Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 2021

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jaclaw
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 19.09.2015
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jaclaw » 02.10.2021 12:05

Może są tu jeszcze jacyś spóźnialscy i przyda im się mój raport z wczorajszego powrotu z Baski (Krk). Wyjazd do Chorwacji był z 20 na 21 września, a powrót z wczoraj na dziś tj. 1 na 2 października.

Trasa z Katowic do Baski (Krk): Czechy (Ostrawa, Brno) -> Austria (Wiedeń, Graz)-> Słowenia (Maribor, Lublana) -> Chorwacja (Rupa). Powrotna droga tak samo tylko oczywiście w przeciwnym kierunku. :)

Wybrałem pierwszy raz wariant nocny (w obu kierunkach), co dla mnie było dość ciężkie, bo nie lubię jeździć nocą i musiałem robić sporo przystanków, w tym na krótkie drzemki. Generalnie szło mi dość topornie, czyli około 14 godzin, przy czym nie wiem ile w tym samej jazdy. Plusy są oczywiście takie, że jest mały ruch, brak jazdy w upale, brak korków np. przez Wiedeń się po prostu śmiga, minusy są takie, że chce się spać, ciemno, oczy bolą od wpatrywania się w czarną pustkę ;) i cholerne remonty w Czechach są jeszcze bardziej upierdliwe.

Do Chorwacji, zero kontroli granicznych po drodze, dopiero na granicy Chorwacji sprawdzają dokumenty, ale w Rupie byłem sam i to był moment.
W drugą stronę już nie tak różowo, wyjechałem około 18, do Rupy dotarłem po 19 i trafiłem na mały korek - kilkanaście pojazdów przede mną. Było trochę czekania, może z 20 minut, Chorwaci biorą dokumenty coś tam sprawdzają. Drugi postój (krótszy) do budek słoweńskich pograniczników, z tego co zauważyłem to chyba Słoweńców sprawdzali (dokumenty, sprawy covidowe itd.), a reszcie zerkali na dokumenty (bez sprawdzania w systemie) i machali aby jechać dalej, od nas wziął dokumenty do ręki, zerknął, oddał i machnął aby jechać. Kolejna niby kontrola na granicy Słowenii z Austrią, ale tylko machnęli, aby jechać... podejrzewam, że tu mogli bardziej sprawdzać Austriaków, ale jako, że nie było żadnej kolejki to głowy nie dam.

Na koniec dwie porady:

1. Chorwaci trochę lecą w kulki z opłatą za autostradę A7, biorą opłatę, jedzie się chwilę, a potem jest remont, przy czym dotyczy to trasy do Chorwacji, w drugą stronę droga (chyba) jest przejezdna. Piszę chyba, bo ja się wkurzyłem i stwierdziłem, że drugi raz nie zapłacę i ominąłem bramki, zjeżdżając na drogą nr 8 w Mucici. Co raczej nie było dobrym pomysłem w nocy... ale o tym za chwilę.

2. Jeśli ktoś wybierze wariant nocny, go zachęcam, aby jednak odcinek Rupa - Gmina Postojna (czyli tam gdzie zaczyna się autostrada) starać się pokonać jak jest jeszcze widno. Niestety jest tam dużo lasów i pól bogatych w zwierzynę i to pokaźnych rozmiarów. Jeszcze w Chorwacji na drodze nr 8 (czyli tam gdzie omijałem bramki) trafiłem na albo małego jelonka, albo dużego kozła sarny, który sobie spacerował tuż przy drodze i na szczęście nie wpadł na pomysł, aby mi wskoczyć przed maskę, bo bym nie miał szans go ominąć. Potem w Słowenii trafiłem 2 razy na lisa: jeden na drodze, a drugi na polu przy drodze oraz na wielką łanię, która wskoczyła mi na drogę, dosłownie parę metrów przed autem i musiałem gwałtownie hamować. Miałem to szczęście, że wcześniej miałem wrażenie, że coś przelatuje przez drogę i auta z przeciwka chyba nieco zwolniły, więc ja też przyhamowałem - prawdopodobnie ta "moja" łania to miała towarzystwo. No i jeszcze dwa razy coś mniejszego przebiegło mi przez drogę, ale nie wiem co. Generalnie odcinki pozamiejskie jechałem z prędkością 50-60km/h, jak mogłem to na długich i wgapiałem się w pobocza i z radością przywitałem autostradę.

No dobra, to już koniec, trochę się rozpisałem, ale naprawdę tak niebezpiecznych sytuacji ze zwierzyną to jeszcze nie miałem i do tego w takim natężeniu. Przez cały pobyt w Chorwacji nie widziałem tylu dużych dzikich zwierząt, jak podczas tego krótkiego odcinka.
bajprzeznet
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 15.12.2014
Re: Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 202

Nieprzeczytany postnapisał(a) bajprzeznet » 16.10.2021 17:12

Ciekawostka - wyjazd poza sezonem, 9-15 Października 2021.
Trasa z centrum kraju, przez Czechy, Austrie, Słowenie, przez Ptuj w kierunku Zagrzebia, docelowo pod Szybenik.

Pierwszy i jedyny postój konieczny był na granicy z Chorwacją, tylko rzut okiem na dokumenty przez okno i w drogę, czas oczekiwania 5 minut.
Droga powrotna bardziej się komplikowała, przy wjeździe na Słowenie, weryfikacja wszystkich dokumentów, w przypadku busów także sprawdzanie części bagażowej - kolejka na 20 minut. Austriacy zatrzymywali każde auto, ale sprawdzali wyrywkowo patrząc na tablice, nas od razu puścili.

Sama trasa ok, w drodze "do" zamkniętą kawałek A9 w Austrii od Grazu do granicy, trzeba było omijać i dołożyć z 20 minut.
Ale z PL wyjechaliśmy w nocy, więc przejazd przez Czechy w godzinach 5-8 był bezproblemowy.

Powrót, oprócz wspominanych procedurach na granicy, doszedł korek na obwodnicy Wiednia, korek w Mikulovie, pod Brnem, oraz remonty w Prosciejowisach, w sumie korki plus granice zajęły z 1,5h.

Plusy jazdy poza sezonem - mniejszy ruch, spokojniej, mniejsze kolejki na stacjach, bramkach itp.
Minusy - za wyjątkiem krótkiego dnia, oraz ryzyka słabej pogody chyba innych nie widzę...choć paradoksalnie był to pierwszy wyjazd do Cro, kiedy nie padało w Austrii i Słowenii, mimo że zawsze jeździliśmy miesiąc wcześniej.
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Meldunki z tras / przejść granicznych do Cro - sezon 2021 - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone