Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 14:28

Tarampados, jak wszystkie prawie wioski na Tinos wygląda o tej gorącej, okołopołudniowej porze na zupełnie wymarłe...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No, może jednak niezupełnie :)

Obrazek

Gołębniki...kapliczka...ruiny wiatraka...

Obrazek

Obrazek

Dróżka do Smardakito

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 14:29

Krokos i Skalados

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Tarampados spotykaliśmy tylko rude kotki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.02.2013 15:12

Długo siedziałam cicho, ale muszę powiedzieć, że Wasza niebiesko-biała kocia Grecja jest wspaniała :D Bardzo podoba mi się np. Pyrgos, wioska Komi, bezludne plaże i zatoczki (chociaż ten zielony piasek trochę dziwny 8O), gołębniki i wiele, wiele innych...

Już to kilka razy pisałam ;) - jeśli dojrzeję do "zdrady", to prawie na pewno będzie to Grecja właśnie :D

Pozdrawiam :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 20:59

maslinka napisał(a):Długo siedziałam cicho

Oj, długo, długo 8O :lol:
Ale fajnie że podróżujesz z nami :)
maslinka napisał(a):ale muszę powiedzieć, że Wasza niebiesko-biała kocia Grecja jest wspaniała :D Bardzo podoba mi się np. Pyrgos, wioska Komi, bezludne plaże i zatoczki (chociaż ten zielony piasek trochę dziwny 8O), gołębniki i wiele, wiele innych...

Cieszę się, że się podoba, naprawdę.
Sami nie przypuszczaliśmy, że jest tam tyle miejsc nastrojowych, klimatycznych...

Piasek w tej zatoczce rzeczywiście był dziwny przez tę swą zieloność właśnie :lol:
Zielone skały, to i piach zielony :)
A że tam dość często mocno wieje, to ten lekki zwiewało na "wydmę" a pozostawał cięższy, nieco wilgotniejszy.

maslinka napisał(a):Już to kilka razy pisałam ;) - jeśli dojrzeję do "zdrady", to prawie na pewno będzie to Grecja właśnie :D

Dojrzewaj Aga, dojrzewaj... :)
Do lata czasu coraz mniej :wink: :)
Kempingi czekają, choćby te, co Janusz pokazuje...
A Longtom do kajaków na Milos już prawie dał się przekonać :cool: :wink:

Pozdrawiam :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.02.2013 21:19

Obrazek

Już chciałem powiedzieć, że ten sposób oznakowania mnie powalił na kolana,
ale doszedłem do tych kwadratowych i okrągłych wież, przy których mi mowę odjęło :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 13.02.2013 11:20

weldon napisał(a):
Już chciałem powiedzieć, że ten sposób oznakowania mnie powalił na kolana,
ale doszedłem do tych kwadratowych i okrągłych wież, przy których mi mowę odjęło :D


Pomysł z obrazkowymi drogowskazami jest oryginalny i rzadki nie tylko na Tinos. Jestem przekonana, że znając Twoje wyostrzone widzenie różnorakich szczegółów znalazłbyś znacznie więcej ciekawych szczegółów w architekturze: drzwi, okien, klamek, kominów, poręczy, balustrad, schodów, ornamentów z różnych epok. Nam to wszystko tak trochę z biegu wychodzi.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 13.02.2013 11:48

kulka53 napisał(a):A Longtom do kajaków na Milos już prawie dał się przekonać :cool: :wink:

8O :D 8O

Czy ja dobrze pamiętam, że w 2011 roku Pytię odwiedzaliście :?:
Coś tam musiała Wam wtedy nagadać. :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 14:24

longtom napisał(a):Czy ja dobrze pamiętam, że w 2011 roku Pytię odwiedzaliście :?:
Coś tam musiała Wam wtedy nagadać. :roll:

Nieeee, u Pytii w Delfach byliśmy jeszcze rok wcześniej, w 2010 :)
Tak dobrze to już nie pamiętam co, kto, gdzie, kiedy, po co i dlaczego :wink: , ale niewykluczone, że to za jej przyczyną właśnie wtedy definitywnie zapadliśmy na nieuleczalną chorobę zwaną "Amore incideris in Graecia" :wink:
Bo Pytia w swych wizjach zapewne widziała nas wracających do jej kraju po wielokroć, ba, ona na pewno widziała też, jak zarażamy tą chorobą innych, głodnych poznawania nowych, pięknych miejsc...
:cool:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 13.02.2013 14:55

Robisz Kulka dużo zdjęć ale Lidii na nich nie widzę. Czyzby kolega był w separacji :roll: :roll: :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 17:17

darek1 napisał(a):Robisz Kulka dużo zdjęć ale Lidii na nich nie widzę. Czyzby kolega był w separacji :roll: :roll: :roll:

Separacja naszej parze raczej nie zagraża :wink:
A co do fotek, to chyba Darku nieuważnie je przeglądasz, bo od czasu do czasu moja Pani się pojawia :)
Mimo to, iż naszym zdaniem prezentować siebie na fotkach raczej się nie powinno :roll:

Nawet jakiś czas temu pojawiła się specjalnie dla Ciebie :wink:
O,TUTAJ 8O

:wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 19:13

26 września, środa c.d.

Z Tarampados pojedziemy do pobliskiego Kampos.

Tu, widok z drogi, na tle Exombourgo :)

Obrazek

Tu pierwszym zwierzęciem jakie napotykamy jest.... krowa 8O . Trzeba przyznać, że rzadko spotykany w Grecji widok, na Tinos jednak kilka widzieliśmy :) .

Obrazek

Obrazek

Kampos jest nieco większe niż Tarampados, ma też kilka kościołów. Jeden z nich, Agia Ekaterini, został zbudowany w 1770 roku przez jednego z braci Orłowów w hołdzie carycy Katarzynie II 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 19:15

Zaraz na samym początku spaceru otoczyła nas gromada obłędnych kociaków 8O :hearts:

Były wszędzie :D , najpierw pojedyncze....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem się zaroiło.... 8O :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 19:16

Zauroczeni kamposkimi kotami znaleźliśmy się w „centrum” wioski.

Obrazek

Tam, przy tawernianym stoliku toczyły się leniwe pogawędki trzech starszych panów, dla których pojawienie się otoczonej kotami dwójki turystów było zapewne dość znaczącym wydarzeniem :lol: . Zagadnęli nas, jeden z nich znał parę słów po angielsku więc mogliśmy wymienić kilka zdań na temat Grecji, Tinos, Polski :) , no i rzecz jasna Kampos. Pan bardzo nas namawiał byśmy odwiedzili tutejsze muzeum, podobno jest „very good” i „free” :wink: , zatem, czemu nie :lol: .

Najpierw jednak cd spaceru po Kampos :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 19:20

W końcu doszliśmy do muzeum, okazało się, że jest to muzeum Kostasa Tsoklisa, greckiego rzeźbiarza, malarza, artysty wszechstronnego, który urodził się w 1930 roku właśnie w Kampos. Powstało całkiem niedawno i mieści się w jego domu rodzinnym oraz znajdującej się tuż obok byłej szkole podstawowej.

W Kampos przywitała nas krowa a potem stado kotów, przed muzeum przywitał nas wąż 8O :D

Obrazek

Wewnątrz nie spodziewaliśmy się zastać żywej duszy, jednak pomyliliśmy się. Oprócz bardzo miłej dziewczyny, pracownicy obiektu, wewnątrz, w środku gorącego dnia było kilkoro zwiedzających 8O .

No to pooglądajmy wraz z nimi dzieła greckiego artysty :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sztuka rzeczywiście współczesna, choć i tak już nieco przykurzona :wink: , ani to obraz, ani rzeźba... na zdjęciu tak dobrze tego nie widać, ale sztyle tych łopat „wystają”poza płaszczyznę obrazu.

Obrazek

Obrazek

Najbardziej podobało się nam na pięterku, gdzie można było pooglądać filmy o artyście a na ścianach salki wisiały jego malutkie obrazki. Pokazywały różne oblicza Grecji, tej dawnej i tej obecnej, często w ruinie, oraz krajobrazy Tinos. Niestety, było tam dość ciemno i fotki wyszły bardzo kiepskie :?

Obrazek

Obrazek

Widok sprzed muzeum, Exombourgo i Loutra

Obrazek

Gdyby ktoś nie wiedział jak trafić... :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2013 19:21

Wracamy na platię

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy stoliku wciąż siedział nasz rozmówca, musieliśmy więc opowiedzieć jak nam się podobało w muzeum :) . Ciekawiła nas jednak jeszcze jedna rzecz, który z trzech dużych tutejszych kościołów jest tym ufundowanym przez Rosjan :roll: . Chwilę trwało zanim starszy Grek zrozumiał o co pytamy... ale gdy zrozumiał, wstał, wszedł do środka tawerny skąd wziął jakieś klucze i już po chwili byliśmy wewnątrz kościoła przy platii... to bowiem ten właśnie zadedykowany był rosyjskiej carycy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto i caryca we własnej osobie :)

Obrazek

Bardzo serdecznie podziękowaliśmy panu za przysługę. To było sympatyczne spotkanie i miła, choć językowo niełatwa :wink: rozmowa ze starszym Grekiem z małej wioski na Tinos :) .

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 312
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone