceny z Fedrą, ale nie ma wizerunku Hipolita. Wokół można zobaczyć personifikacje pór roku oraz sceny z polowań ukryte wśród liści akantu.

m6.JPG

m7.JPG


Jeszcze kilka innych mniejszych eksponatów.

m8.JPG


Dla zainteresowanych tematem mozaik z Madaby polecam stronkę.

Dwa mln kolorowych kostek i sześć lat pracy, tyle podobno zajęło ułożenie mapy Ziemi Świętej. Jest ona jedną z najstarszych map Palestyny i jej okolic, włączając także Jerozolimę. Mozaikę można podziwiać w cerkwi świętego Jerzego. Kościół ustawiono w miejscu gdzie 1,5 tys. lat temu stała inna chrześcijańska świątynia.
Ilość zgromadzonych w pobliżu ludzi nie wróży dobrze. Trwa nabożeństwo.

m11.JPG


Według informacji, jaką uzyskaliśmy, będzie można obejrzeć mozaikę po południu. Wchodzę do środka z nadzieją, że coś zobaczę. Nic bardziej mylnego. Mapa podczas nabożeństwa jest zakryta chodnikiem. Szkoda, moglibyśmy podziwiać takie cudeńko.

mapa-z-madaby-jordania.jpg
Zdjęcie z Internetu


Uskuteczniamy spacerek po uliczkach miasteczka, chłoniemy nową, nieznaną mi atmosferę. Dokonujemy zakupu jedynej słusznej pamiątki, pamiętając, że targowanie się jest w dobrym tonie :wink: .

m9.JPG

m10.JPG

m12.JPG

m13.JPG



W Madabie jest wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzenia, my jednak mamy na resztę dnia inne plany.
(...)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2023 23:18

Mozaiki :hearts: Też zawsze szukam elementów opisanych w przewodnikach. Szkoda, że mapy na żywo nie udało się zobaczyć....

A co to za słuszną pamiątkę nabyliście?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.03.2023 23:22

piekara114 napisał(a):A co to za słuszną pamiątkę nabyliście?

Magnesiki :lol:
Na większą niestety nie było miejsca w bagażu, ale było na czym oko zawiesić. Śliczne były wazony, misy, talerze, obrazki z mozaikowym motywem.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 16.03.2023 23:50

Poogądam co tam zobaczyliście, bo ja z uwagi na mocno ograniczony czas musiałem z czegoś zrezygnować. Zastanawiałem się wg jakiego klucza mógłbym to zrobić i wpadłem na pomysł, że nie będziemy zwiedzać żadnego "aba" i tak wypadły m.in. Madaba, Aqaba i ... Morze Martwe ;).
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.03.2023 13:19

_Piotrek_ napisał(a):Poogądam co tam zobaczyliście, bo ja z uwagi na mocno ograniczony czas musiałem z czegoś zrezygnować. Zastanawiałem się wg jakiego klucza mógłbym to zrobić i wpadłem na pomysł, że nie będziemy zwiedzać żadnego "aba" i tak wypadły m.in. Madaba, Aqaba i ... Morze Martwe ;).

Nas też czas ograniczał, ale posługiwaliśmy się innym kluczem :D. W konsekwencji, część punktów mamy stycznych, ale te z - aba się u mnie pojawią :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2023 13:23

_Piotrek_ - ciekawy klucz wykluczania miejsc. U mnie jest zwykle inny, kategoriami: natura, świątynie, parki archeologiczne, wyjątkowy punkt charakterystyczny dla danego miejsca itp. i tak aby przynajmniej po jednej rzeczy w danej kategorii się znalazło. Oczywiście nie w każdym kraju każda z kategorii ma szansę być odwiedzona, ale ma być różnorodnie :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.03.2023 19:59

piekara114 napisał(a):_Piotrek_ - ciekawy klucz wykluczania miejsc. U mnie jest zwykle inny, kategoriami: natura, świątynie, parki archeologiczne, wyjątkowy punkt charakterystyczny dla danego miejsca itp. i tak aby przynajmniej po jednej rzeczy w danej kategorii się znalazło. Oczywiście nie w każdym kraju każda z kategorii ma szansę być odwiedzona, ale ma być różnorodnie :D

Dokładnie tak, u mnie też: jeden zamek, jeden kanion, jedne wykopaliska... no może morza więcej :wink: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.03.2023 20:30

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Dżabal Nibu- Góra Nebo

Kolejny cel wycieczki znajduje się 10 km na północny zachód od Madaby.

g4.JPG


Po 40 latach tułaczki, zapoczątkowanej ucieczką z niewoli egipskiej, Izraelici pod wodzą Mojżesza dotarli na górę Nebo.
Wędrówka nie była łatwa. Bóg plątał ścieżki swojemu ludowi i prowadził go okrężną drogą. Im dłużej trwała tułaczka, tym więcej Izraelitów okazywało swoje niezadowolenie i się buntowało. Poddawali w wątpliwość sens wędrówki, tracili cierpliwość. I chociaż Pan Bóg nie dał im umrzeć z pragnienia, ani z głodu, to i tak szemrania i narzekania przerodziły się w bunt. Pan Bóg się rozgniewał na lud wybrany i zesłał plagę węży, których ukąszenie prowadziło do śmierci. Mojżesz modlił się żarliwie i uprosił łaskę u Pana. Bóg polecił sporządzić węża z miedzi i umieścić go na wysokim palu. Każdy ukąszony, który na niego spojrzał pozostawał przy życiu.
Mojżesz wypełnił swoja misję. Poprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej, jednak nie dane mu było postawić na niej stopy. Zgodnie z zapowiedzą mógł na nią popatrzeć.
Góra Nebo stała się miejscem jego śmierci i prawdopodobnie pochówku.
Dziś miejsce to jest po części odbudowane, a także przeprowadzono tu liczne wykopaliska archeologiczne. Obszar nadal należy do franciszkanów, którzy za wejście i zwiedzanie pobierają opłatę 3 jod. Jordan pass nie obejmuje wstępu.

g5.JPG

G5a.JPG

g3.JPG

g9.JPG

g12.JPG

G25.JPG


Mojżesz patrzył na Kanaan prawdopodobnie z tego miejsca. Góra nie jest bardzo wysoka, bo ma 835 m n.p.m, jednakże rozciąga się z niej rozległy widok na Jordan, Morze Martwe i Jerycho. O tej porze dnia krajobraz jest lekko zamglony. Podobno przy dobrej przejrzystości można zobaczyć z daleka Górę Oliwną, dalej góry Samarii i nawet górę Tabor, aż do równiny Ezdrelon.

G11.JPG

G10.JPG



Na pamiątkę opisanych wcześniej wydarzeń postawiono metalowy krzyż, a na nim replikę węża, który symbolizuje Chrystusa na krzyżu.

g13.JPG

g13a.jpg


Już w IV w. na tym miejscu postawiono sanktuarium upamiętniające Mojżesza. W kolejnych latach świątynię rozbudowywano. W VI wieku powstało baptysterium z unikatowymi mozaikami przedstawiającymi sceny polowań oraz hodowli zwierząt. Na mozaikach znajdują się zwierzęta, które dziś już nie występują na obecnych terenach Jordanii, m.in. zebry, strusie oraz lwy.
W późniejszym okresie budowle popadły w ruinę, aż do czasu, gdy w 1932 roku opactwo franciszkanów wzięło pod swoją opiekę obszar góry. Bardzo ładnie zostały wkomponowane pozostałości po starej świątyni w architekturę nowej.

G14.JPG

G15.JPG

G16.JPG

G17.JPG

G18.JPG

G19.JPG

G20.JPG

G21.JPG


Na wprost wyjścia znajduje się taka studnia

G22.JPG


Górę Nebo odwiedził podczas swojej pielgrzymki św. Jan Paweł II, posadził wówczas drzewko oliwne.

G23.JPG

g6.JPG


Taką mozaikę wyeksponowano na wolnym powietrzu:

G23a.JPG

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.03.2023 20:58

Znowu fantastyczne mozaiki :hearts: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.03.2023 00:11

marze_na napisał(a):Znowu fantastyczne mozaiki :hearts: .

Takiej ilości mozaik podczas jednego dnia to ja nigdy wcześniej nie widziałam :D .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18312
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2023 09:03

Przepiękne mozaiki , odrestaurowane , zabezpieczone i ładnie eksponowane :D

Ziemia Obiecana Franciszkanów też ciekawa :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.03.2023 15:07

To, co do tej pory pokazałaś, utwierdza mnie w przekonaniu, że Jordania to jest kraj, który bardzo mocno dba o znajdujące się na jego terenie zabytki i dzięki temu są one w świetnym stanie.
Mozaiki są rewelacyjne. Też nigdy nie widziałam takiej ilości w ciągu jednego dnia.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.03.2023 12:24

piotrf napisał(a):Przepiękne mozaiki , odrestaurowane , zabezpieczone i ładnie eksponowane :D

megidh napisał(a):Mozaiki są rewelacyjne. Też nigdy nie widziałam takiej ilości w ciągu jednego dnia.

Zgadzam się w 100 %. Do tego wyjazdu preferowałam podczas zwiedzania rzeźbę i architekturę, jako moje ulubione rodzaje sztuki. Myślę, że mozaiki dołączą do nich :D .
megidh napisał(a):To, co do tej pory pokazałaś, utwierdza mnie w przekonaniu, że Jordania to jest kraj, który bardzo mocno dba o znajdujące się na jego terenie zabytki i dzięki temu są one w świetnym stanie.

Chyba masz rację. Podczas naszej krótkiej podróży odniosłam wrażenie, że Jordania mocno stawia na turystykę, a co za tym idzie dba o zabytki, ale też o bezpieczeństwo.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone