Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.11.2013 12:48

Za duża ta Grecja :) dzięki za cenne wskazówki, jeśli wybierzemy się kiedyś na Limnos (a pewnie tak) to z całą pewnością odwiedzimy te miejsca.
W 2014 zaklepane jednak Pilio i Sporady, z krótką wycieczką w stronę Zagorii :) no chyba że małżonka się uprze na (tfu) samolot, to wtedy Dodekanez, który odwlekam już drugi rok :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.11.2013 12:59

tony montana napisał(a):Ciekaw jestem kolejnej wyspy - właściwie na każdą większą daleko.... ale może sobie strzelę - LESBOS?


Ja to bym Kulki na Nisyros, na przeszpiegi, wysłał. :)

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.11.2013 13:01

longtom napisał(a):
tony montana napisał(a):Ciekaw jestem kolejnej wyspy - właściwie na każdą większą daleko.... ale może sobie strzelę - LESBOS?


Ja to bym Kulki na Nisyros, na przeszpiegi, wysłał. :)

pzdr :wink:


Na to MALEŃSTWO na Dodekanezie z dwoma portami + jedną wsią w interiorze? ;)

:lool: :lool: :lool:

a jak .... wybuchnie?
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21044
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 08.11.2013 13:22

kulka53 napisał(a):
Plaża Skidi – nasz dzisiejszy limnoski hotel pod gwiazdami...



Obrazek






Jak dla mnie zdjęcie rewelka.....tylko jeszcze świec brakuje
Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.11.2013 20:05

MCR napisał(a):Za duża ta Grecja :) dzięki za cenne wskazówki, jeśli wybierzemy się kiedyś na Limnos (a pewnie tak) to z całą pewnością odwiedzimy te miejsca.

Duża jak duża... mało które państwo świata może pochwalić się większą ilością wysp.
A już takich, na których tworzyły się i upadały cywilizacje - tym bardziej mało które :roll:
MCR napisał(a):W 2014 zaklepane jednak Pilio i Sporady, z krótką wycieczką w stronę Zagorii :) no chyba że małżonka się uprze na (tfu) samolot, to wtedy Dodekanez, który odwlekam już drugi rok :)

Też bardzo fajny plan... i my zapewne na Sporady kiedyś dotrzemy przy okazji zdobywania KGW 8O :cool:
Myślę, że Dodekanez to pieśń może nie bardzo bliskiej, ale jednak bliższej przyszłości :)

longtom napisał(a):Ja to bym Kulki na Nisyros, na przeszpiegi, wysłał. :)


tony montana napisał(a):Na to MALEŃSTWO na Dodekanezie z dwoma portami + jedną wsią w interiorze?


Oczywiście Nisiros, jak każda zamieszkała grecka wyspa jest w planie :wink: . Nawet i maleństwa :wink: , takie z jednym portem i bez wsi w interiorze też :lol:
Pewnie jednak prędko tam nie zawitamy... może tym razem Wy przetrzecie szlaki, Państwo Longtomowie? :)

ajdadi napisał(a):Jak dla mnie zdjęcie rewelka.....tylko jeszcze świec brakuje

Dziękuję... przedzieranie się Małgosi przez kłujące trawy jak widać miało sens :)
Mi to zdjęcie też bardzo się podoba.
Świec nie zabraliśmy... jedynie zapalniczki :?
Bardzo jednak często przy wieczornych obiadokolacjach przyświeca nam silne, niemniej nie pozbawione romantyzmu, światło księżyca :)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 08.11.2013 20:26

kulka53 napisał(a):...
Obrazek


Jakby do mnie coś takiego "mrugnęło" z ziemi to nie wiem co bym zrobił..?
Pomachałbym nieśmiało chyba :wink: :lol: .

Taki stary dowcip też mi się przypomniał w tej sytuacji. A bohaterkę tegoż już umieściliście na zdjęciach.
"Świnka tak patrzy na gniazdo prądu/napięcia w swej zagrodzie i mówi:
- Co...zamurowali cię ?"


Pozdrawiam.
Ładnie :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.11.2013 18:47

romuald22 napisał(a):Pomachałbym nieśmiało chyba :wink: :lol: .

Myśmy przynajmniej starali się... nie deptać :oops: :wink:

romuald22 napisał(a):gniazdo prądu/napięcia w swej zagrodzie

Fajne... :lol:
W przypadku naszych bohaterek nie sądzę by miało zastosowanie.
Nikomu zapewne nawet przez myśl nie przeszło by do ich "mieszkań" doprowadzić prąd 8O

romuald22 napisał(a):Ładnie :)

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.11.2013 20:33

7 września, sobota

A więc to już dziś sobota, tydzień naszego urlopu za nami :( , dziś opuszczamy Limnos... Smutno nam trochę, zwłaszcza, że to na własną prośbę na dodatek :? , bo według pierwotnego planu mieliśmy tu jeszcze spędzić nie tylko cały dzisiejszy, ale też jutrzejszy dzień. Tak jednak zdecydowaliśmy, jak widać chęć zobaczenia czegoś nowego zwyciężyła :) . Na razie jednak jesteśmy jeszcze tu, na limnoskiej ziemi, na plaży Skidi u wylotu zatoki Moudros do morza Egejskiego :) .

Obudzeni tradycyjnie przed świtem wcześnie rozpoczęliśmy ten dzień. I bardzo dobrze, bo jeszcze daleko do wschodu słońca było, a już na plaży pojawił się gość 8O . Dla niego to my byliśmy gośćmi, i to na pewno mocno niespodziewanymi :wink: , ale nie dał tego po sobie poznać. To rybak, przyjechał tak wcześnie na plażę do swojej łódki, jedynej, kołyszącej się na nikłych falkach spokojnego wciąż morza. Przebrał buty na gumowce i wypłynął.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A my, no cóż... to co zwykle :) . Poranne mycie, przegląd zapasów, śniadanie. Nie spieszyliśmy się zbytnio, ale ten czas i tak zawsze za szybko płynie... Ruszyliśmy około 8 i zaraz za Agia Sofią natknęliśmy się na taki obrazek 8O

Obrazek

A więc nie tylko cykliści mają tu dobrze – również amatorzy nauki jazdy konnej :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.11.2013 20:34

Moudros

Obrazek

Obrazek

Jeden z naszych przewodników określał kościół w Moudros jako wyjątkowo kiczowaty. Może autor tej opinii jest wybitnym znawcą historii architektury... my nie i sumie trudno nam określić granice tego co kiczowate, a co nie. W każdym razie przejeżdżając przez Moudros (już po raz ostatni) zatrzymaliśmy się przy kościele na moment by przyjrzeć się mu z bliska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jak kościół, zamknięty był więc nie mogliśmy w pełni ocenić jego kiczowatości. Obok – kolejna tablica pamiątkowa poświęcona rosyjskim marynarzom, tym razem jeszcze XVIII wiecznym, poległym w czasie próby wyzwolenia wyspy. Chyba spod tureckiej władzy... i chyba próby nieudanej :roll: .

Obrazek

Jeszcze jeden kościółek w Moudros

Obrazek

A to kapliczka stojąca przy końcu zatoki.

Obrazek

Obrazek

Tak naprawdę sporo tu płytkich zatok, mokradeł, można by się spodziewać chmar komarów 8O . Ale nic z tych rzeczy, tego problemu, podobnie jak z meltemi, podczas tych kilku dni na Limnos nie mieliśmy wcale :idea: .

Gdy zatrzymaliśmy się by zrobić powyższe fotki, kapliczki i łódek, podjechała do nas grupa rowerzystów (bułgarskich) z pytaniem czy mamy mapę. Owszem, mamy... chcieli zobaczyć jak dojechać do Faraklo :) . Stąd to kawałek drogi... ale myślę, że dla nich to była pestka :)

Obrazek

Jeszcze jeden kościółek w okolicy.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.11.2013 20:35

Na chwilę podjechaliśmy kawałek do wioski Varos.

Obrazek

Aleja ładna, ale trzeba szczerze powiedzieć, że wioski na Limnos są zupełnie nieciekawe, oprócz kilku nie są też nawet ładnie położone. Może niektóre są trochę ładniejsze, mają coś w rodzaju platii, w ogóle jakiegoś centrum ze starszymi domostwami. A tak to po prostu zbiorowiska zwykle całkiem zwyczajnych domów :roll:

Kościół w Varos

Obrazek

Kotek w Varos :wink:

Obrazek

Na pagórku przy wiosce była taka kapliczka...

Obrazek

...otoczona „łanami” opuncji 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Varos

Obrazek

Obrazek

I tak, zatrzymując się to tu, to tam wolno kierujemy się w stronę Miriny. Jeszcze do niej daleko... ale czas kiedy opuścimy Limnos zbliża się nieubłaganie :(

Na razie jeszcze uwieczniamy kościół w... chyba to było Koutali.

Obrazek

c.d.n.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2013 20:46

kulka53 napisał(a):... trudno nam określić granice tego co kiczowate, a co nie.

Można organoleptycznie, przez porównanie ;)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21044
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.11.2013 00:50

kulka53 napisał(a):




Obrazek



Fotka normalnie bajka...kojarząca się z wakacjami...i ten statek między wyspami...
Ja chcę do Grecji

Pozdrawiam Adrian
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2013 12:04

weldon napisał(a):Można organoleptycznie, przez porównanie ;)

8O
Kościół w Moudros jednak zyskał w moich oczach :wink:

ajdadi napisał(a):Fotka normalnie bajka...kojarząca się z wakacjami...i ten statek między wyspami...
Ja chcę do Grecji

Dzięki :)
My też chcemy, niezmiennie od paru już lat.
Jeszcze pół roku... 8O , do wyjazdu to już nawet nieco krócej. Dokładnie za pół roku będziemy (mam nadzieję) na którejś, kolejnej greckiej wyspie :cool:
Nie żebyśmy odliczali dni, ale.... :wink:

Pozdrawiam :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21044
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.11.2013 14:06

kulka53 napisał(a):


My też chcemy, niezmiennie od paru już lat.
Jeszcze pół roku... 8O , do wyjazdu to już nawet nieco krócej. Dokładnie za pół roku będziemy (mam nadzieję) na którejś, kolejnej greckiej wyspie :cool:
Nie żebyśmy odliczali dni, ale.... :wink:

Pozdrawiam :)


Czyli plany są...podobnie jak u mnie, a czy wypalą to się dopiero okaże...

Pozdrawiam Adrian
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.11.2013 17:10

Zdjęcia z rybakiem jasno pokazują, że warto o świcie wstawać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 333
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone