Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.02.2020 10:58

Szybko odnajdujemy to czego szukamy, parę kroków uliczką stromo pod górę z kolorowego placyku i jesteśmy. Najpierw przyglądamy się ładnemu kształtowi częściowo odnowionego kościoła, dość chyba mało profesjonalnie bo widać że znów zaczyna niszczeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jest oczywiście zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Najważniejszy cel w Panagii to właśnie to – 6 Ekklisies czyli 6 połączonych ze sobą kościołów :D . Pamiętam, że kiedyś widzieliśmy już gdzieś (w którejś bodajże cykladzkiej stolicy) 7 podobnych kościółków, ale 6 to też niemało :cool: . Do tego stoją one na bardziej otwartej przestrzeni więc można przyjrzeć się im wszystkim naraz.

Obrazek

Obrazek

Każdy z kościółków ma wypisanego na tabliczce patrona, drzwiczki są jednak (poza jednymi) pozamykane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.02.2020 10:58

Zanim odjedziemy z Panagii idziemy jeszcze na krótki spacer drogą powyżej wioski.

Obrazek

Fri.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze rzut oka na główny kościół Panagii w pobliżu którego zostało nasze auto.

Obrazek

O ile przed przybyciem na Kasos byliśmy tak dość sceptycznie nastawieni do tej wyspy, o ile świt w porcie i pierwsze na niej przebyte kilometry też jakoś nieszczególnie do nas przemówiły, o tyle tych kilka chwil w Panagii sprawiło że zaczęliśmy już Kasos lubić. Może to też wpływ wspaniałej pogody ale coraz bardziej się nam tutaj zaczęło podobać.... zresztą to nie tylko o to chodziło. Widać już było wyraźnie że wyspa jest totalnie omijana przez turystów, trochę się nam przypomniała Agios Efstratios pod tym względem :roll: . Tam jednak były niezłe plaże – tutaj fajniejsze krajobrazy i więcej ciekawych miejsc. Zresztą, o obu tych zaletach Kasos dopiero mieliśmy się przekonać 8O :) .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.02.2020 11:50

Kilka opon, trochę farby i już studnia z wodą jest :wink:
A co do "wielonawowego" kościółka to skojarzył mi się z Chanią i weneckimi arsenałami... wiem, dość luźne skojarzenie...
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2020 08:10

piekara114 napisał(a):Kilka opon, trochę farby i już studnia z wodą jest :wink:

Inspiracja też... :wink:
Mam trochę starych letnich opon od Luny na strychu, Małgosia już na Kasos zapowiedziała że wiosną powstanie z nich podobna studnia na działce :lol: .
piekara114 napisał(a):A co do "wielonawowego" kościółka to skojarzył mi się z Chanią i weneckimi arsenałami... wiem, dość luźne skojarzenie...

Grecy mieli skłonności do budowania połączonych ze sobą kapliczek albo dobudowywania kolejnych do już istniejących, często przybierają one formę wielonawowych świątyń o skomplikowanej konstrukcji. Ale takiego rządka poza tym jednym o którym wspomniałem (wciąż nie przypominam sobie gdzie to było :? ) nie widzieliśmy nigdy :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.02.2020 18:53

kulka53 napisał(a):wciąż nie przypominam sobie gdzie to było :?

Pomyślałem, poprzeglądałem zdjęcia i już wiem :)

Astipalea :idea:

kulka53 napisał(a):tutaj, już blisko Kastro natykamy się na…. SIEDEM 8O połączonych kościółków – oczywiście nie dało rady objąć ich w kadrze :? .

Obrazek


kulka53 napisał(a):Kościół „7 w 1” :wink: , tym razem od tyłu.

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.02.2020 19:10

Ten jest śliczny, pewnie przez te kamienie w białym obramowaniu.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2020 16:07

piekara114 napisał(a):Ten jest śliczny, pewnie przez te kamienie w białym obramowaniu.

To charakterystyczna cecha budownictwa na Astipalei. Co prawda spotykana też gdzie indziej ale tam całkiem sporo było tak ozdobionych budynków.
Nam się jednak te czerwone dachy na Kasos też podobały :)

PS. I dzięki za 11000 posta tego wątku :cool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.03.2020 19:55

kulka53 napisał(a):PS. I dzięki za 11000 posta tego wątku :cool:

8O 8O 8O Nawet nie wiedziałam, że gdzieś te posty numeruje.... Na innych formach jest umieszczony ich numer #xxxx, a tu nie widziałam takiego oznaczenia..
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2020 09:45

piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):PS. I dzięki za 11000 posta tego wątku :cool:

8O 8O 8O Nawet nie wiedziałam, że gdzieś te posty numeruje....

Na telefonie chyba faktycznie nie widać :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2020 09:47

Dzień osiemnasty, 26 września, czwartek c.d.

Na Kasos nie ma zbyt wielu dróg, poza w miarę gęstą siecią asfaltówek łączących 5 miejscowości w środkowej części wyspy są jeszcze dwie drogi główne – na południowy zachód oraz w północno-wschodnie rejony. Opuściwszy Panagię kierujemy się pod górę do najwyżej położonej wioski Poli i dalej w kierunku wschodnim.

Niewielkie Poli omija się „obwodnicą” :lol: , widocznie wioska ma tak gęstą zabudowę że nie da się tamtędy przejechać. Nie zatrzymujemy się… dopiero powyżej na zdjęcia, okolica bowiem jest dość spektakularna. Dobra droga wspina się stromo na ogromne, skaliste, pozbawione roślinności góry, jedziemy zboczem stromego wąwozu który musiały wyżłobić masy spływającej w zimowych porach wody.

Powyżej Poli wznosi się duży i kolorowy, charakterystyczny kościół Agia Triada.

Obrazek

Obrazek

Wąwóz okala wzniesienie na zboczu którego leży Poli.

Obrazek

Po minięciu „przełęczy” jedziemy przez pewien czas najwyżej położonymi terenami na wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej na północ wiedzie już szuter, można tam dojechać do Skafi - śródgórskiej doliny wykorzystywanej rolniczo. My nie mamy jednak czasu na to by zwiedzać każdy zakątek wyspy, musimy się ograniczyć do tych najłatwiej dostępnych :roll: . Dlatego zawijamy się wraz z asfaltem o 180 stopni i po chwili jesteśmy u celu.

Obrazek

Przed monastyrem Agios Mamas jest duży asfaltowy plac z oszałamiającym widokiem na południowe brzegi Kasos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monastyr na pustkowiu zaskakująco dobrze się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2020 09:47

Monastyr jest oczywiście niezamieszkały ale widać że przeszedł generalny remont w ostatnim czasie.

Obrazek

Obrazek

Z zewnątrz kościół może nie sprawia takiego wrażenia ale wnętrze od razu wskazuje na jego średniowieczny rodowód. Na szczęście jest otwarte i mogliśmy się o tym przekonać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

To właśnie tutaj odkrywamy drugi taki piecowy budynek podobny jak w Arvanitochori.

Obrazek

Obrazek

Poza nami nie było żywego ducha. Bardzo fajne miejsce, zadbane i pięknie położone kilkaset metrów ponad poziomem morza z pięknymi (choć aktualnie pod słońce) widokami na bezmiar Morza Libijskiego. Jesteśmy już absolutnie pewni że dobrze zrobiliśmy decydując się na przypłynięcie na tę wyspę, a droga przez góry i Agios Mamas – będąc na Kasos nie można tego pominąć :idea: :D .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.03.2020 09:57

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):PS. I dzięki za 11000 posta tego wątku :cool:

8O 8O 8O Nawet nie wiedziałam, że gdzieś te posty numeruje....

Na telefonie chyba faktycznie nie widać :)
Wasze relacje zawsze na komputerze czytam, ale też numeracji nie widzę...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.03.2020 10:09

piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):PS. I dzięki za 11000 posta tego wątku :cool:

8O 8O 8O Nawet nie wiedziałam, że gdzieś te posty numeruje....

Na telefonie chyba faktycznie nie widać :)
Wasze relacje zawsze na komputerze czytam, ale też numeracji nie widzę...

Proszę :cool: :D

ilość postów.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.03.2020 10:27

To znałam, a ja numer danego postu szukałam bezpośrednio przy danym poście.... :lol: :lol:
Na innych formach jest np. tak
Bez tytułu.png
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.03.2020 09:52

To jakieś greckie forum??? :D

Myślałem że tu na cro.pl numer posta wyświetla się też jako link po kliknięciu w ten szary mikro kwadracik przy autorze, dacie i godzinie autora posta, ale nie, tam są jakieś inne liczby :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 734
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone