Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2012 12:23

kulka53 napisał(a):Tak, gdzieś o tym wcześniej wyczytałem, że nieczęsto się zdarza takie Jej przedstawienie. Dlatego ten fresk jest na zbliżeniu i dlatego napisałem że to Madonna karmiąca.

Możliwe, że znalazłeś Upadłą Madonnę z wielkim cycem holenderskiego malarza van Klompa ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.05.2012 12:27

kulka53 napisał(a):
DarCro napisał(a):Masz tam na jednym zdjęciu Matkę Boską z odkrytą piersią - to duża rzadkość.

Tak, gdzieś o tym wcześniej wyczytałem, że nieczęsto się zdarza takie Jej przedstawienie.

W samej Toskanii też się z nią spotkałem.

Pozdrawiam,
wojtek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.05.2012 12:54

kulka53 napisał(a):Twoja wiedza okołohistoryczna jest nie do przecenienia... jeżeli coś źle napiszę, albo uznasz, że warto coś dodać, uzupełnić, nie wahaj się


Nie mam "zasiedziałej" wiedzy historycznej - zdobywam ją na bieżąco. :)
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1349
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 10.05.2012 13:32

Witojcie Kulki,

Wasz nowy wątek witam z podwójną radością :D ...

Raz, że kierunek ciekawy i chętnie na niego spojrzę obiektywami waszych aparatów ... na marginesie dodam, że zauważam, iż macie już chyba dwa wypasione sprzęty ... może to spóźnione odkrycie, ale rzadko na forum zaglądam, więc najpewniej cosik przeoczyłem w tym zakresie :wink: ...

Dwa, bo uśmierciliście mój wyrzut sumienia :) ... w skrócie mówiąc, my w ten majowy weekend wybrali się do Pragi przez Wrocław, gdzie nocowaliśmy i pół dnia (niedziala od rana) spędziliśmy na zwiedzanie miasta ... rzecz jasna na etapie planistyki padł pomysł, aby się z Wami podczas wizyty w mieście spotkać ... ale potem była niepewność czy pojedziemy, więc do prób umówienia się nie doszło, a potem był żal o to ... ale z tego wynika, że i tak by się tą razą nie udało :roll: ...

Nie zakłócam relacji ...

Pozdrawiam,

PAP
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.05.2012 13:50

Bardzo króciuteńko bo za chwilkę muszę opuścić to miejsce co z ogromną przyjemnością zrobię ale widząc takie 3 przeszczęśliwe Wasze słoneczka z tym najmłodszym Stasiem i starszymi Jasiem i Lenką nie mogłam nie zostać przy komputerze.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie :D :D :D

Jak zawsze ogromną sprawiasz nam i pewnie innym czytelnikom Cro również dając o sobie jakiś znak życia. Rozumiemy jak bardzo jesteś zapracowany na dwóch etatach, tym bardziej się cieszę, że się tu zjawiłeś. Może to Cię zmobilizuje i parę słów z Twoją Rodziną w roli głównej w relacji popełnisz. Chyba takiej nikt jeszcze nie napisał. Z trójka małych dzieci w długi weekend. Też kiedyś taki majowy weekend spędziliśmy w Pradze. A tłumy Polaków i nie tylko były wtedy dla nas niewyobrażalne. Ciekawe czy też palca na rynku nie dało się wyprostować. Z tego co podawały media to właśnie Toskania była w tym roku celem numer jeden na majowy wyjazd a w dalszej kolejności Praga.
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 11.05.2012 07:38

Witam Was serdecznie.
Zasiadam i z wielką przyjemnością będę śledził waszą relacje
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.05.2012 08:19

weldon napisał(a):Możliwe, że znalazłeś Upadłą Madonnę z wielkim cycem holenderskiego malarza van Klompa ;)

Możliwe, choć mało prawdopodobne :wink:
Z tego co pamiętam, cyc był na owym dziele ciut większy... :lol:

Franz napisał(a):W samej Toskanii też się z nią spotkałem.

My też się spotkaliśmy :cool:

DarCro napisał(a):Nie mam "zasiedziałej" wiedzy historycznej - zdobywam ją na bieżąco. :)

Myśleliśmy że uczysz historii i jest ona na dodatek nie tylko zawodem, ale pasją :roll:

PAP napisał(a):na marginesie dodam, że zauważam, iż macie już chyba dwa wypasione sprzęty ...

:lol:
Jakbyśmy oba sprzedali i dołożyli drugie tyle, to może jakiś malutki "wypasik" by to był :wink: . Fajnie by było... ale po 1 jak to mówią, nie aparat fotografa czyni, a po 2... zwyczajnie nie widzimy takiej potrzeby :)

Małgosia już napisała parę słów... mogę się tylko pod nimi podpisać :idea:

pelkin1971 napisał(a):Witam Was serdecznie.
Zasiadam i z wielką przyjemnością będę śledził waszą relacje

Witaj Maciek :D
Miło że zaglądnąłeś, mam nadzieję że znajdziesz coś ciekawego dla siebie i po drugiej stronie Adriatyku :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.05.2012 08:53

Piątek, 27 kwietnia c.d.

Miejscem na dzisiejsze popołudnie będzie wstępnie zaplanowane wcześniej Sirmione. Nie żebyśmy koniecznie musieli tam być... ale jakby tak się udało, to czemu nie :D . No więc wszystko wskazywało na to, że się uda.

Miasteczko, którego starówka położona jest na końcu długiego na 4 km i wąskiego półwyspu u południowych wybrzeży Gardy, już w czasach rzymskich było znane jako uzdrowisko. To co można dziś tu zobaczyć powstało w średniowieczu, a konkretnie w XIII wieku.

Po drodze do Sirmione trzeba jeszcze przejechać przez miasteczko Peschiera del Garda, jest tu jakaś ogromna, rozległa twierdza 8O , może i byśmy się zatrzymali, ale poraził nas wszechobecny tłum 8O . Miejsce jest najwyraźniej bardzo popularne, poza tym do jeziora wpada tu spora rzeka i jest przystań jachtowa... no w każdym razie tylko przejechaliśmy.

Półwysep z Sirmione jest oczywiście cały zabudowany. Wjechaliśmy i właściwie od razu zaparkowaliśmy w cieniu drzew. Fajnie... tyle że okazało się, że do starówki mamy jeszcze ze 3 km :lol: , no tyle to nam się chodzić nie chce. Wróciłem po auto i podjechaliśmy na sam koniec. Tam oczywiście parkingi są wymalowane niebieskimi liniami - czyli płatne. Ale, co było trochę dziwne, całkiem blisko, wzdłuż nabrzeża, był też parking bezpłatny i nawet było tam jedno wolne miejsce 8O . Oczywiście chętnie je zajęliśmy i wyruszyliśmy na starówkę.

Widok z tego parkingu.

Obrazek

Nie tylko my wpadliśmy na ten pomysł by dziś tu przyjechać :? . Tłumy były, głównie szkolne wycieczki, ale oczywiście nie tylko.

Obrazek

Taki widok można zastać przed wejściem., Ten zamek to największa atrakcja Sirmione, wybudowana w XIII w. na rzymskich fundamentach, oblana dookoła wodą siedziba rodu Scaligierich.

Zrobiliśmy mu jeszcze parę innych zdjęć :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 06:52 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.05.2012 08:55

Do środka można wejść za opłatą 4 euro od osoby, można też wtedy wspiąć się na wieżę. My tego nie zrobiliśmy uznając, że po pierwsze za dużo tam ludzi, po drugie widoczność jest zbyt kiepska by wieża pomogła nam w lepszym dojrzeniu większych szczegółów niż z dołu.

Takich jak np ośnieżone Monte Baldo 8O :D

Obrazek

Obrazek

A na dole trzeba uważać by nie oberwać kamyczkiem 8O

Obrazek

:wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i zupełnie przypadkiem i bezwiednie, jak zwykle zaciekawieni co jest gdzieś tam, dalej :wink: , zamiast na starówkę, powędrowaliśmy brzegiem jeziora na koniec półwyspu. Ten koniec jest lekko wzniesiony ponad poziom wody, są tu tereny zielone, parki, gaje oliwne.

Jest też kolejna atrakcja Sirmione. Grotte di Catullo to starożytne ruiny rzymskiej willi bodajże z I wieku n.e. Wstęp kosztuje 4 euro... nie ma siły byśmy nie weszli :roll: .

Zaraz za wejściem jest niewielkie muzeum ładnie wkomponowane we wzniesienie tuż za nim. Ekspozycja jest bardzo skromna, są kawałki zdobionych fryzów, resztki fresków zdjętych se ścian, mimo to i tak nie wolno robić zdjęć. Mi najbardziej utkwił w pamięci obrazek pokazujący obszar i kształt zlodowaceń na tym terenie :wink: , okazało się, że całą dolinę wypełnioną teraz jeziorem, zajmował kiedyś lodowiec który naniósł moreny jeszcze daleko na południe od niego. Również sąsiednia dolina z ośnieżonym jeszcze teraz masywem Monte Baldo, którą teraz biegnie autostrada wypełniona była lodem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.05.2012 06:53 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.05.2012 08:56

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To bardzo ładne miejsce, warto tu zaglądnąć. Wiosna, wszystko jest zielone, kwitnące, pachnące, te rzędy oliwek porastające wzgórze, całkiem ładne ruiny oświetlone chylącym się ku zachodowi słońcem... mi się bardzo podobało.
Ostatnio edytowano 19.05.2012 06:54 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.05.2012 08:59

No ale trzeba było wracać. Kościółek w najwyższym punkcie wzgórza był nie tylko zamknięty, ale z każdej strony obstawiony rusztowaniami i częściowo pozasłaniany. Zeszliśmy więc na dół, by przez część hotelowo-uzdrowiskową dotrzeć wreszcie na starówkę :cool: . Wczesną wieczorną porą było tam oczywiście bardzo dużo ludzi, pootwierane sklepiki, restauracje, pizzerie i mnóstwo lodziarni. W sumie, całkiem fajnie :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To wieża najstarszego kościoła w miasteczku, XIII wiecznego San Pietro w którego wnętrzu też są freski. Niestety, był zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek też był już zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Kwiaty przy opustoszałym płatnym parkingu. Bezpłatny, tuż obok, wciąż był szczelnie zapełniony :wink:

Obrazek

Tuż przed 20 opuściliśmy Sirmione. Myślę, że warto odwiedzić to miejsce :idea:

Teraz czekało nas już tylko znalezienie miejsca na nocleg. Do pierwszego punktu jutrzejszego programu nie było daleko, zatem od razu zaczęliśmy czegoś szukać. Okazało się to bardzo trudnym zadaniem... okolice tuż przy jeziorze w ogóle nie wchodziły w grę, trochę dalej od niego tereny również były w pełni zagospodarowane, zabudowane, wykorzystane. Wzdłuż głównej drogi nie było szans, trzeba było odjechać gdzieś w bok, oby niedaleko :? . I rzeczywiście, mieliśmy raczej szczęście, znaleźliśmy świetne miejsce na łączce wśród pól, nieopodal lotniska. Przy zapadających powoli ciemnościach ugotowaliśmy sobie coś do zjedzenia i zmęczeni, ale podekscytowani tym co było dziś, i tym co będzie czekało nas w najbliższych dniach, zasnęliśmy :D

A tak wyglądała nasza dzisiejsza trasa:

Obrazek

A - Garmisch-Partenkirchen
B - Innsbruck
C - przełęcz Brenner
D - Torbole nad Gardą
E - Lazise
F - Sirmione
G - miejsce noclegu

c.d.n.
Ostatnio edytowano 19.05.2012 06:55 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 11.05.2012 09:10

kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a):W samej Toskanii też się z nią spotkałem.

My też się spotkaliśmy :cool:


Oto jeszcze jedna którą spotkaliśmy.
Obrazek
Madonna karmiąca z Castiglione Del Lago


Pojawi się w zbliżeniu w relacji w odpowiednim czasie.
Z trasy jaką Wojtek pokazał wynika, że to nie ta którą on widział. Wygląda na to, że są co najmniej 3.
Ostatnio edytowano 17.05.2012 08:13 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.05.2012 09:16

kulka53 napisał(a):W sumie, całkiem fajnie :D


Też tak myślę. :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.05.2012 09:25

kulka53 napisał(a):A na dole trzeba uważać by nie oberwać kamyczkiem 8O


8O

To jakaś pamiątka po oblężeniu zamku ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.05.2012 09:33

To dlatego do Toskanii dotarliśmy w tym samym czasie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone