Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Północna Hiszpania + Pireneje, Zaragoza, Tarragona

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14908
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.08.2023 14:23

tony montana napisał(a):3. kalmary, krewetki - 10-12 Euro za dużą porcję
Piwo i wino/tinto verano/sangria, czy aperol są dużo tańsze niż w PL.
przykładowo piwo kosztuje od 2 - 3,5 Euro w zależności od knajpy, wino od 1,90 wzwyż i leją więcej niż w PL.

Brzmi całkiem nieźle, a właściwie bardzo dobrze :D Północna Hiszpania jest wysoko na mojej liście, zwłaszcza, że jest tam chłodniej ;), a ja chwilo mam dość upałów :roll:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.08.2023 09:15

maslinka napisał(a):
tony montana napisał(a):3. kalmary, krewetki - 10-12 Euro za dużą porcję
Piwo i wino/tinto verano/sangria, czy aperol są dużo tańsze niż w PL.
przykładowo piwo kosztuje od 2 - 3,5 Euro w zależności od knajpy, wino od 1,90 wzwyż i leją więcej niż w PL.

Brzmi całkiem nieźle, a właściwie bardzo dobrze :D Północna Hiszpania jest wysoko na mojej liście, zwłaszcza, że jest tam chłodniej ;), a ja chwilo mam dość upałów :roll:


Tym bardziej że zarówno krewetek, jak i wina nie żałują w większości przypadków :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 1015
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.08.2023 11:22

Kamienna zabudowa super, pamiętam podobną z Girony, czy kilku wioch Katalonii.

tony montana napisał(a):... tutaj jest sporo knajpek - natomiast nietanich jak na standardy północnej Hiszpanii (jak się okazało)...


Co do kulinariów, to co w Kraju Basków interesowałoby mnie najbardziej ;).
Kraj Basków uchodzi za region z doskonałą kuchnią. Choć niewielki (mniejszy od najmniejszego w Polsce woj. opolskiego) to są aż 4 restauracje z 3* Michelina. Jest na drugim miejscu w Hiszpanii, zaraz po Katalonii (ponad 50), gdzie jest najwięcej restauracji z gwiazdkami. W sumie jest tam ponad 20 takich lokali. W tych gwieźdźistych tanio nie jest (sporo więcej niż lot do Hiszpanii w dwie strony :) ) i być może pobliskie knajpy dostosowują się cenowo (mam nadzieję że i jakościowo).

Oglądam dalej.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.08.2023 11:24

Na wieczór zajeżdżamy do oddalonego ok 5 km od naszego apartamentu Portugalete. Udaje nam się wcisnąć na miejsce parkingowe, które ktoś akurat zwolnił - blisko promenady. Generalnie z miejscami było krucho tutaj :)
Obrazek

Na promenadce
Obrazek

Z czego znane jest miasteczko? Ano, między innymi z Mostu Biskajskiego, dzięki któremu zarówno pieszy, jak i auto może zaoszczędzić kilkadziesiąt kilometrów, gdy chce przekraczać wodę w tym miejscu.
Obrazek

Obrazek

Chodzimy sobie nad brzegiem
Obrazek

Później w poszukiwaniu jedzenia wjeżdżamy ruchomymi schodami ....
Obrazek

Obrazek

Obrazek

....wyżej.... taka Iglesia
Obrazek

Trafiamy do chwalonej w sieci knajpki, gdzie dają takie bowle
Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz...niechwytliwego w rękę hambusia ;)
Obrazek

U, już po 21 ;)
Obrazek

Tak sobie chodzimy po Portugalete
Obrazek

Obrazek

Bizkaya Bridge z daleka
Obrazek

Obrazek

Już z powrotem na poziomie promenadki
Obrazek

wschodnia strona rzeki Nervion
Obrazek

Następnego dnia rano jedziemy na pobliskie klify do Getxo
Obrazek

Obrazek

jest bardzo ciepło i świeci słonko
Obrazek

Parkujemy darmowo na dużym parkingu niedaleko latarni i idziemy na spacerek (2km w jedną stronę wyszło)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klify kredowe
Obrazek

Widać kawałek wybrzeża na północny-wschód od Bilbao
Obrazek

Potem jedziemy do Gorliz, zwanym przez nas GERLITZ :)
Obrazek

Popływać oczywiście - i tutaj spotkała mnie w upale denerwująca przygoda parkingowa ;)
Obrazek


:papa: :papa: :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2023 11:56

Takie klify i woda w dole zawsze mi się podobają :serduszka:

pozdrawiam, Michał
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5766
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.08.2023 08:39

Tak, klify są genialne. :D W relacji Tony'ego z Normandii też się wybrzeżem zachwycałem. :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.08.2023 11:01

majkik75 napisał(a):Takie klify i woda w dole zawsze mi się podobają :serduszka:

pozdrawiam, Michał


To był bardzo fajny początek dnia, już ciepło, ale nie za ciepło :)

Nefer napisał(a):Tak, klify są genialne. :D W relacji Tony'ego z Normandii też się wybrzeżem zachwycałem. :)


Zgadza się, natomiast te klify to jednak mocno ustępują falaise normandzkim - tam są przepotężne....

:cfaniak:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 24.08.2023 11:06

tony montana napisał(a):
Zgadza się, natomiast te klify to jednak mocno ustępują falaise normandzkim - tam są przepotężne....


A jak oceniasz w porównaniu z tymi z Teneryfy ? Bo tutaj miałbym jakieś odniesienie, te Normandzkie mam nadzieję jeszcze przede mną ;)

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.08.2023 11:17

majkik75 napisał(a):
tony montana napisał(a):
Zgadza się, natomiast te klify to jednak mocno ustępują falaise normandzkim - tam są przepotężne....


A jak oceniasz w porównaniu z tymi z Teneryfy ? Bo tutaj miałbym jakieś odniesienie, te Normandzkie mam nadzieję jeszcze przede mną ;)

pozdrawiam, Michał


Los Gigantes są potężne, do 500 metrów wysokości ale granitowe.
Podobne w Kerry w Irlandii są.

Francuskie to inny materiał.

I pod Gigantami nie pochodzisz za wiele, tylko z miasteczka je widać, no można popłynąć pod nie.

Natomiast w dużej części pod tymi z Normandii masz plaże i mozna spacerować. :)

:coool:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 24.08.2023 11:20

tony montana napisał(a):Los Gigantes są potężne, do 500 metrów wysokości ale granitowe.
Podobne w Kerry w Irlandii są.

Francuskie to inny materiał.

I pod Gigantami nie pochodzisz za wiele, tylko z miasteczka je widać, no można popłynąć pod nie.

Natomiast w dużej części pod tymi z Normandii masz plaże i mozna spacerować. :)

:coool:


No tak, tam można tylko pooglądać z wody, w zeszłym roku pływaliśmy, opisywałem. Mam nadzieję kiedyś pooglądać te w rejonie Normandii :proszedzieki:

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.08.2023 13:01

Gorliz

Jedziemy dalej na wschód Kraju Basków korzystając z drogi bliskiej morzu, ale niestety morza z niej nie widać
Obrazek

Wjeżdżam do miasteczka, znowu linie białe (gdzieś daleko od morza), niebieskie, zielone, czerwone....
K......
Parkuje na niebieskim.. jest 12, no to wrzucam 1,50 Euro, bo od 14-16 jest za free.... okazuje się, że bilet drukuje mi do 15.45...... OKeeejj, no ale chyba tyle czasu to zdążymy.
Fajna zatoczka
Obrazek

Jest odpływ, idziemy
Obrazek

Pensjonariusze tego szpitala mają piękny widok /9no, chyba, że dostają pokój z widokiem "na ogród"
Obrazek

Szpital wygląda godnie
Obrazek

i ma niezłe servicios (ale nie, i tak nie chciałbym z nich korzystać)
https://www.osakidetza.euskadi.eus/hospital-gorliz-hospital-presentacion/webosk00-hogorcon/es/

Obrazek

Plaża jest bardzo długa i szeroka
Obrazek

Woda bardzo spokojna jak na Zatokę Biskajską i ciepła
Obrazek

i długo płytka
Obrazek

Nawet są quasi lazury
Obrazek

Jest 14.30, głodniejemy, ewakuujemy się z plaży i szukamy jakiejś fajnej restauracji. Znajdujemy
Obrazek

Kai Eder jatetxea - to knajpka już tak na granicy Gorliz i Plentzia. Uznajemy, że jako ludzie światowi zainstalujemy apkę do parkowania, która jest reklamowana na tutejszych parkometrach i .... doładuję parkowanie z karty kredytowej....

Ta p.... blada... na żadnym telefonie rzeczona apka nie przyjmuje karty kredytowej....
(potem w związku z zainstalowaniem tej aplikacji mieliśmy też małą przygodę ;) :proszedzieki: :proszedzieki:

A my już zamówiliśmy jedzenie, ledwo co coś nadgryzłem....muszę biec sępom opłacić parking.... a jest tak tam z 1,5 km....
Kelnerka mówi, że można opłacić w bliższym jakimś parkomacie wskazując numery auta....
Jasne, ale bliższe nie działają na zona azul (niebieska), tylko na te p..... zieloną i czerwoną)

Zatem idę POD GÓRĘ, 30 stopni cieniu parno, zbliża się 15.45 (ale co ja się przejmuję skoro parkowanie niby do 16.00 za free, ale dlaczego ja mam bilet do 15.45!?!!? Co to oznacza? ;)

Nie mogę znależć auta, maps oszalały w uliczkach.... kątem oka widzę, że 100 metrów ode mnie krążą już SEPY w tych czapeczkach straży miejskiej .... ja p.... to nie tak miało wyglądać! :peace: :cojest:

W końcu jest auto, wsiadam, ale słabo mi się robi myślę jak mam tam znowu iść do tej restauracji i potem wracać znów pod górę..... dzwonię, aby zajęli gdzieś miejsce bliżej restauracji.... jadę....miejsca nie ma....
JEST!!!

Ale nagle BABA prawie Żonie po kapciach przejeżdża wjeżdżając na to miejsce...... jesteśmy pokojowi ale ja chyba dałbym w ryj.... :cisza: :cisza:

Staje na awaryjnych, odechciewa mi się jedzenia, moi skończyli, piszę :
"zapakujcie pls moje żarcie i sp.... z GERLITZ. STOP. KOCHAM."

Jedziemy do Gernika - Lumo, miasta bardzo doświadczonego przez los podczas wojny domowej w Hiszpanii...
Obrazek

Ale o tym kiedy indziej, bo zagotowałem się na wspomnienie z terrorystycznego parkowania....
:jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.08.2023 13:19

Czyli samochodowe przygody są nieodłącznym elementem urlopu :rotfl:

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2023 09:03

majkik75 napisał(a):Czyli samochodowe przygody są nieodłącznym elementem urlopu :rotfl:

pozdrawiam, Michał


Ta jest! :)
Mandat w Pampelunie, tutaj jazda, jeszcze będzie malutki problem z parkingiem podziemnym, ktory nie wydał mi biletu (rozpoznał przez tę g.... aplikację tablice) a potem chciał bilet abym mógł zapłacić.....

:proszedzieki:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13814
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2023 09:43

Gernika-Lumo

Parkuję (co istotne po doświadczeniu z Gorliz) poza strefą parkowania i idziemy zobaczyć miasto
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto zostało doświadczone bombardowaniem podczas wojny domowej w 1937 roku....
Hiszpańska wojna domowa rozpoczęła się w 1936 roku pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wraz ze wspierającymi go liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami, a opozycją dowodzoną przez generała Francisco Franco. Opozycja skupiała nacjonalistów, monarchistów, konserwatystów i faszystów. Ten wewnętrzny konflikt uważa się za zaczątek II wojny światowej, ponieważ – mimo iż była to wojna domowa – włączyły się do niego inne państwa. ]
Nacjonalistów wspierały bezpośrednio oddziały wojskowe przysłane przez faszystowskie Włochy i nazistowskie Niemcy. Guernica była miastem o dużym znaczeniu gospodarczym – odbywały się tam cotygodniowe targi rolnicze, funkcjonowały także fabryki amunicji i broni. W Guernice znajdował się również ważny węzeł kolejowy, droga do Bilbao oraz most na rzece Oka. Bombardowanie trwało trzy godziny, wzięło w nim udział ponad 30 samolotów.
Nie jest znana dokładna liczba ofiar, szacuje się, że było to około 200 osób. Oceniono, że miasto zostało zniszczone aż w 70 procentach, głównie z powodu pożarów, które bardzo długo gaszono.

Obrazek

Samo miasto nie jest jakieś szczególnie wyróżniające się, ale biorąc pod uwagę zniszczenia, nie ma się czemu dziwić
Obrazek

18.20
Obrazek

Pijemy kawę a jak się później okazało, Żona zostawia na krześle katanę - i trzeba będzie po nią wracać, a byliśmy już sporo za miastem, to już po kawie
Obrazek

Obrazek

Tutaj ludzie "bawią się, tańczą się..."
Obrazek

Jak wiecie, niejaki Picasso stworzył dzieło "Guernica", którego motywem przewodnim hiszpańskiej wystawy w Paryżu były wojna i walka jako ogromna tragedia.
Obrazek

Mini - amfiteatr w Guernica
Obrazek

19.00
Obrazek

Wyjeżdżamy z Gernika - aby za chwilę jak pisałem wcześniej do niej wrócić :dupa:
Obrazek

Jako, że dzień jeszcze młody, zajeżdżamy na wieczór do nadrzecznej części Bilbao....
Obrazek

Obrazek

....aby zobaczyć słynne Muzeum Guggenheima w zachodzącym słońcu
Obrazek

Obrazek

Muzeum Guggenheima to symbol nowoczesności i awangardy.
Obrazek

Obiekt jest sporych rozmiarów. Budynek muzeum został wykonany z blachy tytanowej i szkła. Jego bryła jest wielopłaszczyznowa, składa się z wielu powyginanych elementów i sprawia wrażenie falującej. Jedni dopatrują się w niej statku z żaglami, inni ryby z błyszczącymi łuskami. Muzeum zostało zaprojektowany tak, żeby w zależności od pory roku i nasilenia światła słonecznego na budynku odbijały się magiczne kolory.
Obrazek

Znany i lubiany "Pająk" Louise Bourgeoise. Instalacja robi duże wrażenie, przez swoje rozmiary oraz rzekomo mroczny charakter. Ma ona symbolizować życie i śmierć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Druga strona rzeki Nervion
Obrazek

Z imponującym mostem
Obrazek

Gdy wracamy do auta - trafiamy na jakiś pokaz
Obrazek

Obrazek

Kokoszka się tutaj wystawia :)
Obrazek

I "Puppy" Jeffa Koonsa, instalacja wykonana z kwiatów. Fundacja Guggenheima sprowadziło rzeźbę od amerykańskiego artysty w 1997 roku, więc „Puppy” jest częścią historii budynku. Ma wielkość kilku pięter i składa się z tysiąca różnych sadzonek kwiatów, które opierają się na stalowej konstrukcji. W jej środku znajduje się mechanizm, który nawadnia kwiaty, aby mogły przez cały czas prezentować swoje bajeczne kolory.
Obrazek

Obrazek

Okolice Muzeum
Obrazek

Oddalamy się - to miejsce położone jest kawałek od ścisłego centrum Bilbao, do którego przyjedziemy na zwiedzanie za kilka dni
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapomniałem, że mieliśmy jeszcze jedną przygodę parkingową - zaparkowaliśmy tutaj za kasę w centrum handlowym Zubiarte.
Oczywiście pokazało, że mamy zapłacić tyle i tyle, ale żadnej naszej karty automat nie przyjmuje. Dzwonimy dzwonkiem w automacie, odzywa się Pani, tłumaczymy, na czym polega problem, a ta coś zaczyna mówić, a po chwili histerycznie się śmieje (słychać, że ktoś ją chyba rozśmieszył), "that isn't funny babe" - bo nam "zegar euro tyka, od czasu kiedy włożyliśmy bilet do tego momentu nabiło już prawie 1 Euro więcej..... jakieś paskarskie ceny mieli okazało się.....w końcu Pani mało nie zadławiwszy się swoim śmiechem mówi nam "idźcie zapłacić do automatu na 1 piętrze..... tam działa...." WOW

Kończymy ten fajny dzień, a jutro wstajemy wcześniej bo chcemy przed tłumami dotrzeć do.....

Obrazek

:papa: :papa: :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13094
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.08.2023 20:23

Trochę słabo z tym parkowaniem u Basków :glaszcze:
Na Sycylii to nawet w Palermo blisko katedry jest darmowo, albo nad samym morzem :piwo: :przytul:
No ale za to z wodą problemy :oczko_usmiech: :lool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Północna Hiszpania + Pireneje, Zaragoza, Tarragona - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone