Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piąta zdrada Cro - Majorka.

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.08.2013 10:03

1.Wstęp

Rozmowa końcem roku 2012

Żona: - gdzie jedziemy na wakacje w przyszłym roku :?:
Ja: - jak to gdzie, do Chorwacji, jest rok 2013 więc trzeba jechać 13 raz :lol:
Żona: ale ja mam dość Chorwacji, ja nie umiem pływać, woda zimna, wszędzie skały, nie ma gdzie spacerować po plaży jak nad polskim morzem ... :evil:
Ja: - no to gdzie ... jeśli nie Chorwacja ... ale Bałtyk odpada :evil:
Żona: - to może powtórka Turcji albo jakaś grecka wyspa, znajomi chcą lecieć na Korfu ... :?:
Ja: - ok. biorę się za przeglądanie ofert biura Itaka. :roll:

W styczniu 2013 na pierwszy ogień została wzięta Korfu, na tej wyspie był mój brat i polecał jako fajne miejsce na wakacje, a Itaka ma 30 % zniżki na wczasy zamawiane początkiem roku.
Po przejrzeniu kilku ofert i dyskusji ze znajomymi, rozminęły się nasze preferencje co do wyboru miasta i hotelu na wyspie, ja za zarezerwowałem pobyt na Korfu w drugiej połowie lipca w hotelu z opcją HB, natomiast znajomi zrezygnowali z Korfu i zarezerwowali pobyt w hotelu z opcją all inclusive na Majorce.

W lutym spotkała mnie niespodzianka w postaci „jubileuszówki” za 35 lat pracy. :D

Porównałem cenowo ofertę wczasów na Korfu z ofertą wczasów na Majorce w hotelu, który wybrali znajomi.
Hotel ten jako jeden z nielicznych posiadał opcję pobytu z all inclusive lub z HB, okazało się, że opcja HB była nieznacznie droższa niż HB na Korfu – zdecydowałem, że lecimy na wakacje wspólnie ze znajomymi.
Ponieważ w terminie pobytu (14.07. – 29.07) jaki zarezerwowali znajomi były jeszcze miejsca w hotelu, bez problemu zmieniłem w ITACE moją rezerwację z Korfu na Majorkę.

CDN – Lekcje geografii i historii (nieobowiązkowe) :oczko_usmiech:
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 19.08.2013 10:06

hmmm... zapowiada się atrakcyjna zdrada.... ;-)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.08.2013 11:02

Melduję się jako czytacz i oglądacz 8)

Na pierwszej stronie Historia Zdrad :lol:

Geografię i historię lubię , więc czekam na CD


Pozdrawiam
Piotr
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.08.2013 12:14

Janusz Bajcer napisał(a):OLA :!: CZEŚĆ :D


Poznałeś jakąś Olę?



:mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.08.2013 12:25

Aneto - każda zdrada jest ciekawa :oczko_usmiech:
Piotrze - geografia i historia po obiedzie :lol:
Jacku - OLA było słychać prawie na każdym kroku :oczko_usmiech:
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 19.08.2013 13:44

Hejka :papa:


..a my przeciwnie , po 4 latach Greckich zdrad ....powrót na tydzień do Chorwacji :wink: :wink:


..a o Majorkę chętnie obejrzymy w Januszowym wydaniu :wink:

Pozdrowiajom Kowolki :wink: :papa: :hut:
adamitakdalej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 28.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamitakdalej » 19.08.2013 15:09

skoro o zdradach mowa to nasuwa się pytanie " a momenty będą?" :oczko_usmiech:
evil
Croentuzjasta
Posty: 318
Dołączył(a): 18.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) evil » 19.08.2013 15:27

Witam i zasiadam przywołać wspomnienia bo byłem w Can Picafort parę lat temu w hotelu Nordeste Playa :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.08.2013 16:06

Kowal38 napisał(a):Pozdrowiajom Kowolki :wink: :papa: :hut:

Witojcie Kowolki
Za chwilę geografia i historia Majorki :lol:
adamitakdalej napisał(a):skoro o zdradach mowa to nasuwa się pytanie " a momenty będą?" :oczko_usmiech:

Cały czas są momenty :oczko_usmiech:
evil napisał(a):Witam i zasiadam przywołać wspomnienia bo byłem w Can Picafort parę lat temu w hotelu Nordeste Playa :D

Witam - muszę luknąć na plan gdzie to, bo jakoś nazwy ze spacerów nie kojarzę :roll:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.08.2013 17:00

2.Trochę geografii i historii

Lekcja pierwsza :lol:
Obrazek

Obrazek

Baleary to najmniejsza pod względem powierzchni oraz czternasta pod względem liczby mieszkańców wspólnota autonomiczna Hiszpanii. Archipelag leży w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. W jej skład wchodzi około 200 wysp i niezamieszkałych wysepek.
Najważniejsze wyspy to:

Majorka - pow.3600 km² lud: 814 275
Menorka - pow.668 km² lud: 90 235
Ibiza - pow.571 km² lud: 117 698
Formentera - pow,82 km² lud: 8442
Cabrera - pow.17 km² lud: ok. 50

Majorka, w języku hiszpańskim i katalońskim: Mallorca, to największa wyspa Wysp Balearów Słowo Majorka, pochodzi od słów z języka łacińskiego "insula maior", co oznacza "większa wyspa".

Obrazek
źródło: http://www.fincaholiday.de/Mallorca_/mallorcakarte.jpg

Majorkę, tworzą trzy odrębne obszary geograficzne oraz dwa masywy przeważnie wapiennych wzgórz, biegnące po obu stronach środkowej równiny Es Pla. Północno- zachodnie wybrzeże wyspy jest zdominowane przez Serra de Tramuntana, 90-kilometrowe wąskie pasmo pokrytych drzewostanem pagórków i skalistych szczytów, schodzących urwistymi klifami ku nierównej i pełnej zatoczek linii brzegowej.
Najwyższym wzniesieniem masywu jest Puig Major (1447 m n.p.m.).
Równie strome klify oddzielają od morza Serra de Llevante, pasmo nieco niższych wzgórz (najwyższe z nich 509 m n.p.m.) biegnące równolegle do wschodniego wybrzeża.

Wyspa charakteryzuje się umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim, latem panuje tu upalna i bezdeszczowa pogoda. Majorka posiada ponad 550km wybrzeża i wiele pięknych, piaszczystych plaż.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
maj – 22, czerwiec – 27, lipiec – 30, sierpień – 30, wrzesień – 27
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
maj – 11, czerwiec – 15, lipiec – 18, sierpień – 18, wrzesień – 16
Temperatura wody [°C]:
maj – 18, czerwiec – 21, lipiec – 25, sierpień – 26, wrzesień – 25
Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia [h]:
maj – 10, czerwiec – 10, lipiec – 12, sierpień – 11, wrzesień – 8

Zimą wilgotne powietrze morskie przynosi opady deszczu, a w górach także opady śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura powietrza rzadko spada poniżej 0C.
Góry Serra de Tramuntana stanowią dla wewnętrznych terenów Majorki barierę ochronną przed silnym wiatrem północnym, przejmują również dużą część opadów atmosferycznych.
Na urodzajnej równinie w środkowej części wyspy uprawia się winorośle, oliwki, figowce, cytrusy, truskawki i warzywa, a w górach prowadzony jest wypas owiec.

Lekcja druga :lol:
Obrazek

Historia Majorki jest długa i ciekawa przez styk religii i kultur. Ze względu na ważne położenie wyspa przechodziła pod panowanie różnych władców śródziemnomorskich kilka razy.
Historię Majorki można podzielić na ery w zależności jaki naród rządził wyspą.
Każda epoka pozostawiła swoje własne cechy i nadal można wyczuć ich skutki w kulturze Majorki.

Prehistoria (5000 pne - 1000 pne)
Pierwsze ślady obecności człowieka pochodzą z 5000 r p.n.e., a odnaleziono jest w jaskiniach, w okolicach Soller i Valldemossy.
W pobliżu Can Picafort napotkać można pozostałości po budowlach megalitycznych, zwanych talajotami.
Powstały one w epoce brązu, wzniesione przez ówczesnych mieszkańców Majorki. Budowali oni także ok.1500 lat p.n.e groby, które podobne były do łodzi odwróconych do góry dnem. Później powstawały także przypominające stoły budowle kamienne.
Filmik
Kultura talajocka zaczęła wymierać, kiedy na wyspie pojawili się Fenicjanie.

Era grecka (1000 - 700 pne)
Kolejne wieki należały do Greków. To oni nadali Balearom obecną nazwę. Pochodzi ona od słowa „ballein” czyli „strzelać z procy”. Ponieważ Majorka, Minorka oraz Ibiza leżą na strategicznym morskim szlaku, ich mieszkańcy wciąż musieli się zmagać z nieproszonymi gośćmi. Odstraszając ich zostali mistrzami w strzelaniu z wielkich proc. Gdy kilka wieków przed naszą erą spuścili grad kamieni na próbujących tu wylądować Greków, ci od nazwy użytej broni nazwali wyspy Ballein. Z czasem przekształciła się w Baleary.

Era kartagińska (700 - 146 pne)
Po Grekach wyspę przejęli Kartagińczycy, którzy rządzili Majorką i całą zachodnią częścią Morza Śródziemnego przez długi okres czasu. Wyspa służyła im jako strategiczna baza wojskowa w walce przeciwko Rzymianom. Era Kartagińczyków zakończyła się podczas wojen punickich, które przegrali z Rzymianami w 146 roku pne.

Era rzymska (123 pne - 700)
W następnych latach po wojnach punickich Majorka pozostała rękach piratów.
Rzymscy żołnierze zakończył piractwem w 123 roku pne, kiedy ponad 3000 żołnierzy opanowało wyspę.
Rzymianie założyli miasta Palmaria (obecnie Palma de Mallorka) na południu, Pollensa i Puerto Pollensa (obecnie Alcudia i Puerto Alcudia) na północy i na kilka stuleci zapewnili spokój na wyspie bez większych konfliktów.
Swój udział w historii Majorki mieli również Wandalowie i Wizygoci (V i VI wiek n.e),

Era Maurów (700 - 1229)
Podczas 6 i 7 wieku rozpoczęły się długotrwałe wojny z Maurami, którzy ostatecznie podbili wyspę w 798 r.
W roku 902 Baleary zostały podbite przez króla Kordoby i zostały włączone do kalifatu Kordoby. Al Hawlani był pierwszym gubernatorem na Majorce i mieście Palma wybudował pałac Almudaina (obecnie rezydencja królów Hiszpanii na wyspie) oraz słynne łaźnie arabskie, które turyści mogą dzisiaj odwiedzać w stanie nienaruszonym.
Podczas 9 i 10 wieku po upadku kalifatu Kordoby, Majorkę ponownie opanowali piraci, potem ponownie na kilkanaście lat Maurowie odbili wyspę i wybudowali trzy meczety
Era Maurów był bogatym kulturowo czasem i miał silny wpływ na tradycję, język i kuchnię Majorki.


Niezależne Królestwo Majorki (1262 - 1349)
Królestwo Majorki utworzone zostało na mocy testamentu króla Aragonii Jakuba I w 1262 r., jako przyszłe królestwo dla młodszego syna Jakuba I, który rozpoczął budowę katedry w Palma de Majorka.
Za rządów Jakuba II i Jakuba III niezależne królestwo miał swój złoty wiek, prosperowało rolnictwo, powstały nowe wsie, w Palmie pałac Almudaina został przekształcony na wspaniałą rezydencję, wybudowano zamek Bellver (w starożytnym języku katalońskim Bellver oznaczało "piękny widok")
Królowie Aragonii nie mogli zaakceptować tego rodzaju sukcesu i po bitwie pod Llucmayor w 1349 wyspa została przyłączona do Królestwa Aragonii.

Królestwo Hiszpanii
Królestwa Kastylii i Aragonii zostały włączone do Królestwa Hiszpanii w 1479.
W następnych latach ponownie Maurowie i piraci z Turcji próbowali ciągle przejąć wyspę, wybudowano więc duże fortyfikacje wokół Palma i Pollensa.
Z tym okresie najsłynniejszym piratem był Barbarossa, który u zachodniego brzegu Majorki na wysepce Sa Dragonera miał swoją bazę.
Filmik o piracie
Piosenka o piracie

Baleary straciły na znaczeniu, gdy została odkryta Ameryka, warunki życia na wyspie zaczęły się uspokajać.
W ciągu 17 wieku wojna z wojskami Napoleona spowodowała napływ wielu uchodźców na wyspę. Król Filip V zezwolił na używanie języka katalońskiego.
W tym czasie nazwa Palma została zmieniona na Palma de Mallorca.

Polskim akcentem w historii Majorki jest pobyt Fryderyka Chopina, który przebywał tu w latach 1838-1839 r. W roku 1929 otwarto w Valldemosa muzeum poświęcone kompozytorowi.

Dyktator Franco zakazał używania innego języka niż kastylijski. Dzisiaj status języka urzędowego ma zarówno kastylijski jak i kataloński.

Pierwsi turyści znaleźli się na wyspie w 1933 roku. Wbudowanie lotniska w 1960 roku było początkiem masowej turystyki na wyspie.
W latach 90 zmieniono nieco wygląd hoteli - do tej pory dominowały ogromne betonowe budowle, obecnie dba się o bardziej kameralny wygląd i o ochronę środowiska. Obecnie aż 90% dochodu wyspy pochodzi z turystyki.

Skoro lekcje odrobione :oczko_usmiech: to w CDN - Lecimy na Majorkę :D
Jacek 206
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2822
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek 206 » 19.08.2013 17:20

Z chęcią poczytam Twoją "zdradziecką" :wink: relację. :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2013 18:13

Bardzo fajna lekcja, dobry nauczyciel :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 19.08.2013 18:17

Jestem i ja na Majorce :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.08.2013 21:24

Jacek 206 napisał(a):Z chęcią poczytam Twoją "zdradziecką" :wink: relację. :D

Witaj Jacku w V zdradzie :lol: :oczko_usmiech:
Lednice napisał(a):Bardzo fajna lekcja, dobry nauczyciel :wink:

Witaj Tadeuszu, nauczyciel pilnie studiował u profesora Google :lol: :oczko_usmiech:
Roxi napisał(a):Jestem i ja na Majorce :)

Witaj Roxi na Majorce, już niedługo lądowanie :oczko_usmiech: :lol:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 19.08.2013 21:38

Zapisuję się, tylko nie wiem kiedy nadrobię :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Piąta zdrada Cro - Majorka. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone