Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.03.2020 11:54

Fajny fioletowy poranek mieliście, no i koty chyba chciały pojechać z Wami :mrgreen:
Przejazd przez Macedonię jest teraz bardzo przyjemny (ten nowy odcinek super się prezentuje), podobnie jak przez Serbię.

Małgosia, Paweł - dziękuję za kolejną piękną podróż.
Karpathos bardzo mi się spodobała, mam nadzieję, że kiedyś uda się tam wybrać. Mam nadzieję, że wrześniowe wakacje choć się udadzą, bo na majowe to nie ma już szans.

mysza73 napisał(a):Choć ja powoli tracę nadzieję na tegoroczne wakacje :cry:
Majówkę odpuściłam, a w planie były Włochy (szybko wypadły), a potem Turcja. Liczę, że jednak samochodem (zawsze szybko się możemy zbierać i wrócić) uda się 10 lipca obrać kierunek na Brać, a jesienią wybrać się jeszcze gdzieś dalej. Bądź dobrej myśli.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.03.2020 13:03

kulka53 napisał(a): Polecamy się na przyszłość i być może do zobaczenia w kolejnej relacji :cool:


Oby nie trzeba było rezygnować z tegorocznych pomysłów wakacyjnych, chociaż niestety wszystko wskazuje na to, że plany majówkowe są przegrane :( .

Dziękuję za pokazanie, pięknie jak zwykle 8) , kolejnych greckich wysp!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.03.2020 19:52

mysza73 napisał(a):Choć ja powoli tracę nadzieję na tegoroczne wakacje :cry:

Ja tam nie wiem nic na pewno :roll: ale myślę, że w wakacje powinno być już normalniej...
piekara114 napisał(a):Majówkę odpuściłam, a w planie były Włochy (szybko wypadły), a potem Turcja.

dangol napisał(a):Oby nie trzeba było rezygnować z tegorocznych pomysłów wakacyjnych, chociaż niestety wszystko wskazuje na to, że plany majówkowe są przegrane :( .

My o maju to już też zupełnie nie myślimy, zresztą w tym roku od początku celowaliśmy bardziej w czerwiec. Jak się nie uda na południe to może wybierzemy północ :roll: , a jak i to nie będzie możliwe - pozwiedzamy być może nasz piękny kraj :) .
Turcja przez chwilę była jednym z pomysłów (te zniesione wizy), ale skoro czeka na nas tyle już lat to może poczekać jeszcze trochę dłużej.
piekara114 napisał(a):Fajny fioletowy poranek mieliście, no i koty chyba chciały pojechać z Wami :mrgreen:

Zawsze trudno się rozstać z kotkami z którymi nawiązało się taki nieco chociaż bliższy kontakt....
piekara114 napisał(a):Przejazd przez Macedonię jest teraz bardzo przyjemny (ten nowy odcinek super się prezentuje), podobnie jak przez Serbię.

To prawda, jedzie się super, nawet lepiej niż przez ten nowy serbski odcinek bo jest on dość kręty i trzeba zwalniać (tzn. przynajmniej ja zwalniam :wink: ). Natomiast w MK jest nie dość że dużo szybciej to jeszcze około 10 km się zaoszczędza :lol: .
piekara114 napisał(a):Karpathos bardzo mi się spodobała, mam nadzieję, że kiedyś uda się tam wybrać.

Polecamy bo warto. Jak nie promem to może samolotem chociaż pojęcia nie mam jak wygląda sprawa lotów tamże.
Na pewno jest to wyspa bbb popularna nie tylko wśród Włochów czy innych zachodnich nacji, ale też Czechów.
mysza73 napisał(a):Dziękuję :P

piekara114 napisał(a):dziękuję za kolejną piękną podróż.

dangol napisał(a):Dziękuję za pokazanie, pięknie jak zwykle 8) , kolejnych greckich wysp!

To my dziękujemy że jeszcze ktoś śledzi opisy naszych podróży :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.03.2020 20:27

Dziękuję, bardzo mi się podobało :!:
Dużo zdrowia dla wszystkich :!:

Pozdrawiam
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.03.2020 08:41

janusz.w. napisał(a):Dziękuję, bardzo mi się podobało :!:
Dużo zdrowia dla wszystkich :!:

Dzięki :)
I nawzajem :idea:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.03.2020 09:17

Dziękujemy @kulki
Było pięknie do samego końca... Te zdjęcia ostatniego wschodu są zabójcze.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 24.03.2020 12:23

kulka53 napisał(a):Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł
:papa:


I ja również :!: :)

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.03.2020 08:36

te kiero napisał(a):Dziękujemy @kulki
Było pięknie do samego końca... Te zdjęcia ostatniego wschodu są zabójcze.

Dziękujemy.
Zdjęcia naszych poranków zwykle są zabójcze... powalają ostrością :wink:

longtom napisał(a):I ja również :!: :)

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.03.2020 11:00

Dziękuję za kolejną piękną opowieść! :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.03.2020 08:52

Mikromir napisał(a):Dziękuję za kolejną piękną opowieść! :)

Jak miło :)
Dziękujemy i my za ujawnienie i obecność :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 26.03.2020 16:43

Cześć:) Dawno nie zaglądałam, ale jakoś czytanie o wyjazdach w obecnej sytuacji nie sprawia mi przyjemności. Cudne koteczki w ostatnim odcinku :hearts:

kulka53 napisał(a):My o maju to już też zupełnie nie myślimy, zresztą w tym roku od początku celowaliśmy bardziej w czerwiec. Jak się nie uda na południe to może wybierzemy północ :roll: , a jak i to nie będzie możliwe - pozwiedzamy być może nasz piękny kraj :) .



Optymista. Ja plany czerwcowe już raczej pogrzebałam żywcem, i nawet na końcówkę sierpnia moje nadzieje nie są zbyt wielkie. Obawiam się, że nawet naszego pięknego kraju się nie będzie dało pozwiedzać :cry: :cry: :cry:

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.03.2020 08:16

ruzica napisał(a):Cześć:) Dawno nie zaglądałam, ale jakoś czytanie o wyjazdach w obecnej sytuacji nie sprawia mi przyjemności. Cudne koteczki w ostatnim odcinku :hearts:

Cześć Marta :)
W naszych wątkach o wyjazdach zbyt prędko nie poczytasz bo wszystko mamy opisane :wink: a na razie plany jakiekolwiek odłożone, wiadomo. Pozostaje ogródek a tam jest zawsze masa roboty :D .
Koteczki zawsze są cudne :mrgreen:
ruzica napisał(a):Optymista. Ja plany czerwcowe już raczej pogrzebałam żywcem, i nawet na końcówkę sierpnia moje nadzieje nie są zbyt wielkie. Obawiam się, że nawet naszego pięknego kraju się nie będzie dało pozwiedzać :cry: :cry: :cry:

Zobaczymy. Wciąż liczę na to że sytuacja się unormuje chociaż szanse jakby maleją. Granice zapewne się tak szybko nie otworzą ale mam nadzieję że po Polsce w czerwcu będzie się dało już poruszać. A wybór okolic do zwiedzenia wciąż jest bardzo duży bo wciąż pozostaje południowy wschód, północny wschód a może i północny zachód? .
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2020 09:48

Jak zwykle na zakończenie relacji przedstawimy krótkie podsumowanie opisanego wyjazdu :cool: .

Podczas tych wrześniowych wakacji w 2019 roku przejechaliśmy około 4900 km, w tym:

- na Kalimnos – około 210 km
- na Lipsi i Agathonisi – około 50 km
- na Patmos – około 180 km
- na Karpathos – około 400 km
- na Kasos – około 60 km
Trasa do/z Pireusu to jak zawsze około 2000 w jedną stronę, choć dzięki nowemu odcinkowi autostrady w Macedonii i przejazdowi przed Belgrad zyskaliśmy w sumie około 50 km :) .

Całkowity koszt wyjazdu zamknął się w kwocie 5500 zł. Dużo :roll: , ale wyjazd był trzytygodniowy to raz, a dwa – trochę popływaliśmy promami :) .

Tak więc 5500 (około 1200 zakupionych euro), a w tym:
- paliwo – około 1700 zł
- opłaty drogowe (SRB, MK, GR) – około 200 zł
- promy – około 3200 zł :roll:
- noclegi – równe 0 zł :)
- zakupy na miejscu i wstępy – około 400 zł

To był taki prawie jubileuszowy bo 15 wyjazd do Grecji, jeden z dłuższych, a najdłuższy od 2013 roku kiedy to wyjechaliśmy na cały miesiąc. Już od dawna wiemy, że trzy tygodnie to taka najlepsza długość greckiego urlopu, tak nie za dużo i nie za mało :cool: , a już na pewno idealnie jest ze względu na dużą swobodę w doborze czasu na wyspach i połączeniach pomiędzy nimi. Co prawda zawsze może się zdarzyć strajk… już nie pamiętam który to już raz zamieszał nam w planach :? , no ale mając więcej czasu też można sobie z taką ewentualnością łatwiej poradzić.

To był wyjazd BARDZO udany :idea: , jeden z najfajniejszych i najciekawszych ze wszystkich, a na pewno najbardziej udany od czasu tego we wrześniu 2017 roku gdy poznaliśmy Tilos, Nisiros i Astipaleę. Na pewno miał tutaj wpływ dobór i ilość poznanych teraz wysp i wysepek – 8 to naprawdę sporo :roll: , ale też fakt, że większość z nich bardzo się nam podobała. Większość – bo żeby nie było tak słodko to zawsze musi się znaleźć jakaś „czarna owca” :wink: , także i tym razem się jej nie ustrzegliśmy. No i pogoda…mówiąc ogólnie dopisała, chociaż jeden totalnie zepsuty dzień też się trafił :? , trochę też było dni gdy życie mocno utrudniał wiatr. Ale mimo to udało się prawie idealnie zrealizować przedwyjazdowy plan z czego byliśmy i jesteśmy naprawdę zadowoleni.

Tak więc na naszym koncie greckich wysp widnieje od zeszłego roku liczba 46. Sporo, ale do ideału wciąż wiele brakuje :wink: , zwłaszcza wysp Jońskich które jednak zaniedbaliśmy. Pewnie i na nie przyjdzie czas, mam tę nadzieję. Z moich obliczeń jednak wynika że mamy już do KGW bliżej niż dalej :cool: .

Tym razem poznaliśmy (lepiej lub gorzej) 8 wysp i wysepek Dodekanezu. Przed laty z pewną niechęcią spoglądałem na ten rejon Morza Egejskiego, informacje z przewodników tak średnio nam się podobały i do niego zachęcały… W skrócie – wyspy są gęsto zaludnione i ubogie w plaże a jak już te plaże są to zwykle mało atrakcyjne, kamieniste…czyli tak jak dla nas „bez szału” . Teraz już wiemy że po prostu trzeba na każdą wyspę przyjechać by móc sobie o niej wyrobić własną opinię :idea: .

Od początku…

Kalimnos. Wyspa wybrana trochę przypadkowo ze względu na odpowiadające nam tego konkretnego dnia połączenie promowe. Przypadek, ale szczęśliwy :) , bo choć wiedziałem że Kalimnos jest ciekawa widokowo to rzeczywistość okazała się jeszcze lepsza. A do tego jej popularność jest jednak w miarę ograniczona i nie dawała się nam we znaki. Plażowo jest powiedzmy nienadzwyczajnie, ale do morza jest gdzie wejść a to najważniejsze. Fantastyczne Kastro, fajne ruiny Chrysocheria, malownicze zatoczki (zwłaszcza Vathy), średniowieczne ruiny… itp. itd. Wyspa na duży plus w stosunku do oczekiwań.

Telendos. Cóż tu można napisać… taki dodatek do pobytu na Kalimnos ze względu na znaną plażę… wiadomo jaką :wink: . Plaża lekko rozczarowała a za mało czasu na Telendos przeznaczyliśmy by wybrać się gdzieś dalej na spacer na drugą stronę skały. Tak czy inaczej na pewno warto wybrać się tu na niedrogą wycieczkę będąc na Kalimnos.

Lipsi. Cóż, jedna z niezbyt wielu greckich wysp która się nam nie spodobała i rozczarowała i na której skróciliśmy zaplanowany wcześniej czas. Ma plusy – ciekawą wycieczkę do Kimisi Theotokou oraz błękitną wodę w Platys Gialos, ale poza tym nas niczym nie zachwyciła. Kiepskie plaże, nijakie krajobrazy… Taka trochę Folegandros :roll: , ale nie, Folegandros jednak była ciekawsza – miała piękną Chorę.

Agathonisi. Wysepka wybrana bo po prostu była okazja by znaleźć się na niej na jeden dzień. Początkowo mieliśmy nie zabierać auta, popłynąć tam z Lipsi i wrócić, wyszło inaczej i wyszło bardzo dobrze…a byłoby idealnie gdyby nie ten pechowy dzień z burzami i opadami. Także nie za wiele mogę o Agathonisi napisać, może poza tym że wydaje się bardziej zadbana niż można się było spodziewać i na pewno można tu spędzić parę dni bo ma parę nadających się do użytku plaż. Poza tym raczej nie będzie co tu robić.

Patmos. Od dawna już w zamierzeniach i w końcu się udało. Myśleliśmy że będzie…że jakoś będzie :roll: , a było naprawdę świetnie. Patmos jest piękna :idea: , wulkaniczne pochodzenie wyspy nadaje jej specyficznego charakteru. O historii nie będę pisał, wiadomo z czego wyspa słynie :roll: , klasztor Jana Teologa jest po prostu przepiękny :idea: . Dużo plaż, może nie jakichś wystrzałowych, ale są w porządku, do tego genialna, piaszczysta Psili Ammos. Dużo turystów to raczej rzecz oczywista, ale o tej porze roku jakoś nam to nie przeszkadzało, zresztą są to nieco inni turyści niż ci samolotowi z Rodos czy Kos. Patmos też na duży plus w stosunku do oczekiwań :idea: .

Arki. Mała wysepka na której nic nie ma :) , tak można by ją określić. Nie ma tu ani widoków ani zbytnio też plaż, nie ma zabytków a jedyna osada to po prostu kilkadziesiąt domów na zboczach schodzących do portowej zatoki wzgórz. Wyspa na której jest kilkanaście aut, w większości bez rejestracji, jest kilka tawern, kapliczek i trochę kwater do wynajęcia. Przybywając tu po sezonie można liczyć na absolutny święty spokój bo i z Patmos turystów przybywa już niewielu… ale też i na nic poza tym. Byliśmy, zobaczyliśmy…warto było oczywiście :) , bo taki kolor wody jaki zapewnia Tiganakia nie mając do dyspozycji jachtu można zobaczyć w całym tym morskim rejonie właściwie tylko tam.

Karpathos. Główny cel tego wyjazdu, główny cel od wielu już lat i w końcu udało się tam dostać :D . Mniej więcej wiedzieliśmy czego się można spodziewać ale tu niestety rzeczywistość zaskoczyła nas nieco na minus :roll: , mam oczywiście na myśli ilość turystów. Nawet pod koniec września było ich dość dużo, oczywiście w tych miejscach które bądź dla nich przeznaczono, bądź które są na popularność skazane – jak Olympos. Cóż… piękne i różnorodne plaże, wspaniałe krajobrazy, parę miejsc do pozwiedzania – uroki Karpathos są ogromne i niezaprzeczalne, jest to idealne miejsce na wakacje.

Kasos. „Doczepka” do Karpathos okazała się może nie tyle największym hitem z wszystkich 8 wysp, ale na pewno najbardziej zaskoczyła na plus. Jak już wcześniej napisałem właśnie do Kasos czuję największy sentyment po czasie, ma ta wysepka taki niezaprzeczalny urok autentyczności, absolutnego braku skażenia turystyką, do tego dochodzi sympatia ze względu na tragiczny epizod w historii oraz całkiem niezłe krajobrazy, surowe i imponujące. Plaż nie ma za wiele :wink: ale to jedyny chyba minusik Kasos. Spędziliśmy tam tylko kilkanaście ale naprawdę świetnych godzin :idea: .

Nie wiem co by można było jeszcze dodać, wszystko już chyba zostało napisane. Wsiąkliśmy w tę Grecję i jej wyspy na dobre i nic już tego nie zmieni. Po prostu :D .

:papa:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.03.2020 10:27

kulka53 napisał(a):Arki. Mała wysepka na której nic nie ma....


Jej zazdroszczę najbardziej. Pisałem Ci, że byliśmy blisko Kalymnos, ale jeszcze bliżej było Arki. Byliśmy już konkretnie dogadani z Polką, która ma tam tawernę i pokoje. Jak wiesz nic z tego nie wyszło.

Dzięki za kolejną super relację!
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2020 11:29

Wszystko co dobre szybko się kończy. I tak właśnie jest z Twoją relacją. Szkoda, że już koniec.

Jak zwykle koszt Waszych podróży mnie zaskakuje. Wiem że nie wliczasz do nich kosztów wyżywienia, bo czy na wyjazdach, czy w domu jeść trzeba, ale w Waszym przypadku główną oszczędnością jest brak opłat za noclegi. I to z tego powodu Wasz sposób podróżowania jest oszczędny. No ale nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada - bo do tego trzeba mieć odpowiednio przystosowany samochód a ponadto mieć zamiłowanie do biwakowania.
Wydaje mi się, ze większość z nas, czytających Twoje relacje, nigdy nie dotrze na opisywane przez Ciebie wyspy. Ale fajnie, że dajesz nam możliwość poznania i pooglądania ich Waszymi oczami, za co należą się Wam wielkie podziękowania.

Ciekawe czy tegoroczne wyjazdy dojdą do skutku, bo obecna sytuacja jakoś nie wygląda ciekawie w tym temacie. Mój zaplanowany na czerwiec wyjazd chyba się nie odbędzie więc pozostanie pewnie tylko wypoczynek na działce, o ile oczywiście uchronimy się przed wirusem, czego sobie i wszystkim życzę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 737
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone