Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.11.2017 23:37

mysza73 napisał(a):Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:
Na październik tez już bilety kupiłaś?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.11.2017 00:19

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:
Na październik tez już bilety kupiłaś?
Ale w sensie że dokąd :?: 8O 8O 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2017 08:02

mysza73 napisał(a):Jakby co, to ja tu jestem cały czas (tylko tak po cichutku :wink: ),
no i teraz troszkę żałuję, że tego Rodosa odpuściłam na wstępie :oops:
Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:

Miałem taką nadzieję że zaglądasz w przerwach między 18-stkami :cool:
Rodos nie zając, nie ucieknie... u nas to był raczej impuls i potem szybka realizacja, ale to z Kretą mamy tak, że już czeka ze 2 czy 3 lata :roll: , a już nie mówiąc o paru innych wyspach - jedna taka to już czeka z 5 :wink: , i już we wrześniu mieliśmy tam prawie na 100 % pojechać, ale "prawie" wzięło górę :lol:

piekara114 napisał(a):Na październik tez już bilety kupiłaś?
mysza73 napisał(a):Ale w sensie że dokąd :?: 8O 8O 8O

Październik to już chyba był niedawno...? :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.11.2017 10:35

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Jakby co, to ja tu jestem cały czas (tylko tak po cichutku :wink: ),
no i teraz troszkę żałuję, że tego Rodosa odpuściłam na wstępie :oops:
Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:

Miałem taką nadzieję że zaglądasz w przerwach między 18-stkami :cool:
Dziś ostatnia, ale musimy wywieźć Zuźkę pod Warszawę :roll:
No i stwierdziłam, że nie opłaca nam się wracać i się po stolicy trochę poszlajamy :wink:
Zdjęcie z Pałacem Kultury se zrobię, w sumie to może być ostatnia szansa na to :roll:

kulka53 napisał(a):Rodos nie zając, nie ucieknie... u nas to był raczej impuls i potem szybka realizacja, ale to z Kretą mamy tak, że już czeka ze 2 czy 3 lata :roll: , a już nie mówiąc o paru innych wyspach - jedna taka to już czeka z 5 :wink: , i już we wrześniu mieliśmy tam prawie na 100 % pojechać, ale "prawie" wzięło górę :lol:
A Rodos fajowy :mrgreen: , ale te przyległości jeszcze lepsze :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.11.2017 13:52

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:
Na październik tez już bilety kupiłaś?
Ale w sensie że dokąd :?: 8O 8O 8O

No na Rodos...skoro do tej relacji Kulek chcesz we wrześniu wrócić....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.11.2017 13:53

kulka53 napisał(a): to z Kretą mamy tak, że już czeka ze 2 czy 3 lata :roll:
Wyspę polecam, myślę, że przez 3 tygodnie byście się tam nie nudzili, a plaże możecie mieć takie jak lubicie, piaszczyste i puste....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.11.2017 14:20

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:
Na październik tez już bilety kupiłaś?
Ale w sensie że dokąd :?: 8O 8O 8O

No na Rodos...skoro do tej relacji Kulek chcesz we wrześniu wrócić....

Wrócę we wrześniu, bo bendem wtedy kolejne wakacje planować ... :smo:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2017 19:34

mysza73 napisał(a):Zdjęcie z Pałacem Kultury se zrobię, w sumie to może być ostatnia szansa na to :roll:

Nooooo :roll: , kto to może wiedzieć (choć osobiście wątpię...)
Ja co prawda w stolycy byłem tak na dłużej tylko raz i to wieeeeele lat temu, ale powiem szczerze że tym co mi się tam najbardziej podobało to był właśnie Pałac... i to nie Królewski :roll:
mysza73 napisał(a):A Rodos fajowy :mrgreen: , ale te przyległości jeszcze lepsze :oczko_usmiech:

Pełna zgoda :cool:
piekara114 napisał(a):Wyspę polecam, myślę, że przez 3 tygodnie byście się tam nie nudzili, a plaże możecie mieć takie jak lubicie, piaszczyste i puste....

W te puste to jakoś powątpiewam :wink: , nawet grubo poza sezonem jakoś tego nie widzę po tym co inni pokazują. Ale kiedyś się na pewno wybierzemy i bardzo prawdopodobne jest, że to kiedyś nastąpi całkiem niedługo 8O
Z tym, że 3 tygodni to na pewno nie przeznaczymy, ale 2 i to niepełne 8O bo jak to, tylko jedna wyspa na jeden wyjazd... słabo coś by było :wink: . Jeśli się nam na Krecie spodoba, to wrócimy (jak na Sardynię).
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.11.2017 01:04

ooo! i znów kolorowo 8) . Podobają mi się takie urokliwe miasteczka :)

pozdrawiam,
M
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.11.2017 01:49

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Zdjęcie z Pałacem Kultury se zrobię, w sumie to może być ostatnia szansa na to :roll:

Nooooo :roll: , kto to może wiedzieć (choć osobiście wątpię...)
Ja co prawda w stolycy byłem tak na dłużej tylko raz i to wieeeeele lat temu, ale powiem szczerze że tym co mi się tam najbardziej podobało to był właśnie Pałac... i to nie Królewski :roll:


Pawle , co prawda w stolycy byłem w styczniu tego roku , ale mam dokładnie takie same odczucia i spokojnie na "nowe" fotografowanie Pałacu Kultury i Nauki wybiorę się w lecie :wink:

Waszymi ścieżkami wędrówki muszą chwilę :wink: poczekać , bo jeszcze kilka miejsc wcześniej zaplanowanych na nas czeka , ale jak to z planowaniem bywa - dobrze wiesz :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.11.2017 09:29

Chalki - żałuję, że nie byłem - też tak kolorowo jak na Simi ..
No i podróż wzdłuż zachodnich wybrzeży Rodos - mieliście wspaniałe widoki (i rzadko spotykane zdjęcia) :D .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 26.11.2017 10:28

Też sobie po cichutku czytam relację...
Fajny reportaż właśnie oglądam o Rodos i Leros...Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.11.2017 14:20

Mikeee napisał(a):ooo! i znów kolorowo 8) . Podobają mi się takie urokliwe miasteczka :)

Tym razem mieliśmy mniej czasu i aż tak go nie spenetrowaliśmy jak na Simi :wink:
Niemniej, miejsce bardzo przyjemne i na pewno mniej komercyjne...

piotrf napisał(a):Pawle , co prawda w stolycy byłem w styczniu tego roku , ale mam dokładnie takie same odczucia i spokojnie na "nowe" fotografowanie Pałacu Kultury i Nauki wybiorę się w lecie :wink:

Małgosia też coś tam wspomina coraz częściej o Warszawie... warto byłoby się może faktycznie wybrać sprawdzić jak tam urósł las drapaczy chmur :) .

piotrf napisał(a):Waszymi ścieżkami wędrówki muszą chwilę :wink: poczekać , bo jeszcze kilka miejsc wcześniej zaplanowanych na nas czeka , ale jak to z planowaniem bywa - dobrze wiesz :mrgreen:

Wiem, wiem...czasem i plany się rozsypują a na ich miejsce pojawiają nowe... trzeba się dostosowywać do sytuacji i możliwości i zwyczajnie czasem łapać okazje bo nigdy nie wiadomo czy się jeszcze powtórzą :roll: .

Buber napisał(a):Chalki - żałuję, że nie byłem - też tak kolorowo jak na Simi ..
No i podróż wzdłuż zachodnich wybrzeży Rodos - mieliście wspaniałe widoki (i rzadko spotykane zdjęcia) :D .

:) z tymi zdjęciami to prawda, mało kto dociera na Rodos od tej strony... Prevelis płynie z Pireusu przez Kretę i Chalki straszliwie długo, a z samej Krety? chyba niewielu turystów podróżuje w ten sposób.
Chalki można potraktować dwojako... albo jako jednodniową wycieczkę, albo pomysł na co najmniej kilka dni urlopu najlepiej poza sezonem - wtedy panuje tam tak totalny spokój, że nawet jego wielbiciele mogą mieć problem :lol:

ajdadi napisał(a):Też sobie po cichutku czytam relację...
Fajny reportaż właśnie oglądam o Rodos i Leros...Pozdrawiam

Leros... gdzieś wyczytałem, że podobnie jak Kithnos jest uważana za najmniej ciekawą Cykladę, tak właśnie Leros zajmuje podobne miejsce wśród wysp Dodekanezu :roll: . Może coś w tym jest bo zabudowana jest gęsto a plaże ma kiepskie... ale pamiętam, że tak samo wyobrażałem sobie kiedyś Siros, a rzeczywistość była dużo przyjemniejsza. Kiedyś na pewno będziemy chcieli i tam się dostać :D .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.11.2017 14:43

10 maja, środa c.d.

No to jesteśmy… na krótko, ale zawsze – Chalki, nasza wyspa numer 30 8O :idea: .

Obrazek

Chalki jest najmniejszą zamieszkałą wyspą Dodekanezu, której historia nie odbiega od tej, jaką miały inne wyspy tego regionu. Znajdują się tu ruiny zamku joannitów a w jednym z kościołów można zobaczyć oryginalne średniowieczne freski. Gdy Chalki wróciła w granice Grecji była praktycznie opustoszała, mieszkańcy w większość wyemigrowali do USA, obecnie ich liczba przekracza 300. Na wyspie jest tylko jedna miejscowość i nieliczne pojedyncze domy przyklejone do stromych zboczy gór. Dróg też nie ma za wiele :wink: . Przed wyjazdem natknąłem się na informację, że poza nielicznymi pojazdami mieszkańców na Chalki zabroniony jest ruch samochodowy, wydawało mi się to mało prawdopodobne i nigdzie nie znalazłem potwierdzenia… ale dziś samochodu ze sobą nie mamy, także nie było to akurat istotne. Jednak gdyby się ktoś przypadkiem chciał na Chalki wybrać z autem – może to bez problemu zrobić :) . Wydaje mi się, że wyspa przeżywa swój renesans, z jednej strony leży nieco na uboczu turystycznych szlaków i jako druga bliska sąsiadka Rodos jest od tej pierwszej – Simi – znacznie mniej popularna, z drugiej strony widać że jest bardzo zadbana, domy są w przeważającej większości odnowione a o reszcie mieliśmy się niedługo przekonać :) . Na wyspie nie ma niestety źródeł słodkiej wody, dostarczana jest ona z Rodos i mimo że niedawno powstał tu zakład odsalania wody morskiej to i tak podobno czasami występują jej niedobory. Pewnym minusem Chalki jest też brak dobrych plaż :? .

Mimo, że na wyspie prawie nie ma dróg zaraz po zejściu z promu natykamy się na rozkład jazdy tutejszego autobusu 8O :) .

Obrazek

Postanowiliśmy jednak – tak jak to było zaplanowane – zdać się na własne nogi i na wycieczkę po Chalki pójść pieszo :) . Miasteczko zostawiliśmy na później, teraz czekał nas około dwukilometrowy spacer nieco pod górkę :) , ale zaintrygował mnie jeden budynek i podszedłem sprawdzić co to takiego.

Obrazek

Obrazek

Okazało się, że jest to urząd miejski (wiejski, gminny, mniejsza z tym), całkiem ładny :idea: . Natomiast czemu miała służyć ta kopulasta budowla tuż obok? Tego nie odkryłem.

Obrazek

Miasteczko jest nieduże, parę kroków i już byliśmy na jego obrzeżach. A tam – szkoła. Z kapliczką :cool: .

Obrazek

Obrazek

Ilu uczniów może chodzić do takiej szkoły na Chalki? Pewnie nie za wiele.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.11.2017 14:44

Po parunastu minutach docieramy do największej i najbardziej popularnej plaży na Chalki. Plaża Pondamos leży w niedużej, skierowanej na południe zatoczce. Spodziewałem się, że zachwycać się nie będzie za bardzo czym, ale to co zobaczyliśmy to już przekroczyło nasze oczekiwania :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tam coś jeszcze jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poza Pondamos na Chalki są jeszcze dwie łatwo dostępne „plaże” - Kania i Ftenagia. Tę drugą mieliśmy okazję później zobaczyć… nie odbiegała jakością od Pondamos :roll: . Dobrze w sumie że nie mieliśmy w planie kąpieli na Chalki… Kania zapewne też nic szczególnego by nie miała do zaoferowania.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 582
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone