Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 17.02.2020 21:24

kulka53 napisał(a):Dzień siedemnasty, 25 września, środa
...Mowa oczywiście o Kasos, wysepce niezbyt dużej, acz nie aż tak całkiem malutkiej jak np. Arki czy Agathonisi. Planując Kasos nie było sensu korzystać z istniejących połączeń z Karpathos jednostkami jedynie pasażerskimi, było dla nas jasne że trzeba mieć ze sobą samochód. Z kolei też nie chcieliśmy spędzać na wyspie zbyt długiego czasu zakładając że nie jest ona na tyle ciekawa. Połączenie Kasos z Kretą i Karpathos jedynie Prevelisem kursującym 2 x w tygodniu mocno ograniczało możliwości… te zwiększyły się nieco od roku 2019 gdy Blue Star przedłużył linię docierającą dotąd na Karpathos jeszcze na Kasos. Stąd nastawienie na te wyspy w maju (co jak wiadomo nam nie wyszło), stąd też ponowny plan na nie właśnie teraz...

To właśnie uwielbiam w Waszych relacjach: inspiracje + gotowa logistyka, a do tego przepiękne zdjęcia, pozdrawiam serdecznie :D :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.02.2020 09:08

ZytaS napisał(a):nie chodzi wcale o plaże, bo te faktycznie mamy na codzień... :lol: coraz częściej słyszy się o globalnym ociepleniu i pobyt nad naszym morzem w lecie może przyjemnie zaskoczyć :lol:

No tak, można mieć dość, fakt :lol: , zwłaszcza jak tak wieje zimą :?
Nas zaskoczył rok 2018, w Morzu Północnym w Danii woda miała 22 stopnie :lol: . Nasze morze też bywa zaskakująco ciepłe, podobną temperaturę pamiętam sprzed paru lat. A jak wieje i są fale to i nawet czerwcowe 16 mi wystarczy do kąpieli :lol:
ZytaS napisał(a):Pewnie nie będę obiektywna, ale takich pięknych plaż, jak nad Bałtykiem próżno szukać gdzie indziej, a zapach sosen w drodze na plażę - cudny ...

Podobne plaże się zdarzają... ale tylko zdarzają, np na Sardynii, mam na myśli kolor i jakość piasku. Piękne, zjawiskowe wręcz nadmorskie tereny wydmowe są w Danii na wybrzeżu Morza Północnego, ale fakt, sosen nie ma a i plaże jednak nie takie...za to można często po nich jeździć autem :lol: . Zresztą nie będę się tutaj wymądrzał bo patrząc na Europę całościowo to jednak nie za wiele widzieliśmy :roll: . Nasze wybrzeże uwielbiam... tylko trzeba wiedzieć po prostu jak i gdzie pojechać.
ZytaS napisał(a):narzeka się na ilość osób na plaży w centrum miejscowości, a wystarczy przejechać trochę dalej i mamy pustki :wink:

Ja nie narzekam :cool: , ja po prostu nie bywam miejscowościach które mają centra :wink: . Parę lat temu byliśmy w sierpniu na Mierzei Helskiej i spaliśmy na jakimś parkingu, chyba obok Chałup to było. I nawet tam na plaży było tak pusto że do następnych ludzi mieliśmy ze 200 metrów :lol: .

ZytaS napisał(a):To właśnie uwielbiam w Waszych relacjach: inspiracje + gotowa logistyka, a do tego przepiękne zdjęcia

Dzięki :) , bardzo miło przeczytać coś takiego 8O :oops:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.02.2020 10:31

Dzień siedemnasty, 25 września, środa c.d.

Pierwsza niewiadoma – jak podjechać pod to porządne wzniesienie jeszcze przed asfaltem :roll: . Będzie kłopot i …obciach :wink: przed zmierzającymi ku plażom turystami wyciągać rzeczy z auta gdy się nie da podjechać albo gdy się (niedajbóg) zakopiemy, a i o promie możemy zapomnieć. Przed górką przystaję, głęboki oddech, jedynka, gaz…. skąd my to znamy…ponad 140 KM Luny to jednak nie 68 Skody :wink: , silnik też inny, moment, inne nieco możliwości. Wjeżdżamy choć lekkie ślizgi po obsuwającym się piachu były…

Za chwilę kolejny przystanek, tuż za Lefkos. Jest tam kranik z wodą więc postanawiamy na moment stanąć by napełnić butelki. Są też śmietniki więc wyrzucamy nasze śmieci oraz… karmię kilka wałęsających się kotów :wink: .

No nic, ruszamy już na dobre. Włączam głęboko uśpiony instynkt rajdowca :wink: i nie oszczędzając zbytnio auta tniemy serpentyny w górę i w dół. Za jakiś czas doganiamy turystów którym ewidentnie się nie spieszy i w sumie nie ma się czemu dziwić, są na wakacjach… ale trochę nas przyhamowują. Jednego wyprzedzam, drugiego, nie jest łatwo bo droga kręta, na kolejnego nie ma okazji. I tu pierwszy chyba raz w życiu przydarzyła mi się sytuacja że facet widząc że siedzę mu „na ogonie” po prostu zjechał na pobocze i nas puścił 8O :D .

Liczymy uciekające minuty i wychodzi nam że przy sprzyjających wiatrach powinniśmy zdążyć na prom, nawet jeśli zakup biletów potrwa kilkanaście minut. Po minięciu Arkasy skręcamy na Menetes, droga wspina się i wkrótce „dosięgamy chmur” .

Obrazek

Obrazek

Dojeżdżamy do Menetes. Pominięcie tej miejscowości we wcześniejszych trasach wydaje się błędem, jest ładnie położona i zapewnia fajne widoki. Dziwi nas tylko wielkie betonowe „coś” na czubku skały 8O , jak się okazuje jest to część monastyru.

Obrazek

Obrazek

Ulica zwęża się przy wjeździe do miejscowości, musimy chwilę przystanąć (właśnie wtedy powstało powyższe zdjęcie) bo natrafiliśmy na jakiś zator. Z naprzeciwka nadjeżdża pickup wiozący na pace jakieś pręty, niedbale umocowane wystają poza obręb auta. Gdy nas mija uderzają o coś… dach, boks, słychać wyraźne stuknięcie. Okazuje się jednak że mieliśmy szczęście, późniejsze oględziny nie ujawniają żadnych uszkodzeń.

Za Menetes mijamy taki oto pomnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I rzut oka na miejscowość z drugiej strony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.02.2020 10:32

Pędzimy do stolicy, widok z góry na zatokę i miasto nieco mnie przez moment zastanowił, nie było bowiem widać nadpływającego, czy stojącego już w porcie promu. Nie miałem jeszcze obcykanych wszystkich uliczek :wink: i najlepszego dojazdu do centrum a konkretnie do „tej jedynej” (w swoim rodzaju) agencji z promowymi biletami dlatego zdałem się na wskazówki Małgosi dyktowane googlową nawigacją. Ta :oops: wyprowadziła nas w pole :? a inaczej mówiąc zapędziła w kozi róg – wąską, ślepą uliczkę kończącą się schodami. Powtórka z kalimnoskiej Chory była blisko :? ale tym razem skończyło się tylko paroma minutami straty czasu i stresu.

Wpadam do agencji, pustej, poza dwiema osobami za pulpitem nie ma nikogo. Trochę mnie to dziwi ale :roll: zdziwienie zaraz mija przeradzając się w szok. Mówię że chciałem bilety na dzisiejszy prom a pan (nota bene ten sam który nie chciał nam sprzedać biletu kilka dni wcześniej) informuje mnie że… dziś żadnego promu nie będzie 8O 8O 8O .

Jest strajk.

A właściwie był. Prom już wypłynął (albo wypłynie niedługo) z Pireusu i dotrze tutaj mniej więcej w środku nocy. Nie pamiętam dokładnej godziny ale tak to miało być. Wracam do Małgosi siedzącej w aucie lekko zdruzgotany i dzielę się tą kiepską nowiną.

Bo to miało być tak, że mieliśmy dopłynąć na Kasos dziś około godziny 14 dziś a odpłynąć około 15 czy 16 jutro, w związku z czym mieliśmy mieć do dyspozycji trochę więcej niż dobę. Strajk, znów ten strajk :? , sprawił że chyba nie ma sensu płynąć na wyspę na około 10 godzin :roll: .

Chyba. Odjeżdżamy z tej ruchliwej ulicy i zatrzymujemy się w spokojniejszym miejscu tam gdzie kilka dni temu, siedzimy, rozmyślamy i zastanawiamy się co robić. Za i przeciw, jest sens czy go nie ma.

Jest. Jest sens bo Kasos nie jest duża i nie ma właściwie sensownych plaż (poza jedną). Objedziemy i już, tam przecież i tak nie ma nic ciekawego. Lepiej teraz skoro mamy już tak blisko, niemal na wyciągnięcie ręki, niż kiedyś kombinować jak się tam dostać, czy znów z Karpathos, czy z Krety, czy, jak i kiedy.

Odkryliśmy że bilety można kupić w stolicy w jeszcze jednym miejscu, zauważyliśmy na drzwiach jakiejś agencji naklejki linii promowych. Wchodzimy, dwa stanowiska, jedno zajęte, przy drugim starsza już nieco Greczynka przekłada papiery. W kolejce co najmniej 3 osoby. Stoimy, stoimy, stoimy. Dało się zauważyć widocznie że jesteśmy turystami z zagranicy (ach ta polszczyzna :wink: ), kobieta prosi nas do siebie pytając w czym może pomóc. Wyłuszczam sprawę, potrzebuję biletów na Kasos na opóźniony prom nocny oraz na prom z Kasos do Pireusu. Pani niespecjalnie zna angielski więc ciężko jej pojąć o co mi chodzi…ostatecznie sprawę jednak załatwimy czekając w kolejce u drugiej, młodszej pani. Ok, liczą się chęci :wink: .

Czekamy, czekamy, czekamy. Minęło w sumie co najmniej pół godziny i nic się nie zmieniło. Choć co prawda wcale się nam już nie spieszy to sterczeć w agencji też się nam nie chce. Idziemy do znanej agencji w której byłem nieco wcześniej. Tam ostatecznie dokonujemy zakupu tego co potrzeba i możemy odetchnąć.

Już wcześniej postanowiliśmy że resztę tego dnia spędzimy na plaży. Najlepiej na tej co wczoraj :roll: , ale tak daleko jechać się nam już nie chce. Jedziemy w najbliższe sensowne miejsce czyli na Agrillaopotamos gdzie ustawiamy auto w cieniu tamaryszków a sami lądujemy w pierwszej zatoczce obok plaży głównej. Jesteśmy tu sami, plaża jest piaszczysta, wejście do wody także, trochę wieje ale nie na tyle by był to duży problem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak mija czas do późnego popołudnia. Potem się zbieramy i jedziemy do upatrzonego wcześniej miejsca które wykorzystamy na nocleg, będzie to placyk przy zrujnowanym hotelu nieopodal bramy wjazdowej na tutejsze lotnisko. Stąd do stolicy jest nie tak daleko, powinniśmy nocą dojechać na prom w kilkanaście minut.

Rozkładamy się, gotujemy, pijemy winko i zaraz po zapadnięciu zmroku kładziemy się spać. Ostatnia noc na Karpathos będzie krótsza a jutrzejszy dzień intensywny.

c.d.n.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 18.02.2020 21:43

z ostatnich zdjęć wnoszę, że przydałby się Wam bałtycki parawan :lol: Jak długo płynie się na Kasos i później z Kasos do Pireusu i jak cenowo to wygląda? :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.02.2020 22:56

ZytaS napisał(a):z ostatnich zdjęć wnoszę, że przydałby się Wam bałtycki parawan :lol:

Fakt, nie mamy :oops:
Tylko taki niebieski namiocik, ale cały wyjazd przejeździł w boksie :)

ZytaS napisał(a):Jak długo płynie się na Kasos i później z Kasos do Pireusu i jak cenowo to wygląda? :papa:

Karpathos-Kasos - około 2 godzin
Prevelisem 41 euro, Blue Starem 47 euro
Ceny za 2 osoby + auto

Kasos - Pireus
Prevelisem - przez Kretę około doby, z pominięciem Krety - 18 godzin. Jeden rejs w tygodniu jest przed Kretę, drugi nie, podobnie w przeciwną stronę. Zwykle z Pireusu prom odpływa we wtorki i w piątki, trudno powiedzieć czy w tym roku też tak będzie.
Cena - 185 euro.
Blue Star - 22 godziny z Pireusu na Kasos przez m.in.Rodos (co może się zmienić w danym roku w zależności od zmian trasy). Cena 245 euro 2 osoby + auto. Płynie raz w tygodniu, jak dotąd we wtorek.

Ceny dotyczą miejsc na pokładzie, bez kabin.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 18.02.2020 23:08

kulka53 napisał(a):
ZytaS napisał(a):z ostatnich zdjęć wnoszę, że przydałby się Wam bałtycki parawan :lol:

Fakt, nie mamy :oops:
Tylko taki niebieski namiocik, ale cały wyjazd przejeździł w boksie :)

Za to coś na kształt Cast away zbudowaliście :wink:

ZytaS napisał(a):Jak długo płynie się na Kasos i później z Kasos do Pireusu i jak cenowo to wygląda? :papa:
Karpathos-Kasos - około 2 godzin
Prevelisem 41 euro, Blue Starem 47 euro
Ceny za 2 osoby + auto

Kasos - Pireus
Prevelisem - przez Kretę około doby, z pominięciem Krety - 18 godzin. Jeden rejs w tygodniu jest przed Kretę, drugi nie, podobnie w przeciwną stronę. Zwykle z Pireusu prom odpływa we wtorki i w piątki, trudno powiedzieć czy w tym roku też tak będzie.
Cena - 185 euro.
Blue Star - 22 godziny z Pireusu na Kasos przez m.in.Rodos (co może się zmienić w danym roku w zależności od zmian trasy). Cena 245 euro 2 osoby + auto. Płynie raz w tygodniu, jak dotąd we wtorek.

Ceny dotyczą miejsc na pokładzie, bez kabin.

Dzięki za info, to są ceny w jedną stronę - nie jest tanio - licząc 4 osoby + auto ... :( a ciekawe jak z psem (york) przez tyle godzin... 8O czy na takich promach są jakieś miejsca, no... wc dla psów?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.02.2020 09:55

ZytaS napisał(a):Dzięki za info, to są ceny w jedną stronę - nie jest tanio - licząc 4 osoby + auto ... :( a ciekawe jak z psem (york) przez tyle godzin... 8O czy na takich promach są jakieś miejsca, no... wc dla psów?

No tak, ceny są w jedną stronę :cool: , auto co prawda jest najdroższe ale za osobę jeszcze kilkadziesiąt euro trzeba doliczyć :roll:

Co do psów to "toalet" nie widziałem, nie wiem jak to jest rozwiązane :? , natomiast są zawsze na pokładzie takie specjalne kojce... może gdzieś w pobliżu więc?
Na pewno psów przewożonych promami jest sporo, widać je bardzo często.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.02.2020 10:16

Plażowy domek bardzo mi się podoba.
Myślałam, że na tak dużej wyspie jak Karpatos to dłużej zabawicie...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.02.2020 10:44

piekara114 napisał(a):Plażowy domek bardzo mi się podoba.
Myślałam, że na tak dużej wyspie jak Karpatos to dłużej zabawicie...

Ten domek to prześcieradło, które zawsze zabieramy z domu, nigdy nie wiadomo czy i kiedy może się przydać :wink:
Małgosia czasem potrzebuje zasłonić się od słońca...

Karpathos nie jest AŻ tak dużą wyspą :) , choć faktycznie wymaga czasu. Przeznaczyliśmy na nią równe 7 dób - od południa w środę do południa w kolejną środę bo tak przypływa prom Blue Star, to jak na nas jest całkiem sporo :lol: . A przez strajk los dał nam jeszcze jedno dodatkowe popołudnie i wieczór. Dłużej z tego co pamiętam byliśmy jak dotąd jedynie na Krecie i Rodos.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 19.02.2020 19:08

Mam pytanie, próbuję znaleźć rozkład jazdy i cenniki promów w Grecji (w Chorwacji są takie rozkłady, znalazłam też np. na trasie SARANDA - CORFU), ale są tylko strony z rezerwacjami gdzie trzeba przejść cały proces z wpisywaniem wieku pasażerów, typu i wymiarów samochodu itp. i dostaje się informację na konkretny kurs. To nie ułatwia planowania. Może znacie takie strony ze zwykłym rozkładem czasowym i cennikiem?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.02.2020 19:58

ZytaS napisał(a):są tylko strony z rezerwacjami gdzie trzeba przejść cały proces z wpisywaniem wieku pasażerów, typu i wymiarów samochodu itp. i dostaje się informację na konkretny kurs. To nie ułatwia planowania. Może znacie takie strony ze zwykłym rozkładem czasowym i cennikiem?

W Grecji przewoźnicy, ci najwięksi, odeszli na swoich stronach od podawania tabelkowych rozkładów i cenników. Ostatnio zrezygnował Blue Star :roll: a także ANEK. Było to na pewno pomocne bo można się było łatwiej zorientować w trasach ich promów, teraz będzie trudniej nieco, przynajmniej dla mnie. Mniejsi przewoźnicy - tu bywa różnie, czasem w ogóle nie mają strony z rozkładem bo jest to (wg nich) tak oczywiste że nie ma potrzeby informować ewentualnych zainteresowanych. Ale zwykle coś tam można znaleźć.

W zorientowaniu się w tym jakie połączenia istnieją i odszukaniu przewoźnika je obsługującego używam strony gtp.gr
W podawanych przez tę stronę dniach i godzinach połączeń często niełatwo się połapać, dlatego zwykle służy mi ona do tego by się dowiedzieć jaki przewoźnik pływa pomiędzy danymi wyspami. Jeśli ma swoją stronę, jest podana.
Myślę że w przypadku większości połączeń trzeba zdać się jednak na sposób wyszukiwania poprzez rezerwacje, z tym że uważam, że najlepiej korzystać z tych które są na stronach przewoźników.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 19.02.2020 20:01

Oprócz gtp (najlepsza, są nawet małe lokalne promy) jeszcze http://www.ferryhopper.com może być pomocna. Z tym, że jeszcze nie ma wszystkich rozkładów na ten rok.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2020 11:50

Sprawdziłem to i owo, przyjemna nawet wyszukiwarka :)
Może się przyda w odpowiednim czasie, dzięki :idea:
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 20.02.2020 12:12

Też dziękuję za namiary :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 732
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone