Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!!!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krzchl
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 18.04.2014
Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzchl » 10.06.2014 21:53

Siędzę sobie właśnie na tarasie i popijam dobre winko i pomyślałem, że podzielę się z Wami moimi przeżyciami związanymi w wakacjami w Orebić:)

Tak więc zaczęło się w kwietniu kiedy podjęliśmy decyzję Chorwacja po raz trzeci - tylko gdzie...??? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do cro.pl i Pan Paweł Majchrowski (serdecznie pozdrawiamy) doradził nam "tylko Orebić - nie będziecie żałować"(Faktycznie nie żałujemy:) ) i na portalu == reklama == pomógł nam znaleźć świetny apartament i już przez cały czas się nami "opiekował".

Patrzymy na mapę - 1300 km - myślimy ok 15 godzin jazdy... dużo, ale trudno damy radę:)

Ja, żona, 5-letni syn i roczna córeczka oraz Teściowa:)
Start planowaliśmy na godz. 18:00 (żeby zdążyć na prom na 10:15) no ale wiadomo jak to pakowanie i z "małym" poślizgiem wyruszamy o 21:00 z Bierunia:) Po drodze na stacji przed Bielskiem zakupiliśmy wszystkie potrzebne winiety i w drogę:)

DROGA:
- myślę, że ok 90% trasy to autostrady:)
- wszystkie kraje no police:)
- nie pamiętam ile za winiety zapłaciłem, ale chyba ok 300zł. Jedynie na Austrie bardziej opłaca się 2 x 10 dni niż jedną na miesiąc.
- w Austrii trochę się bałem i szukałem aut na blachach austriackich i sądząc, że wiedzą gdzie można szaleć jechałem za nimi..
- wyszliśmy z założenia, że jedziemy z małymi dziećmi i zależy nam, żeby szybko dojechać więc nie zwracaliśmy zbytnio uwagi jak często trzeba tankować przy spalaniu 11,5l/100km ;/
- bardzo ważna wskazówka, jadąc autostradą już niedaleko Ploće nie patrzcie na navi bo w większości nie mają jeszcze nowego odcinka autostrady i sprowadzają nas wcześniej, a można jechać 10km dalej i jest zjazd na Ploće oszczędzając dobre 30km:)
- okazało się, iż podróż do Ploće zajęła nam 10h:):) - bardzo szybko, ale tak też jechaliśmy:) i zdążyliśmy na prom na 7:30.
- pamiętajcie, aby na trasie mieć przy sobie 50centów najlepiej jak najwięcej, jeśli zamierzacie korzystać z toalet:) - wszędzie trzeba je wrzucać, myśmy nie mieli, a bankomatów żadnych nie było na żadnej stacji;/
- jeśli chodzi o prom to już wyluzowani podziwialiśmy piękne morze:), ceny możecie sobie znaleźć:)
- potem zostało już 20km do Orebića:)

APARTAMENT:
- mieliśmy zaraz na początku 3 minuty od plaży Trstenica apartament ANGELA - rewelacyjny, jeśli macie okazje go bukować to idealne miejsce! Jest wyposażony we wszystko i bardzo przestronny do tego taras i świetni gospodarze! Gorąco polecam!!!

Po zostawieniu bagaży, rozpakowaniu się przyszedł czas na morze...:)

PLAŻA:
- i tu przyznam moje jedyne rozczarowanie - Trstenica to nie piaszczysta plaża - chyba, że żwir to odmiana piasku dla Chorwatów. Natomiast ten przepiękny kolor morza nie pozwolił nam nawet na chwilę się tym przejmować. Wybraliśmy Trstenice ze względu na roczną córkę, która zaczyna chodzić, ale jak się okazało na kamyczkach też sobie świetnie radziła! Wracając do plaży - jest stosunkowo szeroka i początek jest fajnie zacieniony w okolicach 11 - 12 w południe:)
- pierwszego dnia na plaży w zasadzie tylko My...:) cała plaża dla nas! Myślę, że z dnia na dzień przybywało turystów, w większości Polaków i Polaczków:)
- byliśmy już 2 razy wcześniej w Chorwacji, ale tak pięknych kolorów jeszcze nie widzieliśmy. Woda cieplutka. Po prostu "miodzio"!

POGODA:
- pierwszy dzień ciepło, ale bez szału. Woda trochę zimna się nam wydała, drugiego dnia podobnie, ale potem wróciło wszystko do normy i woda była cieplutka. Upał zaczął się w drugim tygodniu pobytu od 7-8 czerwca już słońce dawało mocno:) codziennie i bez chmur:)

ATRAKCJE:

1. Dubrovnik:
- widzieliśmy z żoną wiele miast i zabytków, ale to przebija wszystko! Widoki są po prostu przepiękne. Naprawdę warto odłożyć więcej kasy i zaplanować obejrzenie tego miasta. Mury są wokół miasta i spacer polega na przechodzeniu wokół niego. Myślę, że spokojnym krokiem to ok 2-3 godziny (może tu wypowiedzą się ludzie, którzy tego dokonali), ale my mając dwa małe bąki niestety w połowie zeszliśmy ze szlaku i wróciliśmy do czekającej na nas córeczki z Babcią:)
- milion sklepów w środku starego miasta!!!!!!!!!!!
- na pewno warto wyjechać kolejką do góry bo widoki są niepowtarzalne!
- nie wiem dlaczego wszyscy narzekają na ceny… Myśmy zjedli obiad w restauracji tuż przed wejściem na stare miasto (gdzie autobusy turystów wypuszczają) i zapłaciliśmy bardzo przyzwoicie: ok 350 kun, a każdy dostał porcję pysznego dania do tego miła obsługa!
- droga to 113km
- koszt: wejście na miasto: 100kuna – dorosły (+ 50 kuna dzieci chyba)

2. Korcula:
- taxi driver: przystanek obok przystani w Orebiću, można tanio zajechać prosto do starego miasta
- samo miasto mnie nie powaliło, ale faktycznie jest to mały Dubrovnik tylko ja bym to porównał jak myszkę do słonia. Ceny w knajpie – MASAKRA. Zapłaciliśmy prawie 700kuna za obiad dla 3 osób dorosłych i jednego 5-letniego dziecka. Duży minus za to;/

3. Winnica Śpaleta:
- bardzo sympatyczni ludzie opowiedzą Wam jak się robi wino i ile lat muszę mieć krzaki, aby zrobić poszczególne rodzaje wina. Będzie można również zakupić kilka butelek po uprzednim smakowaniu
- wino naprawdę dobre!
- koszt to ok 40kuna od osoby

4. Konoba Munitić:
- to miejsce, którego nie można nie odwiedzić będąc w pobliżu! Kucharz o imieniu Tiho robi przepyszne rzeczy na swoim dużym grillu. Wszystko przyrządza na waszych oczach, a smakuje… prze pysznie! Poza tym to sympatyczni i mili ludzie, którzy napełnią Was pozytywnym nastrojem!
- koszt to w zależności co jecie. My byliśmy z żoną za 200 kuna dostaliśmy wielki talerz mięsa różnego rodzaju, a każdy z nich był lepszy od poprzedniego, sałatkę, wino i duuuuużą dawkę pozytywnej energii
- Makłowicz poleca 

4. Divna Duba:
- plaża ponoć super, ale dopiero jutro tam jedziemy, więc na razie nie mam zdania

MIASTO:
- bardzo ładne miasteczko, gdzie mieszkają bardzo życzliwi ludzie!
- dużo marketów i restauracji. Są również sklepy z winami itd. Polecamy Konobę Babilon – mają bardzo dobre jedzenie! Natomiast omijajcie przy głównej drodze BISTRO NOE… nie smaczne jedzenie w wysokiej cenie;/

Podsumowując nasze wypady do tego kraju: Wyspa KRK 2012, Novi Vinodolski 2013, Orebić 2014 jest na szczycie, a potem długo długo nic Jesteśmy bardzo zadowoleni z klimatu jaki tu panuje i z tego jakich wspaniałych ludzi mogliśmy poznać. Już zastanawiamy się czy za rok tu nie wrócimy…
Jackar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 683
Dołączył(a): 07.02.2014
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackar » 10.06.2014 22:07

Jak trafić do winnicy Śpaleta?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 10.06.2014 22:07

krzchl napisał(a):
4. Konoba Munitić:

Piszesz o tym?
https://www.google.com/maps/@42.969721, ... Sk42aA!2e0
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 10.06.2014 23:07

Koniecznie jeszcze zaliczcie lody w centrum Orebica, w lodziarni OAZA :)
I Mury Stonskie na wlocie na półwysep - taki mały "mur chiński" - ciekawe miejsce, pięknie widać solanki i starówkę Stonu :)
atomic
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 05.08.2009
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) atomic » 11.06.2014 09:09

Orebic to bardzo fajne miejsce. Można skoczyć taxi na Korculę, która mi się bardzo podoba, polecam też plażę w Viganj (zaraz obok Orebica). Sporo wieje bo to raj dla windsurferów ale jest piękny widok na stare miasto w Korculi.

Zdecydowanie warto też objechać cały półwysep Peljesac, który jest chyba najładniejszym regionem w Cro. Przy okazji polecam degustację win (połączoną z zakupem) w jakiejś winnicy (Dingac, Plavac) oraz owoców morza w Ston. Tu są najlepsze owoce morza w cro, a np. ostrygi nie dość, że lepsze to jeszcze 2-3 razy tańsze niż w innych rejonach cro.

Bawcie się dobrze :wink:
grzeslaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 142
Dołączył(a): 09.07.2008
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzeslaw » 11.06.2014 09:48

Witaj!

Zapytaj gospodarzy czy nie mają wolnego apartmanu w lipcu lub w sierpniu.
Kompletnie nie mam pomysłu gdzie jechać w tym roku, to możne właśnie Orebic :)

Pozdrawiam!
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2925
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 11.06.2014 12:20

No i nie zapomnij odwiedzić plażę piękną (Uvala Divna).
Chyba, że Divna Duba to właśnie to co Uvala Divna ?

100kn to nie dużo jak za zwiedzanie muru ? :)
Wiem, że warto ale jednak 2+2 i 300kn nie ma :)


Aha. niemal 1300km w 10h ?
Podejrzewam, że nawet stanąłeś na jakieś siusiu (nawet opisujesz) więc jaką średnią miałeś ? 150km/h
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 11.06.2014 12:28

Fajnie opisałeś,dzięki Ci za to,przydatne informacje.Czekam na więcej z Twojego pobytu.pozdrawiam i miłego wypoczynku życzę.
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 11.06.2014 12:37

Divna Duba


Divna jak i plaża w Dubie obie są godne polecenia.
Dawaj jakieś foty
Użytkownik usunięty
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2014 12:38

krzchl napisał(a):.......Polaczków:)......

Ja za takie określenie dostałem smutasa...ciekawe jak w Twoim przypadku będzie ale myślę, że wyrozumiała władza Cię oszczędzi... :mrgreen:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2925
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 11.06.2014 13:02

krzchl napisał(a):- bardzo ważna wskazówka, jadąc autostradą już niedaleko Ploće nie patrzcie na navi bo w większości nie mają jeszcze nowego odcinka autostrady i sprowadzają nas wcześniej, a można jechać 10km dalej i jest zjazd na Ploće oszczędzając dobre 30km:)

Podejrzewam, że navi próbowała Cię wywieść do Vrgorac.
A tak jak mówisz 10km za tym zjazdem jest ten który nas interesuje bezpośrednio do Ploče.
raffaell2
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 06.06.2011
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) raffaell2 » 11.06.2014 13:03

PLAŻA:
- i tu przyznam moje jedyne rozczarowanie - Trstenica to nie piaszczysta plaża - chyba, że żwir to odmiana piasku dla Chorwatów.


Plażą trzeba się cieszyć, a nie matwić :D
Jeśli byłby piach, to można zapomniec o takiej przejrzystej wodzie.
W Cro widziałem piach w 2 miejscach - w Omiś i Tkon. W obu przypadkach ogromne rozczarowanie, bo lepiej prezentuje się woda w polskich jeziorach :?
Dzięki skałom, kamieniom i żwirkowi mamy te kolorki Jadranu 8)
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 11.06.2014 13:42

Witam.
Jutro wyjazd do Cro. Właśnie lecimy na Półwysep Peljeśać więc każda informacja się przyda.
Pozdrawiam.
iron
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 21.06.2010
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) iron » 11.06.2014 13:50

Bardzo miło wspominamy Orebič i nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji. Bylismy w 2010 roku, noclegi tak jak u Ciebie, dzieki pomocy Pawła i Gosi. Naszymi gospodarzami byli Veselko-Tanja.
Było super, gospodarze świetni, opieka Pawła nieoceniona. W tym roku zastanawiamy sie czy jeden dzień nie poświęcić na odwiedziny Orebiča i naszych gospodarzy. W sumie drogą i promem z Ploče mamy 85km :)

ps. my mielismy do Orebiča 1950km 8O ...zazdroszcze troche Waszych 1300km :)
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 640
Dołączył(a): 04.10.2010
Re: Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 11.06.2014 19:38

Rafał78 napisał(a):
Divna Duba


Divna jak i plaża w Dubie obie są godne polecenia.
Dawaj jakieś foty


A ja polecam zatoczkę przy restauracji Estravaganca :D
https://www.google.com/maps/place/Restaurant+Estravaganca+(rooms+and+restaurant)/@43.002689,17.038818,2a,90y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s-KR7GajlpnwY%2FUf3ygJP7y3I%2FAAAAAAAABm4%2Fnsq5TDtdh2w!2e4!3e12!4m2!3m1!1s0x0:0xbc38d765bea57291
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Orebić - piękne i niepowtarzalne wakacje 1 - 14.06.2014!!!
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone