Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2017 09:15

12 maja, piątek

To ostatni dzień na Rodos :roll: , trochę jednak szkoda, bo pogoda ewidentnie się poprawiła i byłoby fajnie trochę sobie jeszcze tu (albo w okolicach :) ) pobyć. Wczoraj mocno wiało, a dziś nawet już wiatr ustał i od rana zaczęła się taka grecka patelnio-smażalnia :cool: . Ledwo słońce wyszło zza wzgórz mocno przypiekało, ale myśmy już wtedy byli po śniadaniu i rozłożyliśmy się na plaży by skorzystać z ostatnich godzin tej przyjemności.

Kilka porannych fotek…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widzieliście na jednej z fotek taką pomarańczową kulkę? :D . Właśnie do niej idę …

Obrazek

Przytargałem ją do naszego obozu…okazało się, że była to urwana zapewne podczas nawałnicy rybacka bojka sygnalizacyjna. Do porządnego, gumowego balonu była zmyślnie przyczepiona cała konstrukcja z obciążnikami, styropianowymi pływadłami i – co najważniejsze – ze specjalną lampką. Uznałem że taki wyrzucony na brzeg sygnalizator raczej się już nikomu do niczego nie przyda i rozbroiłem całość. Lampkę przywieźliśmy do domu, oczyściliśmy ją, kupiłem baterię i...okazało się że działa :D . Ma wbudowany czujnik sprawiający, że zaczyna świecić, a właściwie mrugać na zielono gdy jest odpowiednio ciemno. Chciałem też przywieźć na pamiątkę ten pomarańczowy balon :wink: , ale niestety chyba mamy za małe auto :wink: w którym zresztą podróżowało z nami przebite koło :? . Dlatego balon umieściłem w pobliskich krzakach z postanowieniem, że jak kiedyś jeszcze przyjedziemy na Rodos większym autem :wink: to wtedy odszukam go i zabiorę :lol: . Kto wie, może tak się kiedyś stanie? :cool: . Ale gdyby nie, a ktoś by potrzebował takiego gadżetu – to leży i czeka :idea: :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2017 09:16

Mniej więcej około 14 musieliśmy się już zacząć zbierać. Chcieliśmy sobie jeszcze ugotować i zjeść obiad, dziś już nie będzie na to dobrej okazji, a potem czekała nas co najmniej dwugodzinny przejazd do portu przez całą wyspę. Gotowanie w upale bez żadnego cienia nie jest nigdy świetnym rozwiązaniem, ale tym razem nie było wyjścia i trzeba było sobie z tym poradzić.

Obrazek

Obrazek

Zanim odjechaliśmy poszedłem jeszcze porobić trochę ostatnich zdjęć tej pięknej plaży i okolicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2017 09:17

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2017 09:18

Bez kłopotu i o czasie dotarliśmy do portu w Rodos. O tej porze roku nie ma jednak ogromnego ruchu, spokojnie sobie jechaliśmy wschodnim wybrzeżem mijając znane nam miejsca, Lindos, Tsampikę, plażę Quinna. Rodos stała się nieco mimowolnie naszym domem na dużo dłużej niż planowaliśmy, tak wyszło i nie żałowaliśmy tego. Na pożegnanie mieliśmy świetną pogodę, prawdziwie letnie temperatury…jedynymi minusami tego wyjazdu było chwilowe frontowe załamanie, oraz koszt :? Wyszło to wszystko dość drogo, ale o tym napiszę w podsumowaniu.

Prom już czekał. Była to luksusowa, wielka jednostka jaką jeszcze nie płynęliśmy nigdy, zdaje się o nazwie Blue Galaxy. Gdy wjechaliśmy na pokład byliśmy tam praktycznie sami 8O , obsługa umieściła nasze auto w jakimś dziwnym kącie :wink: koło walających się lin, klocków do blokowania kół itp. Na górze też nie było jeszcze nikogo, mieliśmy pełen wybór kanap do rozłożenia się z naszymi śpiworami 8O , po raz pierwszy spotkał nas taki luksus.

To już w trakcie rejsu…

Obrazek

Obrazek

Poszliśmy oczywiście skorzystać z promowych pryszniców, zrobiłem też przed odpłynięciem kilka zdjęć na miasto i port.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpłynęliśmy punktualnie o 17.

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 07.12.2017 12:33

Wasze Rodos raczej mi się podobało. Ciekawy jestem podsumowania, bo przecież nie bez powodu wymieniliście kiedyś tę wyspę, jako tę z tych mniej ulubionych :roll: .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2017 08:04

tiwa napisał(a):Wasze Rodos raczej mi się podobało.

To bardzo nam miło :cool:
tiwa napisał(a):Ciekawy jestem podsumowania, bo przecież nie bez powodu wymieniliście kiedyś tę wyspę, jako tę z tych mniej ulubionych :roll: .

Tak, rzeczywiście... z tym, że ja tu jestem bardziej sceptyczny niż Małgosia.
Ale nie jest to tak, że Rodos jest do kitu i żałujemy... nie. Po prostu nie widzielibyśmy większego sensu i celu by wybierać się tam ponownie.
:cool:

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.12.2017 10:07

... piękne te kolorowe kamyki na plaży, a ten kolor wody - mmmm, taki wakacyjny ... :lol: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2017 13:17

kmichal napisał(a):... piękne te kolorowe kamyki na plaży, a ten kolor wody - mmmm, taki wakacyjny ... :lol: ...

Jeszcze 5 miesięcy... :cool:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.12.2017 13:32

kulka53 napisał(a):Jeszcze 5 miesięcy...


... mam cichą nadzieję, że w lutym zobaczę coś zbliżonego ... 8) ... natomiast w czerwcu liczyłem, że uda nam się po raz pierwszy zobaczyć Morze Czarne, ale "złośliwie" taką mundialową grupę nam wylosowali, że muszę się zadowolić Wołgą ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:06

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Jeszcze 5 miesięcy...

... mam cichą nadzieję, że w lutym zobaczę coś zbliżonego ... 8) ... natomiast w czerwcu liczyłem, że uda nam się po raz pierwszy zobaczyć Morze Czarne, ale "złośliwie" taką mundialową grupę nam wylosowali, że muszę się zadowolić Wołgą ... :mrgreen: ...

W lutym... no tak, Ty zawsze tak szybko sezon zaczynasz :cool:
Jak będzie pogoda, to i lazury może się pojawią :)

Wołga też ciekawa... nie zanosi się że kiedyś ją zobaczę. Morze Czarne łatwiej :wink: , chociaż myśmy je akurat widzieli w kraju, które ma go najmniej, czyli w Rumunii (chociaż ostatnio zdaje się że to Gruzja ma najmniejszy odc. wybrzeża :roll: ). Nie jest czarne :wink: , ale zaszokowało nas temperaturą (wysoką oczywiście) i porażającą ilością mikro-meduz 8O .

A propos Mistrzostw... w Kazaniu będziecie? Podobno piękne i ciekawe miasto.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:18

12 maja, piątek c.d.

No to płyniemy…najedzeni, wykąpani, na spanie jeszcze o wiele za wcześnie :roll: , co tu robić? . Małgosia zabrała się za lekturę, natomiast ja większość czasu do zakończenia tego dnia spędziłem na pustym niemal zupełnie odkrytym pokładzie. Pogoda bardzo była przyjemna, prawie bezwietrzna i ciepła, jedynie widoki takie niezbyt, bo powietrze zamglone. Minąwszy Simi płynęliśmy cały czas bardzo blisko tureckich wybrzeży półwyspu Datca. Wyobrażałem sobie zawsze, że te zachodnie rejony Turcji są bardzo gęsto zabudowane i zaludnione, i może rzeczywiście tak jest, ale akurat nie tutaj :) , Datca jest górzysta i niedostępna, prawie nie było tam widać ani dróg ani żadnych osad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jeszcze Simi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie z tej perspektywy na Rodos też wygląda jak niezamieszkała :wink: .

Obrazek

Ale na zbliżeniu widać oznaki życia :cool: , Embona i Kritinia na tle Atavirosa.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:18

Simi coraz dalej…

Obrazek

Obrazek

…a Turcja bliżej 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie, pod powoli zachodzące słońce – Nisiros 8O .

Obrazek

A to co za ląd? :roll:

Obrazek

Do Turcji wciąż blisko…

Obrazek

Bardzo blisko 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nisiros z innej perspektywy naprawdę wygląda jak rasowy wulkan 8O

Obrazek

A to, zdaje się Tilos?

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:19

Przed nami coraz bliżej Kos…

Obrazek

Od północno-wschodniej strony jakieś blokowisko :? – Agios Fokas.

Obrazek

Obrazek

Niby do portu jeszcze kawałek, ale na pokładzie zaczęły się jakieś manewry.

Obrazek

Obrazek

Niebo na zachodzie coraz dziwniej zamglone…

Obrazek

Po opłynięciu wschodniego cypelka Kos okazało się, że ta część Turcji to zupełnie inna bajka 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale krajobrazowo zdaje się że jest tu ładnie…

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:20

Na Kos nie jest wiele lepiej niż w Turcji i na Rodos :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

U wybrzeży Turcji pojawiły się ciekawe wysepki 8O

Obrazek

Zabudowa totalna :lol:

Obrazek

Tu przed laty musiało być naprawdę ładnie…

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:20

Kos nie powala krajobrazem, przynajmniej od strony wody, od wschodu wielka góra opadająca na południu stromo do morza, od północy znacznie łagodniej. I tam właśnie leży miasto Kos.

Obrazek

Na pierwszym planie północna część Kos, dalej – Pserimos i Kalimnos.

Obrazek

Turcja.

Obrazek

Robi się coraz ciemniej i zdjęcia na zbliżeniach przestają być ostre jak brzytwy :wink: .

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 588
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone