Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 2023

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3095
Dołączył(a): 16.02.2014
Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 01.05.2023 17:53

marekkowalak napisał(a):Skoro Chorwacja jest w Schengen, to mam prośbę - czy można by ten temat rozszerzyć na kraje sąsiednie?

Mnie osobiście (a przypuszczam, że wielu innych Cromaniaków również) szczególnie w tym roku interesują przejścia graniczne Węgry-Serbia i z powrotem (wszystkie, nie tylko Roszke i Tompa) i byłbym bardzo wdzięczny za aktualne informacje z sytuacji na tych przejściach.
Tym bardziej, że mam nadzieję, iż w związku z otwarciem granic Chorwacji część Turków ruszy do siebie właśnie przez Cro i serbskie granice się trochę odkorkują.


Oczywiście :mrgreen:

----

Drodzy Cromaniacy 8)

W tym wątku prosimy o relacje z tras europejskich innych, niż Polska - Chorwacja.

W meldunkach prosimy zawrzeć następujące dane:

- skąd wyjazd,
- jakim samochodem,
- sytuacja na drogach / autostradach,
- krótki opis przekraczania danej granicy,
- własne, istotne spostrzeżenia, uwagi, wskazówki dla innych forumowiczów.

Mile widziane zdjęcia :idea:
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003
Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 10.05.2023 12:02

Trasa: PL-CZ-AUT-SLO-(ITA)

Istotne punkty i godziny:
# do SLO
Warszawa (04:00) - Ostrava - Ołomuniec - Brno - Breclav - Wiedeń - Graz - Maribor (16:00)
# ze SLO
Postojna (13:30) - Graz - Wiedeń - Mikulov - Brno Ołomuniec - Ostrava - Warszawa (00:30)


Istotniejsze utrudnienia:
Jak zwykle Czesi remontują (chyba permanentnie) odcinki pomiędzy Ostravą a Vyskov'em i jak zwykle nie opanowali organizacji ruchu w tych miejscach (ok. 5-6 remontów). Zwężenia albo do jednego pasa, albo do 2ch, przy czym ten wewnętrzny, oznaczony dla aut max. 2,2m szerokości to kpina. Korki miały po 1,5-2,5 km.

Breclav (w drodze tam):
Remont wiaduktu/zjazdu (48) z E65 do miasta i na drogę nr 55. Jest to ostatni zjazd przed granicą z SVK.
Objazdy standardowo jak to u CZ słabo oznakowane mikroskopijnymi tabliczkami.
Ostatni możliwy zjazd (47) - łącznik z drogą nr 422, a potem jazda drogą nr 425 do autostrady.

W Breclav remont/zamknięta wylotówka z miasta, czyli droga nr 55, na Reinthal (AUT). Można objechać drogą 40 do Valtice, a następnie kierować się na Katzelsdorf (AUT).

Mikulov (w drodze powrotnej):
Mając na uwadze utrudnienia w Breclav, wybrałem Mikulov. Niestety od granicy (ostatnie rondo po stronie AUT) do praktycznie samego Brna ruch "szarpany", max. 60km/h. Pomimo sporych utrudnień opisanych w punkcie wyżej, dot. Breclav, jednak ta trasa będzie lepszym wyborem z uwagi na brak ciężarówek i w sumie płynny przejazd od zjazdu (47) do samej AUT.

Granice:
PL-CZ: brak utrudnień/kontroli
CZ-AUT: brak utrudnień/kontroli
AUT-SLO: przejście nie autostradowe w Spielfeld brak utrudnień/kontroli
SLO-ITA: brak utrudnień/kontroli
SLO-AUT: przejście autostradowe w Spielfeld, drobne utrudnienia spowodowane zwężeniem do 1 pasa i celniczką, która tylko macha ręką aby jechać dalej.
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 19.05.2023 16:44

Może troszkę późno...ale pierwszy raz miałam okazję pokonać pokonać trasę do i z Turcji własnym autem. Jako, że to był totalny spontan, troszkę niespodzianek się przytrafiło.
Wyjazd z okolic Rzeszowa 27.04.ok.16:00. Renault Master II. Jechaliśmy 'na raz', zmieniając się z mężem za kierownicą. Kilka postojów po drodze na małe zakupy jedzeniowe.
Granica HU-RO -okolice Letavertesi - pierwsza wtopa, jest po 23, przejście było czynne do 22. Szybki przejazd na Artand-Bors (nie na M4, nie mieliśmy węgierskiej winiety) i wjazd do Rumunii praktycznie "od ręki" przed 1:00.
Granica RO-BG most na Dunaju Giurgiu-Ruse ok.10:00 28.04. Korek na ok.40 min, staliśmy na środku mostu. Opłata po stronie bułgarskiej, 3 euro, kontrola paszportowa też. TIRy blokują most, nie mają się gdzie 'podziać'- stąd korek.
Granica BG-TR Lesovo - ok.15:30 28.04. ok.1h pomimo bardzo małej ilości aut na granicy. Jak słowo daję, chyba z 5 kontroli było. Nawet zdjęcia nam robili (tylko dorosłym, dzieciom nie).

Powrót - granica BG-TR Malko Tarnovo 05.05. ok.20:00 - max 15 minut pomimo dość sporego ruchu. Ważne info -przy pierwszym okienku trzeba w miarę blisko podjechać i wszyscy pasażerowie muszą podejść do okienka z paszportami. Nic nie płaciliśmy za odkażanie auta, wiele takich opinii było w internecie.
Granica BG-RO most na Dunaju Giurgiu-Ruse 06.05. ok.15:20 - 10 minut. Opłata przed wjazdem na most - 2 eur (w przeciwną stronę było 3).
Granica RO-HU Letavertesi - 07.05. ok .7:30 - 20 min pomimo znikomego ruchu aut. Był jakiś problem z innym autem przy "naszym" okienku, musieliśmy zmienić kolejkę i tyle zeszło.

Winiety na Rumunię i Bułgarię kupiliśmy przez intenet w dniu wyjazdu. Bardzo fajna, wygodna opcja, oszczędza sporo czasu na granicy (nie trzeba stać w kolejce do budek z winietami).
Autostrada w Rumunii od Cluj-Napoca w stronę Sybin na sporym odcinku kompletnie bez stacji i parkingów.
Droga od granicy w Malko Tarnovo (nr 99) prosto w stronę Morza Czarnego - straszliwie kręta i dziurawa. Nie dało się jechać szybciej niż 40 km/h (zwłaszcza po ciemku...). Generalnie drogi w Bułgarii chyba najgorsze z całej trasy. Spora część z nich ma swoje "najlepsze" lata daleko za sobą :roll:
Spore zaskoczenie jeśli chodzi o Turcję - mają genialne drogi ! Większość darmowa, tylko niektóre autostrady są płatne i mosty do Azji. Krajówki w większości piękne, dwupasmowe, bardzo czyste i dobrej jakości, sporo niedawno wybudowanych. Nie trzeba posiadać urządzenia HGS by uiścić opłatę za auostradę, można bezproblemowo zapłacić kartą lub gotówką w okienku na autostradzie, tylko trzeba się kierować do skrajnych prawych (zawsze są wyraźnie oznaczone). Most Canakkale kosztował 200 lirów, w obie strony ta sama cena.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2099
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.08.2023 21:13

Objazdówka po Bałkanach - relacje z granic:
2 tygodnie temu - przejazd do Serbii (Belgrad). Przejście graniczne Bacsalmas - Bajmok ok. 7.40 rano - z marszu.

Powrót...

9 sierpnia ok. 9 rano - granica czarnogórsko-albańska Sukobin - Muriqan - ok. 10 minut.
10 sierpnia ok. 10 rano - granica albańsko-kosowska Morine-Vermice - ok. 10 minut + kolejne 10 minut na zakup ubezpieczenia.
10 sierpnia ok. 14.20. - granica kosowsko-macedońska Hani i Elezit - Blace - ok. 30 minut.
11 sierpnia ok. 9.30. granica macedońsko-serbska Tabanovce-Preševo - ok. 45 minut.
12 sierpnia ok. 11tej - granica serbsko-chorwacka Šid-Tovarnik - ok. 10 minut.

Na żadnej granicy nie było kontroli bagażu, tylko paszporty/dowody i na niektórych kontrola dokumentów samochodu.

Specjalnie ustawiałem tak trasy przejazdów, aby uniknąć głównych przejść serbsko-węgierskich - i widząc, ilu Turków na niemieckich tablicach jeździło w obie strony i śledząc wpisy na Border Watcher, to była dobra decyzja. Przejście w Bajmok jest opisywane na Googlach jako najluźniejsze i to się sprawdziło. Na powrocie polecam trochę nadrobić i przejechać przez Chorwację - nie dość, że przejście w Tovarnik jest luźne, to w gratisie dostajemy Vukovar po trasie. A do tego nie tłuczemy się na Węgrzech wiecznie zawaloną przez turecką dzicz drogową M5, tylko prawie pustą M6
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 10766
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 16.08.2023 09:35

rybkujaca napisał(a):Nie trzeba posiadać urządzenia HGS by uiścić opłatę za auostradę, można bezproblemowo zapłacić kartą lub gotówką w okienku na autostradzie, tylko trzeba się kierować do skrajnych prawych (zawsze są wyraźnie oznaczone). Most Canakkale kosztował 200 lirów, w obie strony ta sama cena.

Szybkie pytanie mam, gdzie takie okienko jest na bramkach w Edirne?
oraz gdzie są bramki do przejazdu Mostem Fatih Sultan z takim okienkiem?
Możesz odpowiedzieć na Priv.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Meldunki z tras / przejść granicznych Europa - sezon 2023
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone