Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.05.2011 11:12

Idąc dalej plażą zastanawiały mnie biegnące cały czas w pewnym oddaleniu słupy z siecią elektryczną, coś musi tam jeszcze dalej być skoro trzeba było je stawiać. Na odpowiedź nie musiałem czekać zbyt długo, w oddali pojawiły się jakieś budynki i antena. Postanowiłem, że dojdę aż do nich zobaczyć co to takiego, jednak szybko zapał mi osłabł... to przecież z pewnością wojsko, co innego mogłoby tu się znajdować. A jak wojsko, to lepiej nie wchodzić z nim w żadne kontakty :? . Dlatego tylko podszedłem plażą na wysokość budynków i ruszyłem w drogę powrotną. Zastanawiała mnie jedna rzecz.... skoro są tam te budynki, musi być do nich jakaś droga. A jak jest droga, można by nią podjechać jeszcze dalej niż nam się udało. Ale kwestii którędy ona prowadzi i gdzie trzeba skręcić by na nią trafić nie udało mi się rozwiązać nawet za pomocą google maps :roll: .

Obrazek

Obrazek

Reszta dnia to morskie kąpiele i chwilowe w nich przerwy w cieniu namiotu :D . Upał wydawał być się taki sam jak wczoraj, potworny. Powietrze było tak nagrzane, że ciężko było oddychać, a lekki upalny wiatr nie dawał żadnej ochłody. Nigdy jeszcze nie byliśmy nad morzem w taki upał :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 10:23 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.05.2011 11:14

Czas wypełnialiśmy sobie czytaniem przewodników, oglądaniem map (ja mogę to robić na okrągło :lol: ) i planowaniem jakby tu spędzić ten pozostały nam rumuński czas. Małgosia chciała pojechać do Bukaresztu, ja też w sumie chciałem, ale perspektywa jeżdżenia i chodzenia po ogromnym mieście w takich warunkach zdecydowanie nas od tego pomysłu odwiodła. Mieliśmy w planie spędzić na plaży cały dzisiejszy dzień, myśl o spędzeniu kolejnego wieczoru w towarzystwie komarów była jednak mało zachęcająca. Dlatego postanowiliśmy, że po południu, gdy może nieco się ochłodzi, ugotujemy sobie obiad, pozbieramy wszystkie rzeczy i przejedziemy kawałek drogi tak, by jutro rano być blisko naszego właśnie wymyślonego celu :D . I tak też zrobiliśmy...... Około 17 zaczęliśmy się zbierać, wyruszyliśmy z plaży już grubo po 18.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do przejechania mieliśmy około 100 km dobrymi jak się okazało drogami, dlatego po pewnych perturbacjach w znalezieniu dogodnego miejsca na nocleg, namiot rozbiliśmy tuż przy miejscowości Greci. Właśnie ona będzie jutro naszym celem :cool: .

Mapka krótkiego dzisiejszego odcinka:

Obrazek

A - Vadu
B - Greci

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 10:24 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.05.2011 11:27

W życiu bym nie przypuszczał, że stamtąd na Istrię tak blisko ! :roll:



Miła taka chwila lenistwa w ciepełku i ze stopami w morzu.

Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.05.2011 16:49

kulka53 napisał(a):dużo dalej minąłem dwa namioty rozbite już na zupełnym pustkowiu,

Obrazek


solidne nawet. :wink:
pzdr
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 18.05.2011 18:48

He, he - fajnie tak popodglądać archeologów przy pracy :)

A co do Daci - chciałoby się powiedzieć - "Dacia na prezydenta" :wink: albo "gdzie diabeł nie może, tam Dacię pośle " :wink: :lol:

pozdrawiam Was serdecznie
:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.05.2011 11:21

mariusz-w napisał(a):W życiu bym nie przypuszczał, że stamtąd na Istrię tak blisko ! :roll:

Też nie przypuszczałem :D
Być w Rumunii i do Istrii zaglądnąć przy okazji.... dwa w jednym :wink: :lol:
mariusz-w napisał(a):Miła taka chwila lenistwa w ciepełku i ze stopami w morzu.

To prawda... po tych kilometrach w nagrzanym samochodzie ten czas był w sam raz :D
Trzeba było troszkę odpocząć... w końcu to przecież urlop :wink:

longtom napisał(a):solidne nawet. :wink:

Namiotom na pustkowiu fotek nie robiłem.... a zwłaszcza ludziom w pobliżu się znajdującym....ze zrozumiałych względów :roll: :wink:

Ten betonik to chyba efekt zapatrzenia się rumuńskiego dyktatora w poczynania jego albańskiego odpowiednika :roll: :?

Tymona napisał(a):fajnie tak popodglądać archeologów przy pracy :)

Pewnie że fajnie :cool:
To był pierwszy raz i bardzo byliśmy tym zaciekawieni i zaskoczeni. Potem jeszcze w Albanii widzieliśmy takie nowe wykopaliska, ale przy nich nikogo akurat wtedy nie było.

Tymona napisał(a):"gdzie diabeł nie może, tam Dacię pośle "

Z Dacią mamy związane pewne wstępne, dalekosiężne plany...
Oby tak było jak mówisz :D :wink:

Pozdrawiam wytrwałych Czytelników :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.05.2011 11:35

kulka53 napisał(a):Z Dacią mamy związane pewne wstępne, dalekosiężne plany...

I niech tak pozostanie, jeśli ci, Pawle, miłe bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich:

Testy zderzeniowe

Porażka w testach zderzeniowych

8O

Na waszym miejscu pozostałbym przy Skodzie.
Skoro się sprawdziła?
Wszak Yeti to dużo bardziej udana wersja Tiguana.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.05.2011 11:41

kulka53 napisał(a):Z Dacią mamy związane pewne wstępne, dalekosiężne plany...

Duster wygląda bardzo fajnie i ma wielu fanów.
pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.05.2011 12:26

kulka53 napisał(a):Z Dacią mamy związane pewne wstępne, dalekosiężne plany...

:oops:
Zdaje się, że powinienem był napisać "bardzo wstępne i dalekosiężne plany"...
O zmianie samochodu w najbliższym czasie nie ma mowy :?

Oczywiście że najchętniej widziałbym się w nowej Skodzie :wink: bo faktycznie sprawdziła się jak chyba mało które auto :idea: . Gdyby nie brak klimy i to że jest ciut niska i troszeczkę słaba, jeździłbym nią pewnie jeszcze baaaardzo długo... Jednak Octavia Scout jak również Yeti są niestety kompletnie poza zasięgiem. Stąd pomysł o Dacii. Duster rzecz jasna :cool:

Bo do używanego jakoś nie bardzo mam przekonanie... :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2011 07:51

Dzień trzynasty, czwartek, 12 sierpnia

Już od samiutkiego rana ledwie co wzniesione ponad horyzont słońce przekazuje nam swoją energię cieplną. Zapowiada się kolejny upalny dzień w tym rejonie Europy.... Tradycyjnie zbieramy się wcześnie i podjeżdżamy te 2-3 kilometry dzielące nas od wielkiej wsi Greci leżącej u podnóża gór Macin. Brzmi nieźle, prawda? :cool: . Cóż, że najwyższy szczyt tego dobrudżańskiego pasma wznosi się ponad poziom morza na zaledwie 467 m..... jacy zdobywcy, takie i góry :wink: :lol: . Wyjeżdżając do Rumunii kompletnie nie planowaliśmy, że tu się znajdziemy. Tak ułożył się nam czas i okoliczności, że mamy szansę trafić w góry z pewnością szerzej w Polsce nieznane :lol: .

Miejsce naszego nocnego spoczynku już wczesnym rankiem nawiedziły stada owiec :lol:

Obrazek

Obrazek

Zbudowane w dużej mierze z granitów góry Macin to bardzo stara formacja, gdy powstały podczas orogenezy hercyńskiej liczyły sobie około 3000 m wysokości. Całe pasmo ma około 40 km długości. Obecnie najwyższym szczytem jest góra o dziwnej nazwie Tutuiatul, nazywana także Ghiunaltu. Od roku 2000 obszar tych gór objęto Parkiem Narodowym. Tak sobie myślę, że w pewnym sensie można porównać je do naszych Gór Świętokrzyskich.

Nie było kłopotu z tym by wzdłuż niewiele różniących się od siebie szutrowych uliczek przejechać przez całą wieś do najlepszego punktu startowego w góry, co kawałek na płotach bądź słupach wymalowano oznaczenia szlaku. Parkujemy przy końcu wsi, przy płocie jednego z domów tak, by auto znajdowało się w cieniu wielkiego drzewa. Nieopodal znajdują się ruiny sporego zakładu obróbki granitu, na ławeczce pod drzewami siedzi kilku mężczyzn, przyglądają się nam z zaciekawieniem, jednak nie z aż takim by nawiązać z nami rozmowę. Chwila przygotowań, i wyruszamy :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 10:24 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2011 07:54

No i co można by napisać o trasie.... :lol: no weszliśmy te około 400 m pod górę ścieżką niebieskiego trójkąta, wśród łąk i lasów złożonych z niewielkich, jakby kolczastych dębów i innych liściastych drzew :D . Po drodze napotkaliśmy dwa źródełka i urządziliśmy sobie jeden krótki odpoczynek. Najwyższy szczyt nie jest zbyt wybitnym wierzchołkiem, ze względu na porastające go od północnego wschodu lasy widoki są jedynie na stronę południową i zachodnią.

Ale w ten oto właśnie sposób zdobyliśmy drugą górę do Korony Gór Rumunii :idea: :D :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 10:24 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2011 07:55

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 10:25 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.05.2011 08:00

Pierwsze zdjęcia z tego miejsca, wcale nie zapowiadały takich widoków ! :roll:

Pozdrawiam. :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.05.2011 08:04

No i droga jest.
kulka53 napisał(a):Obrazek

Nawet niczego sobie ... :wink:

:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.05.2011 07:18

mariusz-w napisał(a):Pierwsze zdjęcia z tego miejsca, wcale nie zapowiadały takich widoków ! :roll:

Pierwsze wrażenie często bywa mylące :roll: , w szerszym aspekcie tego zagadnienia :wink:

weldon napisał(a):No i droga jest.

Tak, droga tam była, i to nie tylko ta jedna :D
Ta, którą widać, służyła do wywozu skał granitowych do pobliskiego zakładu jego obróbki i do tego momentu była jeszcze całkiem dostępna dla Skód :wink:
Później (wyżej) przejazd byłby już niemożliwy.... ale też i niepotrzebny :D takie wysokości wciąż pokonujemy bez problemu :wink:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 149
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone