Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.12.2012 12:55

kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):To chyba po lekturze Waszej relacji mąż mnie do Grecji ciągnie :lol: .

8O
A to przypadkiem nie On twierdził że podróż autem do Grecji jest zdecydowanie za długa, za męcząca... w ogóle za... :wink: . Coś takiego wydaje mi się że kiedyś pisałaś :) .
No chyba że ciągnie w stronę jakiegoś lotniska :wink:


Doskonale pamiętasz.
To ma być lot z ryanairem z Wrocławia do Chani :lol: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2012 15:00

marze_na napisał(a):Doskonale pamiętasz.
To ma być lot z ryanairem z Wrocławia do Chani :lol: .

:cool:
W Chanii to Danusia mocno obcykana :)
My się też pewnie kiedyś na Kretę wybierzemy, ale, jako że duża, to ciut mniej chętnie niż na Cyklady, no i pewnie na przynajmniej 3 tygodnie :roll: :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2012 15:08

13 września, czwartek c.d.

Naprzeciwko, dosłownie tuż obok wielkiego kościoła mieści się malutkie muzeum :wink: . Muzeum Archeologiczne na Kimolos było otwarte, zaglądnęliśmy więc tam ochoczo :) .

Obrazek

Okazało się, że wstęp to koszt 2 euro, zatem, czemu by nie wejść nieco dalej :) . Kupiliśmy bilety, zaraz za nami przyszło jeszcze dwoje turystów, młoda dziewczyna spytała całą grupę :wink: czy chcemy obejrzeć film teraz, czy później... stwierdziliśmy że teraz :) .

Film trwał może 15 minut i był po angielsku... szybko zostaliśmy na widowni sami. Nie żebyśmy chłonęli ze zrozumieniem każde jedno słowo :wink: , ale można było przy okazji pooglądać sobie krajobrazy wyspy.

Ekspozycja muzeum mieści się w 3 salach, wielkości, w sumie, przeciętnego mieszkania. Za dużo do oglądania nie było, ale zobaczyliśmy np znalezioną na wyspie płytę nagrobną z VIII w. p.n.e. czyli z okresu mykeńskiego, podobno jedną z najstarszych w Grecji:

Obrazek

oraz półtorametrowej wielkości figurę kobiety z II wieku p.n.e.:

Obrazek

Najwięcej przedmiotów z odległych epok odnaleziono w rejonie zwanym Ellinika, po południowo zachodniej stronie wyspy. Tam, przez wiele stuleci znajdował się jej główny ośrodek, obecnie w większej części zatopiony na skutek trzęsień ziemi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostką muzeum jest umieszczona pod podłogą rekonstrukcja antycznego grobu z przedmiotami umiejscowionymi tak jak zostały odnalezione.

Obrazek

Przy wyjściu zapytaliśmy się gdzie tu na Kimolos jest informacja turystyczna. Może byłaby jakaś mapka albo folderek z ciekawymi miejscami... dziewczyna najpierw zrobiła duże oczy, potem uśmiechnęła się rozbrajająco mówiąc, że nie, na Kimolos nie ma informacji turystycznej :cool: .
Ostatnio edytowano 04.12.2012 15:52 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2012 15:09

No trudno, zatem pozostały nam 3 wydrukowane mapki wyspy :) . Na razie jednak nie będą nam potrzebne, na razie pochodzimy jeszcze trochę po „białym miasteczku” :wink: w drodze powrotnej do auta :) . Chyba trafimy? :roll: :lol: .

Z wnętrza kościoła wciąż dobiegały donośne dźwięki stukania, wiercenia i tym podobnych atrakcji :? , dlatego nawet nie próbowaliśmy nam zajrzeć.

Właściwie dopiero teraz, spacerując po różnych biało-niebieskich miejscach zauważyliśmy jak wiele odcieni może mieć błękit...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla kontrastu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyżby ktoś wykorzystał tu jakiś antyczny element? :roll:

Obrazek

Obrazek

A może tędy? :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2012 15:10

Obrazek

Obrazek

I znów kościółek...

Obrazek

I jeszcze taki...

Obrazek

Podpora, ozdoba?

Obrazek

Francuzi już po śniadaniu :wink:

Obrazek

Obrazek

Chrisostomos raz jeszcze. Mnie zachwycił ten kościół, kształt, kolorystyka kamieni...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plac Kambos

Obrazek

No i dotarliśmy :)

Obrazek

Obrazek

Spacer po Chorio trwał może 2 godziny, może trochę dłużej. Miasteczko nie jest jakoś spektakularnie położone, nie jest też zbyt nachalne swoją urodą. Nie ma w sobie jednak ani odrobiny „turystyczności”, jest autentyczne, jest po prostu zwyczajne. Pierwszy raz byliśmy w takim miejscu, nawet mało turystyczne Skiros, choć przepięknie położone i bardziej klimatyczne, nie pozostawiło po sobie tego typu wrażeń jak kimoloskie Chorio.

W następnym odcinku pozwiedzamy nieco tę przytulną wysepkę :wink: .

Bo już trochę tęskno nam do takich miejsc i chwil.....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wink:

c.d.n.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.12.2012 15:22

kulka53 napisał(a):W Chanii to Danusia mocno obcykana :)
My się też pewnie kiedyś na Kretę wybierzemy, ale, jako że duża, to ciut mniej chętnie niż na Cyklady, no i pewnie na przynajmniej 3 tygodnie :roll: :)


Relację Danusi czytałam dwa razy. Pierwszy na bieżąco, jak powstawała, a drugi parę dni temu, jak się ten pomysł z Kretą objawił. W sumie już się nawet do tego pomysłu przekonałam. To byłby powrót na Kretę pięć lat po naszej podróży poślubnej na tą wyspę :D .

Bo dwa tygodnie na Kretę rzeczywiście to zdecydowanie za mało.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.12.2012 15:30

kulka53 napisał(a):
Obrazek


Nos widzę, :!: nos. :D

Czyżby jakiś Pinokio :?:

I do tego z Fudżikiem. Chyba :?: :)

pzdr :wink:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 04.12.2012 15:49

kulka53 napisał(a):Dla kontrastu :)

Obrazek



Genialne :!:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.12.2012 15:54

Tych antycznych elementów z odzysku to tam więcej wyraźnie widać :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.12.2012 16:55

A w te wszystkie odcienie błękitu na domach, Małgosia świetenie wpasowała się :D z deseniem i kolorem swojej bluzeczki. Nabyta specjalnie z myślą o Cykladach :wink: :?:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 04.12.2012 17:19

Lidia to jest Małgosia :roll:

Muszę się Kulki zapytać czy to nie oby blef.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 04.12.2012 23:02

janusz.w. napisał(a):
kulka53 napisał(a):Dla kontrastu :)

Obrazek



Genialne :!:


Też chciałem pochwalić autora/autorkę zdjęcia. :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 05.12.2012 15:17

marze_na napisał(a):To byłby powrót na Kretę pięć lat po naszej podróży poślubnej na tą wyspę :D .

Bo dwa tygodnie na Kretę rzeczywiście to zdecydowanie za mało.

Greckich klimatów na Krecie z pewnością nie zabraknie. I po powrocie ciekawej relacji. Nam się przyda na zaś.

DarCro napisał(a):
janusz.w. napisał(a):
kulka53 napisał(a):Dla kontrastu :)

Obrazek



Genialne :!:


Też chciałem pochwalić autora/autorkę zdjęcia. :)


Inspirację zaczerpnęłam z wątku letniego, na kilka dni przed wyjazdem BeJur pokazała zdjęcie z czerwonym krzesłem o to
Obrazek
Tam nie było tej klasyki - 3 kolory biały, niebieski, czerwony ale krzesło jakby to samo 8O :wink:

darek1 napisał(a):Lidia to jest Małgosia :roll:

Muszę się Kulki zapytać czy to nie oby blef.


To ja. Zawsze mi się wydawało, że wszyscy mają co najmniej dwa imiona. Bo ja tak mam. Właśnie te dwa.
Pozdrawiam Cię

dangol napisał(a):A w te wszystkie odcienie błękitu na domach, Małgosia świetnie wpasowała się :D z deseniem i kolorem swojej bluzeczki. Nabyta specjalnie z myślą o Cykladach :wink: :?:


Zabrałam ja specjalnie ale jej nie kupiłam. Przeleżała ta bluzka dobrych kilka lat (naprawdę z 10) na dnie mojej skrzyni i przed wyjazdem szukałam luźnych, przewiewnych, łatwych do odświeżenia, nie wymagających prasowania, bawełnianych rzeczy na przewidywany przez nas upalny wyjazd. No i faktycznie celowo ją ubierałam na spacery po miejscowościach spodziewając się białych domków z niebieskimi drzwiami i oknami a przede wszystkim, że gdzieś będzie może okazja stanąć obok greckiej flagi. :D :wink:

weldon napisał(a):Tych antycznych elementów z odzysku to tam więcej wyraźnie widać :)

Z czegoś trzeba było budować. Antyczne elementy pewnie tak z jednej budowli na drugą przechodziły. Solidny materiał - marmur.
longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):
Obrazek


Nos widzę, :!: nos. :D

Czyżby jakiś Pinokio :?:

I do tego z Fudżikiem. Chyba :?: :)

pzdr :wink:


Ale wtopa, nie zauważyłam a tyle czasu się im przyglądam żeby poprzebierać, powycinać, zmniejszyć, wyostrzyć. :oops: :oops: :oops:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.12.2012 16:00

Lidia K napisał(a): :oops: :oops: :oops:


Ależ dlaczego :!:
Jeszcze nigdy nie widziałem zdjęcia czubka nosa. 8O
I do tego na Cykladach :oczko_usmiech:

pzdr serdecznie :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.12.2012 16:07

Jak będziecie we Włoszech to poprosimy, dla równowagi, zdjęcie czubka buta :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 280
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone