Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.11.2013 17:49

kulka53 napisał(a):(...) Ale, ale :roll: , skoro Faraklo zapisane, znaczy, że wybierasz się na Limnos? :wink:


Wyd. Bezdroża milczy na temat Faraklo, dlatego zapisałem na marginesie obok opisu Limnos. Jeśli kiedyś się tam wybiorę, będzie jak znalazł 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 18:47

ajdadi napisał(a): w o wiele mniejszym stopniu niż w Waszych relacjach

Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu :mrgreen:

kaszubskiexpress napisał(a):Krokodyl

No OK... :)
kaszubskiexpress napisał(a):Żółwik

Też OK... 8O

...ale co to szyszunia 8O , musiałem sprawdzić :oops: :lol:
I - rzeczywiście, podobna 8O :lol:

eystrasalt napisał(a):Wyd. Bezdroża milczy na temat Faraklo

No tak, to mnie nie dziwi.
Przewodniki niestety nie są zbyt szczegółowe w kwestii greckich wysp :? .
Poza tym czasem podają niedokładne, błędne informacje.
Bezdroży nie miałem okazji przeglądać, ale z tych, które widziałem najlepszy jest jednak Pascal. Najlepiej mieć oba - Grecja całościowa i Grecja-wyspy. Czasem podają to samo, czasem w jednym jest więcej i lepiej, innym razem w drugim.
Już kiedyś chyba pisałem, że najlepsze są informacje wykopywane w necie na stronach poświęconych danej wyspie, tam można znaleźć każdą chyba ciekawostkę, którą ona oferuje. Ewentualnie na miejscu można dostać specjalnie wydawane turystyczne książeczki. Co ciekawe - na tych mniej popularnych wyspach... na tłumnie odwiedzanych nie ma widać takiej potrzeby.

Pozdrawiamy
... i zapraszamy na c.d. naszej podróży :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 18:57

6 września, piątek

To nie była ciepła noc... jak na wyspiarskie, greckie warunki oczywiście :) . Rano było poniżej 20 stopni i powiewał chłodny wiaterek, ale wraz z wzejściem słońca rozpoczął się kolejny upalny grecki dzień. Okolica była zupełnie pusta i cicha, to miejsce bardzo mi odpowiadało z jednym zastrzeżeniem... nie było tu żadnego, nawet minimalnego cienia na auto :? , żadnego drzewka, kępy wysokich trzcin, nic. Kolczaste krzewy, choć dorodne, też pożądanej ochrony nie zapewniały :wink:

Obrazek

Gdyby nie to, pewnie zostalibyśmy tu na cały dzień.

Obrazek

Obrazek

Zajęliśmy się codziennymi porannymi czynnościami, potem ja powędrowałem do wody :cool: , a Małgosia udała się w kierunku bardzo bliskiego słonego jeziora Aliki.

Obrazek

Obrazek

Jezioro jest znane jako siedlisko ptaków, ale widać było tylko (chyba) wrony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 18:59

Bardzo polubiliśmy tę okolicę, wyschnięte jezioro i tę ogromną, pustą plażę :) . Pluskaliśmy się w wodzie strasznie długo, żal było stąd odjeżdżać. Ale jak już odjechaliśmy, za chwilę zrobiliśmy sobie krótki postój.

Na niewysokim pagórku urządzono punkt widokowy, postawiono tablice informacyjną o ptasich gościach słonych limnoskich mokradeł. Podeszliśmy tam.

Obrazek

Obrazek


Teraz ani jeden ptaszek nie spacerował po iskrzącej się w słońcu białej soli. Ale wiosną jezioro może wyglądać tak 8O

Zdjęcie z internetu

Obrazek

Widoki z góry, podobne do tych z dołu :)


Obrazek

Obrazek

Kontopouli

Obrazek

Bardzo dobrze widoczna z tych okolic turecka wyspa Gokceada

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz już wiemy, ze to złudzenie... wody w jeziorze o tej porze nie ma.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gokceada - Imbros

Obrazek

„Szosa” Kontopouli – plaża Aliki.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 19:00

Kilkanaście minut później byliśmy w Romanou, gdzie skusił nas zauważony znak do wiatraków. Podjechaliśmy wyboistą uliczką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak chyba wszędzie, tak i tu na obrzeżach wioski mieszkańcy mieli swoje zagrody ze zwierzętami. Walące się, posklecane z byle czego niskie szopy, krzywe płoty... to grecka norma. Bardzo często też niestety życie tych zwierząt nie jest usłane różami :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Beczka bez góry i dna – grecka psia buda

Obrazek

Oczywiście pałętał się tu też mały kotek, niemożliwie wychudzony. Zdjęcia się nie udało zrobić, chował się przed nami w porosłym krzakami gruzowisku. Podrzucałem mu tam jakieś kąski, bał się bardzo, ale znajdował je i wcinał. Nad losem niektórych greckich kotów trudno nam przejść ot, tak...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 19:01

Kawałek dalej – krótki przystanek przy wysepce Koukonisi, tej z groblą. Gdybyśmy wiedzieli, że nie jest to tylko kawałek skały porosłej zeschłą trawą, zapewne byśmy tam podjechali. A tak, zrobiliśmy parę zdjęć z drogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie są zabudowania limnoskiego lotniska.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 19:02

Jesteśmy przy Moudros, drugiej co do wielkości miejscowości na Limnos. Z drugiej jej strony znajduje się ten ważniejszy, większy cmentarz z czasów I wojny światowej. Oczywiście poszliśmy tam.

Podobnie zaprojektowany jak ten w Portianou, ładnie utrzymany, zadbany. Spoczywa tu prawie 900 żołnierzy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pośrodku – obelisk poświęcony pamięci Francuzów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W rogu – kącik rosyjski

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok, płyta muzułmańska

Obrazek

I jeszcze taka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwila zadumy, wychodzimy. Przy bramie zauważamy jeszcze obelisk ku pamięci marynarzy z zatopionego okrętu „Agamemnon”.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2013 19:04

Jest jeszcze wcześnie, ale oczywiście bardzo gorąco. Więcej już dziś zwiedzać nie będziemy, widzieliśmy na wyspie już i tak całkiem sporo – choć pewnie można i więcej. Ale po wczorajszym długim i męczącym dniu, ten dzisiejszy postanowiliśmy spędzić leniwie :) . Uznaliśmy, że najlepszym do tego miejscem, mogącym też posłużyć nocą jako dobry hotel :wink: będzie odwiedzona przedwczoraj plaża Skidi. Pojechaliśmy tam, auto zostawiliśmy w cieniu dorodnego tamaryszka, dla ochrony przed palącym słońcem rozbiliśmy nasz błękitny namiocik i oddaliśmy się słodkiemu nicnierobieniu... no, może oprócz wyczytywania z przewodników po raz kolejny różnych informacji o różnych greckich zakamarkach :cool:

Całkiem pusto nie było. Na chwilę przyjechała starsza grecka para, pojawił się też nie wiadomo skąd rowerzysta 8O . Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale na Limnos widzieliśmy bardzo wielu cyklistów, sądzę, że to świetne miejsce dla ludzi, którzy lubią ten rodzaj turystyki na wakacjach. Jest płasko, ruchu dużego nie ma a odległości też nie są jakieś ogromne... w każdym razie na pewno pojeździć sobie rekreacyjnie można. O Bułgarach to już chyba wspominałem :roll: , ich też na Limnos jest dużo, w końcu mają tak blisko. Sielankę na plaży Skidi przez jakiś czas niestety zakłócała nam taka jachtowa bułgarska trójka, rodzice i nastoletnia córka. Nie byli głośni, ale zakotwiczyli dokładnie naprzeciw nas i wybrali się na spacery też tuż obok... jakby to mało było pustek dookoła. Na szczęście wczesnym popołudniem odpłynęli.

To był kolejny dzień ze świetną wrześniową pogodą, kolejny, kiedy życia nie utrudniał nam wiatr. Obawialiśmy się meltemi, ale jak do tej pory nie mogło być o nim mowy. Oby tak dalej :idea: :D .

Zdjęcia z plaży już były wcześniej, tym razem nie robiliśmy ich wcale. Dopiero wieczorem, po zachodzie słońca :)

Plaża Skidi – nasz dzisiejszy limnoski hotel pod gwiazdami...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzisiejsza mapka:

Obrazek

A – plaża Aliki
B – Kontopouli
C – młyny Romanou
D – wysepka Koukonisi
E – cmentarz wojenny Moudros
F – plaża Skidi

c.d.n..
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.11.2013 20:55

Dzięki za te agro-rolniczo-turystyczne odcinki ;)

Ciekaw jestem kolejnej wyspy - właściwie na każdą większą daleko.... ale może sobie strzelę - LESBOS?

8) :papa:
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 07.11.2013 22:06

"Akurat na Limnos moglibyście sobie kiedyś podskoczyć :)
To jedna z niewielu greckich wysp na których widzieliśmy kilkanaście camperów (głównie bułgarskich). Brak stromizn i dużo łatwo dostępnych plaż to dobre warunki dla nich jak sądzę :)"

Nie wykluczone, póki co znamy jedynie Kerkirę, Zakinthos, Lefkadę i Ellaffonissos. Wąskie i szutrowe drogi nam po Krymie nie straszne, więc jeśli tylko fizycznie przejedziemy osiołkiem to wciśniemy się w każdą dziurę :)
A to teraz już wiem, gdzie się podziewają bułgarskie campery - baaaardzo rzadko je widujemy gdziekolwiek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 07.11.2013 22:13

Wyspa wygląda dobrze na dziekie spanie pod namiotem. Ale pewnie w sezonie o wiele więcej ludzi i nie byłoby to takie łatwe.

kulka53 napisał(a):Kawałek dalej – krótki przystanek przy wysepce Koukonisi, tej z groblą. Gdybyśmy wiedzieli, że nie jest to tylko kawałek skały porosłej zeschłą trawą, zapewne byśmy tam podjechali. A tak, zrobiliśmy parę zdjęć z drogi.


Czyli coś tam jest czy przeciwnie, nie ma?!
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 07.11.2013 22:30

Jest. Rekonstrukcja jakiejś prehistorycznej wioski :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.11.2013 11:23

tony montana napisał(a):Dzięki za te agro-rolniczo-turystyczne odcinki ;)

Bardzo proszę :D
tony montana napisał(a):Ciekaw jestem kolejnej wyspy - właściwie na każdą większą daleko.... ale może sobie strzelę - LESBOS?

A kto powiedział, że ona będzie większa? 8O :wink:
Niedługo opuszczamy Limnos... to się wyjaśni :) ale na pewno kolejnym celem nie będzie Lesbos :roll:
Może następnym razem. Tak ze 2 tygodni by na nią było potrzeba.

frape napisał(a):Nie wykluczone, póki co znamy jedynie Kerkirę, Zakinthos, Lefkadę i Ellaffonissos. Wąskie i szutrowe drogi nam po Krymie nie straszne, więc jeśli tylko fizycznie przejedziemy osiołkiem to wciśniemy się w każdą dziurę :)
A to teraz już wiem, gdzie się podziewają bułgarskie campery - baaaardzo rzadko je widujemy gdziekolwiek

A ja sobie nie przypominam, żebym w ogóle kiedykolwiek wcześniej widział kamper na bułgarskich numerach :)
Na Limnos było przynajmniej kilkanaście.

Właśnie o to chodzi - o fizyczne przejechanie.
Były wyspy, gdzie kamperów było trochę, albo przynajmniej parę. A były takie, na których nie widzieliśmy żadnego i mówiąc szczerze nie bardzo sobie wyobrażam jeżdżenie kamperem np po Kithirze czy Mykonos. Owszem, głównymi drogami to jeszcze w miarę, ale przecież zwiedzanie polega też na zaglądaniu w różne zakamarki, dojazdach do plaż. Wasze autko wymiary ma jeszcze w miarę przyzwoite, ale jak widzę te niektóre landary... strach się bać :)
Osobiście uważam, że jeżdżenie kamperem ma jak dla nas zbyt wiele wad niż zalet... chociaż zdecydowaną zaletą jest znacznie lepsza możliwość zwiedzania krajów zimnych czy deszczowych :roll: .

DarCro napisał(a):Wyspa wygląda dobrze na dziekie spanie pod namiotem. Ale pewnie w sezonie o wiele więcej ludzi i nie byłoby to takie łatwe.

Wyspa nadaje się do tego jak mało która. I myślę, że także w sezonie :idea:

MCR napisał(a):Rekonstrukcja jakiejś prehistorycznej wioski :)

A o Louri słyszałeś?
Też nie próbowaliśmy znaleźć tych wykopalisk, ale podobno znaleziska są obiecujące :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.11.2013 11:31

Louri na Limnos? Nie kojarzę :) tzn na Limnos nie byłem, przy czym z miejsc "archeo" mam oznaczone tylko Koukonisi, Ifestia, Myrina i Kavirio
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.11.2013 11:39

Bardzo znane i równie cenne, jeśli nie najcenniejsze jest Poliochni - byliśmy.

A Louri to nie tak dawno odkryta osada (w 2009 roku) , w pobliżu Fisini i klasztoru Agios Sozon. Odnaleziono tam świetnie zachowane kamienne narzędzia z epoki paleolitu - z czasów 12000 lat p.n.e. 8O :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 332
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone