Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MADERA- wyspa wiecznej wiosny

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 28.07.2009 11:07

maslinka napisał(a):Ale czad :!: Chmury na zdjęciu "wylewają się" jak mleko :D Niesamowite :!:


To właśnie zdjęcie zrobiło i na mnie wrażenie niezwykłości zjawisk przyrody. To nie chmury to mgła. Bardzo gęsta mgła. Gdy się w niej znajdujemy osiada na włosach w postaci bardzo maleńkich kropelek wody. Arek pisze o chmurach - widocznie się mgły uniosły do góry i powstały chmury.

Chętnie zobaczyłabym szerzej ten widok. A najchętniej chciałabym tam w takiej chwili być. Fascynujący widok.

arekwroc napisał(a):Temperatura na tej wysokości to około 36 stopni więc zbyt długo nie wytrzymaliśmy, po zjechaniu na wybrzeże było już standartowo jak na Maderę czyli 24 stopnie.


To inwersja.
Normalnie jest tak, że wraz z wysokością jest coraz chłodniej, każde 100m to 0,6 stopnia mniej. (czyli dla 1500m to 9 stopni mniej). A na Maderze można obserwować zjawisko odwrotne.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 28.07.2009 13:22

jotem napisał(a):... każde info łykam z żarłocznie :wink:


Jotem, jeżeli "okolica" też Cię ewentualnie interesuje to zapraszam tutaj :wink:

Jest też gdzieś w tym dziale relacja Kola z Madery - chyba koło 4 strony.

Arek, fajne klimaty pokazujesz :lol:

PZDR
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.07.2009 08:59

Dzięki Rafał :wink:
Twoje KANARY są niesamowite! Klimat bardzo podobny do Madery.

Wczoraj wróciliśmy...relację skończyłem na lądowaniu, lotnisko zwane przez miejscowych Santa Catarina jest bardzo efektowne i wymaga sporej precyzji od pilotów.
Nie mam niestety swojego zdjęcia, to znalazłem w sieci.
Obrazek


Pod filarami podtrzymującymi płytę lotniska znajduje się boisko do piłki nożnej :wink: dookoła reklamy Cristiano Ronaldo pochodzącego własnie z Madery :D
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.07.2009 17:56

DAY 1

Po przylocie dosięga nas lekka dezorientacja....zastanawiamy się w jakim zakątku świata tak naprawdę się znalezliśmy???
Odpowiedz brzmi: na jednym z najwyższych na świecie wulkanów, otoczonych przez jedno z najgłębszych mórz na świecie.Piękno wyspy stanowi zaledwie jedną czwartą olbrzymiej formacji wulkanicznej, ukryte w niej podwodne klify Madery opadają na dno oceanu o głębokości około 4000m.

Wyspa wita nas przyjemnym wiatrem i temperaturą 24 stopni, wychodząć z bagażami trafiamy na sympatycznego Portugalczyka która już czeka na nas z tabliczką...zabiera od nas bagaże i płynnym angielskim zaprasza do auta.Hotel oddalony jest o kilkanaście kilometrów, autostrada która jedziemy biegnie praktycznie cały czas przez tunele wydrążone w skałach. Prawie jak w CROATII 8)
Widzimy znak na GARAJAU, jesteśmy blisko...buzki nam się juz ciesza
Dojeżdżamy do naszego hotelu, zabieramy bagaże i udajemy się do recepcji...
Rozpakowanie zajęło nam kilka minut, przebieramy się w lekkie i wygodne ciuchy i postanawiamy zobaczyć ocean...po drodze kupujemy kilka piw, miejscowy CORAL w butelkach 0,3l smakuje wybornie po dwunastu godzinach podróży 8)
Jest 22:00 , powoli się sciemnia a my podziwiamy panoramę na Funchal które oddalone jest od nas o 6km. Siedzimy na tarasie widokowym obok najbardziej charakterystycznego punktu naszego miasteczka kilkunastometrowej betonowej figury Chrystusa podobnej do tej która mieści się w Rio :D
C.D.N.
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 30.07.2009 23:04

To lotnisko zrobiło na mnie ogromne wrażenie już w zesżłym roku, kiedy snułam plany i szperałam po google maps - nawet "z góry" wygląda... filuternie :wink: . Na zdjęciu... no cóż - trzeba uważeniej słuchać instrukcji na wypadek...wodowania :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.07.2009 08:51

Wiedziałem, że się nie zawiodę - dzięki za te Zdjęcia.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 31.07.2009 08:56

DAY 2
Wstajemy około 8:30 z mocnym postanowieniem że po śniadaniu jedziemy do Funchal...przytanek autobusowy mamy pod hotelem po drugiej stronie ulicy.Ciekawie wygląda sprawa rozkładu jazdy...na tzw.paragem czyli przystankach wiszą nie godziny odjazdów lecz pory o których wyrusza dany autobus z pętli :D należy więc sobie dodać czas przejazdu i grzecznie czekać...
W końcu przyjechał praktycznie cały wypełniony turystami z innych pobliskich miejscowosci.Bilet kosztuje 1,65E od osoby.Mija 20 minut i dojeżdzamy do stolicy wyspy, wyciągamy aparaty z plecaka i ruszamy w miasto...


1. Postój taksówek...wszystkie są żółte i zdecydowana większość to Mercedesy
Obrazek
2.Żona w akcji :wink:
Obrazek
3. Jedna z wielu zacisznych uliczek w Funchal
Obrazek
4. Miejscowy kotek
Obrazek
5. Targ rybny i miejscowy przysmak czyli czarna Espada...drapieżna ryba z głębin oceanu.Naprawdę pychota :D
Obrazek
6. Widok z góry
Obrazek
7. Tutaj już jakieś inne rybki...tych nie próbowaliśmy :wink:
Obrazek
8.
Obrazek
9. W tym samym budynku nad targiem rybnym jest także targ owocowo-warzywny.Można próbować do woli, maracuja jest rewelacyjna.Kupujemy owoce bo to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Obrazek
10. Widok z góry
Obrazek
11.
Obrazek
12.Przyjechaliśmy jednak zbyt pózno, większość sprzedawców zamykała już swoje stoiska
Obrazek
13.Kwiaciarze
Obrazek
14.
Obrazek
15.
Obrazek
16. Suszone banany leżały na większości stoisk
Obrazek
17.Banano-Ananas wyglądał bardzo ciekawie...
Obrazek

Wychodząc z hali udajemy się w kierunku kolejki linowej która kursuje na Monte( szczyt górujący nad Funchal)

Wszystkie fotki praktycznie nie ruszane, tak też będzie do końca relacji...
C.D.N.
Ostatnio edytowano 31.07.2009 10:20 przez arekwroc, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2009 09:07

PADŁEM....

Foty są kozackie.

Musimy sie we Wrocku na nauki namowić... :wink:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 31.07.2009 09:51

FUX
pomimo że zrobiliśmy około 2000 zdjęć przez 14 dni czuję niedosyt, wyspa ma ogromny potencjał a ja nie do końca to wykorzystałem...mimo wszystko dzięki :D spotkać się bedzie bardzo miło.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 31.07.2009 10:44

18. Wejście do kolejki linowej,
kasy poniżej cena 10E/os. w jedną stronę lub 15E góra-dół
Obrazek
19. Wspólne zdjęcie :wink:
Obrazek
20. Ta pani robiła fotki siedzącym w wagoniku,trochę się spłoszyła gdy zrobiłem jej w tym samym momencie :wink:
Na górze można było kupić gotową oditkę...my zrezygnowaliśmy :D
Obrazek
21. Niestety szyba skutecznie utrudniała focenie, tworzyła brzydkie refleksy stąd widoczne odbicia
Obrazek
22. Prawie jak Dubrovnik :D
Obrazek
23. W tle na wodzie widać naszą miejscowość 8)
Obrazek
24. Rezydencja Parkowa :wink:
Obrazek
25. W centrum brakuje miejsca więc parkingi znajdują się na dachu
Obrazek
26. Domowa plantacja bananowców
Obrazek
dendrome
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 12.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dendrome » 31.07.2009 11:08

ale foty to Kolego zrobiłeś perfekcyjne pod kazdym względem, obróbka i kadry rewelacyjne.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 31.07.2009 14:11

Spacer po Funchal wymaga dobrej kondycji, drogi sa strome i biegna pod kątem nawet 45 stopni 8) Po wjezdzie kolejka na górę zrezygnowaliśmy z powrotu wagonikiem.Róznica wyskości między Funchal a wzgórzem Monte to około 500m.Temperatura niższa o kilka stopni, trochę załuje że nie mam nic cieplejszego.Wzgórze Monte to przede wszystkim słynne ogrody, główna atrakcja ogród tropikalny Monte Palace.Pogoda jednak wydaje się niepewna i postanawiamy odwiedzić to miejsce innym razem.Kierujemy sie stronę barokowego kościóła który stoi kilkaset metrów od kolejki linowej.Mijamy piękne kwiaty, zatrzymujemy sie co chwilę by zrobić jakieś zdjęcie...

27.
Obrazek
28.
Obrazek
29.
Obrazek

Trafiamy na początek trasy saneczkowej Monte.Kiedyś sam Hemningway opisał ten 2 km. zjazd jako najbardziej emocjonujące doświadczenie w życiu.
30.
Obrazek
31.
Obrazek
32. Panowie umilają sobie czas grając w karty
Obrazek
Postanawiamy sami się przekonać czy jest tak jak rzeczywiście pisał Hemingway, bilety dla dwóch osób kosztują 25E 8O Maksymalna prędkość sanek to jakieś 10km/h, zjazd trwa około 10minut.
33.
Obrazek
34.
Obrazek
35.
Obrazek
36.
Obrazek
37. Wracając do centrum Funchal :wink:
Obrazek
Jacek 206
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2822
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek 206 » 02.08.2009 20:16

Arku, zdjęcia super, pisz i wklejaj dalej.
Pozdrawiam. :lol:
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 03.08.2009 09:25

Rewelacyjne.
Czekam na jeszcze.
Alita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alita » 05.08.2009 10:29

Piękne zdjęcia i piękna Madera! Już się zakochałam.... :lol: Mam pytanie odnośnie kosztów, w jakiej kwocie się zamknęliście?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
MADERA- wyspa wiecznej wiosny - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone