Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2014 09:39

3 maja, sobota c.d.

Tak czy inaczej, po dłuuugim postoju przy Santorini jeszcze kawałek tej soboty nam został i trzeba było to jakoś wykorzystać. Płynąc chcieliśmy poprzyglądać się jeszcze trochę innym miejscom na wyspie niż okolice jej portu :? , ale najpierw były pod słońce, a potem, od południowej strony prom wyszedł w morze tak daleko, że niewiele było widać. Stąd tylko te 3 zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Santorini na Anafi nie jest daleko, płynie się półtorej godziny, może nieco dłużej. Pogoda trochę się popsuła, niebo zaciągnęły cienkie chmury, wiał też chłodny wiatr. Wraz z kilkoma innymi pojazdami i kilkunastoma osobami, w tym z naszymi Anglikami opuściliśmy wreszcie pokład Prevelisa, naprawdę była to wielka ulga, ale też byliśmy mocno zmęczeni psychicznie całym tym dniem i napięciem jakie nam zafundowano.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2014 09:40

Porcik na Anafi robi wrażenie :cool: . Wszystko było pozamykane, pusto, ani żywej duszy - czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy :) . Nie zatrzymaliśmy się, pojechaliśmy od razu stromymi serpentynami pod górę, a potem, przy stolicy (trudno mówić o stolicy, gdy jest ona właściwie jedyną miejscowością na wyspie :cool: ) mieliśmy do wyboru – asfaltówką w prawo, w lewo, ewentualnie prosto :lol: . Wybraliśmy kierunek w prawo i cel na wyspie najpopularniejszy – monastyr Zoodochos Pigi, od którego dzieliło nas około 8 km. Ale po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę przy tamie i niedużym zbiorniku słodkiej wody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu maki są już „normalne” :)

Obrazek

Rzecz we wrześniu niespotykana – pełno kwiatów :idea:

Obrazek

Obrazek

Jedyne czego żałowałem to to, że nie zobaczymy tym razem urginii... ale przecież to jeszcze nic straconego :cool:

Za to były różne inne okazy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To potwornie kłuje :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Troszkę byliśmy zawiedzeni aurą... chmury, temperatura poniżej 20 stopni i zimny wiatr to nie to czego oczekiwalibyśmy. No ale liczyliśmy na natychmiastową poprawę – najlepiej od jutra :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2014 09:42

Anafi jest bardzo górzystą wyspą. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że najwyższy szczyt, sięgający niespełna 600m npm wydaje się być niemal niebosiężnym kilkutysięcznikiem :) . Jest tam też kilka wzniesień około 400 metrowych, w tym to najważniejsze – niemal pionowe skały Kalamos po wschodniej stronie, tej w którą właśnie powolutku jechaliśmy.

Teraz nagie skały Kalamos wraz z przylepionym do nich kościółkiem skryte były w niskich, pędzących chmurach-mgłach raczej. Dojechaliśmy do końca drogi, czyli do monastyru, który z oddali prezentował się całkiem nieźle :) . No ale był zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początek szlaku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2014 09:42

Zatoka Halara

Obrazek

Obrazek

Pod monastyrem jest bardzo dużo upraw winorośli

Obrazek

Obrazek

Na trochę wyszło późno popołudniowe słońce...

Obrazek

I jeszcze taki kwiatek :cool:

Obrazek

Obrazek
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21032
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 27.05.2014 09:43

kulka53 napisał(a):
Tyle, że to nie były trzy godziny, tylko równiutkie 12 :?
Na Anafi mieliśmy wysiąść około 5 rano - wysiedliśmy o 17 po południu :?



Adrian...budzimy się...

W każdym razie wiem jak się czuliście...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2014 09:43

U „podnóży” monastyru znajduje się plaża o zaskakującej nazwie – Monastiria :wink: . Można tam zejść od zabudowań, ale lepiej – bo bliżej jest z jednego z ostatnich zakrętów, kilkaset metrów przed końcem drogi.

Porośnięta tamaryszkami, piaszczysta Monastiria wydaje się całkiem ok, z tym, że w wodzie nie ma piasku, a kamyki.

Obrazek

Obrazek

Nie mogłem się oprzeć, by chociaż trochę nie zamoczyć się w wodzie :) , nawet nie takiej zimnej :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pełną kąpiel miałem nadzieję że jeszcze przyjdzie czas, dziś musieliśmy jeszcze tylko umieścić się gdzieś na nocleg. Wracając z plaży wpadłem na genialny :wink: pomysł... idąc tam zostawiliśmy auto przy budyneczku będącym wiatą przystankową, jedną z kilku na trasie sezonowego autobusu wzdłuż plaż wyspy aż do monastyru. Wystarczyło cofnąć... przednie koła zostały jeszcze na asfalcie, a bagażnik wylądował z metr od ściany :) . No i w ten sposób uzyskaliśmy fajne, osłonięte od wiatru miejsce do gotowania, a ogólnie na nocleg też się nadawało bo ruchu nie było tu żadnego.

No to dotarliśmy... wreszcie :idea:

A to nie za długa trasa po Anafi:

Obrazek

A – port
B – tama i sztuczne jeziorko
D – monastyr Zoodochos Pigi
C – zejście na plażę Monastiria i miejsce noclegowe.

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21032
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 27.05.2014 09:58

kulka53 napisał(a):Rzecz we wrześniu niespotykana – pełno kwiatów :idea:



"Namieszałem" tymi "trzema godzinami" z "trzema dobami" czyli dniem w plecy
i sobie i Tobie

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.05.2014 11:07

kulka53 napisał(a):
Z Santorini na Anafi nie jest daleko, płynie się półtorej godziny,

Pod warunkiem, że po drodze nie ma "przygody" ze skałami :wink: .

kulka53 napisał(a):Obrazek

Super to zielone:D .

kulka53 napisał(a):Dojechaliśmy do końca drogi, czyli do monastyru, który z oddali prezentował się całkiem nieźle :) . No ale był zamknięty.
Obrazek

Z bliska też ładnie :P .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 27.05.2014 11:34

mysza73 napisał(a):Super to zielone:D .


Botanicznie, zresztą zapewne zgodnie z oczekiwaniami, super. :)

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2014 07:37

ajdadi napisał(a):"Namieszałem" tymi "trzema godzinami" z "trzema dobami" czyli dniem w plecy
i sobie i Tobie

:D
Ważne, że się wyjaśniło :cool:
mysza73 napisał(a):Super to zielone:D .

Pochwalę się, że fotka mojego autorstwa :cool: :wink:
longtom napisał(a):Botanicznie, zresztą zapewne zgodnie z oczekiwaniami, super. :)

Oczekiwania były takie, że chcieliśmy zobaczyć o ile w maju jest inaczej niż we wrześniu.
I było... co jeszcze pokażemy.
Kwiatków w tej relacji na pewno nie zabraknie :oops:

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.05.2014 08:53

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Super to zielone:D .

Pochwalę się, że fotka mojego autorstwa :cool: :wink:

Przyznam się, że stawiałam na Małgosię :oops: :wink: .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 28.05.2014 09:35

mysza73 napisał(a):
kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Super to zielone:D .

Pochwalę się, że fotka mojego autorstwa :cool: :wink:

Przyznam się, że stawiałam na Małgosię :oops: :wink: .

Do mnie należy wybór pokazywanych zdjęć i popracowanie nad tym aby zdjęcia z obu aparatów nie różniły się tak dramatycznie.
Wiosną przetestowałam ustawienia fuji. I doszłam do wniosku, że najlepsze będzie ustawienie fuji na P :!: (jak Paweł) co przeniosło się na znacznie lepsze zdjęcia niż dawniej. A że P. robi dobre zdjęcia więc sporo będzie jego autorstwa.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2014 11:37

4 maja, niedziela

Na przystanku :wink: spało się fantastycznie. Zawsze zastanawiamy się jak to jest, że w kraju, w domu śpimy maksymalnie 7 godzin, a wystarczy przenieść się do auta i 8 to minimum :roll: . Tak naprawdę to jest jeden z powodów dla którego wciąż nie do końca jestem zdecydowany na zmianę pojazdu... obawa, że w tym nowym już tak świetnie by się nie spało jak w Skodzie :roll: .

Proszę – oto nasze miejsce noclegowe na Anafi :)

Obrazek

Obrazek

Przód auta lekko do góry, a ulicą zupełnie nic nie przejechało od wczorajszego wieczora. Chyba znaleźliśmy naprawdę dobre miejsce :)

Okolica, niby nic ciekawego,

Obrazek

ale jak się bliżej przyjrzeć... 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D

Tak, to było to, co chcieliśmy zobaczyć – jak wyglądają wiosenne wyspy. Zapowiedź była niezła :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2014 11:37

No ale nie będziemy tkwić cały dzień na przystanku. Auto umyte, zdjęcia porobione, czas wyruszyć na podbój Anafi :) . Bez konkretnego celu, pojedziemy tam, gdzie uznamy że się da, zatrzymamy się tam, gdzie uznamy, że warto, że chcemy...

Pierwszy przystanek – przy stolicy. Na dłuższy spacer jeszcze przyjdzie czas, na razie takie pierwsze koty za płoty :) .

Tę kapliczkę już gdzieś widzieliśmy.... :wink:

Obrazek

Cmentarz

Obrazek

Najwyższy punkt miasta – w chmurach :)

Obrazek

W ogóle to pogoda była taka sobie :? , czuliśmy się trochę jak w górach w czasie, gdy z dolin wychodzą mgły i snują się po szczytach. Czasami wyszło słońce, pokazało się niebo – ogólnie było bardzo dynamicznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2014 11:38

Ze wszystkich stron :wink: , ale naprawdę jest ładna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Milos – całkiem chyba niedaleko :cool:

Obrazek

Anafi – szkoła podstawowa :)

Obrazek

Boisko szkolno-ogólnodostępne :)

Obrazek

Kapliczki cmentarne, tuż obok.

Obrazek

O, coś jedzie :)

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 395
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone