Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 31.08.2010 15:44

Franz napisał(a): Może wyda się komuś znajoma ta melodia.
Coś mi się o uszy obiło :wink: :lol: No i muszę przyznać, że ta pani co śpiewa, jest zdecydowanie ładniejsza od naszego rodzimego barda :lol: ...i w wersji kubańskiej też ładniejsze chłopaki :lol:

pozdrawiam serdecznie
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2010 18:01

To domyślam się, że wiesz, kto jest autorem oryginalnej wersji.
To już w kontekście właśnie rozpoczętej przez Ciebie relacji. :)

Pozdrawiam serdecznie,
Wojtek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 31.08.2010 21:15

Franz napisał(a):To domyślam się, że wiesz, kto jest autorem oryginalnej wersji.
To już w kontekście właśnie rozpoczętej przez Ciebie relacji. :)
Faktycznie - w kontekście :lol: O tym nie pomyślałam.
Wojtku - ja wiem, że trochę marudzę, ale kiedy ta Twoja iberyjska relacja powstanie ?

pozdrawiam
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2010 22:49

Tymona napisał(a): Wojtku - ja wiem, że trochę marudzę, ale kiedy ta Twoja iberyjska relacja powstanie ?

Wiesz, Madziu, że ja się nie lenię i gdy tylko jestem w domu, staram się zawsze któryś z prowadzonych wątków pchnąć do przodu. Zapewne, niektórzy mają mnie tu już powyżej uszu (oczu?). ;)

Rozpoczęcie kolejnego?.. Hmm... Musiałbym jakiś inny zawiesić na kołku.
Widzę akurat, że jeden nie znajduje żadnego odzewu. Cóż, komu innemu nie dałbym się pewnie namówić. Ale Tobie?..
W takim razie zaczynam działać w tym kierunku. Muszę jednak podejść poważnie do moich spotkań z Hiszpanią i zacząć od wcześniejszej wizyty. O ile Twoja trasa łączy Hiszpanię i Portugalię, to u mnie zacznie się od Francji i Hiszpanii. A do najnowszego, jeszcze ciepłego, wypadu - stricte hiszpańskiego - dojdę, jak już Twoja trasa zatoczy pełną pętlę. W kilku punktach będziemy się przecinać. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 31.08.2010 23:10

Franz napisał(a): Wiesz, Madziu, że ja się nie lenię i gdy tylko jestem w domu, staram się zawsze któryś z prowadzonych wątków pchnąć do przodu.
To prawda :D

Franz napisał(a):Rozpoczęcie kolejnego?.. Hmm... Musiałbym jakiś inny zawiesić na kołku.
Widzę akurat, że jeden nie znajduje żadnego odzewu. Cóż, komu innemu nie dałbym się pewnie namówić. Ale Tobie?..
:lol: Mówisz, że wywierciłam Ci dziurę w brzuchu :lol: :lol: :lol: Ale ja się z tego bardzo cieszę ! I obiecuję, że już nie będę marudzić :D

pozdrawiam serdecznie
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2010 23:55

Tymona napisał(a):Mówisz, że wywierciłam Ci dziurę w brzuchu :lol: :lol: :lol: Ale ja się z tego bardzo cieszę ! I obiecuję, że już nie będę marudzić :D

Przecież wiesz, że są takie wiercenia i marudzenia, które się lubi i na które się czeka...
:lol:

Już dotarłem do tamtych fotek i zacząłem je przeglądać. Hmm... niektóre nawet ciekawe. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 16:56

Zasadniczy cel wycieczki osiągnięty. Ale jakoś tak... pójść w góry i na żadną nie wejść?..
Korci mnie jakiś wyskok na któryś z bliskich przecież szczytów. Bea nie ma na to większej ochoty. Ustalamy więc grafik na najbliższe półtorej godziny.
Bea zejdzie nad jezioro Melo, a ja postaram się szybciutko wdrapać na Pic Lombarduccio i zejść potem do niej. Rozstajemy się więc. Szybko schodzę najpierw pod ścianami Pointe de Sept Lacs do żlebu spadającego z przełęczy.

Obrazek

U jego wylotu spoglądam na dumnie sterczącą turnię Lombarduccio. Trochę tego podejścia muszę zrobić...

Obrazek

Mimo sporej ilości luźnych, większych i mniejszych kamieni, idzie się zupełnie dobrze i szybko zyskuję wysokość. Zaczyna się wyłaniać jezioro Capitello.

Obrazek

Sterczące bezpośrednio nad nim baszty Pointe de Sept Lacs mam już prawie z profilu.

Obrazek

Żleb się zwęża do zaledwie stromej rynny. W dole błyszczy jezioro Melo.

Obrazek

Docieram do wąskiej szczerbiny w grani. Pokazuje się świat po jej drugiej stronie. W dole Lac de Goria, a na horyzoncie bohaterka poprzedniego dnia - Paglia Orba.

Obrazek

Pod pionowymi ścianami Punktu Siedmiu Jezior spojrzenie w kierunku południowym, w stronę Monte d'Oro.

Obrazek

Lac de Goria w całej okazałości.

Obrazek

Ruszam w stronę szczytu. Omijam uskok w grani zachodnim zboczem. Otwiera się widok na bliskie granie południowe.

Obrazek

Z kolei w dali ujawnia się jezioro Nino, leżące w szerokim wypłaszczeniu, kończącym głęboki wąwóz Tavignano.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 17:00

Nie może również zabraknąć najwyższego szczytu Korsyki - Monte Cinto.

Obrazek

Bliski szczyt Capu a Chiostru.

Obrazek

I wdrapuję się na zachodni wierzcholek Pic Lombarduccio. W dole oba dzisiejsze jeziora - Melo i Capitello.

Obrazek

Widok rozległy - na północy ostry ząb Paglia Orba i Monte Cinto.

Obrazek

Dalej w prawo dolina Restonica, którą tu przybyliśmy.

Obrazek

Ponad wschodnim wierzchołkiem Lombarduccio bliski ale nie tak łatwy do osiągnięcia Monte Rotondo.

Obrazek

Nie mam wiele czasu, ale z lubością przyglądam się zarówno najbliższym szczytom, zamykającym podwieszoną dolinę z jeziorem Goria, jak i dalekim klifom, kończącym się na Capu Rosu.

Obrazek

Obrazek

Kolejne grzbiety górskie układają się niczym przepotężne, morskie fale.

Obrazek

Jeszcze tylko ostatnia fotka na szczycie i szybkim marszem ruszam w dół. Nie chcę się zanadto spóźnić - wiem, jak się czas dłuży, gdy się na kogoś czeka.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 02.09.2010 17:48

Ty Franz to masz jakąś nadludzką kondycję :lol:

Jak to przeczytałam:

Franz napisał(a):Nie ma tu możliwości zejścia do jeziora - skała obrywa się prawie pionowo w jego stronę. Musimy sobie znaleźć jakiś akceptowalny wariant, by trafić do miejsca, gdzie wypływa z niego potok w dolinę.


Franz napisał(a):Znajduję jakiś bezpieczny, chociaż nietrywialny sposób obniżenia

Wcale się nie dziwię, że Bea już nie miała siły na dalszą wspinaczkę...

To mają być te łatwiejsze trasy? :wink:

Dobrze zrozumiałam, że to poniżej jest z tego samego dnia co jeziorka?

Franz napisał(a):Zasadniczy cel wycieczki osiągnięty. Ale jakoś tak... pójść w góry i na żadną nie wejść?

8O :lol: - nie ma to jak dobrze zaplanować luźniejszy dzień :wink:

Ale zdjęcia tych jeziorek cudo! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 21:08

Joanka23 napisał(a):Ty Franz to masz jakąś nadludzką kondycję :lol:

Tiaaa... przyznaję, że jest całkiem przyzwoita. :P

Joanka23 napisał(a):To mają być te łatwiejsze trasy? :wink:

Dobrze zrozumiałam, że to poniżej jest z tego samego dnia co jeziorka?

No cóż, od jeziorek zrobiłem ten szybki wypad na szczyt. Ale to wszystko działo się raptem w pierwszej połowie dnia. :D

Joanka23 napisał(a): 8O :lol: - nie ma to jak dobrze zaplanować luźniejszy dzień :wink:

Nooo... nie chciałbym uprzedzać faktów, ale ten dzień... długi był. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 02.09.2010 22:57

Franz napisał(a):No cóż, od jeziorek zrobiłem ten szybki wypad na szczyt.

tak chciałam się tylko upewnić czy to był ten wspomniany przez Ciebie deser :wink:
Franz napisał(a):Ale to wszystko działo się raptem w pierwszej połowie dnia. :D
Nooo... nie chciałbym uprzedzać faktów, ale ten dzień... długi był. :P


hehehe, jeżeli chciałeś mnie zaskoczyć to Ci się nie udało :P ... dobrze pamiętam, że ma być jeszcze wąwóz :D - tylko ten "deser" był większy niż się spodziewałam i troszkę się pogubiłam :wink: :lol:

No to czekam na ciąg dalszy Waszego "odpoczynku" :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.09.2010 12:47

Joanka23 napisał(a):tak chciałam się tylko upewnić czy to był ten wspomniany przez Ciebie deser :wink:

dobrze pamiętam, że ma być jeszcze wąwóz :D - tylko ten "deser" był większy niż się spodziewałam i troszkę się pogubiłam :wink: :lol:

Wiesz... deser, przystawka, danie główne - w tym dniu wszystko jakoś się poprzestawiało. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 05.09.2010 20:46

Franz jestem pod wrażeniem twoich relacji, to naprawdę jedna z najprzyjemniejszych (dla mnie) "forumowych" lektur. Nawiązując do tematu
to czy pamiętasz taki szlak który by można było spokojnie pokonać z dziećmi (>8 lat) skala trudności +- nasza Babia Góra. Chodzi mi o coś malowniczego nie zbyt długiego, rano wyjście po południu plaża ot takie coś dla każdego coś miłego, bo z tego co opisujesz to Korsyka jest takim właśnie miejscem.
Trochę szperałem po necie ale znajduje raczej opisy większych wypraw.
A najlepiej dowiedzieć się od kogoś kto ma to w głowie (raczej w nogach)
Może wskazówka jaki region z której miejscowości etc.
No i gratuluje pięknych zdjęć, czekam na więcej nie tylko z Korsyki oczywiście.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.09.2010 14:52

stary_jac napisał(a):Franz jestem pod wrażeniem twoich relacji, to naprawdę jedna z najprzyjemniejszych (dla mnie) "forumowych" lektur.

Dziękuję za miłe słowa. :)

stary_jac napisał(a):Nawiązując do tematu to czy pamiętasz taki szlak który by można było spokojnie pokonać z dziećmi (>8 lat) skala trudności +- nasza Babia Góra. Chodzi mi o coś malowniczego nie zbyt długiego, rano wyjście po południu plaża ot takie coś dla każdego coś miłego, bo z tego co opisujesz to Korsyka jest takim właśnie miejscem.

Korsyka stwarza mnóstwo okazji do ciekawych wycieczek. Jeśli chodzi o wyższe szczyty, to raczej są to całodzienne wycieczki. Ale jeśli nie muszą to być wejścia szczytowe, bądź wchodzą w grę szczyty w niższych rejonach, to wszędzie można znaleźć takie trasy.

Oto kilka przykładowych:
1. Cap Corse: Pozzo - Monte Stello (tam i z powrotem ok. 6h)
2. Pn.-wsch.: Col de Prato - Monte San Petrone (j.w. 5h)
3. Pn.-zach.: Bocca di a Battaglia - Monte GTolu (j.w. 3h)
4. Pn.-zach.: Calvi - Capu di a Veta (j.w. 5h)
5. Centrum: Val d'Ese nad Bastelicą - hala Pozzi (j.w. 4h)
6: Centrum: Capanelle nad Ghisoni - Monte Renoso (j.w. 5h)
7. Południe: Ospedale - Piscia di Gallo (j.w. 2h, można dodatkowe warianty)
8. Południe: Bavella - Bocca di Fumicosa (j.w. 3h)
9. Południe: Bavella - Punta Velaco, Trou de la Bombe (5h)
10. Południe: Most Polischellu - kaskady Polischellu (w dowolnej chwili można wrócić)

Ponadto wędrówki klifami w poblizu Bonifacio i wiele, wiele innych.
Osobiście, gorąco polecam opisane już wcześniej wędrówki kalankami (Calanche) oraz Capu Rossu, a także (co przedstawię w dalszej części relacji) wszelkie trasy z przełęczy Bavella.

Pozdrawiam,
Wojtek
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 06.09.2010 22:29

Wojtku bardzo dziękuje ,póki co wspomagam się jeszcze taką lekturą
Walking on Corsica
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone