Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PAG-bez strachu nie ma odwagi... Sezon 2 str.35

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.06.2020 10:50

Katerina napisał(a):Przepięknie tam, żałuję, że nie dotarłam - na Pagu spędziłam 4 dni zaledwie, więc galopem obiegłam co się dało.

Ja również , do wielu miejsc nie dotarłem...
Uzupełnienia były przewidziane na ten sezon...
Jak będzie? nie wiadomo... :(
Katerina napisał(a):Kolor ptaszyska kompatybilny z pastelowym błękitem wody - czego Ty chcesz?? :wink:

Gorzej reaguję na różowy,niż byk na czerwień...
Otarłem się o traumę,gdy dostałem od majłajf różowe drogie polo i zostałem przymuszany do używania...( ubrałem dwa razy - pierwszy i ostatni....) :mrgreen:

"CROberto"
Gubiąc się pośród tych chaszczy ,dopada mnie dziecięca radocha...
Taka się zdarzała, w dziadkowych łanach zboża
Katerina napisał(a):Też lubiłam się zagubić w łanach, lub na polu kukurydzy u rodziny na wsi.
Gorzej było, gdy dali mi sierp , wpuścili w makówki i zagonili do żęcia maku (11-stolatkę :roll: )
Drzazgi wyciągałam przez miesiąc z kończyn :oczko_usmiech:

Zatem, łatwo było Ci się wpasować w mój nastrój... :D
Btw.
Żęcie maku :?: :!: 11 - latce... 8O
Narozrabiałaś... :mrgreen:

Coś czuję , że gdyby los zetknął nas w dzieciństwie - moglibyśmy stworzyć fajną bandę... :lol:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.06.2020 11:00

piotrf napisał(a):Robert , proszę Cię , zostaw "ptaka" w spokoju , zrobisz mu krzywdę wtedy , gdy zasłuży , to wbrew pozorom wcale nie tak odległy czas . . . . :mrgreen:

Zastosuję się... :mrgreen:
piotrf napisał(a):Widoki w ciągu dalszym takie , że na tą wyspę "specjalną" chyba trza bedzie wrócić :oczko_usmiech:

Wydaje mi się , że specjalnie nie bedzie trza Cię namawiać... 8)
Pozdrav.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.06.2020 23:07

Katerina napisał(a):Spokojny Jadran z tymi trzcinami, wygląda jak jezioro w górach,chociaż górskie jeziora nie są otoczone taką roslinnością,raczej :D

Kasiu,przeczytaj jak blisko prawdy są Twoje obserwacje... :)
,


PAG - krokodyle ,sekwoje i zatopione miasto

Dubrava Hanzina

Rezerwat w całości ,to 429 ha - pas przybrzeżny obejmuje pow. 28,5 ha.
Nazwa Dubrava oznacza las ,przede wszystkim dąb.Dąb jest świętym drzewem poświęconym starosłowiańskiemu Bogu Perunowi.
Ten las dębu medunca i białego grabu ,jest jedynym lasem liściastym na wyspie Pag.

Hanzine3.jpg

fotografie internet

W strefach wysokościowych ten typ lasu ,rozwija sie powyżej lasu pustynnego- na wysokości pow 400 m npm, w części przybrzeżnej można go również znaleźć na wysokości 900 m. npm.
Tutaj wyjątkowo schodzi się do morza.

Zatoka Pag, sprawia wrażenie ogromnego wydłużonego jeziora w krajobrazie.
To nie jest mitem - jezioro istniało w starożytnym miocenie (okres od 23 do 5,5 mln lattemu).
W okolicach jeziora rosły lasy gigantycznych sekwoi i cyprysowych gliptostrobusów , a środowisko przypominało dzisiejszy obszar Pantanal w Ameryce Poludniowej.

Pantanal.jpg


Sekwoje
sekwoja.jpg


Gliptostrobus
Glyptostrobus.jpg


Oprócz rozmaitych gatunków ryb, w tym jeziorze i okolicznych bagnach - żyły krokodyle.

https://translate.googleusercontent.com ... g#articles
Opis i zdęcia odpowiadają rejonowi plaży Filino


Obecna geomorfologia pasa przybrzeżnego, jest osobliwościa krajobrazową.
Wschodnie stoki pasma górskiego, schodzą do morza, w formie malowniczych "bioder i belek ".
Rejon jest inteesujący dla geologow, ponieważ znajduje się w pobliżu plaży Crnike ,na której znaleziono dwudziesto milionowe złoża miocenu.

Rezerwatowi zagrażała zabudowa domami i schodami prowadzącymi na plaże...
W 2007 roku przyjęto plan przestrzenny miasta Pag ,który został zharmonizowany, z dekretem rządu Republiki Chorwacji.
Dotyczy on ochrony wybrzeża ,eliminując w ten sposób strefy konstrukcyjne przewidziane w 2003 r.
Ostatnio edytowano 04.06.2020 23:27 przez CROberto, łącznie edytowano 1 raz
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.06.2020 23:22

Zatopione miasto

Pozostając w klimacie odległej historii wyspy Pag ,warto wspomnieć, o zatopionym całym mieście ,które znajduje się na dnie morskim w Casce.
To wyjątkowe miejsce przyciąga naukowców i badaczy przeszłości.
Odkryto ,że system kanalizacyjny ,odpowiada antycznemu rzymskiemu budownictwu .
Pośród naukowców powstał spór dotyczący datowania miasta- niektórzy uważają, że powstało przed latami świetności Cesarstwa Rzymskiego.
Wyspa Pag i Caska były swego czasu ważnym centrum administracyjnym,gdyż przypuszcza się ,że zamieszkiwało je ok. 30 000 ludzi.
Caska zatonęła w IV wieku , w czasie wielkiego trzęsienia ziemi które nawiedziło ten rejon.
Na chwilę obecną ,nie wszystkie tajemnice zostały w pełni odkryte.

W 2005 roku, odkryto w zatoce Vlaska Mala w kanale Velebitskim przy wschodnim brzegu wyspy Pag- rzymski okręt z licznymi amforami, z I wieku przed Chrystusem.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.06.2020 08:48

Zatopione miasto 8O 8O 8O
I okręt z amforami 8O 8O 8O
Niesamowite historie nam tu opowiadasz :hearts:
To morze czy jezioro w końcu?
Obojętnie - byle bez krokodyli 8O 8O 8O
Przeciez z nimi to z kąpieli nici :roll: :mrgreen:

Doceń że masz ptaka a nie krokodyla :oczko_usmiech:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.06.2020 22:56

Kapitańska Baba napisał(a):Zatopione miasto 8O 8O 8O
I okręt z amforami 8O 8O 8O
Niesamowite historie nam tu opowiadasz :hearts:

Do ciekawych informacji się dokopałem... :)
Wyspa, jak i całe morze Śródziemne, było areną historii ludzkości i narodów, oraz powstawania i upadków potęg...
Fajnie ,iż żyjemy w takich czasach ,że dostęp i transmisja informacji jest tak łatwa... :D
Teraz zwykły "zjadacz chleba", możę posiąść informację i wiedzę ,na którą niegdyś ,nie mieli szans- najwięksi tego świata...

Już to kiedyś wklejałem.

Starożytny podziemny akwedukt ,na wyspie Pag.

gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 07.06.2020 16:01

CROberto napisał(a):
Dubrava Hanzina

Rezerwat w całości ,to 429 ha - pas przybrzeżny obejmuje pow. 28,5 ha.
Nazwa Dubrava oznacza las ,przede wszystkim dąb ...
A w tych dębach jazgot :mrgreen:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 07.06.2020 20:03

CROberto
Kasiu,przeczytaj jak blisko prawdy są Twoje obserwacje... :)
,

Niesamowicie ciekawe rzeczy nam ujawniłeś 8) Super są takie odkrycia, zwłaszcza że dokonane przez skromnych Cromaniaków :wink:
Przypomina mi to moje doszperanie się do informacji o tym jak powstały formacje skalne wzdłuż pewnego odcinka wybrzeża Visu, jak tez to ,że były tam w odległej przeszłości piaszczyste wysepki przypominające Hawaje :D
Ciekawe, czy sekwoje i glipto..te właśnie :lol: pachniały równie zabójczo jak pinie?

Podczas mojego krótkiego pobytu na Pagu cały czas miałam wrażenie przebywania nad jeziorem - za sprawą bezwietrznej pogody i płaskiej tafli wody. To wrażenie było szczególnie silne na plażach wokół Smokvicy - co pokażę całkiem niedługo :roll:

Na powtórkę z Pagu ( a pewnie będzie po Twoich znaleziskach) zakupię dmuchanego krokodylka :lol:

P.S. Musisz w końcu wybrać się na Vis - toż to wyspa stworzona (pod kątem geomorfologicznym i historycznym) dla takich szperaczy :wink: :papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 09.06.2020 20:32

Katerina napisał(a):Niesamowicie ciekawe rzeczy nam ujawniłeś 8) Super są takie odkrycia.....

Jak jest okazja zamieścić ciekawostki ,o których nikt przede mną nie pisał - czynię to... :)
Pag został już mocno odkryty i opisany - stąd taka forma mojej relacji - naprawdę dobre przewodniki, już tu są... :)
Katerina napisał(a):Przypomina mi to moje doszperanie się do informacji o tym jak powstały formacje skalne wzdłuż pewnego odcinka wybrzeża Visu, jak tez to ,że były tam w odległej przeszłości piaszczyste wysepki przypominające Hawaje :D

To są zawsze fajne odkrycia ,pobudzające wyobraźnię 8)

Katerina napisał(a):Ciekawe, czy sekwoje i glipto..te właśnie :lol: pachniały równie zabójczo jak pinie?

Nie dane mi było - jak dotąd- stanąć przy sekwoi i gliptostrobusach ...
Z tego powodu nie wiem , ale sporo sobie po nich obiecuję... :wink:
W niedalekiej - mam nadzieję przyszłości :lol:
Katerina napisał(a):Podczas mojego krótkiego pobytu na Pagu cały czas miałam wrażenie przebywania nad jeziorem - za sprawą bezwietrznej pogody i płaskiej tafli wody. To wrażenie było szczególnie silne na plażach wokół Smokvicy - co pokażę całkiem niedługo :roll:

Twój Vis jest cudny 8) zatem ....nie śpiesz się :oczko_usmiech:
Z ciekawością i przyjemnością -będę z Tobą na Pagu 8)
Katerina napisał(a):Na powtórkę z Pagu ( a pewnie będzie po Twoich znaleziskach) zakupię dmuchanego krokodylka :lol:

:lol:
Katerina napisał(a):P.S. Musisz w końcu wybrać się na Vis - toż to wyspa stworzona (pod kątem geomorfologicznym i historycznym) dla takich szperaczy :wink: :papa:


Wybiorę się na pewno :hearts:
Po tym, co zobaczyłem w Twoich relacjach , oraz pozostałych Visowców - muszę... :P
Zew przygody i rozbujała wyobraźnia - gna mnie na tą wyspę i te - vis a vis... 8)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 09.06.2020 20:35

gusia-s napisał(a):.....

Gosia, bardzo Ci dziękuję, za ten koncertowy jazgot... :D
Jazgot - najlepszy z możliwych... 8)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 13.06.2020 10:43

Jeszcze jedna ciekawostka...
Szkoda ,że dowiedziałem się zbyt późno.
Roxi była w tamtych rejonach ,w ubiegłym roku i możliwe ,że zobaczylibyśmy jak to wygląda...

"Badania są prowadzone dalej, każdego dnia powiększa się ilość i różnorodność znalezisk, co z czasem pozwali na uzyskanie pełniejszego obrazu społeczności zamieszkującej ten obszar. Jeżeli do tych odkryć dodamy jeszcze sześć wraków statków z okresu I i II wojny światowej, zatopionych w głębinach na zachodnim wybrzeżu tej wyspy, to można przypuszczać, że przy odpowiednich działaniach marketingowych mogłyby się one stać nową atrakcją turystyczną Pagu."
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 14.06.2020 00:04

Umiliłam sobie dzisiejszy dzień Twoją relacją :D
Umiliłam, nadrobiłam, zostaję na ciąg dalszy...
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 14.06.2020 12:32

Magdalena S. napisał(a):Umiliłam sobie dzisiejszy dzień Twoją relacją :D
Umiliłam, nadrobiłam, zostaję na ciąg dalszy...

Miło mi bardzo... :D
Zostań 8)
Strachy wszystkie oswojone -strasznie już nie będzie... :lol:
No chyba , że.......strasznie piknie :oczko_usmiech:
:smo:
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 14.06.2020 14:23

CROberto napisał(a):No chyba , że.......strasznie piknie :oczko_usmiech:
:smo:

No właśnie włączyła mi się straszna tęsknota za tym chorwackim ,,strasznie pięknie” :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: PAG-bez strachu nie ma odwagi...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.06.2020 13:43

Ta zatopiona zatoka.. Muszę więcej się o tym dowiedzieć i wpisać na swoją listę.... Bo Pag coraz bardziej realny w lipcu :D

Filino już mi się spodobała chyba w relacji Wiolii, jeśli dobrze pamiętam (muszę na nowo zacząć czytać relacje), a teraz już koniecznie dopisałam na listę zwłaszcza że jest dość blisko miasta Pag, gdzie muszę znaleźć jakiś nocleg....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
PAG-bez strachu nie ma odwagi... Sezon 2 str.35 - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone