Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.11.2013 12:03

weldon napisał(a):Jak płyniecie na takie wysepki, to zabezpieczacie się odpowiednio, czy nie ma tam problemów z paliwem?

Jeśli chodzi o paliwo, to nie sądziłem że na wyspie będzie stacja benzynowa, ale okazało się, że była (o czym napisałem powyżej :wink: ). Mieszkańcy też muszą na czymś jeździć...
Przejechaliśmy na Agios Efstratios całe 40 km :lol: , spokojnie wystarczyło nam to, co mieliśmy w baku zakupione jeszcze na przedmieściach Kawali :) .
Zapasy wody zabezpieczyliśmy w limnoskim porcie, jedzenia - jeszcze w domu, tak więc pod tymi względami byliśmy zabezpieczeni :D
Innych zabezpieczeń stosować nie musimy :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.11.2013 12:13

kulka53 napisał(a):Mieszkańcy też muszą na czymś jeździć...
Tego się domyślam, ale właśnie czy te stacje są ogólnie dostępne i czy nie macie problemów w rodzaju, że akurat statek z paliwem się spóźnia i że w pierwszej kolejności trzeba żniwa obrobić, a turystów później.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.11.2013 12:31

weldon napisał(a):
kulka53 napisał(a):Mieszkańcy też muszą na czymś jeździć...
Tego się domyślam, ale właśnie czy te stacje są ogólnie dostępne i czy nie macie problemów w rodzaju, że akurat statek z paliwem się spóźnia i że w pierwszej kolejności trzeba żniwa obrobić, a turystów później.

Myślę, że gdybyśmy potrzebowali benzyny akurat tam, na pewno by nam nie odmówiono choćby paru litrów :)
Na innych wyspach, na których byliśmy stacje są ogólnodostępne i wyglądają tak jak wszędzie indziej na lądzie , nawet na Kimolos była co prawda jedna, ale wielka stacja (firmy nie pamiętam).
Nie wiem dokładnie jak rozwiązany jest transport paliwa na wyspy, oczywiście widzieliśmy parę razy statki konkretnych firm sprzedających w Grecji benzynę stojące gdzieś w portach, ale czy dopływają one też na małe wysepki? :roll: . Raczej statkiem towarowym dowozi się mniejsze lub większe cysterny.
My jak do tej pory byliśmy na wyspach we wrześniu, a tam żniwa są jakoś w maju :wink: . Poza tym pól nie ma tam zbyt wiele :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.11.2013 12:57

kulka53 napisał(a):...Aiolis jest … lodołamaczem 8O :lol: . ...


Poznałeś po kształcie, czy wyczytałeś :?:

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.11.2013 13:00

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...Aiolis jest … lodołamaczem 8O :lol: . ...


Poznałeś po kształcie, czy wyczytałeś :?:

Już jak go po raz pierwszy zobaczyłem w porcie, kształt wydał mi się nietypowy, różny od innych dotąd widzianych promów, zwłaszcza tych małych. Był wąski i miał znacznie wyższe burty 8O .
Ale że to właśnie lodołamacz to wyczytałem :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.11.2013 13:16

Bardzo jestem ciekaw Agios Efstratios, bo sam się wielokrotnie zastanawiałem nad tą wyspą. Przewodniki zniechęcają do jej odwiedzenia, ale nimi nie zawsze warto się sugerować. Na razie wygląda zdecydowanie lepiej niż w przewodnikowym opisie.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.11.2013 13:36

kulka53 napisał(a):Obrazek


I tak codziennie zasuwać z zakupami?

:wink:

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 12.11.2013 18:33

kulka53 napisał(a):
ajdadi napisał(a):Czyli plany są...podobnie jak u mnie, a czy wypalą to się dopiero okaże...

Żeby wypaliły, to będziesz musiał synowi "urlop" załatwić :wink: :D



Nie da rady tylko lipiec lub sierpień...ale plany są
Pozdrawiam i bezzmiennie czytam i poznaję kolejne greckie wyspy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.11.2013 20:18

KOL napisał(a):Bardzo jestem ciekaw Agios Efstratios, bo sam się wielokrotnie zastanawiałem nad tą wyspą. Przewodniki zniechęcają do jej odwiedzenia, ale nimi nie zawsze warto się sugerować. Na razie wygląda zdecydowanie lepiej niż w przewodnikowym opisie.

Nie wiem czy to co pokażemy i opiszemy wystarczy do wyrobienia sobie opinii :roll: , wiele czasu na wysepce nie spędziliśmy. Ma ogromne plusy, ale i jednego minusa... W każdym razie jeśli będzie okazja, z pewnością bardzo chętnie wróciłbym tam na trochę dłużej :idea:

Vjetar napisał(a):I tak codziennie zasuwać z zakupami?

Raczej z bagażem grzechów :wink: - to kapliczka :)

ajdadi napisał(a):Pozdrawiam i bezzmiennie czytam i poznaję kolejne greckie wyspy

Bardzo nam miło Cię u nas gościć :)
Jeśli dotrwasz z nami do końca, w tej relacji poznasz jeszcze cztery wyspy :)

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.11.2013 13:53

8 września, niedziela

Już w nocy czuliśmy że coś tu jest nie tak.... wiało, zaczęło niestety wiać. Nie była to wichura, ale podmuchy były mocno odczuwalne a szum fal znacznie głośniejszy niż wieczorem. A spało nam się bardzo dobrze... po opróżnieniu jednej butelki limnoskiego wina :wink: - trzeba było się pocieszyć czymś po rozczarowaniu tą plażą :wink: . Często bywało tak (w zeszłym roku), że wiejący nocą wiatr rankiem znacząco przybierał na sile, na szczęście tym razem tak się nie stało i mogliśmy zjeść w miarę normalnie śniadanie nad samym brzegiem morza a także trochę porozglądać się po okolicy :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wczoraj mieliśmy okazję zawrzeć bliższą znajomość z zaciekawionymi naszym pojawieniem się na plaży kozami :wink: , dziś nie wiadomo skąd do miejsca nieopodal nas przywędrowało stadko krów 8O . Okazało się, że jest tam studnia i zwierzęta mają tam urządzony wodopój.

Obrazek

Obrazek

Brzeg morza nie był tu szczytem naszych marzeń :roll:

Obrazek

Ten fragment był jeszcze zdecydowanie najlepszy

Obrazek

Na chwilę przed odjazdem.

Obrazek

Droga – w miarę równa, tyle że stroma.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.11.2013 13:53

Wiedzieliśmy już od wczoraj, że tak szybko stąd nie odjedziemy. Nieco wyżej natknęliśmy się bowiem na drogowskaz „Agios Efstratios Cave” . Zresztą trzeba przyznać, że wysepka, mimo że kompletnie nieturystyczna, nie była całkowicie pozbawiona jakichś strzałek, znaków, drogowskazów.

Szeroka, porośnięta dębami dolina zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie :) . Mimo,że nie było tam żadnej tawerny :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostawiliśmy auto na „poboczu” :wink: i poszliśmy do jaskini pieszo. Okazało się, że to niedaleko, a obok postawiono kapliczkę.

Obrazek

Widok z drogi

Obrazek

Jaskinia, a właściwie dziura w skale, zastawiona była drucianymi siatkami by nie zamieszkały tam kozy – ale one i tak zawsze znajdą jakiś sposób by dostać się tam, gdzie chcą. Mi też udało się jakoś tam wcisnąć :)

Obrazek

We wnętrzu – parę starych obrazków, świeczek, oliwy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.11.2013 13:54

Skoro ta grota nosi nazwę Agios Efstratios, to znaczy, że to pewnie tu w IX wieku mieszkał święty od którego imienia wyspa wzięła swoją nazwę... Trzeba przyznać, że widok z „okna” miał niebrzydki :)

Obrazek

Ciekawe, czy wtedy też miewał takich gości :wink:

Obrazek

Bo ładnie ułożonej kamiennej ścieżki zapewne wtedy nie było...

Obrazek

Jeszcze raz zatoczka pod grotą i skałko-wysepka Daskalio

Obrazek

I okolice plaży Alonitsi – a na horyzoncie Limnos

Obrazek

Rozstajne drogi 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.11.2013 13:55

Przejechawszy tym całkiem ładnym odcinkiem postanowiliśmy wjechać sobie na najwyższy szczyt wyspy 8O . Z mapki wynikało, że nosi on nazwę Simadi i wznosi się 294 m. n.p.m. W każdym razie na szczycie, podobnie jak na wielu innych wyspiarskich szczytach, postawiono kilka anten, w związku z czym dostać się tam nie było trudno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tędy zaraz pojedziemy :)

Obrazek

Obrazek

Najwyższy punkt :cool:

Obrazek

Widok na Lesbos

Obrazek

Pagórkowate wnętrze wyspy.

Obrazek

Szczerze mówiąc sądziliśmy jeszcze wczoraj, że wysepka będzie raczej płaska... a tu się okazało, że jest bardziej górzysta niż Limnos 8O

Obrazek

Przejechaliśmy kawałek drogi otwierając i zamykając za sobą drewniane bramki :) . Krajobraz w sumie niewiele się zmieniał, ale to i dobrze, bo pojedyncze dęby i całe zagajniki bardzo się nam podobały. Rano minął nas jeden samochód, niedaleko jaskini świętego, a ten pan, rzecz jasna w terenówce, widząc nasze telepanie pod górkę zatrzymał się by nas przepuścić w lepszym miejscu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bramek było kilka, aż trzeba je było uwiecznić :)

Obrazek

Pamiętam jak strasznie mi się tam podobało...niby nic specjalnego, ale uwielbiam takie okolice :D

Obrazek

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.11.2013 15:11

kulka53 napisał(a):
Obrazek





...O...działko przeciwlotnicze...
A całkiem serio to widoczki na fotkach jak zwykle..czyli super

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.11.2013 15:19

kulka53 napisał(a):Obrazek


Już gdzieś pisałem, że Grecy w dziedzinie witrażownictwa zbyt biegli nie są. :D

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 335
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone