Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.01.2012 12:09

mahadarbi napisał(a):
Crayfish napisał(a):
mahadarbi napisał(a):
Franz napisał(a):My poświęciliśmy trzy tygodnie na Korsykę i Sardynię, więc na każdą z wysp przypadło około 10 dni.


Czyli że w dwa tygodnie nie ogarnę tej drugiej? :cry:

Pozdrawiam,
Anka

:mrgreen: :mrgreen: NIE :mrgreen:


Aluzju poniała, ale nic a nic się nie uśmiała :wink: :mrgreen:


Ej, do tylu rachować raczej daję radę, ogólnie pytałam, bez związku z matematyką. Wojtek? :wink:

Zdanie sobie wyrobisz. Całej nie poznasz.
My w te dziesięć dni - naszym zwyczajem - truchtem zwiedzaliśmy wyspę i dotarło do nas, że koniecznie trzeba kiedyś tam wrócić. Tak wiele zostało do zobaczenia...

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 06.01.2012 17:48

Franz napisał(a):Pamiętasz ten Dedo de Dios! :D


A pamiętam, pamiętam... ja to z natury pamiętliwa nie jestem,
ale pamięć mam dobrą. :wink:
Taaaa... np. a propos, wspominanej teraz przez Was, Sardynii.... :wink:
pamiętam, że w zamierzchłych czasach :wink:
obiecałeś mi dorzucić coś więcej o osadzie Tiscali... :lol:

Franz napisał(a):Nie pokazano mi go... ;)

:lol:

Crayfish napisał(a):He, he .. no fajnie sobie razgawor prowadzicie ... :D
Podoba mi się ... :D


hmm mnie to się tak mniej podobało, :?
bo się winna czułam, że niechcący zamieszanie wywołałam :oops:

Ale również bardzo serdecznie Was wszystkich pozdrawiam! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.01.2012 19:38

Joanka23 napisał(a):A pamiętam, pamiętam... ja to z natury pamiętliwa nie jestem, ale pamięć mam dobrą. :wink:
Taaaa... np. a propos, wspominanej teraz przez Was, Sardynii.... :wink:
pamiętam, że w zamierzchłych czasach :wink:
obiecałeś mi dorzucić coś więcej o osadzie Tiscali... :lol:

Fakt, pamięć masz na pewno lepszą od mojej. :roll:

O Tiscali napiszę więcej, kiedy będę rozszerzał relację z Sardynii. Na szczęście - nie określiłem, kiedy to może nastąpić. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.01.2012 00:21

Franz napisał(a):Zdanie sobie wyrobisz. Całej nie poznasz.
My w te dziesięć dni - naszym zwyczajem - truchtem zwiedzaliśmy wyspę i dotarło do nas, że koniecznie trzeba kiedyś tam wrócić. Tak wiele zostało do zobaczenia...

Pozdrawiam,
Wojtek


Dokładnie o to mi chodziło, dziękuję Wojtek. Na Mykonos dwa tygodnie w zupełności wystarczą, na Sycylię - absolutnie, ledwie się liźnie temat. Dlatego tak się dopytuję, jak to z tą Sardynią jest.

Aha, Joanka, jutro robię zwiad co do Sardynii. I Korsyki... :D

Pozdrawiam,
Anka
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 09.01.2012 08:53

mahadarbi napisał(a):Aha, Joanka, jutro robię zwiad co do Sardynii. I Korsyki... :D


... podobno jakieś częstochowskie biuro specjalizuje się w Korsyce, włącznie z rezerwacją promów ... KLIK
... pamiętam, pisał o nich już ktoś

Mam nadzieję, że nie będzie to kryptoreklama ... jak coś to usunę ...
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.01.2012 10:19

Crayfish napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Aha, Joanka, jutro robię zwiad co do Sardynii. I Korsyki... :D


... podobno jakieś częstochowskie biuro specjalizuje się w Korsyce, włącznie z rezerwacją promów ... KLIK
... pamiętam, pisał o nich już ktoś


O, super, dzięki, Crayfish. Przysiadam do analizy :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2012 17:57

mahadarbi napisał(a):Dokładnie o to mi chodziło, dziękuję Wojtek. Na Mykonos dwa tygodnie w zupełności wystarczą, na Sycylię - absolutnie, ledwie się liźnie temat. Dlatego tak się dopytuję, jak to z tą Sardynią jest.

Sardynia pod tym względem jest podobna do Sycylii.

Crayfish napisał(a):... podobno jakieś częstochowskie biuro specjalizuje się w Korsyce, włącznie z rezerwacją promów ...

Warto się też samemu przyjrzeć promom, bo mają różne ceny w zależności od dni i godzin. A rezerwacja przez internet jest dziecinnie łatwa.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 20:49

Zostawiamy za sobą kapliczkę św.Rocha na przełęczy o tej samej nazwie i podchodzimy stromo do miasta. Najpierw w kierunku potężnego bastionu l'Etendard, następnie czeka nas zakos o 180 stopni i przed nami już Porte de Genes. Brama ta, do której dostęp był dodatkowo utrudniony zwodzonym mostem, do XIX wieku była jedyną możliwością dostania się do miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zagłębiamy się w wąziutkie uliczki starówki zajmującej środkową część cienkiego i mocno wydłużonego półwyspu o długości ponad półtora kilometra, podczas gdy szerokość waha się pomiędzy 200 i 300 metrów.
Miasto zostało ufortyfikowane przez Genueńczyków pod koniec XII wieku. Miejscową ludność wygnano a na ich miejscu osiedlali się przybysze z Ligurii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 20:49

Docieramy na plac, przy którym wznosi się kościół Ste-Marie-Majeure, którego budowę w XII wieku rozpoczęli jeszcze Pizańczycy, ale dokończyli już przybyli pod koniec tego stulecia Genueńczycy. W loggii przed kościołem miały niegdyś miejsce zebrania notabli Bonifacio.
Dzięki wczesnej porze dnia, uliczki są jeszcze praktycznie puste - spotykamy jedynie zupełnie czarnego, czworonożnego mieszkańca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedną z uliczek docieramy na urwisty skraj nad samym morzem. Są tu schody do stóp klifu, a za możliwość zejścia trzeba zapłacić. Nie damy się skusić - byliśmy już na dole, a do tego za darmo. Zatem wracamy inną uliczką i kierujemy się dalej w stronę końca półwyspu, gdzie sponad drzew wyłania się jakaś wieża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2012 20:57

A propos wieży, to Filary Ziemi zaczynają dziś puszczać :)


Szykowałem się i szykowałem, żeby to obejrzeć i nie było kiedy, to mi przysługę zrobili ;)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.01.2012 20:58

Zdecydowanie wolę takie klimaty, jak wyżej, niż królujące ostatnio na forum zabytki sakralno-nekropolitalne. :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2012 21:04

Nie znasz się ;)


:lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 21:12

weldon napisał(a):A propos wieży, to Filary Ziemi zaczynają dziś puszczać :)

Kilka dni temu na WDR oglądałem program "Giganci gotyku". Nawet tam były Filary ziemi wspomniane. Mówili m.in. o Wilhelmie z Sens, który był pierwowzorem mistrza murarskiego u Folleta.

FUX napisał(a):Zdecydowanie wolę takie klimaty, jak wyżej, niż królujące ostatnio na forum zabytki sakralno-nekropolitalne. :wink:

Ba! Ja też się do tego nurtu sakralnego zaliczam. :roll:
Na dwanaście aktualnie prowadzonych wątków, dwa się akurat ocierają o kościoły czy cerkwie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.01.2012 21:16

Jeden woli ogórki, a inny ogrodnika córki... :wink:
Pisz i wklejaj, Franz!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 21:54

weldon napisał(a):A propos wieży, to Filary Ziemi zaczynają dziś puszczać :)

A na TVP Historia powtarzają akurat Bandytę. Bardzo lubię ten film. A muzykę z niego mam na płytce. :)

FUX napisał(a):Pisz i wklejaj, Franz!

To już ostatni dzień na Korsyce. Ale jeszcze się trochę po mieście, okolicy pokręcimy. A na koniec wypłyniemy z portu w tej zatoce.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone