Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Małe i duże na Północ podróże :-)

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2016 12:47

Było już zaawansowane popołudnie gdy ruszyliśmy z Kowna na zachód. Dość ruchliwą ale w miarę wygodną autostradą A1 dojechaliśmy na przedmieścia Kłajpedy, jednak zwiedzania tego miasta nie mieliśmy w planie. Podjechaliśmy kawałek na północ do największego, w zasadzie jedynego litewskiego nadmorskiego kurortu – Połągi :) .

W Połądze nie zauważyliśmy nic ciekawego do zwiedzania, a to był błąd. Miasto, mimo, że od czasu ostatniego rozbioru znajdowało się w granicach rosyjskich, nadal było ściśle związane z Polską, należało bowiem do rodziny Tyszkiewiczów. W XIX wieku wybudowali oni przystań, molo, następnie założyli uzdrowisko popularne w kręgach artystycznych i nazywane Nadbałtyckim Zakopanem. Tyszkiewiczowie wznieśli tutaj swój pałac wraz z ogrodem botanicznym (dziś mieści się w nim Muzeum Bursztynu), a często bywający w Połądze Stanisław Witkiewicz zaprojektował dom zdrojowy. To podobne do naszych, nadmorskie miasto wielkości mniej więcej Ustki, może mniejsze trochę… w każdym razie bloków w owym czasie nie zauważyliśmy, za to sporo zachowanych drewnianych domów dawnego uzdrowiska. Bez większego problemu jak sądzę można było wynająć pokój 8O , już przy wjeździe do miasta stali ludzie oferujący miejsca. Nie mieliśmy zamiaru skorzystać, dojechaliśmy mniej więcej do centrum i zostawiliśmy auto w jednej z uliczek willowej, spokojnej części miasta, po czym powędrowaliśmy nad morze :cool:

Nadmorski deptak, o długości około kilometra, prowadzący od głównej ulicy w okolicy kościoła nad morze w okolicę mola wygląda mniej więcej tak:

Obrazek

Pamiętam, że czekaliśmy dłuższą chwilę by zrobiło się ciut luźniej aby zrobić to zdjęcie :lol:

Plaża w Połądze, szeroka i już w miarę pusta, jako że coraz bardziej zbliżał się wieczór

Obrazek

Korzystając z okazji rzecz jasna zanurzyliśmy się w litewskim Bałtyku, do tej pory pamiętam to zdarzenie bo woda była chyba najcieplejsza na jaką kiedykolwiek trafiliśmy nad naszym morzem. 2006 rok był wyjątkowo ciepły latem i siłą rzeczy wyobrażaliśmy sobie jak teraz jest w naszych Dębkach… z pewnością tym razem bylibyśmy zadowoleni z pogody. No ale z Litwy jak dotąd też byliśmy baaaaaardzo zadowoleni :idea:

A litewski zachód słońca też sobie uwieczniliśmy :cool:

Obrazek

Obrazek

Mimo, że było już coraz później, nie spieszyliśmy się do samochodu, powoli wracaliśmy deptakiem wsłuchując się w dobiegającą zewsząd donośną muzykę. Folk i disco w rosyjskim stylu… nie ukrywam, że nam się podobało :cool: , nawet przystawaliśmy tu i ówdzie by sobie posłuchać, bo część z nich była wykonywana na żywo… przypomniały się nam wtedy namioty piwne w Rowach, w jednym z nich grała kapela, w której śpiewała dziewczyna, którą skojarzyliśmy z jednego odcinka Szansy na Sukces 8O , towarzyszyła nam 2 lata z rzędu. Tu nikogo znajomego nie było, niemniej Połągi, mimo, że to spory i zatłoczony kurort, jakoś nie wspominamy źle.

Wyjechaliśmy stamtąd już w zupełnych już ciemnościach. Kawałek na północ jest już granica z Łotwą, przekroczyliśmy ją bez większego oczekiwania i bez problemów. A potem podjechaliśmy kawałek w okolice jeziora Lipawskiego, skręciłem gdzieś w szutrowe dróżki, potem na łąki i zostaliśmy tam wśród trzcin na noc 8O .

c.d.n.
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.02.2016 13:03

kulka53 napisał(a):Obrazek


... plaża szeroka, piaseczek jak u nas ... :) ... ładnie, nawet ludzi już "wywiało" ... :) ...

kulka53 napisał(a):powoli wracaliśmy deptakiem wsłuchując się w dobiegającą zewsząd donośną muzykę. Folk i disco w rosyjskim stylu… nie ukrywam, że nam się podobało


... podobne klimaty mieliśmy w Susanj pod Barem w Czarnogórze i to co wieczór, wszystkim się podobało, nawet dzieciakom ... :oczko_usmiech: ...

kulka53 napisał(a):A potem podjechaliśmy kawałek w okolice jeziora Lipawskiego, skręciłem gdzieś w szutrowe dróżki, potem na łąki i zostaliśmy tam wśród trzcin na noc .


... to się nazywa romantyczna noc we dwoje ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2016 21:49

kmichal napisał(a):... plaża szeroka, piaseczek jak u nas ... :) ... ładnie, nawet ludzi już "wywiało" ... :) ...

Szeroka, szeroka, tylko nieco "zdeptana" :wink:
I strasznie długie mają tam molo :roll:

kmichal napisał(a):wszystkim się podobało, nawet dzieciakom ... :oczko_usmiech: ...

Nam na tyle, że w jakimś sklepie w Rydze nabyliśmy kasetę (jeszcze wtedy można było coś takiego nabyć :wink: ) z taką muzyką i słuchaliśmy w aucie podczas podróży, coby bardziej wczuć się w klimat tamtych terenów :cool:

kmichal napisał(a):... to się nazywa romantyczna noc we dwoje ... :mrgreen: ...

Wówczas była to dla nas jeszcze jednak pewna nowość, wydarzenie... teraz po mniej więcej w sumie pół roku w Skodzie - przywykliśmy :lol:
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.02.2016 12:03

A zatem… jesteśmy na Łotwie :idea: . Krajobrazy Litwy nie były dla nas zaskoczeniem, chociaż widzieliśmy ich nie za wiele, raptem przejazd do Wilna od granicy, trochę okolic Wilna i potem przejazd z Wilna na litewskie wybrzeże. Południowo-wschodnią Litwę zapamiętałem podobnie jak nasze Mazury… pagórki, niewielkie lasy i jeziora, natomiast wnętrze kraju – jako bardziej płaskie i mniej urozmaicone :roll: , ale to wcale nie taka musi być prawda.

A Łotwa? , póki co widać było kawał wody, trzciny i skoszone łąki na których pasło się stadko czarno-białych krów :cool: . Noc i poranek były ciepłe, jako, że nieszczególnie byliśmy jeszcze nawykli do noclegów w samochodzie, trochę stresu było…Wstaliśmy skoro świt by zjeść śniadanie, w tym czasie do krów przyszła babcia-właścicielka, wyglądała na mocno zaskoczoną naszą obecnością w tym miejscu o takiej porze przyglądając się z uwagą temu co robimy :wink: . Ale my wkrótce się zebraliśmy i odjechaliśmy. Do Lipawy.

Lipawa (Liepaja) to trzecie co do wielkości miasto Łotwy liczące około 80 tys mieszkańców. Wahałem się planując trasę które miasto wybrać na ten dzień do pooglądania, Lipawę czy mniejszą, również nadmorską Windawę (Ventspils)… ostatecznie padło na Lipawę, do tej pory nie wiem czy słusznie :wink: . Założona jako osada typu miejskiego jeszcze przez Krzyżaków Lipawa lata świetności przeżywała w XIX wieku kiedy to była jednym z głównych bałtyckich portów carskiej Rosji. Wówczas zbudowano dzielnicę Kara Osta, jako bazę dla carskiej floty wojennej, później mieszkali tu radzieccy żołnierze z rodzinami. Zniszczone w czasie II wojny miasto wyludniło się, mieszkańcy masowo uciekali na zachód, inni byli deportowani na Syberię.

Było jeszcze bardzo wcześnie gdy spacerowaliśmy po mieście, które prawdę mówiąc nas rozczarowało. Zapamiętałem trochę bloków w stylu Nowej Huty (tylko mniejszych), wielki nadmorski park, trochę drewnianej zabudowy, trochę XIX-wiecznych kamienic, wszystko wymieszane dość chaotycznie. Nie mamy zbyt wielu zdjęć, nawet nie bardzo było czemu je robić :roll: .

Kanał łączący jezioro nad którym spaliśmy z morzem

Obrazek

Główna ulica centrum miasta

Obrazek

Ścisłe centrum z krótkim deptakiem i widoczną z tyłu katedrą św. Józefa (koniec XIX wieku)

Obrazek

Tramwaje w Lipawie (poza tym na Łotwie jeżdżą jeszcze po Rydze i Dyneburgu), funkcjonuje tam ponoć jedna linia z północy na południe.

Obrazek

Obrazek

Przeszliśmy się też na lipawską plażę :cool: . Trochę jak w Świnoujściu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szału nie było, dlatego spędziliśmy w mieście niewiele czasu. M.in. dzięki takim wizytom powoli uczyliśmy się, że nie zawsze to co zachwalają (albo przynajmniej przedstawiają pozytywnie) przewodniki ma realne odzwierciedlenie w rzeczywistości :roll: :wink: .

c.d.n.
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.02.2016 12:18

kulka53 napisał(a):Nie mamy zbyt wielu zdjęć, nawet nie bardzo było czemu je robić .


... ale plażę mają odpowiednią ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.02.2016 23:27

kmichal napisał(a):... ale plażę mają odpowiednią ... :oczko_usmiech: ...

Prawdę mówiąc, nie tylko tam :cool:
Łotwa najbardziej w plaże obfituje z 3 nadbałtyckich... :)
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2016 08:09

I jeszcze nieco zaległa :oops: mapka przejazdu z poprzedniego dnia.

mapalitwa.jpg


A - kwatera w Bezdanach
B - Wilno
C - Pożajście i Kowno
D - Kłajpeda
E - Połąga
F - nocleg pod Lipawą
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.03.2016 10:13

kulka53 napisał(a):I jeszcze nieco zaległa mapka przejazdu z poprzedniego dnia.


... :wink: ...
Jest duża szansa, że na któryś z tegorocznych "długich weekendów" zawitamy do Wilna, a dzięki Tobie mamy już gotowy plan ... :D ...
Pozdrawiam.
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2016 23:01

kmichal napisał(a): Jest duża szansa, że na któryś z tegorocznych "długich weekendów" zawitamy do Wilna, a dzięki Tobie mamy już gotowy plan ... :D ...

:D
Czyli jak długi weekend to na północ - ostatnio Dania, teraz Litwa :cool:
Odległość nawet podobna... tyle że autostradą do Wilna nie dojedziesz, trochę więcej czasu trzeba będzie na dojazd.
Ale warto, i jak sądzę, nie tylko do Wilna zajrzeć, ale i w okolicy pewnie jest sporo ciekawostek.... o których chętnie poczytam w swoim czasie :cool: :D
No i o samym Wilnie, trochę się pewnie zmieniło :roll: przez 10 lat.
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.03.2016 09:31

kulka53 napisał(a):Czyli jak długi weekend to na północ - ostatnio Dania, teraz Litwa
Odległość nawet podobna... tyle że autostradą do Wilna nie dojedziesz, trochę więcej czasu trzeba będzie na dojazd.
Ale warto, i jak sądzę, nie tylko do Wilna zajrzeć, ale i w okolicy pewnie jest sporo ciekawostek.... o których chętnie poczytam w swoim czasie
No i o samym Wilnie, trochę się pewnie zmieniło przez 10 lat.


... niestety to nie jest jeszcze pewniak, jak na razie 50/50 ... :wink: ... okazało się, że małżonka kuzyna, którzy byli z nami nad Gardą ma rodzinę w Wilnie, a oni już od lat ich zapraszają ... :) ... kuzyn raczej jest mało wyjazdowy, ale stwierdził, że jak my wybierzemy się z nimi to pojadą - a nam dwa razy nie mówić ... :mrgreen: ... tym bardziej, że okazuje się, że ich rodzina prowadzi tam pensjonat ... :oczko_usmiech: ... mam nadzieję, że jak nie druga majówka to sierpniówka będzie w Wilnie, no i w okolicach ... 8) ...
Pozdrawiam.
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.03.2016 10:23

kmichal napisał(a):mam nadzieję, że jak nie druga majówka to sierpniówka będzie w Wilnie, no i w okolicach ... 8) ...

Przy tylu sprzyjających okolicznościach - nie może być inaczej :idea: :cool:
Fajnie mieć różne plany... my też mamy trochę, wyjazdy dłuższe, krótsze, także w Polskę :) .
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.03.2016 10:31

kulka53 napisał(a): my też mamy trochę, wyjazdy dłuższe, krótsze, także w Polskę .


... no to zapowiada się dużo relacji ... :) ...
Pozdrawiam.
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.03.2016 12:11

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a): my też mamy trochę, wyjazdy dłuższe, krótsze, także w Polskę .


... no to zapowiada się dużo relacji ... :) ...

Raczej tak :wink: , jeśli te wypady dojdą do skutku :roll:
Lubimy opisywać nasze podróże, a że czas tej zimy dopisał, powstały dwa zupełnie nieplanowane wątki :)
A skoro powstały, warto je kontynuować (mam nadzieję) :)
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12960
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.03.2016 12:12

Z Lipawy bocznymi drogami (na szczęście nie aż tak bocznymi, by były szutrowe :wink: , co na Łotwie jest normą) przejechaliśmy kilkadziesiąt km do Kuldigi. Nieduże miasteczko, liczące nieco ponad 10 tys. mieszkańców jest zachwalane w każdym chyba przewodniku po Łotwie – to miał być punkt obowiązkowy zwiedzania. Był, i w sumie słusznie, bo bardziej się nam tam podobało, mimo, że do ogólnie pojmowanych standardów atrakcyjności jednak miastu dość daleko :cool: . Niemniej, będąc na Łotwie warto tam zajrzeć.

Kuldigę, a właściwie zamek, który dał początek osadzie i następnie miastu, wybudowali tu rycerze niemieckiego zakonu kawalerów mieczowych w Inflantach w XIII wieku. Od końca XIV wieku miasto należało do związku Hanzy. Jak całe Inflanty Kuldiga należała niegdyś do Rzeczpospolitej :roll: . Zamek został rozebrany w 1750 r

Na początek – mapka :)

Obrazek

Cerkiew w Kuldidze

Obrazek

Deptak w centrum (na mapce zaznaczony na żółto).

Obrazek

Boczna uliczka

Obrazek

Rynek :cool: (i XVII wieczny Ratusz po prawej)

Obrazek
Ostatnio edytowano 03.03.2016 12:20 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 8270
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże :)-4 stolice,i nie tylko(2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.03.2016 12:13

kulka53 napisał(a): warto je kontynuować (mam nadzieję)


... nie ma najmniejszej wątpliwości, że warto ... :D ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???cron
Małe i duże na Północ podróże :-) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019