Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:22

Przybiliśmy do Kos. Pokład nieco się zapełnił, ale nadal był to jeden z najbardziej pustych rejsów jakim mieliśmy okazję płynąć. Miasto Kos, podobnie zresztą jak i cała wyspa, skłamałbym mówiąc że mnie zachwyciło :? , wręcz przeciwnie, wyglądało mało zachęcająco…rozległe, położone na płaskim terenie, z pojedynczymi punktami charakterystycznymi. Może będąc tam jest lepiej… kiedyś to zapewne sprawdzimy :) .

Obrazek

Obrazek

Tuż przy porcie leży joannicki zamek, właściwie w oczy rzucają się głównie mury :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejskie plaże :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do Turcji naprawdę jest stąd rzut beretem 8O

Obrazek

Obrazek

Jak widać port raczej pustawy, to dobrze, nie musimy się obawiać, że zajęliśmy za dużo miejsca i wyśpimy się bez problemów :D .

Obrazek

Wieczorny połów :cool:

Obrazek

Prom stał w Kos bardzo długo, chyba z godzinę. W tym czasie zapadły całkowite ciemności…nie wróciłem jednak pod pokład a długą chwilę przyglądałem się imponująco rozświetlonym brzegom Turcji. W tym rejonie widać było turystyczny rozmach, nawet tak popularna Kos w porównaniu wypadała dość blado.

No i to byłoby już na tyle z tego kończącego się dnia. Prom przybił jeszcze do Samos gdzieś około północy, w tym czasie zwlokłem się z kanapy i poszedłem rzucić okiem na port… niewiele było widać. Niewiele też wsiadło osób i prom nadal pozostawał wypełniony w bardzo znikomym stopniu. Poza tym wyspaliśmy się naprawdę porządnie i wygodnie, rzadko się to mimo wszystko zdarza. I w ten sposób nastał poranek następnego dnia, którym był(a)…
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:22

13 maja, sobota

Przybiliśmy do Pireusu około wpół do 8 rano. Śniadanie zjedzone, bagaże spakowane, czekaliśmy na moment gdy będziemy już mogli zejść na dół, wsiąść do auta i ruszyć w drogę, niestety :? , nie wiadomo dlaczego wszystko się tak przedłużało. Prom najpierw bardzo długo przybijał do nabrzeża, a gdy już przybił, obsługa nie wypuszczała nas do garażu równie długo. Ostatecznie straciliśmy około godziny bez sensu :? , a plany na dziś mieliśmy ambitne, chcieliśmy bowiem dojechać aż na Węgry 8O .

Z płatnej, drogiej i wiodącej okrężną drogą wybrzeżem autostrady jednak jak zwykle zrezygnowaliśmy. Stała trasa przez Thivę i Lamię do Larisy okazała się jak zawsze pusta i wygodna, tyle że niesamowicie upalna 8O , to zamglenie wczoraj na morzu ewidentnie miało jakieś znaczenie w pogodzie. Dziś, jadąc wnętrzem lądu temperatura dochodziła do 40 stopni, panował straszny zaduch i błogosławiliśmy faceta który wynalazł klimatyzację :wink: . Później, bardziej na północy było nieco chłodniej, ale to nieco wciąż oznaczało powyżej 30…

W Larisie już nie kombinowaliśmy. Wpadliśmy na autostradę i ruszyliśmy z kopyta przed siebie, powody były dwa, po pierwsze nadrobienie czasu i kilometrów, po drugie, chcieliśmy się przejechać nowiutkimi tunelami omijającymi wąwóz Tempi :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grecy spisali się, nie ma co… jazda od teraz jest naprawdę wygodna, i ewidentnie znacznie krótsza, choć spowalniana przez kilka bramek, zdaje się że było ich do odbicia na Evzoni cztery. Zapłaciliśmy za odcinek od Larisy do tego miejsca około 9 euro.

A potem już tylko połykanie kilometrów, puste granice, tankowanie w Macedonii na Makpetrolu przed granicą (bez problemu w euro, ale paliwo gorszej jakości niż na Łukoilu).

A jeszcze wcześniej – śnieg w macedońskich górach 8O

Obrazek

Tym razem już nie tankujemy w Serbii, decyzja by zrezygnować z jej drogiego paliwa była świetna. Ostatni raz płacimy na bramkach w wymienionych dinarach, także i to się nie opłaca, w euro wychodzi minimalnie taniej przeliczając kursy, a i bez kłopotu.

Zachód słońca – gdzieś w Serbii…

Obrazek

Obrazek

Już po zmroku, ale jeszcze przed Belgradem zatrzymaliśmy się na uboczu jednej ze stacji benzynowych i ugotowaliśmy sobie obiadokolację. Belgrad omijamy jak zawsze obwodnicą i pędzimy na północ…przejście w Tompie puste zupełnie a odprawa polegała na szczęście tylko na otworzeniu bagażnika. Zasypiamy na dobrze znanej nieczynnej stacji benzynowej kilkanaście km za granicą. Za nami wiele godzin jazdy, minęła już północ.

Następnego dnia to już tylko jazda bez historii przez Węgry, Słowację i Czechy, tą samą od lat trasą omijającą drogi płatne, przez Bratysławę gdzie tankujemy pusty bak by dojechać do Polski. Ostatnie tankowanie w Głuchołazach i około 17 docieramy do domu. Zapasowe koło dało radę :) , jubileuszowa, dziesiąta, niepozbawiona przygód i zwrotów akcji grecka przygoda przechodzi do historii…

I to już koniec :idea: .

Dziękujemy Wszystkim za wspólną podróż :idea: :D
Pozdrawiamy Czytelników, tych ujawnionych i tych pozostających w ukryciu :cool:
Małgosia i Paweł

:papa: .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.12.2017 15:36

Jak zawsze ekstra się z Wami podróżowało i zwiedzało greckie wyspy.
Pozdrawiam

Oglądałeś reportaż o Santorini?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 15:54

Dzięki :) :idea:

Santorini nie oglądaliśmy... nie było nas w domu, zresztą :roll: nie mamy takiego kanału :? :wink:
Musi nam wystarczyć to co sami widzieliśmy i to co :idea: pokażą nam tu inni...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.12.2017 17:04

Ten powrót do domu to taki mocno gwałtowny przeskok...w pewnym momencie myślałam, że jeszcze na Kos wyskoczycie z tego promu...

ajdadi napisał(a):Oglądałeś reportaż o Santorini?
Ja oglądałam 2 połowę...dla mnie za wcześnie...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2017 17:13

piekara114 napisał(a):Ten powrót do domu to taki mocno gwałtowny przeskok...w pewnym momencie myślałam, że jeszcze na Kos wyskoczycie z tego promu...

Nie było co już tego przeciągać... i tak trochę zbyt rozciągnięta w czasie była ta relacja :roll:
Jeszcze krótkie podsumowanie, dokończenie Danii zeszłorocznej :oops: i będziemy się brać za wrzesień :cool:
Miał w nim się znaleźć Kos... ale zdecydowaliśmy inaczej :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.12.2017 17:15

Kolejne kilka wysp do kolekcji.... ile to już razem będzie - ponad 30 na pewno?

Jak zwykle solidna porcja wiedzy i pięknych zdjęć

A maj już niedługo... ;)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 10.12.2017 20:32

tony montana napisał(a):A maj już niedługo... ;)


Ale przed majem będą jeszcze wrześniowe wspominki- na co liczę :) Bardzo mi się podobało Simi i Chaliki oraz miasto Rodos :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 10.12.2017 21:05

Bardzo dziękuję za ten Rodos i okolice... podobało się
czytałem teraz 3 ostatnie posty i gdzieś jak długo była wymieniana Turcja, pomyślałem, że zdecydowaliście się na prom do Bodrum itp, zamiast tradycyjnie;
ale to byłaby dodatkowa wyprawa...
czekam na następne Wasze ciekawe wyprawy Luną

Ps. robiąc przystanki w miejscach bez cienia, przy palącym słońcu, staram się zawsze tak ustawić auto, by tylna klapa stanowiła zacienienie dla naszego ekwipunku śniadaniowo - obiadowo - kolacyjnego ;)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 10.12.2017 23:56

To ja tradycyjnie dziękuję za kolejny doskonały przewodnik :D :!:
Mam nadzieję, że w przyszłym roku przejedziemy nowy kawałek autostrady... :)
No i powiem wam, że nerwy macie ze stali :!: 8O :wink: ...z tym kołem z 'zapasu' :!:

Pozdr
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2017 08:36

tony montana napisał(a):Kolejne kilka wysp do kolekcji.... ile to już razem będzie - ponad 30 na pewno?

Jak zwykle solidna porcja wiedzy i pięknych zdjęć

A maj już niedługo... ;)

Dzięki :D
Tym razem były 3 wyspy (choć miały być 4) = 30
Od września stan zwiększył się do 33 :cool:
A maj, zgadza się :idea: , jeszcze niespełna 5 miesięcy... coś tam przez chwilę rozmyślaliśmy o Włoszech (południowych), ale raczej na 99% będzie Grecja :cool:
ruzica napisał(a):Ale przed majem będą jeszcze wrześniowe wspominki- na co liczę :) Bardzo mi się podobało Simi i Chaliki oraz miasto Rodos :papa:

Będą, i zaczną się mam nadzieję już niedługo :)
Dzięki, fajnie że zaglądałaś i że się podobało :idea:

te kiero napisał(a):Bardzo dziękuję za ten Rodos i okolice... podobało się
czytałem teraz 3 ostatnie posty i gdzieś jak długo była wymieniana Turcja, pomyślałem, że zdecydowaliście się na prom do Bodrum itp, zamiast tradycyjnie;
ale to byłaby dodatkowa wyprawa...
czekam na następne Wasze ciekawe wyprawy Luną

Dzięki :idea:
Parę lat temu miałem taki plan, by pojechać tak na 10 dni na zachodnie wybrzeże Turcji, pozwiedzać parę tamtejszych atrakcji i potem przeprawić się promem na którąś z greckich wysp, najbardziej pasowała mi Chios. Ale trochę powaliły mnie wtedy ceny tej krótkiej bądź co bądź przeprawy :? , dokładnie nie pamiętam, ale to było mniej więcej tyle co rejs z Pireusu na Kretę czy Cyklady. Odpuściliśmy i ten pomysł i w ogóle Turcję.
W maju nie miałem paszportu, więc nawet krótka wycieczka odpadała. Do września było tyle zajęć, że najpierw odkładałem, potem zapomniałem, a potem było za późno :? . W Nowym Roku się wybiorę (mam już nawet fotki mej facjaty :wink: ).

te kiero napisał(a):Ps. robiąc przystanki w miejscach bez cienia, przy palącym słońcu, staram się zawsze tak ustawić auto, by tylna klapa stanowiła zacienienie dla naszego ekwipunku śniadaniowo - obiadowo - kolacyjnego ;)

:D , no tak, pomysł jest dobry :D , zwłaszcza że klapę mamy wysoko dość i jest całkiem duża.
Może kiedyś wykorzystamy... póki co zawsze staram się ustawiać auto tyłem do słońca - ciemne szyby z tyłu i z boków oraz fabryczna zasłonka tylnej szyby w miarę nieźle chronią przed nagrzewaniem wnętrza :roll: .

janusz.w. napisał(a):To ja tradycyjnie dziękuję za kolejny doskonały przewodnik :D :!:
Mam nadzieję, że w przyszłym roku przejedziemy nowy kawałek autostrady... :)
No i powiem wam, że nerwy macie ze stali :!: 8O :wink: ...z tym kołem z 'zapasu' :!:

Czyli Limnos odpadła? :wink: , tymi tunelami tam się nie dojedzie...

Zapasowe koło fakt, że ma już trochę lat, ale opona wygląda na zupełnie nieużywaną. Ma fajny całoroczny bieżnik...Po powrocie porządnie je umyłem i zapakowałem 8O by już nie rdzewiało bardziej pod podwoziem. Cóż z tego, dość szybko przydało się raz jeszcze :cool: , o czym za jakiś czas.
A nerwy...uznaliśmy, że patrząc statystycznie już więcej kapci podczas jednej podróży nie powinniśmy złapać :lol:

Fajnie że śledziłeś :)

Pozdrawiam :D
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.12.2017 09:33

kulka53 napisał(a):I to już koniec


... no i masz "babo placek" - koniec ... :roll: ... ale podobno każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, czekam zatem na cd greckich wojaży ... :oczko_usmiech: ... oczywiście wielkie dzięki za wspaniałą podróż po Rodos i nie tylko ... :) ...

P.S. A jeżeli chodzi o Kazań to oczywiście będziemy tam ( 3 noclegi ); tak jak w Sankt Petersburgu, Moskwie i Wołgogradzie - bardziej znanym jako Stalingrad ... :wink: ...
Pozdrawiam.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 11.12.2017 10:16

kulka53 napisał(a):
janusz.w. napisał(a):To ja tradycyjnie dziękuję za kolejny doskonały przewodnik :D :!:
Mam nadzieję, że w przyszłym roku przejedziemy nowy kawałek autostrady... :)
No i powiem wam, że nerwy macie ze stali :!: 8O :wink: ...z tym kołem z 'zapasu' :!:

Czyli Limnos odpadła? :wink: , tymi tunelami tam się nie dojedzie...

Zapasowe koło fakt, że ma już trochę lat, ale opona wygląda na zupełnie nieużywaną. Ma fajny całoroczny bieżnik...Po powrocie porządnie je umyłem i zapakowałem 8O by już nie rdzewiało bardziej pod podwoziem. Cóż z tego, dość szybko przydało się raz jeszcze :cool: , o czym za jakiś czas.
A nerwy...uznaliśmy, że patrząc statystycznie już więcej kapci podczas jednej podróży nie powinniśmy złapać :lol:

Fajnie że śledziłeś :)

Pozdrawiam :D


Limnos nadal rozważam, ale bardzo ciągnie mnie na Evię, na jej północną część. Czasu na decyzję jeszcze trochę mamy :)

Statystycznie, to my tylko raz złapaliśmy gumę :wink: , a nawet nie my tylko samochód nr 2 :lol: . Ja po prostu obawiałbym się, że np. w drodze na prom mi strzeli..., ale to takie moje... fobie :lol:

Czekam z niecierpliwością na relację z września!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2017 10:42

kmichal napisał(a):... no i masz "babo placek" - koniec ... :roll: ... ale podobno każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, czekam zatem na cd greckich wojaży ... :oczko_usmiech: ... oczywiście wielkie dzięki za wspaniałą podróż po Rodos i nie tylko ... :) ...

P.S. A jeżeli chodzi o Kazań to oczywiście będziemy tam ( 3 noclegi ); tak jak w Sankt Petersburgu, Moskwie i Wołgogradzie - bardziej znanym jako Stalingrad ... :wink: ...

Cała przyjemność po naszej stronie... jak to właśnie wczoraj wyczytałem w jednej z relacji - fajnie jest się móc z kimś podzielić wrażeniami :) :idea:

Kurcze, to same fajne miasta 8O odwiedzicie, Moskwa i Wołgograd oczywiście też, ale najbardziej "zazdroszczę" tego Kazania i Petersburga (znanego także jako Leningrad :wink: ). Co prawda jeszcze trochę czasu pozostało, ale już czekam na relację :D .


janusz.w. napisał(a):Limnos nadal rozważam, ale bardzo ciągnie mnie na Evię, na jej północną część. Czasu na decyzję jeszcze trochę mamy :)

Statystycznie, to my tylko raz złapaliśmy gumę :wink: , a nawet nie my tylko samochód nr 2 :lol: . Ja po prostu obawiałbym się, że np. w drodze na prom mi strzeli..., ale to takie moje... fobie :lol:

Czekam z niecierpliwością na relację z września!

Relację mam nadzieję rozpoczniemy w okolicy Świąt :roll: , byłoby wcześniej, ale tyle się spraw nawarstwiło... choćby wymiana okien jutro i pojutrze :? .

Pamiętam, ze na Eubei już parę dni byliście... mimo że zaliczam ją do wysp odwiedzonych to wciąż jest to praktycznie "terra incognita" :roll: , tam trzeba się będzie wybrać bardziej w sezonie bo w maju i końcem września jednak blisko lądu może być niezbyt pewna pogoda...

Co do kół i gum :wink: to w Skodzie zdarzyło mi się to tylko 2 x 8O i to we Wrocku, natomiast na wyjeździe to w Rumunii ale tam był tylko wentyl do wymiany...Natomiast w Lunie od początku są przeboje z oponami, zużyte i poprzebijane letnie wszystkie poszły w odstawkę i teraz założyłem zimówki. Jak je zjedziemy, kupię całoroczne :idea:

Pozdrawiam :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.12.2017 10:53

kulka53 napisał(a):wymiana okien jutro i pojutrze


... remonty, remonty - też nie jest to coś co uwielbiam ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):Relację mam nadzieję rozpoczniemy w okolicy Świąt


... jeżeli masz na myśli najbliższe Święta to nie jest źle ... :mrgreen: ...

kulka53 napisał(a):ale najbardziej "zazdroszczę" tego Kazania i Petersburga


... na więcej niestety nie wystarczy czasu - chociaż już się martwię czy cztery dni na Petersburg to nie za mało ... 8O ...

kulka53 napisał(a):Co prawda jeszcze trochę czasu pozostało, ale już czekam na relację .


... oczywiście relacja będzie - tym razem sportowo-turystyczna ... :lol: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 589
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone